Gomez verdreven, clan zal het dit zeker wel hebben verdiend. De Standard zegtTn de nota, die een einde maakt aan het incident, zegt Portu gal, dat het zich al zijne rechten voorbe houdt maar dit is slechts een holle phrase. De Herald meldt, dat' de Engelsche re geering besloten heeft, het Parlement ten spoedigste te ontbinden, waartoe zij het oogenblik gunstig oordeelt. FRANKRIJK. In verschillende departementen van Frank rijk hebben Zondag jl. verkiezingen van af gevaardigden plaats gehad tengevolge van het nietig-verklaren der vorige verkiezingen. Te Montauban werd de republikein Cambe, te Bergerac de republikein Flarnent, te Ro- chechouart de republikein Puvoyer en te Saint-Etienne de anti-republikein Neyraud gekozen. Een tusschen Duitsche en Fransche ma trozen voorgevallen twist, waarover de Köl- nische Zeitung een overdreven bericht be vatte, is door den Duitschen consul tot wederzijdsehe tevredenheid beslecht. Alle Parijsche dagbladen spreken hunne scherpe afkeuring uit overEngeland's houding tegenover Portugal. SPANJE. In den toestand van den jeugdigen koning van Spanje is eene merkelijke verbetering ingetreden. De toestand van uitputting der krachten, die het ergste deed vreezen, is voor een goed deel geweken en de teeke nen van kracht en wil zijn toegenomen. Jl. Zondag-nacht is het kind bij kennis geko men en vroeg het zelf' om voedsel. Toen daarop de ziekenverpleegster zijne moeder, die in hetzelfde vertrek op een canapé een weinig rustte, wilde roepen, teneinde haar de blijde tijding mede te deelen, zeide de kleine Koning. »Mamita moet niet geroepen worden." Sedert sprak hij nog veel, maar bleef toch in rustigen toestand de vorige geval len van opwinding herhaalden zich niet. Ten vijf ure in den ochtend konden dan ook de geneesheeren der Koningin-Regentes mede- deelen, dat de lijder een uitmuntenden nacht had gehad en deze mededeeling heeft de koninklijke moeder met vreugde vervuld. Daar de Koningin-Regentes het verlangen had te kennen gegeven om den heer Sagasta te spreken, heeft deze zich bij haar begeven. Hij bracht haar vertroostende verzekeringen en zeide, dat het geheele land het herstel van den Koning wenscht. Te Barcelona o. a. heeft de burgemeester der stad aan het hoofd van een aantal deputatiën van veree- nigingen zich naar den kapitein-generaalbe- geven om hem te verzoeken der Koningin- Regentes per telegraaf de beste wenschen voor het herstel van haren zoon aan te bie den. Ook de Paus heeft zijne deelneming in de ziekte van het koninklijk kind betuigd, en toen Z. H. Zondag jl. de H. Mis zou gaan lezen, verklaarde hij aan zijne omgeving, dat bij het H. Offer zou opdragen met intentie voor het herstel van zijn Petekind. De krachten van den jongen Koning nemen steeds toe de geneesheeren zijn echter nog niet geheel zonder zorg en dienen hem met voorzichtigheid voedsel toe, dat hij met aan drang vraagt. Op een vraag van den mi nister omtrent den toestand van den zieke, antwoordden zij, dat de kans op herstel ver meerdert, maar zij konden niet verklaren, dat alle reden tot vrees geweken is. BINNENLAND. Schiedam, 14 Januari 1890. Blijkens een bij het Departement van Ko loniën ontvangen telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië is in den nacht van 6 dezer de vijandelijken positie Kota Toeankoe, nabij Rota Pohama (Groot- Atjeh), zonder verlies bij verrassing genomen. Ter gelegenheid der plechtige teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van keizerin Augusta, weduwe van keizer AA'il- helm I, was onze Koning vertegenwoordigd in buitengewone zending door lid. buitenge- wonen gezant en gevolmachtigden minister bij het Duitsche hof', jhr. mr. F. P. van der Hoeven. Aan leges-trekkende ambtenaren, die in het genot zijn eener vrije woning is toege staan om voor het bedrag, dat hun als be zoldiging daarvoor wordt toegerekend, in het weduwen- en wezenfonds te worden op genomen. Het wetsontwerp tot regeling van het militair onderwijs heeft in de af dee lingen der Tweede Kamer blijkbaar geen goed onthaal gevonden. Over de hoofdpun ten van het ontwerp heerschte veel ver schil van gevoelen. De aansluiting aan het middelbaar onderwijs werd door de meer derheid niet gewenscht. Ofschoon de split sing tusschen voorbereidend en vakonder wijs viij algemeen werd toegejuicht, vond echter de instelling van een cadettenschool bij zeer vele leden weinig bijval. De Commissaris des Eonings in Zuid-Hol land zal aanst. Donderdag een gastmaal aanbieden aan leden der diplomatie en hooge staatsdienaren. Uit Londen wordt aan het Handelsblad geseind, dat volgens geloofwaardige berichten binnenkort waarschijnlijk de intrekking is te verwachten van de beperkende maatregelen omtrent den invoer van vee uit ons land, en zulks als gevolg van de tusschenkomst van den Nederlandschen gezant en de bevredi gende maatregelen der Nederlandsche regee ring. De bouwmanswoning van den heer J. Den Boer te Pernis is met al wat zich in het huis en de schuur bevond een prooi der vlammen geworden, terwijl (1 paarden, 16 koeien en 70 kippen mede verbrand zijn. Omtrent deze brand wordt nader nog het volgende gemeld De heer Den Boer had gisteren-avond persoonlijk het vee afgevoederd en vond toen alles in orde. Nauwelijks te bed zijnde werd de vrouw wakker en hoorde geknetterzij wekte haren man, en toen deze opstond vond hij alles in lichte laaie. Geheel onge kleed moesten de bewoners het huis verla ten door de buren kon nog eenig vee uit de brandende schuur verwijderd worden. Het melkvee en de paarden kwamen inde vlam men om. Gisteren-ochtend was men het vuur meester. Gisteren-voormiddag omstreeks 12 uur passeerde te Delft eene 60 jarige vrouw de rails van de stoomtram bij de gewezen Haag poort, juist toen de tram in beweging kwam. Zij werd door de machine overreden en zoo danig vermorseld, dat haar lijk onherken baar is. Nader is omtrent dit ongeval nog het vol gende te melden De gedoode vrouw was met den trein van ll'/4 ure uit Den Haag vertrokken en aan de Haagpoort onder Delft uitgestapt. De machine moest daar wisselen. Juist gaf de conducteur het sein tot vertrek en zette de machinist de locomotief in beweging, toen plotseling een kreet weerklonk en het on geval reeds geschied bleek. Het schijnt dat de vrouw, de rails willende overstappen, juist voor de machine stond, toen deze in bewe ging kwam. Van eenige schuld aan de zijde van het bedienend personeel is niets ge bleken. Voor geldverzendingen naar België per postwissel, zal voortaan één gulden gelijk gesteld worden aan 2 francs 8V2 centimes. De vroegere herleiding geschiedde volgens den maatstraf van 1 gl. is 2 fr. 9'/a cen times. Te 's Gravenhage is Zondag-nacht overleden de heer mr. S. J. Hingst, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Alvorens in dit rechtscollege op 31 Maart 1883 de plaats van wijlen mr. Jolles in te nemen, had de overledene reeds meer dan 20 jaar de loopbaan van rechterlijk ambtenaar ver vuld, het laatst als rechter in de rechtbank te Amsterdam. Tal van geschriften en tijd- schrifts-artikelen getuigen van zijne grondige geleerdheid en zijn scherpen juridischen blik. De vice-president, de heer Coninck Lief- •sting, bracht gisteren in de zitting van den Hoogen Raad warme hulde aan de nage dachtenis van den overleden ambtgenoot mr. Hingst, dien hij uitvoerig schetste als een uitnemend wetenschappelijk rechtsgeleerde, vol ijver en toewijding, en als hoogst ver draagzaam, liefderijk mensch. De advocaat- generaal Gregory sloot namens het parket zich bij deze hulde aan. De ontslapene was een waardig magistraat, een kundig rechts geleerde en een braaf mensch. De heer Reiss, directeur-generaal der maatschappij »Zeebad Scheveningen", heeft zich, ter aanvulling en nadere toelichting van een vroeger adres, tot B. en AV.van'sHage gewend, met een adres, waarin uitvoerig uiteengezet worden, de voordeelen, volgens adressant gelegen in eene proefneming met irrigatie van de polders met het opgemalen grachtwater, waardoor z. i. zonder schade voor Den Haag 's zomers geen water uit het ververschings-kanaal in zee zou worden te behoeven geloosd. Den 12 Januari jl, was het 83 jaar gele den, dat een gedeelte van de stad Leiden door het springen van een kruitschip werd vernield. Van hen, die toen onder de puinhoopen geraakten, maar gelukkig gered werden, is thans niemand meer in het leven, ook niet van hen, die toen nog slechts kinderen wa ren. De laatste is onlangs overleden. Gisteren-ochtend is te Leiden aan het Rapenburg door een voorbijvarenden schipper het lijk gevonden van een ingezetene dier gemeente, die sinds November II. niet in zijne woning was teruggekeerd. De N. Rott. Ct. deelt de heuglijke tijding mede, dat de kweekschool voor bewaarschool- houderessen te Leiden voor ondergang is behoed, voorloopig althans. Het Nut be loofde gedurende drie jaren een toelage van f 1000de gemeente Leiden verhoogde de hare met f1000, en door giften van corpo ration en particulieren werd nog ongeveer f 2000 verkregen. De kapitale som van f'5000, die noodig was, is dus eindelijk, dank zij de liberale offervaardigheid, bijeengeko men In den aanstaande zomer zal te Amsterdam tijdens de daar te houden tentoonstelling.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2