In vrije uren. FEUILLETON, BINNENLAND. de minister van buitenlandsche zaken den Engelschen gezant de verzekering heeft ge geven, dat de regeering zal weten te verhoe den, dat de volkswoede oversla tot geweld pleging. Desniettemin verhinderde eergisteren de bevolking der stad Retubal een Engelsche bark eene lading v'sch in te schepen, zoo dat de eigenaar der visch zich eindelijk ge noopt zag een Spaansch schip te charteren. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat on der de officieren van leger en vloot evenals in de hofkringen voortdurend arrestatiën voorkomen. Patrouilles trekken voortdurend door de straten der hoofdstad. Alle tele grammen worden streng gecensureerdzelfs brieven worden geopend, afgeschreven of in beslag genomen. De pers moet van dit alles zwijgen. Het heet, dat een van 's Czaren broeders met zijn gezin voor altijd uit St. Petersburg zal worden verbannen. Schiedam, 23 Januari 1890. De Uitslag der Verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad alhier, op Woensdag 22 Januari, is als volgt Het aantal kiezers bedraagt 1220. Uit gebracht werden 567 stemmen, waarvan 21 van onwaarde, zoodat het aantal geldig uit gebrachte stemmen 546 en de volstrekte meerderheid 274 bedraagt. Gekozen zijn de liberale kandidaten, de heer J. C. van Deventer met 446 en de heer D. F- W. Prins met 434 stem men. Op de kandidaten der antirevolutionairen, de heeren J. Hoek (1833) en II. Dien ske, werden respectievelijk 80 en 62 stemmen uitgebracht. Blijkens achterstaande advertentie zal de Zangvereeniging »St. Gregorius," om de veelvuldige aanvragen, op Zondag 26 Januari a. s. nog eens ééne (laatste) opvoering geven van het zangspel Neon of de Martelaren der Catacomben. De commissie van rapporteurs in zake de pensioenwetten heeft, alvorens eindver slag uit te brengen, nadere inlichtingen en gegevens van den minister van financiën ge vraagd. Op een voorstel van den commissaris des Konings in Limburg om aan de Pruisische grensbewoners vergunning te verleenen tot (4) II. IPieter de Kroeskop. Een klein, mager mannetje is Pieter Dijk. Wanneer gij hem zoo gulhartig hoort lachen voor de bedstede, waarin zijne oude moeder al sinds zes jaren nederligt »geen kruid voor gewassen, ruggemergziekte, antwoordt Pieter met eene zucht, als iemand hem vraagt, hoe zijne moeder het maakt dan zoudt gij niet zeggen, dat die lach de lever doet schudden van een man met zulke ern stige gelaatstrekken, als Pieter Dijk gewoon is buiten zijnen huiselijken kring te vertoonen. Voor de wereld zou hij er stroef en ge melijk uitzien, als zijne goedige oogen het niet verklapten, welk een best hart er klopte in het binnenste van dit onbeduidend mannetje. Gaarne zou ik hem in dit verhaal u zoo willen afschilderen, dat gij met mij overtuigd werd, dat de ziel van dit mannetje rijk was aan vele deugden. Indien het zedelijk goed zich gelijk het geld en de schatten dezer aarde invoer van stalmest, ter bemesting hunner op Nederlandsch grondgebied gelegen lan- derijen, heeft de minister van binnenlandsche zaken, met het oog op de thans nog in Duitschland heerschende veeziekten, voorals nog afwijzend beschikt. De zitting van de afdeeling geschillen van bestuur van den Raad van State werd gis teren gepresideerd door den heer De Vries, het oudste lid. Wel is de vice-president, mr. Van Iieenen, nagenoeg hersteld, maar hij kan zijne werkzaamheden nog niet her vatten. De toestanden van de Kamerleden Verniers van der Loeff en Van der Goes is niet voor uitgaande. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië van 20 Januari wordt de gouvernements-kotfieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 582,458 pikols. De arbeidswet, welke den len Januari in werking is getreden, beveelt de aanstelling van fabrieks-inspecteurs. Niettegenstaande Januari thans ten einde loopt, zijn de inspec teurs nog niet benoemd. De reden daarvan is, dat de begrooting van Justitie nog niet door de Eerste Kamer ié goedgekeurd, zoodat ook de tractementen van de inspecteurs nog niet vastgesteld waren. Uit Londen wordt gemeld, dat de heer Arthur R. Sawyer, thans mijninspecteur der Engelsche regeering, door de directie van de onlangs opgerichte Landexploiratie- en Mijn- maatschappij Transvalia tot managing engineer is benoemd. De Kralingsche muziekvereeniging Apollo" heeft aan de afdeeling «Kralingen" van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond aangeboden, kosteloos een concert in haar vereenigingsgebouw te geven, tot stijving van de ziekenkas der afdeeling, die geheel uitge put is door het groot aantal zieken aan de influenza. De abt Bovieri, vicaris te Rome, is benoemd tot secretaris der Pauselijke legatie te 's-Gravenhage, ter vervanging van den abt Baroncmi, die in Februari naar Rome gaat, om aldaar zijne nieuwe betrekking te aan vaarden. Het adres van W, Rog en 698 Scheve- ningsche visscliers, strekkende om het ver zoek tot aanleg van eene haven te Scheve- aan noodlijdenden uitdeelen liet, dan had Pieter gemakkelijk van zijn overvloed een man, als mijnheer Jan Rijkaard, tot een be minnelijk mensch kunnen maken. Zijn glad geschoren gezicht, schoon door eene heete zon gebruind, toch immer rein, gelijk het den boodschaplooper van een man, als mijn heer Rijkaard, voegt, wordt op eene waardige wijze gekroond met gitzwart kroeshaar. Aan deze eigenschap van zijn hoofdhaar dankt hij den bijnaam, waarmede hij alom in zijne stad bekend isPieter de Kroeskop, zoo noemt hem oud en jong. En Pieter is grootsch op dien bijnaam, want het is het eenigst woord, dat hij zich nog herinneren kan van zijn lang reeds gestorvenen vader, aan wiens graf hij stond, toen hij nog geen zeven jaren oud was. Dit is nu reeds dertig jaren ge leden, maar Pieter vergeet den dag niet, toen vader voor het laatst nog eens «zijn kroeskopje" aan zijn hart wilde drukken en stervend zijne hand zegenend over zijn krullebol uitstrekte. Dertig jaren is het nu reeds geleden en in die jaren heeft moeder zich afgewerkt. «Overwerkt" zegt Pieter, en telkens als hij dit zegt, schieten zijne zwarte oogen vol tranen. ningen te steunen, is bij den gemeenteraad van 's-Gravenhage ingekomen. De adressanten doen de onmisbaarheid uitkomen van zulk eerie haven in het belang van hun leven en van het lot hunner gezinnen. In verband met het dezer dagen door ons geplaatste artikel «Jan de Zeeuw", waarin wordt aangedrongen op meer aansluiting van de katholieke onderwijzers in ons land, ver nemen wij, dat in het bisdom van Haarlem pogingen worden aangewend tot stichting van een nieuw onderwijzersblad en heeft Z. D. H. de Bisschop zijn zedelijken en stoffelijken steun toegezegd. (C.) Naar men het Ilbl. meldt, zal te Amster dam in het voorjaar van 1891 eene tentoon stelling gehouden worden ter bevordering der photograpie. Deze tentoonstelling' zal inter nationaal zijn en wordt ondernomen door de beide Nederlandsche vereenigingen van ama- teur-pothografc «Helios" en »A. F. V." Eene internationale tentoonstelling op dit gebied is sedert 1877 niet in ons land ge houden. Toen had zij plaats in de lokalen van »Arti" te Amsterdamzij maakte veel opgang en werd o. a. door Z. M. den Koning bezocht. Daar de photograpie sedert dien tijd zeer is vooruitgegaan, zoowel uit een technisch oogpunt, als wat de kunstopvatting betreft, belooft deze tentoonstelling zeker de vorige in alle opzichten te overtreffen. Door het bestuur der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij zijti deloonen der stokers en der wegwerkers verhoogd, met de bepaling, dat het arbeidend personeel, gestationneerd te Amsterdam, in verband met de hooge huis huur enz. hooger salaris zal ontvangen dan het personeel aan kleinere stations. Ook bestaat er kans dat eerlang de arbeidsduur zal verminderd worden. Naar men verneemt, zullen de voorloopig gedane opmetingen, ten dienste eener spoor lijn AmsterdamIJmuiden, langs het Noord zeekanaal, eerstdaags worden voortgezet, zoomede eene opname der te volgen richting. Te Schoonebeek is door de politie een per soon in arrest genomen, die acht jaren ge leden bij het koloniaal depot te Harderwijk dienst nam en, in het bezit van het handgeld zijnde, gedeserteerd was, waarna hij zich in het buitenland ophield. Nadat hij in den laatsten tijd zonder huisvesting was, werd hij aan de Pruisische grens in arrest geno men. «Goede menschen, ten zeerste begaan met het lot der arme weduwe, die met vijf kin deren hulpeloos achterbleef, hadden haar in eene knappe nering gezet. Zij hadden het zoo edelmoedig gedaan en zoo goed en heilig gemeend God zou er hen duizendmaal voor beloonenmaar toch dat winkeltje was voor de arme vrouw de oorzaak van nóg grooter onheil geworden. Wat wist zij van rekenen, van opschrijven en goed boekhouden Zij was lang niet verkwistend geweest, in tegendeel, zij had het in haar huisgezin zuinig aangelegd, en toch, toen Pieter vier-en-twintig jaren oud was, sprong op eens de groote bom los. De rekening van den koopman, die de kruidenierswaren leverde voor den winkel, was tot over de driehonderd gulden opgeloopen en de koopman hardvochtig«Over een maand mijn geld, of wel, ik laat je gijzelen," zoo had hij gezegd tot de arme weduwe. Zij was ten einde raad. Er stond wel veel geborgd in het boek, maar de meeste schuldenaars van haar boek, warer. zelfs niet meer te vinden, en die en kelen, die zij nog aanspreken kon, hadden niets om hunne schuld aan haar af te doen. Dat was een vreeselijke maand voor haar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2