la vrijs urea. FEUILLETON. BINNENLAND. Fransche alliantie. De Nord steekt eenigs- zins den draak met liet denkbeeld van den Franschen kolonel en doet uitkomen, dat Rusland en Frankrijk elkander volstrekt niet in den weg staan en geen met elkander strijdige belangen hebben. De Kölnische Zeitung, hoewel hulde brengende aan Stof- fel's bedoelingen, houdt het plan eveneens voor onuitvoerbaar. Schiedam, 5 Februari '1890. Z. M. de Koning heeft op het verzoek om gratie van den ploegbaas J. v. d. Meer, te Stobbegat, die wegens liet bekende spoorweg ongeluk bij Stobbegat in Juni '1889 door de rechtbank te Heerenveen was veroordeeld tot 1 maand hechtenis, afwijzend beschikt. Z. M. de Koning heeft Leendert Nieman, te Maassluis, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandsche Leeuw, terwijl als blijk van Zijner Majesteits goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, zijn toegekend aan L. Spuv, J. Van Drimmelen en J. Brandenburg, deel uitmakende van de bemanning der bla zerschuit onder schipper L. Nieman, wegens het met levensgevaar redden, op 28 Novem ber 1889, van de opvarenden van het op de Maasvlakte gestrande Engelsche stoomschip Yoxford. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag (i dezer, en die van den minister van waterstaat enz. op Zaterdag 8 dezer, zullen niet plaats hebben. De Minister van Binnen!, zaken brengt ter algemeene kennis, dat voor de bezoekers van liet Prinsenhof te Delft, aldaar verkrijg baar zijn gesteld, exemplaren van het werk getiteld »Het klooster van Sainte Agatha met het Prinsenhof te Delft, door jhr B. W. F. van Riemsdijk tegen den prijs van f 0.25 per exemplaar. Omtrent de grens-kwestie in Suriname en het den Czaar aangeboden scheidsrechter schap weet de Köln. Zeitung te melden, dat het geschil loopt over de vraag welke van de twee boven-armen van de Maroni-rivier, de Lawa of de Tapanahoni, de grens tus- schen Nederlandsch- en Fransch-Guyana vormt, een vraag van gewicht, wegens de goudvelden, welke er tusschen liggen. Zoo stelde Nederland de kwestie, maar Frankrijk (13) V. In liet Speelhol. Kreupele Bet dreef op eene geheel bijzon dere wijze hare nachtelijke affaire. Het ge heimzinnige kamertje achter de ruime man gelkamer was geen herberg. Zij die er kwa men, moesten voor zich-zelven zorgen, wan neer zij het een of ander eten of drinken wilden in de vele uren, die zij er vaak door brachten. De mannen dan ook, die vaste bezoekers waren, droegen den drank en het brood in hunne zakken bij zich ter nauwer- nood gaf kreupele Bet hun de glazen, die zij noodig hadden. In den hoek van het kamertje, op den grond, stond iederen avond een emmer, gevuld met watereen blikken kroes met een langen ijzeren ketting aan den emmer vastgebonden, bood aan hem, die wenscht ten onrechte, zegt de K. Z. uitspraak over de verdeeling van het ter rein. Toen bleek, dat de strijdende partijen 't niet eens waren over het omschrijven van het geschilpunt, kon de Czaar bijna niet anders doen dan zijn bemiddeling weigeren. Bij de marine worden voorloopig geen onbevaren jongelingen, die hun 19e levens jaar zijn ingetreden als licht matroos meer aangenomen. De Hooge Raad heeft (le heer J. J. van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, benoemd om, in plaats van wijlen baron Van der Goes van Dirxland, op te treden als mede-arbiter in het geschil tusschen den Staat en de Holl. Spoorwegmaatschappij over de stationsge bouwen op de spoorweglijn naar den Hoek van Holland. Thans zijn aangewezen de perceelen of gedeelten van perceelen, welke ten behoeve van den spoorweg van Rotterdam naar Maas sluis, ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ten name van den Staat zijn te onteigenen, en wel onder de gemeenten Over- schie en Schiedam. Naar wij vernemen, heeft de heer N. van den Brandhof zijn ontslag aangevraagd als gouverneur van Curacao. (IV. R. Ct.) in de werkplaats van den kuiper E. Son- dorp, aan de Hoofdstraat alhier, is Maandag ochtend ü'/ii ure brand ontstaan, vermoede lijk door een petroleumlamp. De brand werd door den kuiper-zelf met behulp van knechts uit de branderij van den lieer L. Vrijland met kitten water gebluscht. Het Groninger tjalkschip, dat Zondag ochtend op de rivier voor Rotterdam lek ge sprongen en gezonken is, zal door den heer A. .1. Smit, aannemer aldaar, worden gelicht, Het tjalkschip is geladen met TlO.OOUkilo steenkolen en wordt met volle lading gelicht en op het droge gezet. Gisteren is men met de werkzaamheden begonnen. V Uit Rotterdam wordt aan de Tijd geschre ven Het Rott. Dagblad (Nieuwsblad? Red. 7'.), een blad, dat geacht kan worden zeer goede relation te hebben met de directie van den Nieuwen Schouwburg, deelt mede, dat de verandering van Brother Pelican in een hu zaar niet geschied is, omdat de directeur van dorst had, gelegenheid om te drinken. Toch verdiende kreupele Bet in dit ge heime kamertje een rijkelijk stuk brood. De mangel, in het ruirrte vertrek vóór, bracht haar luttel op. Bet legda zich er weinig op toe, om met den mangel haar brood te ver dienen. Het bordje buiten aan den gevel met zijn opschrift: s>hier mangelt men" was eigenlijk slechts een vlag, die de verdachte lading, haar speelhol dekken moest. Zij had het slim uitgedacht. Het dobbelspel zelf moest de bron zijn van haar inkomen. Zij gaf in haar geheimzinnig kamertje hier toe de gelegenheid en vooral den tijd. De tijd dan ook was de maatstaf, waarnaar zij hare eischen berekende. Een ieder, die hier speelde, betaalde bij het uur. Een kleinig heidje slechts! Niet meer, dan een kwartje in het uur. Kreupele Bet kende haar volkje. Een regel van hare inrichting, dien zij stipt handhaafde, was dan ook dezeieder keer dat haar rammelend en snerkend klokje het heele uur sloeg, stond kreupele Bet op van haren stoel en trad toe op de spelers aan de tafel. Bij ieder ging zij rond, om haar kwartje te vorderen. Zij was er onverschii- het Engelsche gezelschap de verlangde cautie niet kon of wilde stellen. Integendeel is de gevraagde waarborgsom met de meeste be reidwilligheid in handen der directie van den Nieuwen Schouwburg gesteld. Het blad deelt echter niet mede wat wèl de oorzaak der verandering was. Maandag-middag gingen twee paarden, gespannen voor een vrachtwagen, toebehoo- rende aan den heer K. te Delft, aan 't Zuid einde aldaar, doordien zij schrikten door 't afrollen van vaten van een anderen wagen, op hol. De koetsier en nog twee personen, die op dien wagen gezeten waren, werden er afgeslingerd, doch kwamen allen, hetgeen een wonder genoemd mag worden, met den schrik vrij. De paarden werden spoedig ge grepen en tot staan gebracht. Men schrijft ons Zooals uw correspondent in de residentie terecht doet opmerken, is de verwerping van Hoofdstuk X (Koloniën) inderdaad een ver rassing geweest. Op de tribune bevond zich de dochter des heeren Keuchenius en weinige oogenblikken nog vóór de stemming was zij door iemand, die geacht kon worden den loop van zaken te kunnen beoordeelen, gerustgesteld omtrent den uitslag. Tot op het laatst hingen eenige stemmen in de lucht en blijkbaar hebben, toen verdediging van het beleid des ministers door zijn mede standers zoo goed als geheel bleef ontbre ken, die weifelende leden, onder den onaan- genamen indruk van dit feit, besloten tegen te stemmen. ZwCt.) Er is zoo meldt men uit Den Haag sprake van, dat op 's Konings ver jaardag ten paleize Het Loo een gala-diner zal gegeven worden. De hygiënsche betoogen over den slechten invloed van volksfeesten des avonds in de open lucht in deze tijd van het jaar hebben geen verandering gebracht in het voornemen van het gemeentebestuur van 's Hage om 's Konings verjaardag des avonds met een vuurwerk in de Maliebaan te besluiten. Gisteren is men begonnen met het inrich ten van de Maliebaan tot feestterrein en het opslaan der tribunes. Niemand is verplicht zich des winters aan de avondlucht bloot te stellen, om naar het vuurwerk te gaan kijken, aldus was de leidende gedachte van Burg. en Weth. Door het regiment grenadiers en jagers werd gisteren-ochtend aan het Holl. Spoor- lig voor wie er won, wie er verloorzij lette er zelfs niet op; maar van ieder eischte zij onverbiddelijk ieder vol uur een kwartje, dat zij zoetsappig »het penningske der arme" noemde. Wanneer ik U nu zeg dat er op de minst bezochte avonden zelfs toch immer nog zes, acht mannen in haar geheim kamertje bijeen waren, die toch altijd twee, drie uren aan het spelen bleven, dan kunt gij gemakkelijk berekenen, dat het inkomen van kreupele Bet iederen avond voldoende genoeg was, om haar zorgeloos te maken over de winst, die haar mangel op den dag kon maken. Zoodra het middernacht was geworden, sloot zij haar voordeur dicht en liet zij geene nieuwe bezoekers meer binnen. Zij echter, die binnen waren, mochten, zoolang zij wilden, zich blijven overgeven aan hun hartstochtelijk spel. Hoe laat in den nacht het ook mocht worden, met een onverstoorbaar geduld zat kreupele Bet op haar ouden leuningstoel. Gewoonlijk werd het twee, drie uren som wijlen brak de dag reeds aan, alvorens de spelers opstonden van de tafelmaar immer zat zij daar in haar hoekje, de handen samen-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2