BIJVOEGSEL Binnenlandsche Berichten. Ingezonden. Parijsche Kroniek. behoorende bij de van 26 en 27 JANUARI 1890. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. Vervolg.) Naar het Utr. RW. van volkomen vertrouw bare zijde verneemt, is het bericht, als zou ten gevolge van de heerschende ziekte zelfs de rentebetaling bij de administratie der Grootboeken van de Nationale Schuld vertra ging hebben ondervonden, te eenenmale on juist, Wèl zijn ook eenigé ambtenaren bij genoemde administratie door de heerschende ziekte aangetast geweest, maar is hierin voorzien, zonder dat de rentebetaling daar onder in éénig opzicht heeft geleden. Uit Tilburg meldt men ons, dat, als onge woon verschijnsel bij de stijging der graan prijzen, die van het brood aldaar dalen of althans niet rijzen. De laagste prijs is thans 20 c., de hoogste 22 c. per 3 kg., d. i. -4 a 0 c. beneden den prijs te 's-Bosch. (N. II. Ct Gisteren-ochtend zonk het schip Maria, gevoerd door schipper Strijp, in de Maas, nabij het fort Loeve.stein. Het schip was geladen mot stukgoed en bestemd naar Ruhrort. Nadere berichten omtrent schip en opvarenden ontbreken totnogtoe. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U het onderstaande te plaatsen in uw veelgelezen blad. UEd. bij voorbaat dankzeggend, Hoogachtend, UEd. dw. Dienaar X. HU. ümiKlcrs, Waar moet het toch heen met onze Branderij-Industrie en onze aan dien tak van nijverheid zoo nauw verbonden stad Nu moutwijn- gist- en spoeliflgprijzen laag zijn en granen en steenkoolprijzen veel zijn gestegen, terwijl wellicht nieuwe belastingen dezen toestand weldra nog zullen verergeren. Nu meer dan ooit doet de noodzakelijkheid zich steeds dringender gevoelen, dat zoowel de z. g. Weenergist-branders als de gewone zich ouderling verstaan door het sluiten eener overeenkomst tot beperking bij ruimte, zoonis ook nu heerschende is. Want alleen zulk eene overeenkomst kan de overproductie keeren en eene betere prijsverhouding voor onze artikelen mogelijk maken, inzonderheid de gistprijzen, daar eene prijs verhooging naar alle waarschijnlijkheid zich zal laten wachten, zoolang eene overeenkomst tot beperking niet bestaat. Naar ik vermeen, zijn reeds ten vorige jare pogingen aangewend om eene dusdanige overeenkomst voor 1890 tot stand te brengen, doch daar de Weenergist-branders geene blijken gaven van medewerking en de ver betering in den toestand niet all een kan verkregen worden door beperking der pro ductie van gewone Branderijen, zoo hebben zij tot geen resultaat geleid. Moge toch door het nemen van maatregelen onze industrie èn onze stad voor algeheelen ondergang gespaard blijven 1 Welaan HH. Branders, laten wij elkanders belangen be hartigen, door dat te doen, zullen wij ook tevens ons eigen belang bevorderen. Naar de Tijd verneemt zal Z. D. Hw. mgr Wulfingh, apostolisch vicaris van Suriname, morgen de reis naar Rome aanvaarden, om zijn bezoek ad limina af te leggen. In het Dagblad v. Z.-IL wordt een waar- deerend woord gewijd aan de nagedachtenis van den weleerw. heer W. M. H. Nuyens, rector aan het St. Willebrordus-Gesticht aan de Oude Molstraat te 's-Hage, die den 16 dezer in den ouderdom van 32 jaren aldaar overleed, na ongeveer negen jaren in ge noemd gesticht werkzaam te zijn geweest. .11. Maandag werd zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld te Westwoud (N.-H.) waar zijn vader, de vermaarde geschiedschrijver dr. Nuyens, woont. Tot verbetering van een vorig bericht dient, dat te Hellevoetsluis een aanvang is gemaakt met het inkorten eener affuitloods en het in orde brengen van het terrein, door het departement van oorlog afgestaan voor den bouw eener katholieke kerk. De aanbeste ding voor de nieuwe kerk hangt af van de beschikbaarstelling van fondsen. Door den eerw. heer F. M. A. Bonnike, li. K. priester, is aan de regeering kennis gegeven, dat door hem is opgericht eene instelling voor gymnasiaal onderwijs, onder den naam van Collegium Aloysianum, ge vestigd op den huize Mariëndaal te Velp (bij Grave). Het is zeker, om dat men thans zoo wei nig van de boulangisten hoort, dat de hoofd mannen dezer partij Maandag laatstleden zulk een kabaal in de Kamer hebben ge maakt en het vuurtje dus weer wat opge stookt. Toen Joftrin het woord wilde nemen, riepen de boulangisten, jmet Deroulède aan het hoofd, dat zij niet zouden dulden, dat een verkozene, die de minderheid dor stem men heelt gehad, en dus geen alge vaardigde is, zal spreken. Het rumoer nam geen einde dan nadat de voorzitter de censuur met tijdelijke verwijdering tegen Deroulède had uitgesproken, die alleen voor het geweld wijkende, de Kamer tusschon een dubbele rij soldaten verliet. Dit schandelijk schouwspel heeft zich driemaal herhaald, en Laguerre en Millevoye werden beiden door dezelfde straf getroffen. Tegen 8 uur 's avonds kan Jolfrin eerst eenige volzinnen uitbrengen, dank zij het vertrek der boulangisten en een gedeelte der rechterzijde, en eischte, dat het vernietigde raadsbesluit, waarbij de stad Parijs 15.060 francs aan defamiliën der werkstakers schonk, zoude worden ingetrokken. Aan zijn verlangen werd niet voldaan, doch er was intusschen weer eene zitting teloorge gaan of liever het oude spel is weer begon nen, en de nieuwe Kamer schijnt niets beter dan de vorige te zijn. In de volgende zitting zag de bankier Bischoffsheim, die zooveel geld verspilde om lid der Kamer te worden, zijne verkiezing nietig verklaren. Daar hij tot de republi keinen behoort, kan men ligt begrijpen, dat de feiten van omkooping dag helder bewezen moeten zijn, wilden zij een hunner zoo af vallen. Bisschoffsheim had er zelf geen ge heim van gemaakt, dat hij zeer mild was geweest, en hoewel het koopen van stem men afkeuring verdient, de republikeinen hebben nog zooveel andere en meer straf bare manoeuvres op hunne geweten, die veel onzedelijker zijn, dat men thans hiervan niet zooveel drukte behoefde te maken. In den loop dezer week arriveerde hier aan het Oosterspoor 's morgens om 5 uren per Express-Orient van Weenen komende, eene kist van één meter vijftig hoog, waarvan de vrachtbrief vermeldde, dat zij houten beelden bevatte. 99 kilo woog en voorzichtigheid aanbevolen werd. Aan twee zijden dezer kist, die de vorm eener pvramide had, waren handvatten aangebracht en op de voorzijde stonden de volgende aanbevelingen «Breek baar," «Voor schudden te bewaren," «Niet omkantelen," «Boven" en «Onder." De be ambten brachten deze colli met de ver schuldigde attenties naar de magazijnen der inkomende rechten, alwaar de eigenaar hem kon komen^ afhalen. Tegen 9 uren roept eensklaps een der arbeiders die de magazijnen schoon veegt, tot zijn makker «Kom eens hier, is daar geen kist die beweegt?" Zonder dralen snellen zij naar de kist uit Weenen, waaruit als in een tooverstuk, een mannetje, nauwlijks één meter veertig groot, rood van gelaatskleur, met een paar blonde knevels en geheel met stroo bedekt, te voor schijn springt. Men zal de verbazing van het spoorweg personeel begrijpen, bij bet zien van dit zonderlinge stukgoed. Men bracht hem naar het douane-kantoor, alwaar de vreemd soortige reiziger ondervraagd werd. Het kleine mannetje scheen geen Fransch te verstaan, doch in het Duitsch aangesproken, verklaarde hij Hermann Zeitung te heeten en geboortig uit Weenen te zijn. Zijn verdere geschiedenis luiddeVrijgezel, acht-en-twintig jaren oud, dames-kleermaker. Zijn zaken gingen niet meer en hij vatte het plan op naar Parijs te gaan, om daar zijn geluk te beproeven, met een uitvinding die hij gedaan had en die in een toestel bestond, waarmede mechanisch de taille der dames kan gemeten worden. Hij stond nu in Parijs, doch zonder sou, want de kist had zijne laatste hulp middelen verslonden, en hoewel goedkoop vervoerd, was hij nog niet aan het einde zijner beproevingen. Nadat hij te Weenen de aangitt-biljetten zijner kist bezorgd had, was hij er ingekropen en werd, goed in het stroo gepakt, van zijne woning weggehaald. Hij had een brood en drie llesschen met zich genomen, twee er van met wijn en water gevuld en de derde leeg, om aan eene niet minder groote behoefte als eten en drinken zijn, ie kunnen voldoen. Zeitung heeft zoo zestig uren lang gereisd en hij moet wel een kikvorschen-gestel hebben, om zoo lang zonder lucht te blijven leven en niet gestikt te zijn. De Oosterspoorweg eischte van den armen drommel, niettegenstaande al deze ontbee ringen, doorgestane angsten en benauwd heden, fr. 49.50 voor vracht van Weenen naar Parijs, en de schoonste beloften van te zullen betalen konden den uitvinder zonder middelen niet helpen, en nog geen uur uit zijn kist verlost, verhuisde hij nu naar de kast (boite), onder beschuldiging van.... oplichterij Het Petit Journaldat dooi' dit reisver haal a l'instar van Hugo de Groot aan zijne millioenen lezers veel genoegen verschafte, heeft de verschuldigde fr. 49.50 voor den heer Zeitung betaalt. Een Journal dat voor eene Zeitung betaalt, is inderdaad broederlijk te noemen, vooral voor een naamgenoot uit zoo'n Duitschen stamdoch door al dat ge schrijf heeft Zeitung nu niet alleen zijne vrij heid weer gekregen, doch werd door een weldadigen landgenoot gedurende eene maand logies en door een gemoedelijken marchand de vin vrij kost aangeboden. Men ziet a quélque chose malheur est bon en wie weet of nu ook de uitvinding niet marcheeren zal. Als de parisiennes zijn meetmachine willen pouseeren, dan wordt hij nog millioenair. Wij hebben hier gedurende het tentoon stellingsjaar al zeer vreemde bezoekers ge had er waren er die te voet, per rijwiel, te paard, per vigilante, per kruiwagen, per giek, ja zelfs op stelten van zeer verre kwa men, doch deze kleine Zeitung per kist doet waardiglijk de deur toe. Sedert gisteren woedt bier een stevige storm de geleerden gelooven dat deze woeste luchtverplaatsing het beste middel is om de Influenza te verdrijven, en hoewel het getal lijders veel is afgenomen, vraagt zjj toch nog dagelijks slachtoffer». Niets is dus wen- schelijker dan dat de wind deze onaange name logee verre van ons voere. Parijs, 18/24 Januari 1890. Fidélius. In het afgeloopen jaar zijn te Amsterdam voor koopmansschulden door hunne crediteu ren in gijzeling gesteld 35 personen. Li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5