BIJVOEGSEL Binnenlandselie Berichten. Parijsche Kroniek. behoorer.de bij de van 16 en 17 FEBRUARI 1890. Kerknieuws. Rechtszaken. (Vervolg.) Het bericht, als zou de komst van de beide adjudanten van den president der Fransche Republiek te 's-Hage in verband hebben ge staan met de grensregeling tusschen Fransch en Nederlandsch Guyana, is ons gebleken onjuist te zijn. (Dbl. v. Z.-H.) Naar Het \ad. verneemt, heeft de Duitsche regeering van haar voornemen doen blijken ook Nederland uit te noodigen tot bijwoning van de voorgenomen internationale conferen tie ter bespreking van het arbeidersvraag stuk, en beeft de gezant baron Von Saurma Jeltsch voorloopig van onze regeering de bereidverklaring ontvangen, om harerzijds mede te werken tot een eventueele interna tionale arbeidsregeling. In Den Haag is er thans sprake van, dat de minister Hartsen de portefeuille van Ko loniën zou opnemen en door graaf Van By- landt worden opgevolgd aan Buitenlandsche Zaken. Verder zou het Ministerie onveranderd blijven. Hbl Te Batavia is op 56-jarigen leeftijd over leden mr G. J. Keiser, president van den raad van justitie aldaar. De Rijnspoorweg-maatij. zal den 20en Fe bruari een extra trein doen loopen van 's-Gravenhage naar het station het Loo, ten gerieve der genoodigden op het gala-diner ten hove. Deze trein zal des namiddags om streeks half vier van het Rhijnspoorweg- station afrijden, en te zes ure aan het station het Loo aankomen. Wij vernemen, dat bij aankomst van dien trein rijtuigen zullen gereed staan, om de gasten naar het konink lijk paleis over te brengen. (N. R. Ct Tot de genoodigden aan het gala-diner, dat den 20n dezer, ten paleize Het Loo, ter eere van den verjaardag van Z. M. den Koning zal worden gegeven, behooren de hoofden der verschillende buitenlandsche missiën, de Ministers, de voorzitter der beide Kamers van de Staten-Gr ïeraal, de vice- president van den Raad van State, de graaf De Villers, kamerheer des Konings en secre taris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg, de grootofficieren van het Huis des Konings, de hofmaarschalk en kamerheer ceremoniemeester des Konings, mr. D. C. baron De Constant Rebecque, de heer J. A. van Steyn, intendant van het koninklijk paleis en domein Het Loode dames du paleis en de dignitarissen, behoorende tot het civiel en militair Huis des Konings, op Het Loo aanwezig. Z. M. zal niet persoonlijk aan het diner deelnemen, maar in II. D. appartementen ontvangen de beide Voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, den president van den ministeraad en den deken van het corps diplomatique, zijnde de baron d' Anethan, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van België bij het Nederlandsche Hof. (C.) Den 15en dezer zal te Arnhem eene bijeen komst plaats hebben van een groot aantal heeren uit geheel Nederland, om van gedach ten te wisselen over een plan tot oprichting van eene »Club van liefhebbers van ras honden. Door de politie te Nijmegen is in hechte nis genomen en gisteren naar de gevangenis te Arnhem overgebracht zekere A. M. v. M. uit 's-Bosch, die op eene stoomboot op weg van Duitschland naar Rotterdam, aan iemand van de opvarenden een bankbiljet van f 25 had ontfutseld en daarvan te Nijmegen goede sier had gemaakt. Tegen een plattelandspastoor is proces verbaal opgemaakt, verdacht van »het als be dienaar van den godsdienst, voordat partijen hem hebben doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van den ambtenaar van den burgerlijken stand is voltrokken, eenige godsdienstige plechtigheden daartoe betrek kelijk verrichten." Dit teit is volgens het wetboek van straf recht strafbaar met geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, terwijl bij her haling eene hechtenis van ten hoogste twee maanden kan worden opgelegd. Sutph. Ct.) Terwijl de geruchten van veranderingen in het ministerie-Tirard, ja zelfs van zijn val, blijven aanhouden, is het kranig en niet onpolitiek eensklaps verschijnen van den jeug digen hertog van Orleans, oudste zoon van den graat van Parijs, op Fransch grondgebied, om er als Franschman zijn militairen dienst te komen volbrengen, eene nieuwe moeie- lijkheid, waaruit het zich, met terstond den overtreder weder naar de grenzen te bren gen, gemakkelijk had kunnen redden doch waarbij het zich nu voor het alternatiet ge plaatst vindt van zich, door de radicalen er toe gedwongen, deze edelmoedige jongelings daad veel te streng straffende, belachelijk te maken en zoo doende de zaak der pre tendenten onwillekeurig te bevorderen, of zich te lankmoedig toonende, als verraders der Republiek, zoo als men dit gewoon is te doen, uitgemaakt te worden. Van uit de Conciergerie, waarin hij gevan gen gehouden wordt in dezelfde cel waarin eenige jaren geleden prins Jeröme Bonaparte een paar weken doorbracht, heeft de jonge hertog den volgende briet aan president Carnot geschreven, die voor een een-en-twin- tig-jarige inderdaad zeer verdienstelijk en handig mag genoemd worden: Mijnheer de president, üln 1886 wierp het gouvernement van den sheer Grévy mij uit het Vaderland. In 1890 sdoet het uwe meer en werpt mij in de ge- svangenis. Op het oogenblik dat mij voor »de tweede maal een onverdiend leed wordt «aangedaan, geloof ik het mijn eer en plicht su schriftelijk de eenige gedachten welke smij geleid heett bloot te leggen. sik ben eenvoudig op den dag van mijn seen-en-twintigsten jaar en niettegenstaande smijnen rouw hier gekomen om mij op shet, bureau van recruteering der Seine te sdoen inschrijven ter voldoening van mijnen sdriejarigen dienst als soldaat in het leger smijns vaderlands. sik beroep mij op allen aan wien de mili- staire stand en de driekleurige vlag, de her- sinneringen vanFx-ankrijk's roem en wonden ster harte gaan, en op het gevoel dat iedere sFranschman voor zijn Vaderland in zijn bin- snenste draagt. Ik vrees hun oordeel niet sen geloof zelfs, Mijnheer de President, ook sdat van uw geweten niet te vreezen te shebben." sZoogij u er met reden op beroemt onder suwe voorouders een grooten patriot te be- s zitten, zult gij u dan verwonderen, dat ik de snamen van zoovele prinsen mijner voor- souders inroep, die op het slagveld hun leven svoor Frankrijk lieten, en dat ik, kleinzoon svan Hendrik IV, vraag gewoon soldaat te sworden." Aanvaar, Mijnheer de President, de ver zekering mijner diepste hoogachting. Philippus, hertog van Orléans. De gevangene ontvangt vele bezoekende hertogin van Chartres met hare dochter, de prinses Marguerite, die met den hertog ver loofd is, kwam reeds meermalen in de Con ciergerie. De gravin van Parijs, zijne moeder, aan wien een vriend de arrestatie van haren zoon gemeld had, zond het volgende telegram slleb dank voor de berichten van mijnen szoon, ben zeker, hij altijd en in alles zijn splicht zal doen." De deken der Parijsche Balie, de heer Mr. Cresson, is uit eigen beweging naar den Hertog gegaan en heeft zich lang met hem onderhouden. sKies een advokaat, heeft hij shem gezegd, wij zijn allen bereid om sU te verdedigen en ik zelf vraag U die eer. sik ben republikein doch uwe zaak schijnt smij de beste." Het is echter Mr. Rousse, het bekende lid der Fransche Academie, die door Mr. Cresson en Mr. Limbourg bij ge staan den Hertog heeft verdedigd. Zondag-morgen had de gevangene ge vraagd, om de II. Mis te mogen hooren, doch daar de kapel niet meer gebruikt wordt, heeft men aan zijn verlangen niet kunnen vol doen en hem den almoezenier gezonden. De Hertog, die aan zijn vriend, den hertog de Luynes, zijne tevredenheid over de houding der pei's tegen over hem te kennen gaf en waar op deze hem bemerkte, dat enkele republikeinsche bladen hem toch aanvielen: »Ja, dat weet ik, zeide hij, zij verwijten mij sdat ik vuur in mijn cel gevraagd heb en Naar men wil, zullen verschillende reeders van Vlaardingen en Maassluis dit jaar geen Duitschers (of, zooals zij door de zeelieden genoemd worden, sbovenlanders") op hun loggers voor de haringvisscherij doen aan monsteren. Zij zijn voornemens de benoo- digde zeelieden te laten komen van Scheve- ningen, hetgeen te minder bezwaar zal op leveren, omdat door het niet varen van een belangrijk deel der Scheveningsche vloot ge durende de schrobnetvisscherij van dit jaar, nog een aanzienlijk aantal matrozen zonder plaats is. De anti-revolutionaire kiesvereenigingsNe- derland en Oranje" te 's Gravenhage heeft inde eergist eren-avond door haar gehouden ver gadering een motie aangenomen, waarin zij haar leedwezen te kennen geeft over het votum der Eerste Kamer ter zake van de begrooting van Koloniën en haar vertrou wen uitspreekt sdat de Regeering zal hand haven art. 18 van het Program van actie betreffende de zending." Naar de Zuidhollander met leedwezen verneemt, is de zeereerw. heer S. den Eisen, pastoor te Beemster, ernstig ongesteld, zoodat hem eergisteren de HH. Sacramenten zijn toegediend. Men schrijft uit BorneNa Zondag 11. ge sterkt te zijn met de HH. Sacramenten der stervenden, ontsliep Dinsdag-ochtend zacht en kalm de weleerw. heer J. F. Warnink, in den ouderdom van 71 jaren. ZEerw. was sedert 1819 pastoor dezer gemeente. De alom heerschende influenza heeft van ons dit smar telijk offer geëischt. (C.) De schipper, wiens vaartuig onder Leidschen- dam is gezonken tengevolge van spuiïng der grachten ten dienste der waterverversching in Den Haag, is door de rechtbank aldaar in zake zijne vordering tot schadevergoeding toegelaten tot het bewijzen van de door hem gestelde feiten door getuigen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5