8ii öil firner telioort een Bijvoepel. 13e Jaarg. Zondag 12 en Maandag 13 Januari 1890. No. 3582. V E R S C HIJ N T D A G E L1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit lïlad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 16 regels/'0.60 Elk gewone regel meer0. 1 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Wet op den Arbeid, die met 1 Janu- is getreden, noopPvnze dr ukkers de werkzaamheden op hunne druk kerij geheel anders in te richten dan dat tot dusver het geval was. Dientengevolge zal ons blad, althans 's Za terdags, vroeg moeten worden afgedrukt. Wij zien ons dus genoopt, de samenstelling van onze Courant te bespoedigen en als re gel te stellendat advertentiën tot uiterlijk 1 ure 's middags worden aangenomen. Van de bereidwilligheid van lih. adver teerders, om ons in deze door tijdige inzen ding hunner advertentiën wel in de hand te willen werken, houdt zich overtuigd DE ADMINISTRATIE. AFRIKA. Uit Zanzibar komt van den Afrika-reiziger Den Hardt de slechte tijding, dat daar ge vreesd wordt, dat de nieuwe aanvoerders van den opstand in Banaheri drie officieren van de Duitsche troepen in Afrika en onder hen, den eerste-luitenant Gravenreuth, Wis- mann's -A plaatsvervanger, hebben gevangen genomen. Bevestigt zich deze tijding, dan bezitten de opstandelingen gijselaars, die veel waard zijn. Stanley is eergisteren met de Engelsche stoomboot Katoria uit Mombassa vertrokken naar Cairo. Emin is nog steeds te Baga- nwvo. maar zijne aetarsuhap.maaki goede vorderingen. DUITSCHLAND. Het bijzonder slechte natte weder belet voor het oogenblik, dat de buizen en straten te Berlijn met teekenen van rouw worden gesierd. Alleen bet hotel van den Russi- schen gezant trekt de aandacht door de met rouwfloers omhulde balkons en vensters. Ook de bevolking draagt maar zeer spaarzaam teekenen van rouw. Hoewel aanvankelijk bepaald was, dat het lijk der keizerin-groot moeder niet tentoongesteld zou worden, zijn gisteren toch nog gedurende eenige uren genoodigden toegelaten om de doode in open kist te zien. Men is daartoe gekomen, omdat na de inbalseming bet aangezicht der doode de onveranderd vriendelijke uitdrukking be hield, en aldus de vrees ongegrond bleek, dat snelle ontbinding zou intreden. Overeenkomstig haren laatsten wil draagt de doode het prachtige kleed van goudbro kaat met hermelijnen sleep, dat zij droeg op den dag van haar 50-jarig huwelijksfeest, en daarbij heeft zij een klein gouden myrthen- takje uit haren toenmaligen bruidskrans in het haar. __Naast de open kist ligt op^een zijden k. ssen een kroon in briljanten. Onder de talrijke bloemen, die de .kist en de omge ving sieren, bevind zich een prachtvolle palm tak met. een oranjekleurig lint, waarop staat I ))Emma, koningin der Nederlanden." Verder is er van EngeJands koningin een traaie krans uit groen en immortellen met een lint, waarop in gouden letters te lezen staat: A mark of true affection und sincere friendship from her sister and friend Victoria R. I. De Keizerin zond eergisteren nog een kunstig gearrangeerden waaier van viooltjes en mei bloempjes, met vijf lauwerkransjes namens haar vijf zonen. Ook het erfprinselijk paar van Meiningen, de kroonprinses van Zweden, prinses Biron van Koerland, de lijfartsen, de opperhofmeesteres en verschillende vereeni- gingen zonden kransen of uit bloemen ge- j vormde zinnebeelden van allerlei aard. De groothertog van Saksen-Weimar (broeder der ontslapene) is Woensdag te Berlijn aan gekomen. Desgelijks keizerin Frederik, die zich met haar dochters Victoria en Marga- retha in Italië bevond. De plechtige over brenging van het lijk naar het mausoleum te Charlottenburg zal heden (Zaterdag) op eenvoudige maar indrukwekkende wijze plaats hebben. De onverwacht vroege termijnbepaling voor de nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag dreigt ten gevolge te zullen hebben, dat de oude Rijksdag, die in de volgende week bij eenkomt, onbekwaam wordt gemaakt om besluiten te nemen. Op 19 Februari loopt het mandaat van den ouden Rijksdag af, en reeds den 20n Febr. hebben de nieuwe ver kiezingen plaats. Daarbij komt, dat er nog een aantal gewichtige wetsontwerpen bij den ouden Rijksdag aanbangig zijn. Reizen de afgevaardigden af, om in hunne districten werkzaam te zijn voor hunne herkiezing, dan worden natuurlijk de werkzaamheden in den Rijksdag onmogelijk. En blijven zij daar de werkzaamheden voortzetten, dan kunnen zij zich over hunne herkiezing niet bekommeren. De rijkskanselier heeft dan ook, door den dag voor de verkiezingen aldus te bepalen, heel wat ergernis gegeven. ENGELAND. De Britsch# regeering beschouwt het ant woord van Portugal als getuigende van een verzoenenden geest en een grondslag aan biedende voor onderhandelingen en eene vriendschappelijke regeling van bet geschil. Spaansche fondsen waren gisteren op de i, Londensche nabeurs allerflauwst, op het gerucht dat de jeugdige koning Alfonso over leden was. t Volgens heFTent ral News beeft de Spaan sche regeering maatregelen genomen tegen eventueele pogingen om bij 's Konings over lijden een staatsgreep tot stand te brengen. De bekende ingenieur Nordenfeld, uitvin der van de snelvuur-kanonnen failleerde te Londen met een passief van 50.000 pond sterling. HET OOSTEN. Uit Belgrado meldt de Standarddat de onderhandelingen over het Servisch-Bulgaar- sclie handelsverdrag afgebroken zijn en de vanwege Servië met de onderhandelingen belaste afgevaardigde teruggekeerd is. Het tekort op de Bulgaarsche begrooting voor 1890, 8,182,189, fr bedragende, zal gedekt worden door- de inning van achter- stallige posten en den verkoop van den oogst. Koningin Natalia zal in den loop dezer maar.d naar Petersburg vertrekken, om een bezoek te brengen aan het Russische hof. PORTUGAL. Aan de Standard wordt uit Lissabon ge meld dat het antwoord van de Portugeesche regeering op de jongste nota van lord Salis bury in hoofdzaak inhoudt dat de Portugeesche regeering toegeeft aan Engelands verlangen om alle verdere operation in Nyassaland en langs de Shire-rivier te doen ophouden en de aanwezige troepen uit het betwiste grond gebied terug te roepen. Mochten de verdere rechtstreekschè onderhandelingen niet tot eene schikking voeren, dan zal Portugal een beroep doen op de andere mogendheden, aangezien Engeland van geen sc.heidsrech- van gisteren voormid- terlijke uitspraak weten wil. SPANJE. Uit Madrid wordt dag 10 uren het volgende geseind: Sedert omstreeks vijf uren in den morgen is de Koning, ten gevolge van aangewende midde len, kalmer gewordende koorts was ver dwenen. De Gaceta zegt, dat er heden morgen eene kleine verbetering is gekomen. Het aan de pers toegezonden bulletin meldt, dat de Koning den tijd, sedert de uitgifte van het vorige bulletin verloopen, rustig heeft over gebracht. Naar Reuters Agentschap uit particuliere bron uit Madrid verneemt, was gisteren voormiddag te elf uren de toestand van den jeugdigen Koning dezelfde als in den vroegen morgen. Volgens de uitspraak der dokters

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1