BINNENLAND. Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. getroffen door den dood van zijnen broeder, in wien het H. College een lid verliest, dat het tot sieraad strekte door zijne uitgebreide geleerdheid en vlekkelooze deugd. Men weet dat de Kardinaal sedert eenige jaren een zeer zwakke gezondheid had, zoodat men reeds meermalen het ergste heeft gevreesd. In 1807 te Carpineto geboren, ging hij op jeugdigen leeftijd naar de Eeuwige Stad, waar hij evenals zijn jongere broeder (de Paus) bij de Paters Jezuïeten zijn lagere studies maakte. Nog voor hij de hoogere voorbereidende studiën voor den geestelijken staat begon, trad hij in de Sociëteit van Je zus, waar hij door geleerdheid uitmuntte doch toen de Jezuïeten bij de revolutie van 1849 uit Rome verdreven werden, verliet hij de orde weder en trad in het seculier gees telijk leven terug. Pius IX benoemde hem tot hoogleeraar der Sapienza, waar hij veel deed voor de waardeering der Thomistische philisophie. Leo XIII benoemde hem tot onder-bibliothecaris der H. Kerk en creëerde hem den 12 Mei 1879 tot kardinaal-diaken. In den aanvang van het Pausschap zijns broe ders bewoonde Z. Em. als kardinaal-palatijn vertrekken in het Vaticaan. Later dwong zijne verzwakkende gezondheid hem een ge zonder verblijf te zoeken in het palazzo Barberini te Rome. Sinds den herfst van 1888 heeft Z. Em. alles verricht, watnoodig was, om deel te hebben aan alle geestelijke voordeelen van een lid der Sociëteit van Jezus. Eenige werklieden, onder aanvoering van Tratti, zijn Zondag jl. te Rome naar het Kapitool getrokken, om kransen neer te leg gen bij het borstbeeld van Mazzini. Tratti voerde het woord. Hij sprak van de Romein- sclie republiek van 1849 er. vergeleek dat tijdstip met het tegenwoordige. Een com missaris van politie viel hem hierbij in de rede, om aldus niet voort te gaan. Ongere geldheden hadden er niet plaats. Schiedam, 11 Februari 1890. Be Uitslag der Verkiezing vaneen Lid van den Gemeenteraad alhier, op Maandag 10 Fe bruari, is als volgt: Het aantal kiezers bedraagt 1220. Uitge bracht werden 404 stemmen, waarvan 30 van onwaarde, zoodat het aantal geldig uitge brachte stemmen 374 en de volstrekte meer derheid 188 stemmen bedraagt. Gekozen werd de liberale kandidaat, de heer H. Swart, met 350 stemmen. Door de verkiezing van den heer H. Swart tot lid van den Gemeenteraad is de genees kundige dienst in den Raad thans geheel naar wensch ingericht. Het was immers na tuurlijk, dat nu er eenmaal een dokter in den Raad zat, er een apotheker bij moest komen de een vermag toch niets zonder den ander; zij moeten elkander aanvullen en helpen. Voor de gezondheid der heeren Raads leden is thans uitstekend gezorgdmochten onze vroede mannen, onverhoopt, staande de raadsvergadering onwel worden, dan zal hun de meest mogelijke zorg worden gewijd. Mogen nu èn dokter èn apotheker ook eens hunne beste zorgen wijden aan de groote patiente, wier belangen zij geroepen zijn in den Raad te behartigen; als het hun gelukt het kranke lichaam van onze Stedemaagd naar aller wensch te genezen, zal hun Schiedam's burgeren dank gewis op; de meest treffende wijze betoond worden Bij koninklijk besluit van 3 Februari is de Commissaris des Konings in Zuid-Holland gemachtigd, om in de op 25 Februari e. k. I te houden buitengewone vergadering van de Staten dier provincie, mede aan de orde te stellen een voorstel van Gedeputeerde Staten om een geding, aanhangig tusschen de pro vincie en de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, in appèl en, zoo noodig in cassatie, voort te zetten. Staatsct Het N. v. d. deelt mede, dat H. M. de Koningin thans weer geheel hersteld is. H. M. heeft Vrijdag-ochtend 11 uur met de Prinses een wandeling door het dorp Apel doorn gemaakt, waarna zij des middags met een hofdame een rijtoer door de Wielsche Bosschen maakte en door het koninklijk park terugkeerde. In een particulier schrijven uit Suriname wordt bericht, dat aldaar het gerucht gaat, dat jhr. nar M. A. De Savornin Lohmanmet de laatste mail zijn ontslag zou hebben aan gevraagd als gouverneur van de kolonie. Met betrekking tot de gevolgen der af stemming door de Eerste Kamer van de be grooting van koloniën, meenen wij met zeker heid te weten, dat de portefeuille-kwestie niet tot een kabinets-kwestie zal worden uitgebreid. {Dgbl.) De stoommeelfabriek van de heeren Dus- seldorp te Vlaardingen zal binnenkort door electrisch licht verlicht worden ook is er sprake van dat de tabriek van melkproduc ten, de »HolIandia", dat voorbeeld zal navolgen. Het verkeer over de brug over de Oude Maas onder Barendrecht neemt gestadig toe. Vooral in de wintermaanden bij mist, wanneerdedienst der stoombootjes gestaakt is, ondervindt men eerst het gemak van dit verbindingsmiddel met IJselmonde. Bij den collecteur W. aan den Schied. Dijk te Rotterdam werd voor eenigen tijd door een bewoner een twintigste lot in de Staats loterij genomen. Op dit nummer is thans de honderduizend gevallen. Naar men ons meldt, zou dit buitenkansje echter niet den Vlaardinger maar een Rotterdamsch koopman ten deel vallen, die het lot Vrijdag-middag ten twee ure den Vlaardinger voor eene goede som zou hebben afgekocht onder voorwend sel, dat de uitslag der trekking nog niet be kend was. Indien dit verhaal juist is, zal het gebeurde wel tot een twistgeding aanleiding kunnen geven. Msb Zondag-avondkregen twee broeders in lumne woning aan de Hoogen Boezem te Rotterdam twist, waarbij den een den ander met een mes eene belangrijke verwonding in de borst toebracht. De verwonde wordt verpleegd in het stedelijk ziekenhuis. De dader is in handen der politie. De toestand van den heer generaal graaf Van Limburg Stirum, is in de laatste dagen eenigszins vooruitgegaan. In Den Haag kan spoedig aangevangen worden met den bouw van het ontworpen gasthuis voor minvermogende ooglijders. Het geld is bijeengebracht en de grond is kosteloos verkregen van de erfgenamen van wijlen den heer Goekoop, overeenkomstig de door hem gedane toezegging. Tot genoegen van de spoorweg-ambtenaren, die belast zijn met de afgifte van de plaats- kaarten, worden thans aan alle stations van den Hollandschen spoorweg de loketten zoo danig door glas gesloten, dat slechts daaron der ruimte overblijft voor een schuif, waar mede geld of plaatsbewijzen naar den amb tenaar of den reiziger worden geschoven. Bij de Staatsspoorwegen is dit stelsel veel in gebruik. Het heeft in hoofdzaak ten doel tocht te beletten. Het Rijnspoorwegstation te Utrecht zal, nadat het door de Exploitatie-maatschappij van Staatsspoorwegen in gebruik is geno men, geheel worden gerestaureerd, om ver volgens uitsluitend voor het reizigersverkeer te worden bestemd. Het station der Staatsspoorwegen, in de onmiddellijke nabijheid van eerstgenoemd stati on gelegen, wordt alsdan voor het goederen vervoer ingericht. Er is een comité in wording, dat zich ten doel stelt de vorming eener Utrechtsche maatschappij tot aankoop en ontginning van in die provincie gelegen heidevelden. Zaterdag zag men te Utrecht uit een aan tal woningen de vlag gestoken: bewijs van ingenomenheid met het besluit van den Gemeenteraad omtrent de oprichting eener handelsbeurs op het Vreeburg aldaar. Men gelooft in Bergen-op-Zoom niet, dat de lichtingen, die met groot verlof zijn voor Mei onder de wapenen zullen komen, om kennis te maken met het repeteergeweer, wan tiedere kompagnie heeft er voor het oogenblik nog maar een klein gedeelte. Thans heerscht te Zevenhuizende influenza ook onder de huisdieren honden en katten vallen, na een paar dagen lusteloos te zijn geweest, dood neder. De zeereerw. heer C. L. Rijp, vele jaren pastoor der St. Willibrordus-kerk binnen de Veste te Amsterdam, thans te Monster, is weder zeer lijdende, zoodat het ergste wordt gevreesd. Reeds zijn zeereerw. de HH. Sacramenten der stervenden toegediend Uit de Friesche gemeente Kollumerland zijn in 1889 niet minder dan 278 personen vertrokken naar Noord- en Zuid-Amerika. In 1885 bedroeg het cijfer uit de geheele pro vincie Friesland slechts 246. En nu leverde één gemeente reeds meer. Op de Groenmarkt te 's-Hage had Vrij dag-middag de burgemeester van Monnikken- dam het ongeluk te vallen en daarna onder een handkar te geraken, welke hem over het lichaam reed. Hij werd voorloopig in het politie-bureel binnengedragen, waar het bleek, dat hem een rib gebroken was. Later werd hij door de zorgen der politie per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Hoewel hij inwendig gekneusd werd, was zijn toe stand gisteren redelijk wel. Een oude bekende der justitie liep Vrijdag avond op bijzondere wijze opnieuw in de val. De man, die reeds een tiental jaren opsluiting achter den rug heeft, werd beschonken aa»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2