13e Jaarir. Woensdag 15 Januari 1890. No. 3584. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: Prijs der Adverteutiëu ALGEMEEN OVERZICHT. O Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 1—6 regels0.60 Elk gewone regel meersO.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 14 Januari '90. !L't -c.v.hil tusflcUeu Engeland en Portu gal is geëindigd, zooals het vrij algemeen verwacht werd, nl. met een toegeven van P ortugal aan England's eischen. Portugal l'eeft terecht begrepen, dat het tegen zulk ''ene zeemogendheid van den eersten rang "iet was opgewassen. Maar Engeland heeft deze weder eeh stukje echt Engelsche politiek afgespeeld, en zjjn bijnaam van fide Albion opnieuw tot waarheid gemaakt; '""ners, terwijl het zich van den eenen kant Voordeed als de vermoorde onschuld," 'naakte het van den anderen kant op de "leest onedele wijze van zijn overmacht ge bruik om een kleinen Staat schrik aan te Jagen en voor zijn wil te doen bukken. De uiteenzetting van den loop der onderhande lingen in de laatste dagen zal dat iedereen duidelijk maken Den 8n Januari had de Portugeesche re geering per telegram geantwoord op de nota van lord Salisbury. In zeer voorzichtige termen antwoordde zij op het verlangen dooi de Engelsche regeering uitgesproken, en ver klaarde, dat zij zich zou onthouden van ex pedities in het gebied van de Shiré en in Massaoland, mits ook Engeland zijnerzijds hetzelfde zou doen totdat eene schikking zou zijn getroffen. Dank zij dit behoud van den status quo tusschen de heide regeeringen 'en aanzien der beperking van beider handelen dat gedeelte van Afrika, scheen alles ge- I Schikt te zullen worden, toen eergisteren te i Lissabon plotseling een ultimatum der Fngelsche regeering werd ontvangen, waarin I geeischt werd, dat alle Portugeesche troepen, l Ambtenaren en expedities van de overzijde 'Ier samenvloeiing van de Ruo of Zuid-Zam- hesi naar de Shiré teruggeroepen zouden borden. De Engelsche regeering stond een hjd toe van 2-4 uren en voegde er bij dat j "e Engelsche gezant, nadat deze termijn Verstreken zou zijn, zich aan boord zou be- j geven van liet oorlogsschip Enchantress, dat hiervoor te Vigo wachtte. Het schijnt dat de Engelsche regeering Veeds vooraf eene aanzienlijke vloot had bij eengebracht, teneinde een demonstratie te houden voor Quilimane (de Portugeesche haven op Afrika's Oostkust) in de Delegoa-baai 'e St. Vincent en te Kaap Verd. De Portu geesche regeering heeft nu geantwoord, dat z'j haar troepen uit het Shiré-gebied en uit Massaoland terug zal roepen, zwichtend voor i de geweldadige bedreigingen van eengroote 1 Mogendheid, waarmede Portugal zich niet kan meten en protesteerend tegen het ge weld dat haar wordt aangedaan. Zaterdag had de Portugeesche Staatsraad eene vergadering gehouden, welke tot één ure 's nachts voortduurde. En reeds toen verspreidde zich te Lissabon het gerucht, dat de regeering toegegeven had aan liet verlan gen van Engeland en hare troepen uit het gebied van de Shiré en uit Massaolarid had teruggeroepen. Dit gerucht verwekte al aanstonds eenige onrust in de stad. Een agntal studenten en personen uit de volks klassen schoolden samen voor het gebouw van liet aardrijkskundig genootschap, doch werden zonder moeite uiteengedreven. An deren hielden eene betooging en sloegen de ruiten stuk in de woningen der ministers, terwijl zij: »weg met hot ministerie!" riepen. De woningen van den Etigelschen gezant en den consul werden bewaakt, het geen echter uietbelette, dat de vensters van het Engelsche consulaat stuk werden geslagen en het wapenbord voor den grond werd geworpen. Eeniae belhamels werden in hechtenis ge nomen. Deze aanranding van het consulaat was wel licht de aanleiding tot Engeland's ultimatum; maar geheel deze oproerige beweging heeft ook tengevolge gehad, dat het ministerie Baros-Gomez zijn ontslag heeft ingediend. De Koning heeft daarop den heer Serpa Pi- mentel de samenstelling van een ministerie opgedragenen deze schijntjdaarin reeds ge- slaagd te zijn, want er wordt gemeld, dat het nieuwe Kabinet reeds heden den Koning zou worden voorgesteld. De aftredende minister van buitenlandsche zaken heeft uit naam der Portugeesche regeering den Engel- schen gezant zijn leedwezen betuigd over het voorgevallene vóór het Britsche consu laat. Het is te hopen, dat met dit amende honorable en deze vernieuwing van ministerie het Engelsch-Portugeesch geschil met al den nasleep van dien maar uit de wereld zal zijn want moest het nog langer voortduren, dan kon het wel eens bedenkelijk worden, niet alleen voor het leven van Portugeesche mi- nisteriën, maar ook voor het voortbestaan van den Portugeeschen koningstroonen dit zal het monarchale Engeland toch zeker niet bedoeld hebben. BELGIE. Uit Charleroi werd van gisteren geseind De werkgevers, overtuigd dat de mijnwer kers niet zullen toegeven, besloten in hunne eerste bijeenkomst gisteren in beginsel eene vermindering van werkuren toe te staan. Zij komen ten 5 ure weder bijeen. Men houdt het er voor, dat de werkstaking nu geëindigd zal zijn. De patroons hielden daarop andermaal eene vergadering, waarin de afgevaardigde Sabatier als bemiddelaar optrad. Na lange beraadslagingen werden de voorstellen dei- werklieden tot vermindering van den werk tijd met een uur daags en trapsgewijze loonsverhooging aangenomen. De werksta king is dus geëindigd en de arbeid zal mor gen hervat worden. DUITSCHLAND. In de zitting van den Rijksdag heeft gis teren de president, de heer Levetzow, mede gedeeld, dat het presidaal-bureau eergisteren hij den Keizer eene audiëntie heeft gehad. De Keizer heeft toen gezegd, dat wegens den algemeenen politieken toestand de alge- meene vrede thans ten volle verzekerd schijnt, en dat liet ter handhaving van den vrede volstrekt noodzakelijk is, dat Duitschland in zijne geographische en politieke positie niets verzuime om de militaire uitrustingen in den besten stand te houden en voortdurend voor leger en vloot te zorgen. Te Altenessen is gisteren eene vergadering van mijnwerkers gehouden, waarin de mijn werker Brodam, gedelegeerde uit Gelsenkir- cben, heeft medegedeeld, dat het bestuur van den Westfaalschen mij ti werkershond een besluit heeft genomen om aan het bestuur der vereenigde mijneigenaren voor te stellen, het loon met vijftig percent te verhoogen, en den werktijd te bepalen op acht uren daags, met inbegrip van den tijd der afda ling in en het terugkomen uit de mijn. Tot Februari wordt aan de eigenaren tijd gela ten om dienaangaande eene beslissing te nemen. Een der sprekers, Schroeder, uit Bochurn, maakte tegen deze handeling be zwaar; hij kon namelijk met die eischen wel instemmen, maar achtte het tijdstip voor- zoodanig voorstel nog niet gekomen. In den loop der beraadslagingen werd Schroeder voorgedragen als kandidaat voor den Rijksdag. ENGELAND. Lord Hartington is sedert een paar dagen genoodzaakt het bed te houden tengevolge van een hevigen aanval van influenza. Zijne beide longen zijn aangedaan. Gisteren ging het met den zieke evenwel iets beter. De Times, sprekende over de onlusten te Lissabon verklaart, met uitzondering van de beleediging jegens het Engelsch consulaat, omtrent al het overige onverschillig te zijn; wordt het Portugeesche ministerie-Baros

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1