10 BiDiienlandsche Berichten. BIJVOEG SEL ijss?; fbehoorende bij de van 2 en 3 FEBRUARI 1890. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Vervolg.) In liet weekblad De Delvenaar lezen wij de volgende correspondentie uit Schiedam «Bij de gemeenteraadsverkiezing van twee leden deed zich het opmerkelijk feit voor, dat de R. C. zich geheel onthielden. De reden daarvan was, dat, nu de Raad op 19 leden 17 liberalen telt, en wij aan den vooravond van gewichtige belasting-voorstellen staan, het jaarlijksch tekort bedraagt misschien 180,000 bedoelde partij meende, de be reddering van den desolaten boedel aan de liberalen te moeten overlaten. Ook bij de anti-revolutionairen heerschte gedeeltelijk deze meening. Van daar, dat op de door hen gestelde candidaten slechts weinige stemmen werden uitgebracht. Gekozen zijn, zonder slag of stoot, maar niet met vlag en wimpel, de liberale heeren Van Deventer en Prins, met ruim 400 van de 1220 uit te brengen stemmen. De heer Van Deventer bedankte reeds voor de eer. Om in het bovengenoemd tekort te voor zien, worden twee plannen ingediend. Het eerste van den burgemeester het heffen van Dspuigeld", zijnde ten hoogste twee percent van elk perceel van de geschatte grondbe lasting. Het tweede van den wethouder Elze vier Dom, onder den naam «straatgeld" be rekend naar de gemeten breedte van den gevel der gebouwen en erven. Beide plannen gaan aan het euvel mank, dat ze de bran derijen, die toch al in een deerniswaardigen toestand verkeeren, vier of vijfmaal zwaar der heiasten dan een gewoon huis, en is alleen te verhalen op de eigenaars. Het voorstel van den burgemeester heeft volgens rapport van de commissie van be oordeeling, meer kans aangenomen te wor den, dan dat van den wethouder. Deze laatste heeft, »ook niet dom", alle huurders van huizen buiten schot gesteld, waardoor een hoogst aanzienlijk getal ingezetenen (Z. E. A. woont zelf ook in eene gehuurde woning) vrijgesteld wordt een cent bij te dragen. Dit moge «liberaal" zijn, maar rechtvaardig is het niet en, in dit geval, kiesch van dien voorstel ler nog minder." Nadat eergisteren te Rotterdam was aan gekondigd, dat eene herhaalde opvoering van Falka, het schandaalstuk waardoor de Katho lieken op verregaande wijze in hunne gees telijkheid beleedigd worden, Vrijdag- en Zaterdag-avond zoude plaats hebben, verzoch ten eenige katholieke ingezetenen van Rotter dam den Burgemeester een verbod om het stuk op te voeren. Deze willigde dit niet in. Daarop werd telegrafisch hetzelfde verbod gevraagd aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie, 's Konings Commissaris in Zuid-Holland en aan Z. M. den Koning. Eene deputatie Katholieken vertrok naar 's-Hage ter audiëntie bij den minister van binnen landsche zaken. Desondanks heeft gisteren (Vrijdagsavond de opvoering van Falka in den Kleinen Schouwburg te Rotterdam plaats gehad. Zij onderscheidde zich door dezelfde woelige tooneelen, die de laatste opvoering in den Grooten Schouwburg kenmerkten. Toen in de eerste akte der Engelsche operette Brother Pelican, portier van een klooster, op eene vooral voor katholieke oogen hoogst stuitende wijze ten toorieele verscheen, werd er op alle rangen, maar vooral in het parterre, lievig gefloten en rumoer gemaakt. Zij die gekomen waren, om zich in de stuitende tooneelen van dit schandaalstuk te verlusti gen, kwamen hiertegen in verzet, en er ont stond twist in de zaal. Er waren echter politie-agenten in burgerkleeding en, even als de vorige maal, werden zij die gemeend hadden tegen de schandelijke voorstelling te moeten protesteeren, uit de zaal verwijderd. Vooral in het parterre kon dit niet zonder hevig verzet ten uitvoer worden gebracht. Er ontstond een formeel gevecht en er werd met allerlei projectielen geworpen, waarvan de meesten «den dronken monnik" op het tooneel ten doel hadden. Ten laatste werd echter het parterre met geweld geheel ont ruimd en ook vele protesteerenden op de overige rangen verwijderd. Op den Singel, voor den Schouwburg, had zich echter eene groote menigte verzameld, die allengs tegen de buitengewone politie macht daar opgesteld, eene vijandige houding aannam. Er begonnen steenen te vliegen, hetgeen tengevolge had, dat de politie een paar malen chargeerde en de menigte uit- eenjoeg. Daarna bleef het tamelijk rustig. In den schouwburg was onmiddellijk het gordijn, dat bij den aanvang van het rumoer was neergelaten, weder opgegaandoch telkens als de kloosterbroeder weder optrad, werd het protest hernieuwd. Het getal der protesteerenden was echter te veel vermin derd om de verdere opvoering van het schandsluk te beletten, nog enkele personen werden verwijderd, maar de uitvoering kon doorgaan en werd dan ook verder zonder noemenswaardige incidenten ten einde ge bracht. De aanleg van de lijn voor de electrische tram van de Haagsche Tramweg-maatschap pij, naar Scheveningen, is gereed gekomen door aansluiting van de rails aan de lijn naar de stad bij de Wittebrug. De proefrit ten zullen in Maart aanvangen, zoodra de in richting van het electrisch station, waarin de werktuigen reeds geplaatst zijn, geheel voltooid is. Door eene onbekende oorzaak ontstond Donderdag-ochtend, omstreeks te vier uren, brand in de boerderij, bewoond door den heer G. Kaptein, in het oosteinde van Aals meer. Hooiberg, korenschuur, wagenhuis en veestallen werden een prooi der vlammen. Het vee kon slechts met groot gevaar gered worden. Ook het woonhuis bleef behouden. In vele jaren is het getal landverhuizers uit de provincie Friesland niet zoo groot ge weest als in 1889. Het geheele getal mannen vrouwen en kinderen en dienstboden was 1973 uit alle gemeenten der provincie, uit gezonderd de beide eilanden en het stedeke JJst. De meesten gingen naar Argentinië. Het heele getal landverhuizers gedurende de laat ste tien jaren was 8457, waarvan het grootste getal in 1889, daarna 1817 in 1881. Het kleinste getal was 246, in 1885. De Amst. Ct. heeft ook vernomen, dat den heer J. Koek te Zwolle, die bij het spoorweg ongeluk te Ruinerwold verwond werd, tot nog toe geene schadevergoeding werd uitge keerd. Door den heer K. werd wel eene vergoeding van f 30.000 gevraagd, maar aan gezien deze eisch der Staatsspoorweg-maat schappij te hoog voorkwam, is de zaak aan de uitspraak van den rechter onderworpen, welke echter nog niet heeft plaats gehad. De Uitwaarden aan den Rijn zijn diep ondergeloopen, zoodat de overtocht aan bijna alle veeren gestremd is. Alleen aan het veer van Randwijk of Lexkesveer geschiedt de overtocht nog geregeld met de gierpont. Het water is te Brakel in de laatste dagen op onrustbarende wijze gewassen. Al de uiterwaarden zijn ondergeloopen, en nog steeds houdt de was aan. De visscherij met den zegen is gestaakt moeten worden. Met het drijfwant wordt nog steeds gevischt, doch weinig gevangen wegens het ruwe weder. De heer mr. Adriaan Walraven Engelen, oud-kantonrechter te Tiel en oud-lid der Tweede Kamer, is te Velp bij Arnhem over leden. Engelen, geboren te Valburg in Gel derland op 28 Augustus 1805, is vooral bekend bij de ouderen als »de wandelaar". Hij heeft een groot deel van Frankrijk, België, Duitschland en zijn vaderland door wandeld. Talrijke geschriften heeft men aan dien onverzadigbaren reislust te danken. Tegen den heer mr. I. De Groot Schim- mert, burgemeester van Hurwenen, is eer gisteren door het kantongerecht te Zalt- Bommel een geldboete van 75 gulden ge- ëischt, wijl hij om welke redenen weet men niet weigerde de kaarten voor de volkstelling in te vullen. De weleerw. heer A. L. Brunott, kapelaan aan de kerk O. L. V. Onbevlekte Ontvange nis te Leiden, is verplaatst naar het kloos ter van de eerw. paters Franciscanen te Weert. De Nbr. deelt mede dat reeds een student van het seminarie te St.-Michiels-Gestel zich ter opname in het nieuwe missiehuis van den eerw. heer Aelen heeft aangemeld en is aangenomen. Het winterkoren getuigt in het Westland wel het duidelijkst van de mildheid der na tuur. Wegens de late uitzaaiing in Novem ber, was 'er veel graan, dat groote zorg baarde, doch de bijzonder zachte Louwmaand heeft het voor verrotting bewaard en niet alleen doen uitkiemen, maar ook welig doen groeien, zoodat thans de stand gunstig is te noemen, al ontkiemde het ook zeer laat. In het Westland wordt de gunstige invloed van het buitengewoon zachte winterweer zeer ondervonden. Sommigen tuinders vingen al aan met uitpooten der uien, wat ruim een maand vroeger is dan in gewone jaren, ter wijl zij ook al de broeiramen voor de druiven plaatsen. De vroegere aardbeziën zijn onder de ramen uitgepoot en groeien voordeelig. De weiden maken een verrukkelijken indruk door haar heerlijk groen, dat aan Maart doet denken zij liggen er prachtig bij, verklaart de landman, er bijvoegende, dat hij wel op bestendiging van het zachte weer rekent, wijl de mollen zoo werken. De handel in vet rundvee in de Over- Betuwe blijft levendig en hoog in prijs. De groote voorraad veevoeder brengt een goede winst aan de veehouders.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5