13e Jaarg. Woensdag 12 Februari 1890. No. 3608. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: oor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Ad ver ten tien Van 46 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.4 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Alle groote wapenfabrieken van den staat ontvingen het bevel vier afgevaardigden der "Werklieden te zenden naar Spandau, waar de grootste militaire werkplaatsen zijn. Daar zal, onder voorzitting van Pruisen's minister van oorlog, geraadpleegd worden over de tnrichting van woningen voor werklieden, enz. Aan de Germania wordt uit Rome ver zekerd, dat de Beiersche minister-president, Vl'ijheer V011 Lutz, besloten heeft, aan den eisch van het katholieke volk toe te geven en de Redemptoristen terug te roepen. De daartoe noodige wijziging der Rijkswet moet ''eeds door vorst Bismarck beloofd zijn. Het Vatic: ian heeft hiervan kennis ontvangen, zonder dat verdere onderhandelingen hebben plaats gehad. FRANKRIJK. De onverwachte verschijning van den her tog van Orleans te Parijs heeft in geheel rankrijk groot opzien gewekt en deze jeug dige prins, die totnogtoe bij het meerendeel der Franschen weinig bekend was, is eens klaps een populair man geworden, die de bewondering zijnerlandgenooten heeft gewekt en van wien zij met vervoering spreken. Omtrent de aanleiding en de omstandigheden fan dit onverwacht optreden van den hertog fan Orleans meldden de Fransche bladen het volgende Louis-Philippe-Robert, oudste zoon van den graaf van Parijs, was Donderdag 6 Februari 21 jaar en dus volgens de Fransche fvet meerderjarig geworden. Gelijk ieder 1' rausch burger op dien leeftijd verplicht is zich aan te geven voor de militie, wilde ook hertog Philippe zich laten inschrijven. Wel- 's-waar is bij de wet van 22 Juni 4886 aan de hoofden van over Frankrijk geregeerd hebbende familien en aan hun afstamme lingen in de rechte linie het verblijf in Frankrijk ontzegd, en wordt voor elke over treding van die wet met 2 a 5 jaren gevan genisstraf gedreigd, terwijl tevens in art. 4 aan de leden dier verbannen familiën het recht wordt ontzegd om in het Fransche leger de wapenen te dragen maar de prins wilde althans beproeven, of het hem zou worden toegelaten, zijn militairen burger plicht te vervullen. Hij zegt daarbij geen politiek te drijven en gehandeld te hebben zonder voorkennis van den graaf van Parijs, fan zijne moeder of van wie ook. Alleen de hertog De Luynes werd in't ge heim gewijd. De Prins verzocht dezen boezem- friend Donderdag jl. naar Lausanne (Zwit- j seriand) te komen, waar hij met zijn mili tairen gouverneur vertoefde, en een pruik en alle benoodigdheden voor grimeeren mede te brengen. Het gelukte den hertog De Luynes, die aanstonds begreep wat er gaande was, niet den Prins van zijn voornemen af te brengen de Prins wenschte dadelijk naar Frankrijk te vertrekken en zoo reisden zij dan Donderdag te zamon naar Ouchy, waar zij hun bedienden en koffers achterlieten, ten einde den militairen gouverneur, kolonel de Parseval, die van de zaak onkundig bleef, geheel in de war te brengen. Zij namen plaats in den trein naai' Grenoble en onder weg verkleedde de Prins zich als een echte Engelsche toerist. Hij zette de meegebrachte pruik op, bracht de kleur van knevel en baard daarmede in overeenstemming, sloeg een grooten geruiten reismantel om met kap- kraag en sprak Engelsch natuurlijk. Vrijdag-ochtend kwamen de reizigers be houden te Parijs, en nadat Philippe ten huize van den hertog de Luynes wat gerust en zijne kleeding verwisseld had, begaf hij zich in den namiddag achtereenvolgens naar het recruteeringsbureau, naar de mairie van bet 7e arrondissement en naar het ministerie van oorlog, doch overal weigerde men, van de eerste verbazing bekomen, pertinent hem iu te schrijven. Toen schreef Philippe aan den minister van oorlog. In afwachting wilde hij nog zijne bruid, Margaretha DeChartres, en haar ouders bezoeken, maar daartoe liet men hem geen tijd, daar de commissaris Clement hem reeds ten zes ure kwam arres teeren en overbrengen naar de Conciergerie. In afwachting dat het vonnis over den hertog van Orleans morgen (Woensdag) voor het correctioneel gerechtshof te Parijs zal geveld worden, werd gisteren in de Ka mer van afgevaardigden door den heer Ca- zenove de Pradine een voorstel ingediend tot afschaffing der verbanningswet. Het voorstel werd echter met 328 stemmen tegen 171 verworpen. HET OOSTEN. De Bulgaarsche minister-president, die majoor Panitza en de overige samenzweer ders heeft laten doodschieten, doet thans door een militaire garde zijn huis dag en nacht bewaken. Zes plaatskommandanten uit de provincie zijn te Solia den eed van trouw aan prins Ferdinand moeten komen hernieu wen. Vijfhonderd man van het garnizoen der hoofdstad zijn naar andere steden ver plaatst. De bevelhebber der Oost-Rume- lische troepen is in de gevangenis geworpen. De Standard verneemt uit Sofia, dat de regeering al bet mogelijke doet 0111 de dra den van het komplot in handen te krijgen. Talrijke huiszoekingen vonden er plaats, 0. a. bij den gearresteerden Kapoelofl' te Rut- schuk, den vermoedelijken hoofdaanlegger der samenzwering. Het heet dat de over heid den sleutel ontdekt heeft voor de in beslag genomen documenten in cijferschrift, waardoor weer andere personen betrokken raken in hetgeen blijkt een wijdvertakt kom plot te zijn. Onder de verdachten is de ex-regent Karaveloff. De Daily News verneemt uit Semlin, dat er bij den gearresteerde Kapoeloff te Rut- schuk 20U revolvers en veel ammunitie, als ook kompromitteerende Russische brieven gevonden zijn, waaronder eene warme aan beveling van Ignatieff. De Duitsche cohsul te Sofia eisehte namens Rusland, hetwelk hij vertegenwoordigt, Kapoeloff's uitlevering, waarover nu de Bulgaarsche regeering be raadslaagt. PORTUGAL. De patriark van Lissabon, die zich aan het hoofd heeft gesteld der commissie tot het openstellen der inschrijvingen voor het fonds der landsverdediging, heeft de geeste lijkheid uitgenoodigd in alle parochies eene inteekening te openen voor dat doel. Een troep van ongeveer tweeduizend per sonen heeft de straten van Coïmbra door- loopen onder het geroep Leve de Iberische Unie! Weg met de EngelscheriLeve de RepubliekLeve de eenheid der Latijnsche rassen De menigte ging naar de haven een ovatie brengen aan de werklieden, die ge weigerd hadden een Engelsch schip te lossen, hetwelk onverrichterzaké moest vertrekken. De Spaansche en Fransche schepen, die in de haven lagen, werden daarentegen met geestdrift begroet. Te Oporto hebben de studenten in fakkel optocht eene ovatie aan den president van den Patriottenbond gebracht, de ruiten stuk geslagen van het gebouw eener club, die Engelschen als leden behield en bleef aan nemen, en geprotesteerd tegen de bewering van den Britschen consul, als zouden zij eene Engelsche dame beleedigd hebben. Naar de Daily News uit Lissabon verneemt wordt door het officieele blad tegengespro ken, dat de Koning voornemens zou zijneen verhooging van zijne civiele lijst aan te vra gen. Z. M. droeg 9000 bij tot het defen siefonds, en de koningin en de koningin-moe der elk £4400. ROME. Kardinaal Pecci is op bijna 83-jarigen leeftijd overleden. De H. Vader is diep NIEUWE SIX Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (S/si/, no. 124.') j_lsïï$s- IIIUIIillUituMi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1