13e Jaarg. Dinsdag 28 Januari 1890. No. 3595. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. Aoor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 I' ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 'D.v.v Van 1—6 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ÜUITSCHLAND. ■De socialistenwet, die, zooals men weet, thans bij derde lezing is verworpen, heeft 111 den Rijksdag ondanks de afwezigheid van Disrnark tot eene warme discussie geleid. De wet is gevallen door een samengaan van de conservatieven met het centrum en de radi calen de eersten wisten, waaraan zij zich te houden hadden; wijl de verzachte wet u'et aan de Regeering beviel, luidde voor hen het wachtwoordtegenstemmen. Het Centrum verklaarde zich tegen de wet, maar monde van dr. Windhorst verklaarde de katholieke partij zich ook beslist tegen de beginselen der sociaal-democraten, en "Wind- horst verzekerde, dat hij alles zou willen geven, om de zoo gevaarlijke sociaal-demo cratische theorieën uit te roeien. Men mag er zich evenwel niet over verbazen, dat deze 'eer zooveel ingang vindt bij het volk, als de geleerden en aanzienlijken de beginselen ln hunne geschriften ontwikkelen. Met nadruk betuigde Windhorst, dat de leden van het Centrum tegenstanders zijn der sociaal-democratie en dit ook zullen blijven. Nadat hij gezegd had, dat de school-alleen onmachtig is de sociaal democratie te bestrij den en uit te roeien, wees hij op den gods dienst. Deze moet bevorderd en geholpen, de Kerk mag niet in hare vrije beweging gestoord worden. Ofschoon de geestelijkheid het kwaad niet in eens kan bezweren, doet zij toch in landen, waar zij vrij is, al het mogelijke om het volk op den goeden weg te brengen. »Wij Duitschers", zeide de redenaar, «kunnen er ons op beroepen, dat bij ons in de katholieke gewes ten de sociaal-democratie niet zooveel succès heeft gehad, als in de andere deelen van het land. De aanvoerders der in West- falen werkende sociaal-democraten zijn geen Katholieken, 't Zou mij evenwel niet ver- Wonderen, dat ook de booze geest in den katholieken kring binnendringt. Dat is de vrucht van de kerkelijke twisten, die de re geering van Pruisen heeft aangewakkerd en thans nog niet besluiten kan geheel uit den weg te ruimen. Er is veel in de kerkelijke verhoudingen verbeterd, maar een volslagen ommekeer hebben wij nog niet. Nogeens moet ik herhalen, dat de m de kolendistricten werkende ordes geestelijken nog niet zijn teruggekeerd om hun zegenrijken werkkring te hervatten. Het schijnt, dat men de sociaal-democratie en de groote bewegingen lang niet zoozeer vreest als de mannen, die alleen arbeiden om hur medemenschen door hun leer en voorbeeld op den rechten weg te houden. Ten slotte sprak Windthorst met klem het verlangen uit om aan de Kerk de vrij heid weder te geven, dan zou zij werkelijk de zaken in de bedreigde districten wel in orde houden. Hij waar schuwde de Regeering, dat zij hare fouten te laat zou inzien en liet in zijne rede door schemeren, dat hij de woelingen, waarvan men thans weder hoort, terecht vreest. In de rede, waarmede de Keizer Zaterdag de zitting van den Rijksdag heeft gesloten, wordt herinnerd aan de uitkomsten der ge meenschappelijke werkzaamheid van de bonds- regeeringen en den Rijksdag. De Keizer betuigt zijn dank aan de volksvertegenwoor digers, die medegewerkt hebben, dat de veranderingen, welke uit het overlijden van de keizers Wilhelm en Friedrich voortvloei den, in vrede haar beslag kregen, en dat de weerkracht van het Rijk en zijne stelling in de wereld in het belang van den vrede en de beschaving werden gewaarborgd. Voorts maakt de Keizer melding van het totstand komende der oeconomische maatregelen ter verwezenlijking van de in de keizerlijke bood schap van 1881 uitgesproken gedachten. Hij hoopt, dat de volgende Rijksdag verdere maatregelen nemen zal tot verbetering van het lot der arbeidende klasse langs vreed- zamen en wettigen weg. Na de voorlezing der troonrede vertrokken de meeste afgevaardigden terstond naar hunne districten, teneinde zich met de groote agitatie voor de nieuwe verkiezingen bezig te houden, die thans zullen plaats heb ben onder den zwaren druk van het feit, dat de socialistenwet niet werd goedgekeurd. De Zaterdag afgestemde socialistenwet was niet meer het oorspronkelijke regeerings- voorstel, maar een door de midden-partijen wezenlijk verzacht ontwerp, zonder de para graaf betreffende de uitwijzing. Dit ontwerp viel ingevolge geheim overleg tusschen Bismarck en de conservatieven, doordien dezen met het centrum en de radicale stemden. Door deze tactiek kwam Bismarck in de gunstiger positie, dat hij over de beslissende houding der Regeering tegenover het verzachte ontwerp kon zwijgen, en dade lijk na de nieuwe verkiezingen wederom eene socialistenwet kan indienen. Is de nieuw gekozen Rijksdag, wat de partijverhoudingen betreft, ongunstiger voor de Regeering sa mengesteld, dan zal eene verwerping voor de tweede maal van de socialistenwet dade lijk grond geven voor de spoedigste oplossing en herhaalde nieuwe verkiezingen. Onder dat pijnlijk gevoel vertrokken Zaterdag de parlementsleden van Berlijn, om de verkie zingscampagne tegemoet te gaan. De plechtige ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van vrijheer von und zu Frankenstein heeft jl. Zaterdag te Ullstadt in Beieren plaats gehad. Voor de overvoering van het lijk uit Berlijn had in de kapel van het St. Hedwigs-Gesticht een lijkdienst plaats en hield de prins-bisschop van Breslau, tot wiens diocees Berlijn behoort, bij de open lijkkist een schoone rede, waarin hij de groote ver diensten en allervoortreffelijkste eigenschap pen van den door geheel het katholieke Duitschland, door Beieren en zijne familie diep betreurden doode, in gevoelvolle bewoordin gen schetste. Verscheidene ceötrumsleden, waaronder ook dr. Windhorst, deden het lijk aan het Anhalter station uitgeleide. ENGELAND. De ex-lord-mayor Withehead, die zich met kardinaal Manning zooveel moeite heeft ge geven om de Londensche werkstaking te doen eindigen, heeft openlijk zijne ontevre denheid betuigd over de dokwerkers, die hem hadden verklaard, dat het werk geregeld zou worden waargenomen, en tegen de gestelde voorwaarden in, nu meer gaan eischen en ook betaling der etensuren verlangen. Een correspondent van een der Berlijnsche bladen meldt, dat een voornaam officier van het Engelsche leger, kapitein Brakcnbury, naar Zuid-Afrika vertrekt, om in de Engel sche koloniën van Natal en de Kaap een legermacht op de been te brengen voor de Engelsche compagnie. Deze troepen zullen de gronden bezetten, waarop Engeland recht meent te hebben in de Chiré in de Zambesi. Zij zullen derwaarts gaan, zoodra de Portugeezen ze hebben verla ten. Desnoods zullen zij echter ook met geweld optreden tegen de Portugeezen, als deze weigeren uit de landen te vertrekken. Een telegrafisch bericht, dat de spoorweg van de Delagoabaai tot aan de Transvaalsche grens voltooid is, werd eergisteren te Londen ontvangen. Het adviesjacht Enchantress, naar Vigo gezonden bij het indienen van Engeland's ultimatum, heeft bevel ontvangen naar Portsmouth terug te keeren. Men verzekert, dat Stanley zijn vertrek uit Egypte zal vertragen tot einde Februari of begin Maart. Nog in Caïro zal hij beginnen met zijne reisbeschrijving te maken. Zijn reisgezellen Mounteney,Jephson, dr. Parke en luitenant Stairs, zullen waar schijnlijk reeds deze week naar Europa te- rugkeeren. In Maart aanst. zal te Londen eene tentoonstelling worden gehouden van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1