13e Jaarg*. Zaterdag 15 Februari 1890. No. 3611 VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertentiën BINNENLAND. NIEUWE SCHI Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den iuhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2t Juni 1881 (Stsbl. no. 124) AFRIKA. Blijkens een te Rome uit Zanzibar ont vangen bericht is de Sultan van Zanzibar overleden. Volgens bericht uit Massowah heeft er den 26n Januari een gevecht plaats gehad tus- schen Dedjoe Sejoum en Ras Aloula, waarin deze laatste geheel verslagen en zelf gewond werd. Het denkbeeld om zonder verwijl Daho mey door Fransche troepen tot onderwer ping te brengen, wint veld. Het zou geschie den door samenwerking van troepen uit Senegal met een detachement uit Algerië. AMERIKA. De Regeering der Vereenigde Staten heeft het door de Swazi-Indianen in Zuid-Dakota gereserveerde gebied, voor kolonisten open gesteld. Duizenden landverhuizer» drongen terstond het land binnen, hetwelk een uitge strektheid heeft van 900.000 bunders. De mili taire macht moest zich doen gelden om de orde te handhaven en te verhinderen, dat er vechtpartijen ontstonden orn de vrucht baarste plekjes. Vermoedelijk zal het nog wel eenigen tijd duren voordat alle landver huizers rustig gevestigd zijn. Het revolutie-ministerie is in Brazilië aan het afbrokkelen. Werd eenigen tijd geleden het optreden van den minister van landbouw gemeld, thans heeft die van binnenlandsche zaken, Aristides Lobos, zijn ontslag genomen. Zijn plaatsvervanger is Cesario Alium. Tege lijk is de gouverneur der provincie Rio-Grande opgevolgd door een militair, den maarschalk Antonio Frota. Het ministerie moet voor nemens zijn, voordat in September aanst. de algemeene verkiezingen plaats hebben, het leger met tien duizend man te versterken. Be regeering der republiek Mexico zal eerst daags die van Brazilië erkennen en de diplo matieke betrekkingen met haar hervatten. ENGELAND. In het Lagerhuis zou gisteren-avond de heer Labouchère een amendement toelich ten op het adres van antwoord op de troon rede, met de strekking, het geschil met Portugal aan arbitrage te onderwerpen. Dit stemde overeen met de besluiten, eergisteren avond genomen op eene meeting, bijeenge roepen door de Peace society en andere ver- eenigingen te Londen, welke de internationale arbitrage voorstaan. Parnèll stelde de benoe ming voor eener parlementaire enquête commissie, ter zake van de bedriegerijen van wijlen l'igott. Het verslag der Parnèll- comrnissie zou gisteren-avond laat verschijnen. j Gisteren is een blauwboek verschenen, bevattende de Engelsch-Portugeesche brief wisseling in zake de confiscatie van den Delagoa-baai-spoorweg. De briefwisseling be vat meerendeels slechts bekende zf ken. De bundel loopt tot den 30en December jl. Hij bevestigt, dat Portugal den 13n November aanbood de schadekwestie aan arbitrage te onderwerpen. Lord Salisbury deelde dit mede aan de Engelsche Delagoa-baai-spoorweg- maatschappij, waarop deze den 15n Decem ber antwoordde, dat de Portugeesche regee ring thans bewijzen kon, het met de arbi trage ernstig te meenen. Hoe spoediger dit plaats had, hoe beter voor Portugal, want door verder talmen kan de waarde van den spoorweg slechts hooger worden, nu de Hollandsche maatschappij met den bouwharer lijn aangevangen is. De Engelsche compagnie verklaart de zaak gerust in handen der Regeering over te laten, overtuigd als zij is, dat lord Salisbury Por tugal verantwoordelijk zal weten te houden voor alle buitengewone schade, die sedert de inbeslagneming geleden mocht zijn. Verder blijkt uit het blauwboek, dat de eerste be richten, door den sedert ontslagen Engelschen vice-consul Knee afgezonden, betreffen ge weldenarijen door de Portugeezen gepleegd, levensgevaar voor de Engelsche ingezetenen enz., tengevolge waarvan Britsche oorlogs schepen naar Lourengo Marquez gezonden zijn, geweldig overdreven waren. De Daily News meldt uit Genève, dat de bondsregeering meent, dat het Berlijnsche arbeidseongres geenszins het Zwitsersche uitsluit, daar beide eene verschillende strek king hebben. Aan de Standard wordt uit Shangaï geseind nadat de hoofdrnuiter gevangen genomen en onthoofd was, onderwierpen zich de bewoners van Formosa aan den gou verneur. FRANKRIJK. Voordat de hertog van Orleans eergisteren door de Parijsche rechtbank veroordeeld werd, hield hij eene korte maar krachtige, vader landslievende toespraak tot de rechters. Hij zeide o. a. dat hij niet gekomen was om politiek te drijven, want dit kon hij gevoe gelijk aan zijn vader overlaten, maar enkel om te voldoen aan de legerwet, welke hem ten plicht stelde zicli voor de militie aan te melden, zoodra hij 21 jaar oud was ge worden. De Prins werd door het publiek herhaal delijk luide toegejuicht. Nadat het vonnis was uitgesproken en hij naar de Conciergerie Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer«0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. was teruggeleid, begaf zich eene talrijke me nigte naar die gevangenis, waar zij riepen Leve de Koning De politie-agenten dreven de menigte uiteen en namen 25 belhamels in hechtenis. Van de eene zijde riep men jeve de Republiek van den anderen kant »leve Orleans!" President Carnot heeft natuurlijk het recht om in overleg met het ministerie, deze straf te verzachten, maar na de royalistische be toogingen is het niet waarschijnlijk, dat dit zal geschieden. Nu reeds wordt gemeld, dat de Regeering heeft besloten, den hertog in een vesting (Clairveaux, zegt men) op te sluiten, waar hij geheel als een politiek gevangene zal behandeld worden. Volgens de monarchistische bladen hebben meer dan 10.000 personen hun namen laten schrijven in het boek, hetwelk tot dat einde in de gevangenis van den Prins ter beschik king lag. Tot deze behoorde ook de repu- blikeinsche afgevaardigde Rubier, voor Loiret. De Figaro weet zelfs mede te doelen, dat meer dan 200 Parijsche advocaten, allen behoorende tot de monarchistische partij, den Prins een adres hebben gezonden, waarin zij hunne ingenomenheid betuigen met zijn te rugkeer in Frankrijk. PORTUGAL. De Diano te Lissabon meldt, dat de Por tugeesche regeering zich voorneemt, de verdedigingswerken der hoofdstad spoedig te voltooien, vier kruisers en evenveel torpe dobooten aan te koopen en zoowel leger als vloot te hervormen. Schiedam, 14 Februari 1890. Door Burgemeester en Wethouders zijn tot gemachtigden tot het aankoopen der gronden, noodig voor de waterverversching dezer gemeente, benoemd de heeren C. J. L. Bos te Zoetermeer en P. C. Stoop van Gouds waard te Bleiswijk. Gisteren-avond werd door »Schiedams Man nenkoor Orpheus" in de groote zaal dei- Officieren- Vereeniging opnieuw opgevoerd het zangspelNaar den Wedstrijd of de Bode van »de Harmonie." Dat deze nieuwe op voering van de operette, die de vorige maal alhierzulk een buitengewoon succes had, bij het Schiedamsche publiek bijval vond, bewees de vrij talrijke menigte, die de zaal der Officieren-Vereeniging vulde. Het stuk is onzen lezers, door de beschrijving welke wij vroeger daarvan gegeven hebben, bekend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1