Bö lil Miner lieloort een Bpepil. ""algemeen overzicht. 13e Jaarg. Zondag 19 en 'Maandag 20 Januari 1890. No. 3588. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I'iijs van dit Blad IK"'-*5S IMijs der Advertentiën Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 tap» 18 Januari '90. Het Engelsch-Portugeesch geschil houdt "og steeds de aandacht van geheel Europa bezig. De verschillende gouvernementen he grijpen, dat het hier eene zaak betreft niet enkel van Engelsch-Portugeesch, maar inder daad van internationaal belang. Het geldt hier toch niets minder dan de vraag of' het 'net de regelen van het internationaal recht overeen is te brengen, dat eene machtige mogendheid van den eersten rang eene klei nere mogendheid door bedreigingen en door machtsvertoon tot het inwilligen ook barer onredelijke eischen mag brengen. Wordt die vraag door den raad der Europeesche mogendheden in bevestigenden zin beant woord, dan is het woord: macht gaat boven recht," in Europa voor goed tot regel verheven. Zelfs liet revolutionaire Italië, dat aan de toepassing van bedoeld woord zijn aan zijn te danken heeft, schijnt voor de conse quente doorzetting van dat beginsel terug te deinzen. Reeds heeft de Italiaansche re geering bij de Engelsche stappen gedaan om haar te bewegen, Portugal althans voor den vorm eenige concession te doen, teneinde der gekrenkte waardigheid dezer natie vol doening te geven. In dit optredan van Italië, al wordt het dan ook door familierelatiën van het Huis van Savooie met dat van Bra- gau/.u eenigszins verklaard, zou men eene logenstraffing mogen zien van het vermoeden van het nieuwe Portugeesche Kabinet, dat tusschen Duitschland en Frankrijk ter zake van het gestelde ultimatum eenige verstand houding zou hebben bestaan. Het minis- terie-Serpa Pimentel meent, dat Duitsch land, door toe te stemmen dat Engeland zich vrijheid van beweging aan de Zambesi verschafte, bewerkte, dat het de handen vrij zou krijgen in Zanzibar; maar indien dit zoo ware, zou Duitschland zijn bondgenoot niet te Londen ten gunste van Portugal laten op treden. Wat het Portugeesche ministerie-Serpa Pimentel betreft, mag men gelooven,dathet zich zal weten te handhaven, zoolang het tegenwoordige geschil hangende blijft en het zijne belofte van de nationale eer en belan gen te verdedigen, nakomt. De Progressisten hebben het conservatieve kabinet onder de tegenwoordige omstandigheden hun steun toegezegdmaar is het geschil uit den weg geruimd, dau zullen zij opnieuw de regeering voor hunne partij opeischen. Is de afloop van het geschil gunstig voor Portugal, dan zal de oude toestand onder de liberaal-dy nastieke regeering wederkeeren; is hij daar entegen ongunstig, dan is de val van het Huis van Braganza zeer waarschijnlijk, omdat de volkswoede zich dan tegen de dynastie zal keeren. De mogendheden verzuimen niet, in hunne vertoogen hij het kabinet van St. James dit als een argument ten gunste van Portugal aan te wenden, en lord Salisbury er op te wijzen, hoezeer door de vestiging eeher Portugeesche republiek het monarchaal beginsel in Europa zou worden aangetast. Intusschen duren de manifestation tegen Engeland in Portugal voort. Eene deputatie studenten van de universiteit te Coïmbra heeft zich naar Lissabon begeven, waar zij door de studenten der daar gevestigde hooge- school werd opgewacht]]; gezamenlijk begaf men zich naar den minister Serpa Pimentel, wien zij een adres overhandigden. Niemand is meer populair dan Serpa l'into, wiens portretten bij menigte verkocht worden. Troepen volks loopen in verschillende steden de winkels af om het verkoopen van Engel sche goederen te beletten. De overheden durven bijna niets te doen, daar de troepen niet te vertrouwen zijn en moeten zich uit sluitend ter handhaving der orde tot de vrij onvoldoende politie en bereden garde bepalen. Ie Lissabon zijn zeventig personen gearresteerd wegens het uiten van den kreet Weg met Engeland In een onderhoud met den Egyptischen correspondent van den Parijsehen Figaro heeft Stanley verklaard, dat de regeering van den Khedive Soedan nog niet verloren behoeft te achten. Het land moet echter goed geregeerd en inzonderheid van betere verkeersmiddelen voorzien worden. Emin Pacha werd grootelijks geprezen. Deze heeft het vertrouwen der bevolking en kan Egypte bij de onderwerping der zuidelijke gewesten groote diensten bewijzen, tiet uitvoerend gezag behoort echter in andere handen over te gaan. Emin moet niet alleen blijven hij zelf verlangt weer in dienst van de Egypti sche regeering te treden. Soedan op te geven achtte Stanley zeer verkeerd. Het behoud van Soedan noemde hij eenvoudig een kwestie van geld, omdat daarvoor een spoorweg noodig isvanSoeakin naar Berber. Omtrent het uitblijven van berichten over zijn tocht, zeide Stanley, dat hij begonnen was met 140 boden uit te zen den. Eenigen hadden hem verraden, maar de meesten werden vermoord door een vij- andigen stam, welks gebied zij moesten door- Van 16 regels ƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.'JO Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. trekken. In Februari 1888 had hij weer 40 boden gezonden en elk 10 pd. st. beloofd, als zij Zanzibar bereikten, maar ook dezen werden allen vermoord. »Ik heb" zei Stanley, Hater hun gebeente gevonden op dezelfde plaats waar de eerste werden vermoord." Over twisten tusschen Du'tschers en Engel- schen in Afrika wilde Stanley zich niet uit laten, daar hij door beiden goed was ontvan gen. Evenmin wilde hij verdere mededee- lingen omtrent zijn reisverhaal doen, daar hij dit voor 40.000 p. st. aan een uitgever had verkocht. Te Cairo werd Stauley vor stelijk ontvangen. De Khedive verleende hem het grootkruis der Medjedieh-Orde en richtte ter zijner eer een groot feestmaal aan. Omtrent Emin Pacha zijn te Berlijn be richten ontvangen, die zijn ernstige toestand bevestigen. De vloeiingen uit het oor blijven aanhouden en de lijder is zeer ter neer ge slagen. De doctoren wenschen hem voor eene operatie naar Zanzibar over te brengen doch de zee is te hoog, zoodat men vreest, dat hij het vervoer niet overleven zal. AMERIKA. Blijkens de nieuwste berichten uit Brazilië over de contra-revolutie van 18 Dec. duurde het geweervuur den geheelen nacht's mor gens gingen eenige aan dom Pedro ge trouw gebleven troepen naar het paleis, en, geholpen door het 2e regiment artillerie, vervingen zij de republikeinsche vlag door de keizerlijke. Op dit oogenblik verschenen de troepen van het Voorloopig Bewind en het geweervuur begon opnieuw. Langs beide kanten waren er veel dooden men telde een lOOtal keizerlijken, welke gedood of gekwetst waren de leiders van den opstand werden aangehouden en de weerspannige soldaten gevangen genomen. Daarna werd de republikeinsche vlag onder toejuichingen weer geheschen. De troepen be zetten de straten en er hadden geen on lusten meer plaats21 leiders werden op bevel van 't gouvernement doodgeschoten. De slechte soldij was, naar het heet, de oor zaak van het verzet der soldaten. De New-York Herald verneemt uit Was hington, dat de afgevaardigden der Argen- tijnsche republiek en van Brazilië op het Pan- Amerikaansche congres een motie hebben voorgesteld, waarhij bepaald wordt, dat ter beslechting van geschillen de hulp van scheids rechters moet worden ingeroepen. Bovendien bevat deze motie een zinsnede, die bepaalt, dat in den oorlog de overwinnaar het recht niet heeft, zich van het grondgebied van den overwonnene meester te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1