Ie W BIJVOEGSEL Binnenlandscbe Berichten. Parijsche Kroniek. behoorende bij de'; van 19 en 20 JANUARI 1890. (Vervolg.) Een Pruisisch gemeente-veldwachter uit Wegberg arresteerde op Nederlandsch grond gebied den molenaar R. uit die gemeente verdacht van bedriegelijke bankbreuk. De burgemeester van Vlodrop, alwaar de aan houding plaats had, stelde R. in vrijheid en bracht den al te ijverigen Pruisischen poli tieman onder het oog, dat hij op ons grond gebied niet handelend mocht optreden. Te Hoofdplaats blijft de strijd tusschen burgemeester en gemeenteraad nog steeds bestaan, fhansheeft de Commissaris des Ko- nings in Zeeland den lieer Jagerink, arts te Y zendijke, belast met den doodschouw, de vaccine enz. Dientengevolge kunnen overlede nen, dieniet onder dokters behandeling zijn ge weest, toch ter laatste rustplaats bezorgd worden. Er blijft overigens nog veel, dat anders zijn moest. Te Slikplaat staat het hoofd der school tengevolge der ziekte en het overlijden van den hulponderwijzer, reeds maanden alleen voor een aanzienlijk kinderental. De inning der zak- en havengelden, de aanstelling van een vroedvrouw, de hoofdelijke omslag '89 blijft nog steeds op regeling wachten, en vermoedelijk zal de afmaking van de be grooting voor 1890 nog wel in een ver ver schiet liggen. nog al fantastisch zijn hartstocht voor het tooneel bewijst dit paleis, waarin meerdere schouwburgzalen waren. De tegenwoordme Amrilie Francaise is er ons van overge- bleven. Niettegenstaande die ongeremd heden en caprices was het Palais-Cardinal toch een prachtige woning, en Richelieu Keurde liet waardig den Koning tot verblijf plaats te dienen. In 1638 gaf hij het aan bodewijk XIII ten geschenke. Na den dood des Kardinaals (1642) betrok de Koning dit paleis, dat van toen af Palais- Royal heette. De muur van Karei VI was mfusschen afgebroken, teneinde aan de vrije uitbreiding van deze grootsche residentie geen hinderpalen meer in den weg te legden. Doch Lodewijk XIII was een vorst zonder glans en een treurig mensch, zoodat gedurende zijne korte regeering het paleis weinig ver andering onderging en er geene vroolijkheid heerschte. Onder het regentschap van Anna van Oostenrijk met Mazarin, die verfoeide Italiaan, tot minister, die zij halsstarrig hand haafde, ontstond de burgeroorlog, in de ge schiedenis onder de »fronde" bekend, en het Hof vluchtte naar St. Germain, het Palais- Royal met, gesloten deuren achterlatende. Deze werden eerst weder ontsloten om er Hennette van Frankrijk, de weduwe van den ongelukkigen Karei I, koning van Engeland, ;0 gangen, (|ie er ^ot jlaren j00(j Woonde. Eindelijk gaf in 1682 Lodewijk XIV het Palais-Royal en bijbehooren aan de familie Orleans ten geschenke. - Van dit oogenblik af aan neemt zijn geschiedenis een geheel andere richting van beroemdheid en wordt het een middenpunt van vermaken en los bandigheid uaarna het middenpunt bleef der juweliers en goud- en zilverwinkels, waarvan nog heden Srooten zij" overgebleven. Sou u i 1848 kwam het weder in handen van den Staat terug; en zij die Parijs in de laatste /N.jar,en bezochten, kenden zeker beter ■O Mfe de la Rotonde, dat nu eenige jaren geleden ook verdween, dan al de bovenstaande bijzonderheden. Velen kenden zelfs het fa meuze kanonnetje niet, dat een brandglas juist op twaalf uur 's middags deed ontbran- i en en in zijn tijd zooveel bewonderaars trok. Het heeft al zeer weinig gescheeld of de eerste zittingen van de Wetgevende Verga dering waren door een groote dwaasheid be gonnen. Ken afgevaardigde had het gouver nement kennis gegeven, het te willen inter pol leeren over de bewuste bijeenkomst van Carnot met keizer Wilhelm If, welke samenkomst deFransche pers tot mijne ver bazing als ernst had opgenomen. Gelukkig is deze dwaze interpellatie al begravenen 'leer irard, die de beantwoordin- had aangenomen, heeft nog bijtijds ingezien, dat ehve openbare bespreking die Duitschland voor rank rijk spelen met vuur kan worden. Parus, 11/17 Januari 1890. Fidéuus. Het ree ls herhaalde malen opgeworpen plan, om het Palais-Royal te doen ont ruimen en de daarom gelegen nauwe straten te verbreeden, is weder opnieuw besproken en zal meer dan waarschijnlijk spoedig in uitvoering komen. Voor hen die aan ge schiedkundige gebouwen en herinneringen hechten, zal dit verdwijnen van een in het hartje van Parijs gelegen paleis met tuin zeker een zwaar verlies zijn doch in groo'te steden wordt het soms moeiehjk, zoo niet onmogelijk, die souvenirs te bewaren, gedwon gen dooi de behoeften om aan de beweging en doorvoer wat meer ruimte en lucht te vei schaffen. En de indertijd zoo fievig aan gevallen prefect onder het keizerrijk, baron Haussmann, die aan de verbreeding der straten hier den eersten stoot gaf, kan nu met recht als een der grootste weldoeners van de Parijze- naais beschouwd worden. Alvorens liet Palais-Royal dus tot de geschiedenis zal gaan behooren, wil ik eenige der voornaamste feiten en gebeurtenissen van zijn wording en bestaan vluchtig aanstippen. Zooals de meeste steden aan een rivier gelegen, is Parijs zich ook, den stroom der Seine volgende gaan ontwikkelen. In het begin der zeventiende eeuw werd de hoofd stad van Frankrijk in het oostelijk gedeelte door den muur van Karei VIafgesloten. De groote heeren en geleerden werden voor- namenlijk aangetrokken naar de toen zoo beroemde bijeenkomsten in de hotels van Mercoeur en van Rarnbouillet, daarbuiten ge legen, waarvan deze laatste vooral den toon gaf in de goede manieren, goeden smaak, kunsten en letteren. Reide hotels waren door groote tuinen omgeven. Richelieu, de mach tige minister, werd er de bezitter van en deed er het paleis bouwen, dat eerst den naam van Palais-Cardinal droeg. De velschillende gedeelten van dit groote ge bouw waren niet naar een geregeld vastge steld plan opgetrokken en beantwoorden niet iian een strenge architectuur. Richelieu was De Orleansen, die de jongste tak der Koninklijke familie vormden, maakten zich er een roem uit groote feesten te geven en bet goud op de meest verkwistende wijze uit al de vensters te werpen. Een le"er vleiers, die hun Hof uitmaakten, hielpen hen ruineeren, zoodat eindelijk Philippe-f>alité een stout en tegelijk knap handelsplan ten uitvoer legde. Hij deed namenlijk om den tuin heen groote huizen bouwen, die voor woningen en winkels konden dienen, en maakte er daardoor een middenpunt voor zaken en vermaken van. Een eeuw lang heeft Parijs daar gezongen, gedanst, gespeeld en gemind, m een woord geleefd. De Revolutie hield m den tuin van het Palais-Royal hare clubs en de democratische beweging vond er hare warmste woordvoerders. Het is daar dat e en 12n Juli 1789 Camille Desmoulins op een stoel staande en met eer. boomtak als herkennmgsteeken in de hand, het volk aan zette om de Bastille, dat zinnebeeld der dwingelandij, te gaan verwoesten. Het leven in de open lucht begon nu hoe langer hoe meer een opgewonden karakter te krijo-en Alle vermaken hadden hier hunne bijzondere en geheiligde lokalen; en ik verzeker het nageslacht, 'dat als het de verhalen in de bladen dier dagen, de verslagen en de me mories dezer bijeenkomsten naleest, het verre van gesticht zal zijn. Eerst werden houten kramen gebouwd op dezelfde plaats, waar nu de galerie d Orleans is, en bleven daar voor loopt- dertig jaren lang onder de benaming van de houten gaanderij. - Het voorloo.iige heeft m frankrijk altijd zeer lang geduurd. Na de terechtstelling van den hertog van Orleans ging het Palais Royal aan dep Staat overaloch zijne toestand werd daardoor niet fatsoenlijker, want de speelhuizen en andere inrichtingen van lichte zeden behielden hunne privilegiën. Bij den val van het eerste keizerlijk was het nog altijd het rendezvous der vreemdelingen, en het leven dat zij er leidden, was niet minder losbandig als vijftig jaren vroeger. Gedurende de Restauratie was de tuin het uitverkoren veld voor de oen zoo 111 smaak zijnde tweegevechten, en het spel en de lichtzinnige vermaken hiel den er steeds hof. In 1819 was het spel i°t^n i T6t ?an ba?den gelegd; doch toen a Do het paleis en bijgebouwen weder aan de familie Orleans overgingen, kwam er weer 111 aWrr- |V(n' 011 sPeeIbnizen, restaurants en koffuehuizen waren dag en nacht geopend. De pacht der speelbanken bracht jaarlijks zes a zeven nnllioen op, tot tengevolge der algemeene afkeuring onder het publiek, het spel in 1837 voor goed verboden werd. v, ?''n (!c. genadeslag voor de welvaart van het Palms-Royal, dat echter nog lang GEMENGDE BERICHTEN. De nieuwe Encycliek des H. Vaders, waar van wij gisteren een klein uittreksel konden geven, begint met de woorden Sapientia Christiana. Deze woorden maken voortaan den naam, waaronder zij wordt aangeduid. In een perceel aan de Lange Niezel hoek YY armoesstraat te Amsterdam heeft een onverlaat zijne vrouw met een mes een diepe snede achter het oor toegebracht, waarna hij ook de hand aan zicli-zelven wilden slaan. Hij slaagde daarin slechts gedeeltelijk, zoodat ook hij evenals zijne vrouw per brancard naar liet gasthuis werd vervoerd. Eén juffrouw, die gisteravond in de Hemony- straat te Amsterdam uit de tram stapte, werd plotseling staande gehouden door een man, die haar vroeg hoe laat het was. Daar er redenen waren om te gelooven, dat zij met een straatroover te doen had, haalde de juffrouw voor den schijn haar horloge voor den dag, maar bracht metterdaad een krachtige muilpeer te voorschijn, waaruit de vrager kon opmaken, dat het voor hem no te vroeg was, al draaiden de sterretjes voor zijn oogen. YY egens de buitengewone zachte weersge steldheid dezer maand, beginnen desneeuw- k lokjes reeds te bloeien, zelfs komen er reeds bloempjes voor aan de primula-veris en aan de violieren. In friesland ziet men groote zwermen spreeuwen. Op sommige plaatsen ziet men eksters druk bezig hunne nesten te bouwen, terwijl ook de musschen de daarvoor noodigé bouwstoffen onder de dakpannen aanvoeren. Dit alles, en de reeds zwellende knopjes der boomen, wijzen op een vroeg voorjaar. Ook te Groenlo geven sommigen kaarten voor de volkstelling een vermakelijken lec tuur. Zoo heeft een jongejuffrouw, naaister van beroep, achter de vraag: Bezigt zij krachtswerktuigen?" ingevuld: Singer's naaimachine". Van zekeren man is liet" be roep aangeduid met«van 't eene on 't ander" Verscheiden, die zich niet voldoende «ge leerd" bekenden, om zelts al die brieven in te vullen, en voor wie het door de hulp van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5