Hs 13e Jaarg. Vrijdag 3 Januari 1890. No. 3575. VERSCHIJNT D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 IllMITOHHÜI Van 46 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 »0.10 billijke AFRIKA. Het Duitsche Emin-pacha-comité heeft een brief van Emin-Pacha ontvangen, waarin hij zijne blijdschap er over te kennen geeft, dat Duitschland koloniën in Oost-Afrika bezit, en zijne bereidwilligheid te kennen geeft om, voor zoover zijne krachten hem ten dienste blijven staan, aan de verdere ontwikkeling van dat bezit mede te werken. Het Emin-relief-committee heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld tegen Tippo- Tib, wegens contractbreuk. Deze oud-sla venhandelaar, thans een [oprechte of valsche bondgenoot der Europeanen, had zich ver bonden tot het leveren van eene karavaan soldaten en levensmiddelen aan de achter hoede van Stanley's karavaan, welke door majoor Barttelot werd gecommandeerd. Tippo- Tib heeft geen woord gehouden, hetgeen veel heeft bijgebracht tot de desorganisatie der achterhoede. De zaak wordt bepleit voor het Engelsch consulair hof te Zanzibar Stanley treedt onder de getuigen op. Vol gens andere getuigen heeft Salim Moham med, een neef van Tippo-Tib, bevolen, alle inboorlingen ter dood te brengen, die le vensmiddelen aan de expeditie zouden bren gen, en de Zanzibarieten belet, hun tegemoet te gaan. Het comité eischt tienduizend pond schadevergoeding. Tippo-Tib heeft zijn agent te Zanzibar echter verboden, deze som te betalen, indien hij veroordeeld wordt. Dit alles geeft niet veel bewijs van de vertrouw baarheid van Tippo-Tib; een vraagstuk, dat voor de Europeesehe beschaving in Afrika van groot belang is. Het Duitsche expeditiekorps van majoor Wismann, op de Oostkust van Afrika, trekt opnieuw ten strijde. Met den dood van Bushiri is geenszins alle tegenstand der Ara bieren gebroken. Deze, hun handel in slaven door het koloniseeren bedreigd ziende, doen al het mogelijke om het voortdringen der Europeanen te beletten, en al is hun hoofd man gevallen, aanstonds heeft deze een op volger gevonden in den persoon van Bemana Heri, die thans met 6000 man Pangani nadert en reeds een vooruitgeschoven Duitschen post fel bestookt heeft. Wismann is hem tege moet getrokken, zoodat wellicht daarginds »van het oude in het nieuwe" dapper is geschoten. Onder de slaven van Zanzibar, die met ver lof van hun meesters aan Stanley's expeditie deelnamen, heerscht groote ontevredenheid tegen hun Arabische hoofden onder wie de Sultan van Zanzibar die al hun loon in beslag hebben genomen. Stanley's arts, dr. Parke, die bij het verplegen van Emin zelf ongesteld was geworden, is thans buiten gevaar. ENGELAND. De gerechtelijke commissie van enquête in zake het proces van Parnell tegen de Times zal, naar verwacht wordt, eerstdaags een zware straf tegen dat blad eischen wegens het openbaarmaken der valsche brieven van den beruchten Pigott. Terwijl dus Parnell onder dit opzicht ten volle zal gewroken worden, wordt reeds een nieuwe aanval tegen hem gericht door hem te beschuldigen van ongeoorloofde betrekkin gen tot de echtgenoote van kapitein O'Shea, een der Iersche afgevaardigden, die thans de echtscheiding heeft aangevraagd. De Indép. beige heeft reeds maanden ge leden te verstaan gegeven, dat de geheele manoeuvre van de Times tegen Parnell eigenlijk berustte op de wraak van O'Shea, die dan ook indertijd als getuige a charge in het Times-proces is opgetreden. Volgens de Central News wordt Engelands ultimatum in de Zambesi-kwestie heden (Donderdag) naar Lissabon verzonden. In middels heeft Portugal reeds aan een eisch van lord Salisbury voldaan door Serpa Pinto terug te roepen, die naar Lissabon komt. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de Porte voornemens is, Mouktar- pacha uit Egypte over te plaatsen naar Al banië, teneinde het bestuur aldaar te hervor men en te centraliseeren. In Egypte zou hij dan worden vervangen door Ohakir-pacha, commissaris op Creta. De te Rome verschijnende Riforma ver neemt van Creta, dat een algemeene opstand met vreemden bijstand waarschijnlijk is. De laatste voorrechten der eilandbewoners ver dwijnen onder Chakir Pacha's streng regime, dat Creta allengs tot een Turksch vilayet maakt. PORTUGAL. De ex-keizer van Brazilië, diep geschokt door het overlijden zijner gemalin, heeft thans het vernieuwde aanbod van koning Carlos, om in een der paleizen zijn intrek te nemen, aangenomen. De graaf en de gravin d'Eu hebben zich naar Oporto gespoed, waar hun moeder overleed. Omtrent de begrafenis is nog niets vastgesteld. Jl. Maandag werd te Lissabon door den Koning eene groote wapenschouwing over het garnizoen der hoofdstad gehouden. Des avonds was een gala-banket van 200 couverts aangericht. Alle gezanten waren uitgenoo- digd, ook de Engelsche, eveneens de Ame- rikaansche admiraal Walker. De Koningin moeder Maria Pia heeft geene enkele der kroningsplechtigheden bijgewoond. ROME. Jl. Maandag is in het Vaticaan een publiek consistorie gehouden, waarin de kardinaals hoed werd uitgereikt aan de kardinaals aartsbisschoppen van Parijs, Praag en Lyon. Gedurende de plechtigheid, die met het ge wone grootsche ceremonieel geschiedde, werd door den consistoriaal advocaat ten tweede male de zaligverklaring van den eerbiedwaar- digen Vicenzo Palotti, Romeinsch priester, bepleit. Na afloop van het openbaar consistorie werd een geheim consistorie gehouden, waarin Z. H. een zeer belangrijke allocutie hield. Vol gens het telegrafisch resumé, daarvan door Reuter gegeven, verklaarde Z. H. met leven dige droefheid te zien, hoe de tegenstanders niet ophouden de Kerk in Italië te bestrijden. Als bewijs voerde hij de jongste redevoering van Crispi aan, terwijl hij tevens herinnerde aan de manifestatie ter eere van Giordano Bruno. De H. Vader herhaalde, dat slechts het herwinnen van het wereldlijk gezag de noodige vrijheid en onafhankelijkheid aan den Paus verzekeren kan. Heftig bestreed Z. H. het op 4 Januari in werking tredende straf wetboek en wetsontwerp tot hervorming der liefdadige instellingen. Daarna werd de beteekenisvolle plechtigheid van het sluiten en openen der mond aan de drie nieuwbenoemde kardinalen voltrok ken, en stelde Z. H. de benoeming van 34 aartsbisschoppen en bisschoppen voor en gal kennis van 23 dergelijke benoemingen, bij breve geschied. Daaronder komen zes be noemingen voor van Russische bisschoppen nl. van Tiraspol, mgr. Ant. Zerr van W'ladislau mgr. Delega Kossowsky van Wilna, mgr. Andziewiczvan Lublin, mgr. Yaczewsky van Ploko, mgr. Nowodworskyvan Doniziade, mgr. Idanowicz. Onder de benoemde Neder landers komen voor mgr. W. Wulfingh, Redemptorist, titulair-bisachop van Cambiso- polisen mgr. Van de Vijver, Augustijn, bisschop van Richmond (V. S.) Vervolgens werdt het pallium aangevraagd voor de patriarchale Kerk van Jeruzalem en vijf andere Kerken en den drie nieuwe kar dinalen den kardinaalsring aan den vinger gestoken, waarna de plechtigheid gesloten werd, en Z. H. de nieuwe kardinalen in par ticuliere audiëntie ontving. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de in het buitenland omtrent onwelzijn van den

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1