binnenland! DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel tot het subsidieeren eener stoombootlijn op Oóst-Afrika in handen gesteld eener com missie. De secretaris van staat, dr. Stephan, toonde aan, dat de Oost-Atrikaansche-Austra- lische lijnen aan de verwachting beantwoord hebben, en zeide, dat met den Lloyd onder handelingen omtrent verdubbeling der lijnen aangeknoopt zijn. De volkeren wedijveren met elkaar om in Afrika vasten voet te krijgen, en daarom betreft dit voorstel eene populaire onderneming, welke het Duitsche volk met vaderlandslievende vreugde be groeten zal. De rede van den Staatssecre taris werd met bijval begroet. Terwijl gisteren in den Rijksdag de heer Bamberger een lange rede hield ter bestrij ding van het ontwerp eener gesubsidieerde stoomvaartlijn op Oost-Afrika, eene rede waarnaar bij niemand luisterde, gingen bijna alle aanwezige leden naar den aanvoerder van het centrum dr. Windhorst, die juist zijn 79en verjaardag vierde. Voor zijne plaats lag een reusachtige bouquet van viooltjes met rozen en meibloempjes, benevens een stapel felicitatiebrieven. Van de regeeringbank kwam de minister Bötticher, van de conser vatieve zijde de veldmaarschalk Mol tie, van den kant der nationaal-liberalen zelfs Benni"- O sen en evenzoo kwamen ook de hoofden der andere partijen den grijzen aanvoerder van het centrum feliciteeren, die aldus te midden van de ziting van den Rijksdag eene aardige receptie hield, waarbij de radicale afgevaar digde Traeger hem in vleiende dichttaal complimenteerde. SPANJE. Uit Madrid wordt van gisteren geseind De Koningin-Regentes heeft Alonzo Martinez, president der Kamer, belast met de samen stelling van een nieuw ministerie. Martinez heett de opdracht aangenomen en zal een ministerie van verzoening bijeenbrengen. Het herstel van den jongen koning duurt voort, maar de geneesheeren blijven steeds ongerust. De Koningin-Regentes heeft zich in deze dagen zeer overspannen en aan de National Ztg. wordt geschreven, dat behalve de ziekte van haar zoon ook hof-intrigues haar veel droefheid veroorzaken. De bericht gever meent, dat dit niet beter zal worden, voordat de infante Isabella, gravin van Gir- genti, verwijderd wordt. Het veronrustend bericht omtrent eene verstandhouding tusschen de 'Spaansche en Portugeesche republikeinen wordt bevestigd. Uit Barcelona zijn afgevaardigden naar Lis sabon gegaan, om eene beweging ten gunste der Iberische republiek voor te bereiden. Te Barcelona zijn eergisteren drie aanslagen gepleegd eene bom ontplofte bij het stadhuis, eene aan de bank en eene voor de bureau van den koninklijken opperjachtmeester. Aan het station te Malaga zijn twee kisten aan gehouden, die aangegeven waren als bevat tende metaalwaren, maar waarvan de inhoud uit wapenen bestond. Schiedam, 18 Januari 1890. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertentie, waarin eene ver gadering van de Katholieke Vereeniging »De Gondwet" tegen Maandag-avond zes ure wordt aangekondigd. Eene trouwe opkomst der leden zal, dunkt ons, in het belang der zaak zeer gewenscht zijn. Van Het Loo meldt men, dat HH.MM. de Koning en de Koningin zich in goeden wel stand bevinden. H. K. H. Prinses Wilhelmina had de zer dagen eene zware koude gevat, waar door zij haar kamer moest houden, maar is daarvan thans hersteld. De Prinses volgde deze week weder geregeld hare verschillende lessen. Uit Maassluis wordt geschreven De lang verbeide spoorwegverbinding met Rotterdam schijnt in den loop van dit jaar haar beslag te zullen krijgen. De stationsge bouwen zullen binnenkort worden aanbesteed en thans zijn ook de voorbereidende werk zaamheden aan het bestek voor den boven bouw van twee spoorwegbruggen voor dubbel en een voor enkel spoor, zoover gevorderd, dat de aanwijzing daarvoor reeds op 27 en 28 Januari a s. zal kunnen plaats hebben De bruggen over de Poldervaart, de haven van Vlaardingen en den Boonervliet moeten uiterlijk 1 Januari 1891 opgeleverd worden; de brug over de haven alhier uiterlijk op 1 April 1891. Dat men op spoedige oplevering prijs stelt, mag opgemaakt worden uit de bepaling dat de aannemer een premie krijgt van f500 voor elke volle week, die de drie eerstgenoemde bruggen voor 1 Januari 1891 opgeleverd worden. (R. N.) Ook te Kralingen is thans de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo opgericht. De conterentie, onder bescherming van Kralingen s patroon, den H. Lambertus, werd Woensdag-avond in de pastorie door jhr. van Bommel, lid van den Hoofdraad, geïnstalleerd. De Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo te Utrecht, vierde Woensdag jl. haar 40-jarig bestaan, o. a. door een feestavond in »Tivoli", waarbij de feestrede door dr. Schaep- man werd gehouden. Een huisbewaarder van eene villa aan den strand weg te Scheveningen had dezer dagen de brutaliteit, een gedeelte van de in het gebouw aanwezige meubelen te verknopen voor de som van f 600 aan een koopman te 's-Hage. Daarna maakte hij zich met het geld uit de voeten. Toen de koopman bezig was het gekochte op een wagen te laden, waarschuwde de directie van het Oranjehotel, die het ver voer van de meubelen had opgemerkt, de politie van het posthuis en de goederen wer den weder afgeladen. (Vad.) De tram, die te 11.05 gisteren morgen van Leiden naar Rijnsburg vertrok, ontspoorde op de hoogte der Groenensteeg. De locomo tief viel dwars op de rails; de machinist verkreeg eenige wonden aan het hoofd, doch wist zich te redden persoonlijke ongelukken kwamen verder niet voor. De dienst werd tot aan het punt van het ongeluk geregeld voortgezet. De moeder van Hendricus Verwaaijen, den dader van den diefstal der medailles van den heer Krelage, heeft gratie van zijn gevange nisstraf voor hem verzocht, op grond dat bij den kost voor haar verdient. Er bestaat voorzeker weinig reden om te vree zen, zegt het Ilaarl. Dbl., dat dit verzoek door de Regeering zal worden ingewilligd. Het Dbl. v. Ned., erop wijzende dat in ons blad melding werd gemaakt van het adres van den heer Tindal met het opschrift »Een Memorie van Aanklacht", als ware dit door den heer Tindal zelf geschreven, merkt op dat deze opvatting een misvatting is, daar niet de schrijver, maar het Dbl. v. Ned. het stuk aldus betitelde. (T) Een onzer lezers verhaalt ons, dat we het mis hadden, toen we schreven dat van de ramp van Leiden geen levende getuigen meer bestonden. Dit is misschien van de nog te Leiden wonenden waar, maar des schrijvers vader, die 85 jaar telt en in de residentie woont, en des schrijvers tante, die nog ouder is en in Rotterdam verblijft, waren o. a. beiden getuigen van het onheil. (Stand.) Men meldt ons uit Amsterdam Klaas Boomstra, gepensioneerd Oost-Indisch militair, beter bekend onder den naam van Klaas de tamboer, had met drie gulden schuld zijn kosthuis in de Laurierstraat ver laten en zijn intrek genomen in het loge ment 't Laurierblad op de Lauriergracht. Gisteren was het voor Klaas pensioendag geweest, hetgeen zijn voormalige kostbaas Leendert van Kums niet onbekend was. Deze vervoegde zich gisteren middag bij Klaas op zijn kamertje en eischte de schuld op. Daarbij schijnt het niet zeer kalm te zijn toegegaan, althans eenige oogenblikken nadat Van Kums het huis van Klaas den tamboer had ver laten, vond men dezen dood op den grond liggen. Het lijk is ter schouwing naar de cellulaire gevangenis, en Van Kums in voor- loopige hechtenis gebracht. (N. R. Ct.) Het orgaan van het Leger des Heils, de Heilssoldaat is vervangen door het blad Oorlogskreet. Uit het jongste nommer, waarin een gedrukte toon heerscht, blijkt, dat het leger hier te lande achteruitgaat, hetgeen aldus uitgedrukt wordt: »We dalen, daalen, daaalenn!!!" Influenza. De influenza begint wel langzamerhand te minderen, maar voor zwakke lijders is het altijd nog een gevaarlijke tijd. Uit betrouw bare bron vernam het Centrum, dat Don derdag-avond te Amsterdam niet minder dan 400 lijken boven aarde stonden. Natuurlijk waren dezen niet allen van in- fluenza-lijders, maar de ziekte had er toch door hare veeltijds noodlottige gevolgen, een groot contingent toe geleverd. Volgens 2de voorschrift van dr. Van Wezel moet iedere agent te Amsterdam, die nacht dienst heeft, 's avonds te 10 uur, wanneer hij het bureau verlaat, een kop bouillon ge bruiken, welk voorschrift Donderdag-avond in werking is getreden. Aan de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen zijn 240 werklieden lijdende aan de griep. Vooral onder jonge kinderen en ouden van dagen te Tessel heerscht de griep opmer kelijk is het, dat de bewoners van den Hoorn en Oudeschild bijna in 't geheel niet door de ziekte worden aangetast. Van de scho len op die twee dorpen mist men geen en kelen leerling wegens griepte Oosterend is het halve aantal der leerlingen der open bare school lijdend aan de ziekte. Ten gevolge van het detacheeren van ma réchaussees zijn in Drenthe reeds eenige rijksveldwachters naar andere provinciën overgeplaatst. Binnenkort zullen eenigen, die reeds jaren dienst hebben of een minder gunstigen gezondheidstoestand genieten, op pensioen worden gesteld. Sederteenigen tijd heerscht te Kampen de croup in vrij hevige mate er zijn reeds vele gevallen met doodelijkenafloop voorge komen. Ook komen nu enkele gevallen van mazelen voor. In de Zutph. Ct. wordt eene klacht geuit over de Hollandsche lakschheid, waarvan o. a.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2