13e Jaarg;. Donderdair 9 J&nuari 1890. No. 3579. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 1—6 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.60 ,>0.10 billijke ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Keizerin Augusta's overlijden. De keizerin-weduwe Augusta is gisteren middag te 4 uur 20 minuten overleden (Maria Louise Augusta Catharina, geboren den 30n September 1811, dochter van Harel Frederik, groothertog van Saksen-Weimar, en weduwe van Wilhelm I, Duitsch Keizer en koning van Pruisen). Eerst tegen het middaguur zoo wordt uit Berlijn aan de N. II. Ct. geseind ver spreidde zich in de stad de tijding dat keizerin Augusta stervende was. In den loop van den nacht was de influenza in eene long ontsteking gepaard met hevigen koorts over gegaan, welke het door langdurig lijden ver- zwakte lichaam van de 79-jarige vorstin in weinig tijd sloopte. Tot tegen 3 uur in den nacht was de zieke bij volle kennis en had zij zich herhaaldelijk met de personen rondom haar ziekbed onderhouden, maar toen geraakte zij aan het ijlen, en onder hevige hoestaanvallen namen de krachten zóó snel af, dat de geneesheeren Velten en Schliep den Keizer lieten waarschuwen, die tegen 5 uur aan het sterfbed zijner grootmoeder verscheen. Weldra waren allen te Berlijn aanwezige leden der keizerlijke familie in de sterfkamer bijeen, en de hofprediker Kögel, die ook aan het sterfbed van keizer Wilhelm gestaan heeft, reikte nu diens stervende weduwe het Avondmaal. Tijdens het gebed der aanwezigen hoorde men onafgebroken de reutelende adem haling der zieke, die met hevige benauwdhe den te kampen had. Aan het hoofdeinde van het bed stonden de Keizer, de Keizerin en de groothertogin van Baden, de eenige dochter der stervende. Hoewel zelf lijdende heeft de groothertogin toch onafgebroken hare moeder gedurende de laatste dagen verpleegd. Aan het voeteneinde stonden de erfprins en prinses van Meiningen en de prinses-weduwe Friedrich Karl met haren zoon Leopold. In een nevenvertrek waren aanwezig graaf Waldersee, graaf Moltke, de jonge Bismarck en de minister von Goszler. Meer dan tien lange uren heeft de doodstrijd geduurd, tot eindelijk kort na vieren de stervende een zucht slaakte, van welk oogenblik het lichaam tot rust kwam en de geest langzaam ont vlood. Te 4 uur 20 minuten constateerden de geneesheeren, dat het hart had opge houden te kloppen. Kort daarna verkondigden de klokken van de nabij liggende Domkerk, dat Duitschlands eerste keizerin den laatsten adem had uit geblazen, terwijl op het paleis de keizerlijke standaard halfstok geheschen werd. De Keizerin stierf in hetzelfde paleis en in een vertrek dicht aangrenzend aan de historische kamer, waarin voor 22 maanden haar gemaal den geest gaf. Dit vertrek is even eenvoudig, terwijl een in een donkeren kap gehuld lamplicht en een paar brandende kaarsen nauwelijks veroorloven de omtrekken waar te nemen van het door een witten kanten doek omgeven gelaat der doode. In de op de borst gevouwen vermagerde handen ligt een klein gouden kruis, hetwelk de groot hertogin van Baden daarin plaatste met een ruikertje versche sneeuwklokjes, welke hare lievelingsbloemen waren. De zwijgende steeds op en neer golvende menscheumassa voor het paleis en de donkere nevelachtige weersgesteldheid roepen onwillekeurig den sterfdag van keizer Wilhelm in herinnering. Ook het paleis is in duisternis gehuld. Alleen in de bovenverdieping schemert het licht, dat in de sterfkamer brandt, waar de doode- wacht gehouden wordt en de oude trouwe bedienden der overledene, door diaconessen bijgestaan, aan het stoffelijk omhulsel den laatsten liefdedienst bewijzen. Keizerin Augusta heeft reeds sedert jaren zeer terug getrokken geleefd, tengevolge van haren ge zondheidstoestand, en hoewel herhaaldelijk den dood nabij, is zij telkens door onmiddel lijke en gelukkige operaties in het leven gehouden. Als prinses van Weimar was zij eene beroemde schoonheid, terwijl zoowel Humboldt als Göthe, die beiden haar in hare jeugd gekend hebben, van hare groote be gaafdheid getuigenis aflegden. Haar gezond heidstoestand, die sedert de geboorte harer dochter, de groothertogin van Baden, geschokt wa», heeft haar echter belet daarmede te schitteren. Zij laat éene dochter, acht kleinkinderen en negen achterkleinkinderen na. In geheel Duitschland breidt de influenza zich op onrustbarende wijze uit. Te Bruns- wijk, Posen en ook elders zijn de scholen gesloten omdat de helft der kinderen ziek is. In Frankfort alleen heeft deze ziekte 16 personen ten grave gesleept. ENGELAND. De eergisteren openbaar gemaakte be richten uit Midden-Afrika hebben in alle kringen der Engelsche maatschappij eene levendige sensatie teweeggebracht. Een groot gedeelte van het publiek spreekt reeds van een oorlog met Portugal als van een op handen zijnde feit. In de politieke en diplo matieke kringen neemt men echter veel meer reserve in acht, en er bestaat ook geene reden tot zulk eene pessimistische op vatting. De Peace society heeft zich tot de Regeering gewend, met verzoek het ge schil met Portugal te onderwerpen aan eene scheidsrechterlijke beslissing. Er is een breedvoerig schrijven van Stan ley openbaar gemaakt voornamelijk hande lend over het zendelingenwerk in Afrika. Hij zegt, dat het aantal inlandsche Christenen er toeneemt, en dat zij zelfs sterk genoeg bleken te zijn om koning Mwanga van Oe ganda op den troon te helpen herstellen. Deze had Stanley's hulp ingeroepen, doch hierop een afwijzend antwoord ontvangen. ITALIË. Uit Rome wordt van gisteren geseind Een artikel van Magliani over den veront rustenden staat der financiën van Italië heeft grooten indruk gemaakt. De positie van den minister der schatkist, Giolitto, wordt als ernstig bedreigd beschouwd. Het eindcijfer der begrooting is frs. 1800.000.000, waarvan oorlog en marine voor gewone uitgaven frs. 419.000.000 vragen, i Tancredo Vita, de man, die op nieuwjaars dag de helsche machine voor het Quirinaal wierp, welke, zooals later bleek, slechts met petroleum en salpeterzuur gevuld was, blijkt een ongelukkige gek te zijn. Van een def tige familie afstammend, studeerde hij in Piza. Daar meende hij een geheim ontdekt te hebben om het geheele menschdom van ar moede en ongelukken te bevrijden. Om deze geheime leer in ieders belang te openbaren, had hij zich tot den minister van onderwijs en den afgevaardigde Bonghi gewend, om een ondersteuning, ter bestrijding der druk kosten van het werk. Dezen hadden dit echter niet ingewilligd, zoodat Vita besloot door een openbaar schan daal de algemeene opmerkzaamheid op zich te vestigen. Trots zijn idee iixe blijkt Vita toch niet van talenten ontbloot te zijn. Een pamphlet, tot zijn verdediging geschreven en voornamelijk gericht tegen de Kamer, le vert hiervan het beste bewijs. Voorloopig is Vita in een krankzinnigengesticht opgeno men. PORTUGAL. Het stoffelijk overschot van donna Ther.e- sia, keizerin van Brazilië, is Vrijdag jl. uit het hotel te Oporto, waar zij was overleden, naar de Lapa-kerk overgebracht. De kist was bedolven onder bloemen en kransen, het garnizoen bewees de militairen eer. De hertog van Oporto vertegenwoordigde den Koning bij den lijkdienst, die door den kar dinaal-aartsbisschop van Oporto werd opge dragen. De graaf en de gravin van Eu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1