13e Jaarg. Donderdag 30 Januari 1890. No. 3597. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Iilad: ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertentiën f 0.60 BINNENLAND. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 F raneo per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 irerATsasaBBEteHBca AFRIKA. De Italianen nestelen zich hoe langer zoo dieper in Abyssinië. Uit Massowah wordt geseind, dat generaal Orero van uit A si na na eene verkenning naar Adoua gedaan heeft, '"e volkomen is gelukt. De Italiaansche hoepen zijn Adoua binnengetrokken. Ge- deraal Orero zal nu weldra te Asmara te- 'Ugkeeren. De Bosphore Egyptien bevestigt het be richt omtrent den dood van den Mahdi Ab dullah. Hij zou gestorven zijn aan eene 5'epende ziekte. Doch hij heeft reeds een opvolger in Ali-Said-Wad-el-Hoeloe, die een groot aanzien geniet. Het nieuwe kanaal Van Cairo naar Damiate is geopend. Voor de ®cheepvaart door de Delta is dit kanaal een groote aanwinst. BELGIE. Het anti-slavernij-congres te Brussel heeft eergisteren zijn arbeid hervat, nadat men met 'Ie hervatting der werkzaamheden zoolang had gewacht met het oog op het geschil hisschen Engeland en Portugal, waarop men m 't minst geen invloed wil uitoefenen in eenigen zin. ■II. Maandag heeft op de gebruikelijke plechtige wijze de wijding plaats gehad van ''en nieuwen bisschop van Gent, mgr. Stille- rnans, nadat Zondag in alle kerken van het diocees het herderlijk schrijven van den Bisschop is voorgelezen, waarin deze ver klaart zijn zetel in te nemen. Corvilain heeft voorde verdediging van zijn zaak twee nieuwe advocaten gekozen en wel D.iul Junson en Bonnevie. Deze verzochten nan de rechtbank eenig uitstel, daar zij nog niet in de gelegenheid geweest waren, de 2auk voldoende te onderzoeken. DUITSCHLAND. Blijkens nadere berichten is de geboorte dag des Keizers 27 Januari ondanks den hofrouw over keizerin Augusta toch fees- hdijk te Berlijn herdacht. De mist, die s uiorgens over de stad hing, trok op en het Nveder bleef vrij goed. De Keizer, die morgens naar zijne moeder, keizerin Fre- derik, reed, werd luide toegejuicht. Tegen een uur verzamelde zich eene groote menigte v°or het keizerlijk paleis, daar het bekend Nvas, dat Bismarck op bezoek was. Een 'Uid gejubel begroette hen beiden, toen de 'keizer met Bismarck op het balcon trad. De diuminatie was uitgebreider dan verwacht "Werd. De voorbereiding voor het verkiezingswerk ls thans in vollen gang. Ook de nationaal- •SsU.V Van 16 regels »0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijks Elk gewone regel meer. overeenkomsten aangegaan. liberalen hebben thans hun verkiezings-mani- fest in 't licht gegeven, waarin zij als ge woonlijk den volke gouden bergen beloven. Daar zij wegens hunne toeschietelijkheid om de Regeering maar alle monster-kredieten voor leger en vloot toe te staan, bij de kie zers zeer in diskrediet zijn geraakt, verzeke ren zij thans in hun manifest, dat er sgeen groote uitgaven meer te wachten zijn," wijl de uitrusting van het leger thans »in hoofd zaak" voltooid is. Zij weten er natuurlijk niets van, maar het volk moet het maar ge- looven. Met dezelfde beslistheid beloven zij bescherming van den arbeider" en »een- drachtig samenwerken der behoudende par tijen met de Regeering," alsof het Cartell- verbond nog ongeschonden ware. FRANKRIJK. De commissie voor de tolrechten is thans gekozen. Zij bevat 39 protectionisten, 13 vrijhandelaars en 3 leden van twijfelachtige richting. In de commissie voor de tolrechten verklaarde Ribot zich zeer beslist voor eene protectionistische politiek. Een der bij de laatste verkiezingen dooi de boulangisten gestelde kandidaten, de heer Martineau, verkeert op hoogst gespannen voet met generaal Boulanger. Hij wil hem hetbedrag der voor zijne verkiezings-campagne gemaakte onkosten terugzenden en zal hem, in weerwil van de strenge bepalingen der Engelsche wet op het duel, twee getuigen naar Jersey zenden. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Weenen wordt van gisteren geseind De burgemeester hield heden in den gemeente raad eene zeer toegejuichte toespraak, waar in hij het land gelukwenschte met het ge troffen vergelijk tusschen de Duitschers en de Czechen. Dank hebbe 's Keizers wijsheid, kunnen thans aller krachten gewijd worden aan verbeteringen op maatschappelijk en oeconomisch gebied. Omtrent de Keizerin loopen zeer treurige geruchten. Men zegt, dat zij aan volslagen melancholie ten prooi is, zich slordig kleedt, alleen dineert, in één woord opgaat in de smart, die haar sedert den dood van haar zoon verteert. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt van gisteren geseind De Regeering zal bij de Cortes een ontwerp indienen tot volledige hervorming van leger en vloot. Het nieuwe ministerie heeft nu reeds eene wijziging ondergaan. Valbon is op zijn verzoek van zijn post als minister ontheven. Parisantas, Portugeesch gezant te Londen, zal hem vervangen. ROME. Jl. Zondag heeft in de bovenste loggia der St. Pieter de plechtige zaligverklaring plaats gehad van den eerbied waardigeu Pirrotti, Napolitaansch ordesgeestelijke. De H. Vader, die er zeer welvarend uitzag en wiens vaste houding en tred werden opge merkt, is in den namiddag het beeld en de relieken van den zalige komen vereeren. Aan de Pol Corr wordt uit Rome geseind, dat het eerst volgende consistorie tot benoe ming van verscheidene kardinalen thans be paald is tegen de maand Maart. RUSLAND. Uit Helsingfors wordt aan de Daily News gemeld, dat de Czaar een decreet geteekend, heeft, bij hetwelk de posterij, de douane en het muntwezen in Finland vereenigd worden met de Russische. Eene gemengde commissie, onder leiding van den landvoogd, moet dit decreet uitvoeren. Generaal Radetzky, die zulk een belangrijk aandeel nam aan den Russisch-Turkschen oorlog van '1878 en o. a. met generaal Gourko den Schipkapas tegen de Turksche troepen verdedigde, is te Odessa overleden. Schiedam, 29 Januari 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 28 Januari. Aan de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting werd deelgenomen dooi de heeren Van Roijen, Van Lier, Al fa er da, Van der Dreggen, R ego ut, Van Swinderen en Van Weideren Rengers. Voornamelijk werd door hen de linancieele kwestie besproken, de Minis ter tot meerdere voortvarendheid aangespoord en vooral gewaarschuwd tegen verzwaring van den belastingdruk voor het platteland. Eene milde uitvoering van de Schoolwet werd aanbevolen en op eene spoedige rege ling van de defensie aangedrongen. Voor zoover men het koloniaal beleid besprak, werd de hardnekkige houding van den mi nister Keuchenius, »die de politiek met de godsdienstkwestie blijft vermengen" nadruk kelijk afgekeurd en hem het vertrouwen dei- Kamer ontzegd. De Mini ster van Bin n en I. zake n ontkende echter, dat de Minister van Kolo niën, door zijne daden zou zijn te buiten ge gaan de grens van onzen plicht als Christen natie om het Christendom onder de heidenen te verspreiden. Overigens verdedigde de Mi nister het beleid van het Kabinet in den geest van hetgeen in de gewisselde stukken is gezegd. Hij verklaarde o. a., dat de de- fensiewetten spoedig zullen inkomen. De Minister van Financin ver klaarde, dat de Regeering van plan is een deel der Rijksbelastingen, waaronder de grondbelasting aan de gemeente over te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1