FEUILLETON. In vrije nren. voorwerpen, die Stanley uit Afrika heeft medegebracht. HET OOSTEN. In eene nota aan den Bulgaarschen diplo- matieken agent te Constantinopel consta teert de minister-president Stamboulof, dat het recht van Bulgarije om leeningen te sluiten door geen enkele bepaling van het Berlijnsch tractaat wordt te niet gedaan. Hij hoopt, dat Bulgarije (tegenover Rusland's pretenties) kan rekenen op den steun van den Sultan en der groote mogendheden ter voorkoming van nieuwe hardheden. Te Bucharest is jl. Vrijdag de zitting der Rumeensche Kamer geopend. Woensdag aanst. zal de Kamer haar oordeel over het ministerie-Bratiano uitspreken. SPANJE. In de Kamer van afgevaardigden verklaarde Zaterdag jl. de nieuwe minister van finan ciën een voorstander te zijn van de econo mische staatkunde der vorige ministeriën. Hij voegde er bij, dat de commissie voor de herziening van het toltarief spoedig met ha ren arbeid gereed zou komen. Hij is geen voorstander van eene belasting op de cou pons derjbinnenlandsche) schuld. Hij zal met zijne ambtgenooten nagaan, welke bezuini gingen tot stand te brengen zijn op de be grooting der ministers van oorlog en marine. De minister van oorlog gaf te kennen, dat er niets belangrijkere is dan eene reorgani satie van het leger. Hij is voor den alge- meenen verplichten krijgsdienst. De Regeering behoort het geschikte oogenblik te baat te nemen, om dien maatregel in te voeren. De Kamer nam hierna met 143 stemmen tegen 31 het eerste artikel van het ont werp tot invoering van het algemeen stem recht aan. BINNENLAND. Schiedam, 27 Januari 1890. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen verzoeken van lo. G. M. Ham, alhier, om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Franke- landsche laan, wijk A no. 922S en M, kadaster sectie t no. 1271,1272 en 1273, door plaatsing daarin van een stoomketel van 28 M2 verwar mingsoppervlak 2o. J. Engering SJzn, alhier, om vergunning tot oprichting eener mineraalwaterfabriek aan de Westmolenstraat, wijk A no. 162, kadaster sectie C, no. 1048 en 3o. J. Houtman, alhier, om vergunning tot (6) II. JPieter de Kroeskop. Al spoedig had zij de innige liefde begrepen, waarmede moeder en zoon aan elkander verbonden waren. Eens, terwijl Marie alleen aan het smartelijk ziekbed der weduwe was gezeten, had zij uit den mond der moeder vernomen, waarom Pieter voor zes jaren «aar Indië was gegaan. »Goede Juffrouw, zoo had de zieke vrouw tot het nog jeugdig meisje gesproken, wijze menschen verbergen zorgvuldig hun zieleleed voor de kennis der menschen. Achhet is zulk eene uitzondering, werkelijk iemand te vinden, die het leed, dat knaagt aan het hart, medegevoelt in eigen hart. Somwijlen eene week, soms een enkelen dag slechts, en reeds beginnen zij, die wij ons zielelijden toever trouwden, liefdeloos, onbarmhartig vaak, de oorzaken te beoordeelen, waaruit zij ineenen, dat ons ongeluk is voortgesproten." En ver uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven, wijk G no. 185, kadaster sectie E no. 1850 en 1851, 6 a. door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 5 paardekracht met een ketel van 5 M2 verwarmingsoppervlak. Gelegenheid tot het inbrengen van be zwaren tegen het toestaan van die verzoeken zal op Vrijdag den 7 Februari a. s., des mid dags ten 12 ure, ten Raadhuize worden ge geven. Zondag-avond gaf de Zangvereeniging »St. Gregorius" hare derde en laatste uitvoering van Neon of de Martelaren der Catacomben'' en wederom voor eene stampvolle zaal en met het beste succes daverende en geest driftige toejuichingen loonden zangers en acteurs. Dat dit werk en de uitvoeringervan steeds in den geest van het publiek is gevallen, heeft de overgroote opkomst telkenmale ten duidelijkste bewezen; zeker mag het als eene zeldzaamheid beschouwd worden, dat alhier eene zangvereeniging drie achtereen volgende malen hetzelfde werk voor zulk een talrijk publiek ten gehoore brengt. Nogmaals zij der Zangvereeniging nSt. Gregorius" gelukgewenscht met het behaalde succèsdat zij steeds moedig op het pad der kunst voortga en telken jare ons op eene dergelijke uitvoering vergaste, zal voorzeker de wensch zijn van hen, die deze schoone uitvoeringen hebben bijgewoond. Blijkens het in de St.-Ct. opgenomen plan der 333e Nederlandsche Staatsloterij, zal de eerste trekking plaats hebben op 17 Maart e. k., terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 7 Juni zullen worden getrokken. De Keizer van Rusland is, naar verzekerd wordt, door de Nederlandsche en Fransche regeeringen uitgenoodigd, de beslechting als arbiter op zich te nemen van het tusschen haar gerezen geschil betreffende de grens regeling van Suriname en Fransch-Guyana. De landbouwcommissie is gereed met haar onderzoek naar den toestand van den land bouw hier te lande. Haar eindverslag komt in de vergadering, in Mei door de commissie te houden, in behandeling. De vice-president van den Raad van State, mr. van Reenen, heeft als zoodanig zijne function hervat. trouwelijk de hand van Marie grijpend, drukte zij die aan haar hart, terwijl zij weenend uitriep: »Gij, mijn engel, zult nimmer op die wijze oordeelen. Uw goed hart zal immer blijven gevoelen, hoe zwaar mij het offer van die lange zes jaren is geweest, toen mijn Pieter, om wille van mij, in zware dienstbaarheid heeft geleefd Om zijne moe der van eene bittere schande te redden, heeft hij al zijne vooruitzichten opgeofferd en is hij geworden, wat hij nu is een man, vol gens het oordeel der menschen, een niets doener, niet eens in staat om zijn eigen brood te verdienen 1" Met hare handen bedekte de arme weduwe haar gelaat, en haar hevig lichamelijk lijden niet tellend, weeklaagde zij over het ongeluk, dat, om wille van haar, over haren zoon was gekomen. Na deze vertrouwelijke ontboezeming was Marie geheel verlegen en bedremmeld gewor den. Zij gevoelde zich nog zoo jeugdigtegenover deze vrouw, die reeds met zulke bittere teugen uit den lijdenskelk van dit leven gedronken had. Slechts enkele woorden sprak zij, om de be droefde moeder te troosten en op te beuren maar tranen glinsterden in hare schoone oogen, toen zij de hand der arme zieke aan haar hart drukte, die tranen gaven meer troost Jl. Vrijdag is van een open terrein aan de Staatsspoor (Feijenoord) een vat margarine ontvreemd, wegende pl. m. 100 kilo. De politie was de daders spoedig op het spoor, nam het vat in beslag en maakte proces verbaal op. Jl. Vrijdag had boven de Witte Sociëteit in Den Haag het z. g. Kraton-diner plaats, liet reüniediner der officieren en oud-officie ren van het Indische leger, die gedurende de 2e Atjehsche expeditie gedetacheerd wa ren bij dat leger. Dit diner heeft jaarlijks plaats op den verjaardag van de inneming van den Kraton op 24 Januari 4874, zestien jaar geleden. De zich te Helder in het huis van bewa ring bevindende schepelingen van het bark schip Neerlands Vlag zijn na een gerechte lijk onderzoek weder op vrije voeten gesteld, doordien er geen termen schijnen gevonden te wezen hen wegens muiterij te veroordee- len. Genoemd schip ligt alsnog in de haven van Nieuwediep. Door de Rijnspoorweg-maatschappij zal eerstdaags worden overgaan tot de uitgifte van bijzondere retourkaarten van Utrecht naar Amsterdam en terug, geldig voor ver trek uit Utrecht met alle tremen na 3 u. 's nam., en voor de terugreis uit Amsterdam tot en met den laatsten trein van denzelfden dag. De prijs dier retourkaarten zal zijn: f 2 voor de le, f 1.50 voor de 2e en f 1 voor de 3e kl. Naar het D. v. Z.-H. ver neemt, heeft de heer J. Cock een der bij de spoorwegramp te Ruinerwold zwaar gekwetsten, thans van de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen de som van f 50.000 als schade vergoeding ontvangen. De heer Cock, voorheen een krachtig jongmensch, p. m. 25 jaren, oefende een bloeienden stroohandel uit, welke door zijne langdurige afwezigheid sterk achteruitgegaan is. De schijnbaar herstellende beenen moesten tweemaal opnieuw gebroken worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten. De voornaamste experiments van missFay zijn te Eindhoven voortreffelijk nagebootst door de heer J. Binger, medium en C. Beu kers, impressario. Heden (Maandag) avond zal door de beide heeren in »Eindhoven's Mannenkoor" een tweede voorstelling worden gegeven ten voordeele van de plaatselijke aan de ongelukkige moeder, dan de schoonste woorden zouden hebben kunnen uitwerken. »IIoud goeden moed, vrouw Dijk, sprak Marie, denk aan het goede, dat God U in uw zoon heeft gegeven." En zich eenldaps herstellend van de aandoeningen, die haar gevoelio- hart overmeesterd hadden, zeiden zij op vastberaden toon: »Pieter zal spoedig 'eene betrekking hebben. Vertrouw U op mij. Bin nen enkele dagen zult gij tevreden zijn." Marie had spoedig een plan beraamd. Waarom zou haar vader den edelen zoon der weduwe niet in zijn dienst kunnen ne men Zij kende de liefde, waarmede hare ouders haar beminden en haar niets konden weigeren. Zij zou beginnen met hare moeder voor haar plan te winnen en dan zoo lan"- aanhouden bij haren vader, totdat hij aan haren wil voldeed. Mevrouw Rijkaard was al dadelijk het met hare dochter eens, dat Pieter in hun dienst moest genomen worden. Toch verliepen er eenige dagen, alvorens mijnheer Jan Rijkaard kon besluiten zulk een slungel, gelijk hij zich uitdrukte, over den vloer te nemen. »Wij hebben drie dienst boden in huis mijn hemelwat moeten wij nog met zoo'n uitlooper doen!" Maar me vrouw hield vol met te bewijzen, dat het voor de goede orde van het huisgezin nood-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2