13e Jaarg. Zaterdag 1 Februari 1890. No. 3599. V E R S C H1J N T D A G E L1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit ïllad: Prijs der Advertentiën D, ALGEMEEN OVERZICHT. F Aoor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 16 regels/'0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Bondsraad heett gisteren kennis geno- 'n<'r' van de besluiten van den Rijksdag ten "i'zichte der socialistenwet. Het gewijzigd "itwerp betrelfende den stoomvaartdienst op °st-Afrika werd goedgekeurd. Re werkstaking onder de timmerlieden stokers te Hamburg is thans geëindigd. 6 werkstakenden hebben genoegen genomen '"et Je voorwaarden door de patroons ge- steld, dat het loon weder even als vroeger °P 85 cent zal worden gebracht en dat zij <ich verbinden zouden, dit jaar niet weder tot Werkstaking over te gaan. e Essen zal Zondag gehouden worden "ene algemeene vergadering van alle vroe gere gedelegeerden dei' werklieden in de xteerikolernnijnen van Rijnland-Westfalen, lei' behandeling van en besluiten tot een ge meenschappelijk optreden ten aanzien van bekende eischen der werklieden. bi de kolenmijnen in het bekken van de aar is meerendeels een werktijd van acht 'iren ingevoerd. ENGELAND. Ret heeft zeer de aandacht getrokken, dat e leider der conservatieve partij in hetLa- §ei'huis, de minister W. H. Smith, in de gebruikelijke circulaire, waarin de partijge noten tot eene trouwe opkomst bij de aan gaande Parlementszitting worden aange kund, ditmaal er op heeft aangedrongen, (';it de leden zijner partij reeds op den eersten dag der zitting trouw zouden opko- lllen, 9 wijl kwestiën van zeer ernstig belang b'istoud na de opening der zitting aan het "'"'deel der Kamer zullen onderworpen wor- eO. Men verdiept zich in gissingen over de strekking dier belangrijke kwestiën, en 'Schoon de oflicieuse Standard wil doen Solooven, dat er enkel van agrarische her- v°''mingen zal sprake wezen, gelooft men "'gemeen, dat heel wat anders in aantocht is. ''arnèll, zoo meent men, zal een debat Uitlokken over de laaghartige aanvallen, karaan hij heeft blootgestaan van de zijde ei' Times met de valsche brieven van Pi kt. En hiermede niet tevreden, zal Par- "olI een nieuwe enquête eischen om te on- "rzoeken, in hoeverre het tegenwoordige conservatieve Kabinet medeplichtig is geweest zich van de 2tm.es, Pigott enz. bediend 'oeft om de Iersche partij te knakken. eitelijk zullen dus de ministers der Kroon- 2,-lven in staat van beschuldiging gesteld Vv°rden. Men begrijpt dus, dat de conser- V'tti<>v; n trouw moeten opkomen om deze O'iquète te verhinderen, want vele liberale unionisten zullen in deze aangelegenheid met de Gladstonianen en Ieren medegaan. De werklieden der Hay-werf te Londen hebben den arbeid nog niet hervat. Tom Man en Mac Carty bewegen zich onder de werkstakers om hen tot volharden aan te moedigen. Aan de ingangen der werl trach ten de werkstakers hen, die willen werken, hiervan af te brengen. Woensdag zou een meeting te Temperance Hall gehouden worden, waar Tom Mann en anderen het woord moesten voeren. De werkstakers zijn over tuigd, dat zij, met geduld, hun zaak zullen winnen. De orde werd niet verstoord. ITALIË. Als een nieuw aanvullend staaltje van den treurigen toestand in het schoone Italië onder het tegenwoordige régime kan dienen wat een Italiaansch blad mededeelt omtrent de enorme lasten, welke de inwoners drukken. Een rentenier, die 20,000 francs of lire, te verteren heeft, betaalt in Engeland 350, in Duitscliland 320, in Frankrijk 800, in Italië 2640 tr. belasting. Een grondeigenaar, wiens landerijen een zelfde waarde vertegenwoor digen, betaalt in genoemde landen respectie velijk 530, 209,1800 en 5800 francs. Voor een huizeneigenaar met hetzelfde inkomen bedraagt de belasting in Engeland 530, in Frankrijk 1035, maar in Italië 4295 francs. En men make hieruit niet op, dat in Italië de gefortuneerden alleen belasting betalen. De minder gefortuneerden gaan evenzeer onder haar druk gebukt. Omtrent de regeling der erfenis van den hertog van Aosta wordt het volgende mede gedeeld De drie zoons uit het eerste huwe lijk zullen in het bezit van het fortuin hunner moeder, prinses della Cisterna, treden, dat op 18 millioen francs geschat wordt, zoodat elke prins 6 millioen francs krijgt. Prins Emmanuel, de nieuwe hertog van Aosta, komt in 't bezit van 't Cisterna-paleis, te Turijn, dat hij zal betrekken. Het Parle ment heett hem bovendien eene jaarlijksche toelage van 400.000 frcs toegezegd. Prinses Laetitia erft l'/s millioen, terwijl zij tevens jaarlijks 50.000 frcs. ontvangt, zooals bij het huwelijks-contract was bepaald. De Fanfidla zegt, dat Italie's regeering aan Columbia een ultimatum heeft gezonden waarin zij verklaart besloten te zijn niet te onderhandelen met Columbia, zoolang dit niet aan Cerruti heeft betaald de 600 pond scha deloosstelling. ROME. Onder de prelaten van het Vaticaan heerscht de influenzagevaar is er echter niet aan verbonden. De H. Vader is tot dusverre ge heel van de ziekte Mgr. Jacobini, secretaris verschoond gebleven. der Propaganda, ligt zwaar ziek aan longontsteking. Omtrent de laatste oogenblikken van den hertog van Aosta deelt de Ossercatore Ro mano de volgende bijzonderheden mede, die te Rome veel opzien gewekt hebben en niet door de oflicieuse pers weersproken zijn »De adjudanten des prinsen, de leden zijner hofhouding, die door den stervende bij zich waren geroepen, om hun een laatst vaarwel toe te roepen, stonden in het halfduister der sterfkamer geschaard. De priester, die den stervende in zijne laatste oogenblikken bij stond, ging op verlangen van den Prins-zelf een weiuig rust nemen. Op het oogenblik dat hij den drempel wilde overschrijden, trad een persoon uit de zwijgende groep te voor schijn, drukte den priester de handen en fluisterde))Heb dank". De priester sprak eenige woorden van genegenheid over den hertog, waarop de persoon snikkend zijne dankbetuiging herhaalde. Zeer bewogen, vroeg de priester tot wien hij de eer had te spreken, want het donker belette hem, zijne trekken te onderscheiden. De persoon greep opnieuw de handen des priesters, barstte in tranen uit en snikte, op het bed van den stervende wijzend »Ik ben zijn broeder." Het was de Koning. Voor twintig jaren namen twee officieren te Rome deel aan een geestelijke afzonde ring in de kerk van den H. Eusebius. De een was een Oostenrijker, de ander een Franschman. De eerste was luitenant der kavalerie, de tweede kapitein der Zouaven. Thans, na twintig jaren, bevinden zich bei den weer te Rome, maar in geheel verschil lende conditiën. De Oostenrijksche luitenant is nu kardinaal der II. Roomsche Kerk en aartsbisschop van Praag. De Fransche kapi tein der Zouaven heeft eveneens na de inneming van Rome den militairen dienst verlaten en is in de orde der Trappisten getreden. In het vorige jaar werd hij tot algemeen abt gekozen om zich aan den H. Vader voor te stellen. Te Montevideo, de hoofdstad van Uruguay, (Zuid-Amerika) werd onlangs een Katholie ken-congres gehouden, waaraan vertegen woordigers uit alle Zuid-Amerikaansche Sta ten deelnamen. Met algemeene stemmen sloot het congres zich aan bij de door alle Katholieken-dagen aangenomen besluiten nopens de noodzakelijkheid van vrijheid en onafhankelijkheid voor den H. Stoel. RUSLAND. Dinsdag is te St. Petersburg het verdrag gesloten omtrent de nieuwe Russische vier-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1