13eJaarg. Zaterdag 8 Februari 1890. No. 3605. VERSCHIJNT DAGELIJKS. WË[ Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit ISlad: ALGEMEEN OVERZICHT. .k:V:'<ÉÉP Prijs der Advertentiën NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver lek erd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) AMERIKA. De Senaat der Unie heeft eergisteren het Wetsontwerp omtrent de wereldtentoonstelling ver\vorpen, maar bekrachtigd het Samoa-trac- taat, ondanks het verzet der democraten. In de beraadslagingen vestigde Edmunds er de aandacht op, dat de Amerikaansche '«publiek op Samoa landerijen bezit nabij Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. l ilgopago, waarover het tractaat zwijgt daarom stelde Edmunds eene resolutie voor, vörklarende dat de Amerikaansche rechten °P het land bij Pagopago door het tractaat onaangetast blijven. Edmunds werd overge haald de resolutie te laten rusten, totdat het Oactaat afgehandeld zou zijn, maar toen Werd de resolutie ter zijde gelegd, waarover Fdrnunds dermate verbolgen was, dat hij een motie aankondigde om het votum over het Samoa-tractaat ongedaan te beschouwen en het tractaat andermaal te behandelen. Californië's afgevaardigde op het congres van Amerikaansche staten, de heer Estee, heeft een rapport opgesteld, strekkende om he aanmunting aan te bevelen van een ge- ftteenschappelijken zilveren dollar door alle Amerikaansche republieken Estee's collegas bestrijden het plan, hetwelk de Zuid-Ameri kanen en Mexico steunen. DUITSCHLAND. Alle persorganen erkennen, dat de giste ren verschenen kiezerlijke kabinets-brieven van bet hoogste gewicht zijn. Evenwel ves tigen verscheidene bladen er de aandacht °p, dat beide stukken de grondwettelijk voor geschreven mede-onderteekening van een verantwoordelijk minister missen. Vooral doet dit Ie National-Zeitung, welke des te drin gender herstel dezer omissie wenscht, opdat daardoor de geruchten weerlegd worden omtrent een ernstig verschil van meening tusschen den Keizer en den Rijkskanselier, over de thans aangekondigde wijze van be handeling der arbeiderskwestie. De Garmania begroet de beide missiven van den Keizer, welke door geen minister gecontrasigneerd zijn en dus uitsluitend van den monarch schijnen uit gaan, met groote instemming. Het blad noemt den jongen vorst: «Keizer Wilhelm, den arbeidersvriend", on besluit zijn artikel, aan de keizerlijke brieven gewijd, als volgt»God zij lof en dankWat zoo dringend en noodzakelijk Was in zich en tot afwering der grootste geva- 'en, is thans krachtig ter hand genomen. Er bullen zich nog genoeg moeilijkheden voordoen zoowel in het binnenland als daarbuiten, maar Z'J zullen en moeten overwonnen worden met kracht en volharding tot het doel be reikt is. Dit doel is schoon en grootde ver meerdering van de welvaart der arme volks- klassen, meer dan de helft der christelijke bevolking. En zij en alle weldenkende men- schen staan achter de groote onderneming van onzen jongen keizer en God zal het met zijn zeg e n b ege le i d e n. Wij meenen er intusschen nogmaals op te moe ten wijzen, dat de weg, welke keizer Wil helm thans wil inslaan, sinds jaar en dag door het Centrum is aangewezen. Het Berliner Tayeblalt spreekt de hoop uit, dat Duitschland met betrekking tot de internationale conferentie over de arbeiders belangen principieel reeds van de buitenland- sclie mogendheden gunstige verklaringen ont vangen moge hebben, opdat het Duitschland niet ga gelijk Napoleon III, toen deze in 1863 in het Wetgevend Lichaam een groot Europeesch congres liet aankondigen tot re geling van alle staatkundige vraagstukken, waaromtrent verschil tusschen de mogend heden bestond, terwijl latei', tengevolge van gebrek aan medewerking der in de eerste plaats geïnteresseerde mogenheden, het ge- heele Congresplan in het water viel. Des niettemin juicht het Tageblatl 's Keizers ini tiatief met warmte toe. ENGELAND. In de jaarlijksche bijeenkomst der Kamer van Koophandel te Manchester is het boy cotten van de Engelsche handelaars door de Portugeezen ter sprake gekomen. De presi dent der Kamer gaf als zijne meening te kennen, dat de auti-Engelsche beweging reeds sterk aan het afnemen is, maar de Brazi- leensche consul Lilly verzekerde, dat juist het tegendeel het geval was. De heer Randex, een der leden, verklaarde onder protest der anderen, dat het contlict zijn grond vond in de gewelddadige oneerlijke en eigendunke lijke handelwijze van Engelandeen karakte ristieke verklaring inderdaad. De Daily News verklaart, dat Engeland van het boycotten der Engelsche handelswaren door Portugal groote nadeelen ondervindt. Aan de Temps wordt gemeld, dat de Por- tugeesche regeering gisteren een memoran dum betreflende het conllict met Enge land aan alle mogendheden, die de akte van Berlijn geteekend hebben, zenden zal. Het Portugeesche ministerie zal daarin, naar men zegt, goedkeuren, dat het conflict bij het anti-slavernij congres worde aan hangig gemaakt, maar er de voorkeur aan geven, dat eene speciale conferentie werd samengeroepen. Het gerucht loopt, dat En geland door zijn gezant te Lissabon heeft doen verklaren, zich met het denkbeeld eener conferentie te vereenigen. FRANKRIJK. De Kamer heeft verworpen het voorstel, dat de oprichting wenschte van groote par lementaire commissies en is op voorstel van den minister Constans ten aanzien van den Boulangist-Werquin overgegaan tot de orde van den dag. De rechter van instructie heeft zijn studie in zake het consortium in metalen gereed en heeft drie personen aangewezen, die cor rectioneel moeten terecht staan en wel Hentch, president van den raad van administratie van het comptoir d'escompte, Secrétan, admi nistrateur van het consortium in metalen en Laveyssière, president van den raad der Société des Métaux. De hoofdpunten van aanklacht betreffen het opkoopen van koper met het doel van den prijs op te drijven en het uitkeeren van valsche dividenden. HET OOSTEN. Uit Bulgarije komen vrij ernstige berich ten. Vóór eenige dagen werd reeds gemeld, dat majoor Panitza, die zich jegens zijn land zeer verdienstelijk heeft gemaakt, gearres teerd is en men meende eerst, dat men te doen had met onbeteekenende disciplinaire maatregelen. Nader blijkt echter, dat men hier met eene samenzwering te doen heeft. Majoor Panitza werd met zijn bediende ge vangen genomen in den nacht van 1 Februari om half drie in tegenwoordigheid van Stam- bouloff, nadat de bevoegde autoriteit ge weigerd had tot de arrestatie over te gaan. Mèt den majoor werden nog gearresteerd kapitein Markoff, de journalist Biroff, de ad vocaat Matief en een handelaar. Ook in de provinciën zijn arrestaties gelast, daar de correspondentie eene breede vertakking van het komplot aangaf. Blijkens te Berlijn ontvangen berichten is de bekende Russenvriend Zankoff in de sa menzwering betrokken en zijn van hem brieven gevonden, waarin hij uit St. Peters burg een half millioen roebels ter beschikking van de samenzweerders stelde. De samen zwering moest Zaterdag-avond tijdens het paleisbal losbarsten. Het plan bestond, prins Ferdinand met zijne ministers gevangen te nemen en terstond ter dood te brengen. Het officieren korps van twee escadrons en eene batterij was voor den aanslag gewonnen en zou voor de overrompeling van het paleis en de belangrijkste punten in de stad zor gen. Een artillerie-officier echter verried

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1