13e Jaarg. Donderdag 23 Januari 1890. No. 3591. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. I*iijs van dit Blad: ALGEMEEN OVERZICHT. l'rijs der Adverteutiëu BINNENLAND. NIEUWE SCH Noor Schiedam per 3 maanden 1.50 anco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat de 'nerikaansche regeering opheldering te ,l.?ota gevraagd heeft over de jongste in- eslagneming van Amerikaansche schoeners door Columbia. Bij een besluit der voorloopige regeering an Brazilië is bepaald, dat er voortaan drie geautoriseerde Banken in Brazilië zullen zijn tot uitgifte van bankbiljetten, met een ge- ^auienlijk kapitaal van 50 millioen sterling. Uen percent van de winst zal aangewend V'orden voor amortisatie. Een ander he ruit der regeering bepaalt, dat buitenlandsche Maatschappijen, binnen twee jaren na hare oprichting, ~3 van haar kapitaal naar Brazi lië moeten overbrengen. Aan de reeds be gaande maatschappijen is daartoe een ter- Mijn van 0 maanden toegestaan. In de overeenkomst betredende de Sarnoa- oilanden, welke te Berlijn is gesloten, worden deze eilanden, gelijk thans blijkt, voor on- ^jdig verklaard. De Engelsche, Amerikaan sche en Duitsche opgezetenen zullen er 'lezelfde rechten hebben. De onafhankelijk heid der Samoa-eilanden wordt door Enge- land, Duitschland en frankrijk erkend en geen dezer mogendheden zal eenigen invloed °P de eilanden mogen uitoefenen. Malitoa, '5e thans weder als koning is erkend, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, die eengun- stigen indruk heeftgemaakt. Zij verbiedt den eilanders landerijen te verkoopen of te ver- hypotheekeeren, ook den invoer van wapenen e'i ammunitie alsmede drankverkoop aan de inboorlingen. De New-York Herald meldt als gerucht, 'lat de regeeriug der Vereenigde Staten van Uoord-Arnerika voornemens zou zijn, het eiland Haïti in te lijven. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt van gisteren ge seind Bij de verkiezingen voor het Folke- thing zijn er drie ministers herkozen. De rechterzijde verloor vier zetelsdrie daarvan te Kopenhagen. Drie socialisten werden er gekozentwee daarvan te Kopenhagen. De intransigente linkerzijde (Bergianen) heeft verseheidene zetels gewonnen. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren bij derde lezing Houder debat het stoomvaartontwerp aange nomen. Bij het behandelen van de begrooting Verklaarde de staatssecretaris Von Bötti- l-her, dat de Bondsraad teil volle bereid was 'le wedden der ambtenaren te verhoogen. In dien zin beloofde hij eene supplementaire y&mrnÊM; 1 1 begrooting. Heden komt de socialistenwet aan de orde. In de voorlaatste zitting van den Rijksdag is ook zonder discussie bij derde lezing aan genomen het voorstel-Windhorst tot afschaf fing der kerkelijk-politieke wet van 4 Mei 1874, op de onbevoegde uitoefening van ker- kelijke ambten. Het voorstel-Huene, om voor de studenten in de theologie uitzonderingen te maken ten opzichte van den militairen i dienst, werd na lang beraadslagen verworpen, maar daarentegen het amendement-Kleist- Retzow-Kardoff, vrijstelling van de Roomsch- Katholieke theologen," aangenomen. Dus worden nu wel de katholieken theologanten en met de protestantsche in vredestijd vrij gesteld, omdat het algemeen is gebleken, dat laatstgenoemden het niet verlangden. Daar enboven is nog het besluit van Kleist aange nomen, houdende een verzoek te richten aan den Rijkskanselier, om te maken, dat zoo genaamde eenjarige vrijwilligers, die in de theologie studeeren, in vredestijd op hun verzoek na een half jaar dienst bij het wa pen, het tweede halfjaar bij de ziekenver pleging dienen. Onder de stokers te Hamburg was eene werkstaking uitgebroken. De reederijen ont boden daarop stokers uit Antwerpen, doch toen deze te Hamburg aankwamen, weiger den zij voor 75 mark in dienst te treden en verlangden van de reeders schadeloosstelling voor de terugreis. Ook de neger-stokers op de Ella Woermann hebben thans het werk gestaakt en willen zich slechts voor 8o mark laten aanmonsteren. Gisteren-avond had eene algemeene vergadering der werk stakers plaats. ITALIË. De hertog van Aosta heeft in zijn tes tament bepaald, dat zijn ijk noch gebalsemd, noch tentoongesteld moe it worden. Het leger, waarvan de overledene lui enant-generaal was, zal zes weken rouw dragen over den prins, die in 1866 in den slag bij Custozza tegen de Oostenrijkers aan het hoofd zijner grena diers werd gewond. De akte van overlijden wordt opgemaakt door den heer Crispi en den president van den Senaat, van welken de prins lid was. De Paus heeft een telegram van rouwbe klag aan de hertogin-weduwe gezonden. Men weet dat de jeugdige prinses Laetitia Bona parte in Sept. '88 met haren toen 43-jarigen oom huwde. Uit dit huwelijk is een zoon gesproten, die een half jaar oud is. Er zijn echter drie zoons uit het eerste huwelijk des prinsen in leven, waarvan de oudste, de 21- Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. jarige prins Emmanuel, bij eventueel over lijden des prinsen van Napels de troonopvol ger van koning Humbert zou worden. De Italiaansche bladen melden het overlijden van den heer Mariani, Fransch gezant bij het Quirinaal. De heer Mariani was in 1834 ge boren hij begon zijn loophaan als leerling consul te Genua. In 1888 was hij graaf de Mouy te Rome opgevolgd. Mariani was een neef van Floquet. PORTUGAL. Blijkens de jongste berichten uit Lissabon heelt het besluit tot ontbinding der Cortes de anti-Engelsche beweging eerder nog doen toenemen dan verminderen. Het boycotten neemt de meest uiteenloopende vormen aan. Zoo laten Portugeesche geassureerden hunne Engelsche polissen verloopen, om zich opnieuw bij Portugeesche assurantie-maatschappijen te verzekeren, een clubcomité roept de leden buitengewoon bijeen, om de Engelsche namen op de ledenlijst te schrappenleeraren en scholieren der koninklijke academie petition- neerden aan de regeering om het onderwijs in de Engelsche taal aan alle onderwijs-in- richtingen te laten vervallende plattelan ders rondom Oporto dwongen den stedelijken raad zich bij de algemeene anti-Engelsche boycotting-beweging aan te sluiten. DePortu- geezeti willen eene eigen stoomvaartlijn op Brazilië, waaruit de Portugeesche pers reeds den ondergang van de Engelsche stoom vaartlijn en van den Engelsehen handel daar heen voorspelt. Schiedam, 22 Januari 1890. EERSTE KAMER. De afdeelings verslagen der Eerste Kamer over de verschillende begrootingshoofdstukken zijn verschenen. Het bleek, dat onderschei dene leden klaagden over gemis aan de noo- dige werkkracht, door het ministerie betoond, waarvan men de Ministers van Justitie en Waterstaat uitzonderde. Vooral het beleid van den Minister van Financiën werd in dat opzicht afgekeurd. Een aantal leden daarentegen verdedigden het Kabinet, welks arbeidsprogram zich over vier jaren en niet slechts over 20 maanden uitstrekt, terwijl bovendien groote maatrege len als het defensie-vraagstuk en de belasting kwestie, ernstige voorbereiding vorderden. Overigens wees men vooral op hetgeen de Min. v. Binnenl. zaken reeds tot stand had gebracht. Waren sommigen teleurgesteld, dat o. a. eene nieuwe kiesrechtregeling in het loopende tijdvak niet schijnt aanhan gig gemaakt te worden men wilde dan ook ou, dat niet dooi' partieele wijzigingen op die regeling zal worden ingegrepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1