No. 3587. VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13e Jaarg. Zaterdag 18 Januari 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. P, l. t A':>! 1 Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Wet op den Arbeid, die mei 1 Janu ari 1890 in werking is getredennoopt onze drukkers de werkzaamheden op hunne druk- kerij geheel anders in te richten dan dat tot dusver het geval was. Dientengevolge zal ons blad, althans 's Za terdags vroeg moeten worden afgedrukt Wij zien ons dus genoopt, de samenstelling van onze Courant te bespoedigen en als re gel te stellendat advertentiën tot uiterlijk 4 ure 's middags worden aangenomen. Van de bereidwilligheid van hh. adver teerders, om ons in deze door tijdige inzen ding hunner advertentiën wel in de hand te willen werken, houdt zich overtuigd DE ADMINISTRATIE. AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren ge seind In den Senaat heeft Sherman uit naam van het comité voor de buitenlandsche zaken voorgesteld, in beginsel de regeling door middel van een scheidsgericht aan te nemen voor alle geschillen tusschen de Ver- eenigde Staten en andere mogendheden. Het voorstel zal in overweging genomen worden. De senator Turpie vroeg de onverwijlde erkenning van de republiek der Vez'eenigde Staten van Brazilië, en stelde tevens voor, dat de Senaat zou verklaren, dat geene Europeesche regeering zal mogen tusschen- beide komen om in het westelijk halfrond een keizer- of koninkrijk te vestigen of de stichting eener republiek te beletten. DUITSCHLAND. Opnieuw heeft de Rijkskanselier, in eene circulaire aan de Rijksambtenaren hen gelast hunnen naam onder offieieele stukken lees baar te schrijvenhet behoort niet tot de plichten van het publiek, zegt hij, slecht schrilt te ontcijferen. Volgens de plannen van den rijkspostmees ter dr. Stephan waren onder het belangrijk bedrag, op de begrooting voor een rijks- postgebouw te Frankfort uitgetrokken, ook begrepen de kosten van een prachtig kei zerlijk kwartier, hetwelk onder hetzelfde dak zou worden gebouwd bij gemis van een paleis te Frankfort. Deze uitgave was, vooral door Eugen Richter, als geheel overtollig bestre den, en deze had daarbij o. a. gezegd, dat de Keizer zelf, indien hij nogmaals volkomen hieromtrent ingelicht werd, dan stellig van dien bouw zou afzien. Gisteren nu heeft dr. Stephan in den Rijksdag medegedeeld, dat inderdaad de Keizer van een kwartier te Frankfort heeft afgezien. De overeenkomstig Richters voorstel verminderde post voor het rijkspostkantoor te Frankfort is daarna door den Rijksdag aangenomen. Gisteren is een Witboek over Oost-Atrika openbaar gemaakt. Daarin komt o. a. voor, dat Emin Pacha aan luitenant Schmidt mede gedeeld heeft, dat hij den grooten voorraad ivoor, dien hij wegens gebrek aan dragers heeft moeten achterlaten, deels aan ver trouwbare hoofden in bewaring heeft ge geven, deels in de ïivier heeft laten zinken. FRANKRIJK, j Op zijn reis van Pau naar Cannes heeft de gewezen keizer van Brazilië eergisteren j met zijn kinderen, kleinkinderen en gevolg een bezoek gebracht aan O. L. Vrouw van Lourdes. Hij-zelf, de graaf en de gravin van Eu, zijn oudste kleinzoon (de 14-jarige Pedro d' Alcantara), benevens tien personen van het gevolg naderden gezamenlijk tot de H. Tafel. Gedurende deH. Mis was de ten vorige jare door nu wijlen keizerin Theresia geschonken Braziliaansche vlag nabij het hoofdaltaar opgehangen. De Keizer was ver leden jaar door zijn ziekte verhinderd geweest aan de bedevaart zijnérgemalin naar Lourdes deel te nemen. Prins Jerome Bonaparte houdt zich bezig met het schrijven van ^Gedenkschriften over het tweede keizerrijk." Naar men zegt, zal dit werk belangrijke bijzonderheden bevatten omtrent de staatkunde van Italië, den oorlog in de Krim en het inbezitnemen van Rome. De Prins zou, alvorens het werk uit te ge ven, uit kieschheid het vooraf aan eenige Hoven mededeelen. Men zegt, dat Car- not half Maart naar Algiers zal gaan. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Daily News gemeld, dat de ware reden van het aan Portugal gestelde ultimatum was, dat Por- tugeesche agenten den sultan Magangira hadden overgehaald Portugal's suzereiniteit te erkenen, waartoe de Sultan reeds op reis naar Quilimane was, ofschoon er thans be velen zijn gezonden om hem niet te ontvangen en hem terug te zenden. In Portugeesche regeeringskringen wordt geloofd, dat er eene verstandhouding bestaat tusschen Duitsch- land en Engeland, zoodat Engeland vrijheid van handelen zal hebben in den omtrek der Zambesi-rivier en Duitschland onbelemmerd zal blijven te Zanzibar. Op vele plaatsen blijven de betoogingen tegen Engeland voortduren. Niemand is meer populair dan Serpa Pinto, wiens pho- tographieën bij menigte verkocht worden. Troepen volks loopen rond in de winkels om het verkoopen van Engelsche goederen te beletten. De overheden durven bijna niets doen dewijl de troepen niet te vertrouwen zijn. De Spaansche en de Portugeesche re publikeinen schijnen samen te gaan. Uit Barcelona zijn afgevaardigden naar Lissabon getogen om het uitroepen der Iberische re publiek voor te bereiden. ROME. De reeds sedert eenigen tijd aangekon digde Encycliek Over de voornaamste Plich ten der Katholieken als Burgers is gisteren te Rome verschenen. In dit uitgebreid leer stellig schrijven zegt de Tijd stelt Leo XIII het hemelsche vaderland tegenover het aardsche, en betoogt, dat de Katholieken, zonder voor het laatstgenoemde onverschillig te zijn, toch vóór alles zich met het eerstge noemde moeten bezighouden. De H. Vader zet uiteen, welke de rechten en plichten zijn van de Kerk en van den Staat. De Kerk beveelt steeds gehoorzaam heid aan de rechtvaardige wetten van den Staat, en van diens zijde behoort de weder- keerigheid in acht genomen te worden. De Katholieken kunnen noch mogen gehoor zamen aan onrechtvaardige en tegen de Kerk gerichte wetten en in dit geval mag het feit hunner ongehoorzaamheid niet als op stand tegen hét wereldlijk gezag worden aangemerkt, want de Kerk leert, dat men Gode meer dan den menschen moet gehoor zamen, wanneer de menschen zaken gebieden, die strijdig zijn met de rechten van God. De Kerk kan zich met geen gouvernement en met geen partij vereenzelvigen, daar zij uitsluitend moet denken aan de belangen der zielen en aan de rechten van God. Dit denk beeld ontwikkelende, spreekt de H. Vader breedvoerig over den oorlog, welke der Kerk wordt aangedaan door gouvernementen, die onder den invloed der Vrijmetselarij staan, en zegt, dat de Katholieken, om dien aanval af te slaan, vereenigd moeten zijn, daar hun verdeeldheid of lusteloosheid hun tegenstan ders slechts te vermeteler zou maken. In die orde van denkbeelden verwijt de Paus aan sommige Katholieken eene ze kere schroomvalligheid, welke hen de handelingen van Kerk en Paus doet critiseeren en aan anderen eene zekere vermetelheid, welke hen aanzet tot daden van misplaatsten ijver. Ten slotte beveelt Z. H. de eensgezindheid aan der geloovigen met hunne bisschoppen, wier gezag altijd moet geëerbiedigd worden en over wier ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1