r 13e Jaarg. Donderdag 6 Februari 1890. No. 3603. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE Prijs van dit Blad: Xoor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 Stsblno. 124Ï) irt.iiV'-.-f.jSliisi;.' r.; Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meers 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De liberale oud-minister Bara heeft in de Kamer de flaminganten nogmaals uitge- daagd om Vlaamsch te spreken. Den vori- 8e'i keer diende hem Coremans van antwoord door feitelijk eenige Vlaamsche volzinnen te 6Preken, waar Bara geen woord van ver stond. Ditmaal zeide de heer Ilelleputte -"wij zullen hier Vlaamsch spreken, zoodra het ons gepast zal voorkomen van dit recht ge bruik te maken voor het oogenblik echter zouden niet alleen een groot deel der alge- Vaardigden ons helaas niet kunnen verstaan, Riaar ook de stenografen zouden geen raad we- ten, om onze redevoeringen behoorlijk op te ne- 'nen en in liet oflicieele zittingsverslag over brengen. Helieputte meende daarom te boeten beginnen met den eisch te stellen, dat de kwestuur der Kamer er voor zou zor gen, dat minstens de stenografen het Vlaamsch zouden verstaan. De zaak van Corvilain, den ondernemer der xkardoezenfabriek", welke den 6en Sep tember zulk een vreeselijke ramp over Ant werpen gebracht heeft, is Maandag in hoo- ger beroep voor liet Brusselsche hof van appèl voor geweest. Corvilain is door de Antwerpsche rechtbank, gelijk bekend is, Veroordeeld tot straffen, te zamen bedragende f 'blaar en 7 maanden gevangenisstraf en 476 fr. boete behalve de burgerrechtelijke schade vergoeding. De zaak trok te Brussel weinig belangstelling; hoogstens een twintigtal be langstellenden woonden de zitting bij. Deze trouwens werd geheel ingenomen door het voorlezen van bet rapport van den raadsheer, '•'pporteur Happaerts. Het Openbaar Minis terie werd waargenomen door den substituut Van den procureur-generaal, den heerPholieu terwijl de verdediging in handen is van de advocaten Paul Janson, Bonnevie en Rigidiotti. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne voor den Rijks dag is in vollen gang. De verschilleude oud afgevaardigden reizen de districten al om de kiezers in 't belang hunner partij te bewerken. Zondag voerde Richter voor vrijzinnige kandidaturen driemaal het woord, en wel om d l uur te Mannheim, om 1 uur te Newstadt a,/d Hardt en des avonds om half acht te •ankfurt a/d Main. Dien/elfden dag liield de centrumspartij Van de Rijnprovincie eene groote vergadering het Günenich te Keulen tot opwekking j 'Kr kiezers met het oog op den naderenden ftrijd. Duizenden mensehen verdrongen zich de reusachtige zaal, waar de bijeenkomst o plaats had en begroetten met de meeste geestdrift den opperbevelhebber van het ka tholieke leger, den on vermoeiden Windhorst, die met vele andere leiders naar de hoofd stad der Rijnprovincie was gekomen om de strijders een hartelijk woord toe te spreken. Nadat de president der vergadering en twee andere heeren korte redevoeringen hadden gehouden, nam Windhorst liet woord, om in eene uitvoerige rede, geestig, gevat en hel der als altijd, den stand van zaken uiteente- zetten. De gevierde spreker deed vooral uitkomen, dat er voor de Duitsche Katho lieken nog veel te wenschen overgebleven is. Wanneer men ons vraagt wat wij willen, zeide Windhorst, dan antwoord ik kort en eenvoudigWij verlangen datgene wat voor den Culturkampf bestond. Daarmede zijn onze eischen duidelijk uitgedrukt. Verder moet de christelijke school weder veroverd worden en de arbeidswetgeving worden uit gebreid. Windhorst deelde daarbij mede, dat naar alle waarschijnlijkheid zijn wensch in vervulling zal gaan en de nieuwe Rijks dag onmiddellijk na zijne bijeenkomst de wetgeving zou ter hand nemen. Hij wees op de belangstelling, welke de Keizer ten dezen opzichte aan den dag legt en op de benoeming van den nieuwen minister van koophandel, welke Zeer bemoedigend is. De rede van den gevierden Windhorst ver wekte groote geestdrift. Herhaaldelijk werd hij door donderend applaus onderbroken of verwekte een geestig woord algemeene vroolijk- heid. Zelfs op straat bracht men hem warme ovaties. De kansen der Katholieken schijnen in het Rijnland zeer goed te staan. Alleen te Bochum en te Dortmund worden zij door de sociaal-democraten bedreigd en geen wonder. De Kölnische Volkszeiturig wijst er op, dat te Dortmund voor ongeveer 40.000 Katho lieken, meest allen arbeiders, gedurende de 10 jaren van den Culturkampf slechts vijf geestelijken zijn werkzaam geweest, d. i. een geestelijke op 7 a 8000 man! En ook nu bedraagt het aantal geestelijken nog slechts één op de 4000 personen. De oor zaak van dit gemis aan geestelijken, de beste strijders tegen het socialisme, is te zoeken in de verbanning der geestelijke orden, die der parochiale geestelijkheid zulk een krachtigen steun in de zielzorg 'bieden. ENGELAND. Door Gladstone aangemoedigd, begint ook in Wales de beweging voor de IIome Rule zich al meer en meer uit te breiden. Naar de Daily News verneemt, zal in eene ver gadering, die heden te Cardiff zou worden gehouden en in welke de eisch van »een eigen parlement voor Wales" moet worden gesteld, door ruim een duizendtal afgevaardigden van liberale vereenigingen in het vorstendom bezocht worden. De Standard verneemt uit Constantiuopel, dat de Britsche gezant te Athene interveni eert ten gunste der Cretenzers. Hij zegt, dat de jongste firman de rechten der eilanders schent en dat daarom sommige mogendheden de Cretaansche kwestie tot eene Europeesche willen maken. PORTUGAL. De Koning ontving den len dezer uit handen eener deputatie van het aardrijks kundig genootschap, waarvan ook officieren van de land- en zeemacht deel uitmaakten, een protest tegen Engeland's overweldiging. De Koning antwoordde in behoedzame ter men. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat de Russische gezant te Londen, de lieer De Stael, naar St. Petersburg is ontboden. Men veronderstelt, dat de Czaar hem heeft doen overkomen, om zich uitvoerig verslag te doen geven van het Engelsch-Portugeesch conflict, in hetwelk hij zou willen intervenieeren. Zelf de Times schijnt deze veronderstelling te deelen en maakt zich blijkbaar over dezen stap van den Czaar ongerustin een leading- article betoogt liet city-blad, dat Portugal als koloniale mogendheid niets te beteekenen heeft. Het blad rekent er daarom op, dat de Portugeesehe regeering het plan om de tus- schenkomst der groote mogendheden in te roepen, zal laten varen, aangezien zij volgens Salisbury's orgaan de Congo-akte, waarop zij zich baseert, zelf gewapenderhand heeft ge schonden. Zondag meenden de toeschouwers in den schouwburg te Lissabon in de handelingen der clowns bij de opvoering der pantomime sde Portugeezen in Afrika", een beleediging der Portugeesehe vlag te zien, hetgeen ten gevolge had, dat alles wat roerbaar was, kort en klein werd geslagen. ROME. Z. H. Paus Leo XIII heeft de geloovigen te Rome voor dit jaar van de vasten- en onthoudingswet ontslagen, zoolang de influen za duurt. Zaterdag 11. evenwel werd de zgn. szwartdag" gehandhaafd tengevolge eener in 1703 gedane gelofte, die in 1803 ten eeuwigen dage bindend werd verklaard. RUSLAND. Het oificieuse Russische blad, de Nord, bevat een beschouwing naar aanleiding der brochure van kolonel Stoffel over een Duitsch-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1