s™-|£ri9i"s ü.to: Burgerlijke Stand. «dat ik patrijs eet. Ik vraag dit echter niet, «doch laten zij mij liever geven wat ik ver slang de «gamelle" (de soldatensoep.) In plaats van de gamelle heeft de correc- tioneele rechtbank der Seine hem twee jaren gevangenisstraf geschonken, hetgeen nog al kras is. Door den president der rechtbank naar de reden gevraagd, die hem tot den stap, die hij wist dat hem straf zoude berokkenen, genoopt had, antwoordde hij op een toon vol oprechtheid: «Ik heb mijn land in het regi- iment willen dienen. Is dit een vergrijp «Ik heb mijn land lief. Is dit een misdaad? «Ik acht mij niet schuldig en zal mij dus »niet verdedigen en verzoek mijne raads lieden het evenmin te doen. Ik heb in mijn «ballingschap geleerd de wetten mijns lands «te eerbiedigen en zal mij dus bij uwe be slissing neerleggen." Mr. Rousse heeft ingevolge dit verlangen eigenlijk geen verdediging uitgesproken, doch vóór zijne conclusie te nemen, zeide hij met bewogen stem. «Sommigen hebben om de «daad van mijn prins geglimlacht en haar «kinderachtig genoemd. Ik bid God, dat «wij in dagen van gevaar zulke kinderen «in onze regimenten zullen tellen, waar zij «de beroemste namen zullen doen herinne- «ren, die men in Frankrijk nog niet verge- «ten heeft." Na de veroordeeling hebben er eenige manifestatiën voor het standbeeld van Hendrik IV op de Pont Neuf plaats gehad, waarbij een twintigtal personen gearresteerd werden. Men gelooft, dat het gouvernement den Hertog gratie zal schenken. De kunstenaars, schilders, beeldhouwers, architecten en graveurs hebben zich definitief in twee kampen verdeeld, die nu ook ieder een afzonderlijke salon zullen houden. De oude vereeniging, die men in de ateliers de y>Salon Bouguereaunoemt en die nog verweg het talrijkst gebleven is, zal zooals elk jaar in de eerste dagen van Mei in het Palais de l'Industrie geopend worden. De door de splitsing pas gevormde vereeniging, waar Meissonier van aan het hoofd staat en daarom zeker »Salon Meissonier" zal heeten, wordt allerwaarschijnlijkst in de Salie des beaux Arts op het Champs de Mars gehou den en zal 14 dagen later hare deuren openen. Wij hebben dus dit jaar twee kunsttentoon stellingen en naar de geruchten te oordeelen beloven zij beiden hoogst belangrijk te zullen zijn. Bougereau zal onder andere twee kleine bedelaarsters inzenden, twee meisjes van 15 jaren voorstellende, die ze met groote be koorlijke oogen aanstaren, Munkacsy legt de laatste hand aan een plafond voor het Museum van Kunstgeschiedenis te Weenen bestemd, dat in het Palais de VIndus trie eene plaats van niet minder dan tien vierkante meters zal innemen. In het midden staat Titiaan, omringd van zijne modellen en leerlingen, op den voorgrond links Leonard di Vinci en Raphael, die zarnen spreken boven heer Veronese op een stel- werkende, en rechts Michel Angelo zich met andere kunstenaars onderhoudende. Verder Paus Julius II, Bramante, de bouwmeester der St. Pie ter, en twee kardinalen. Boven al deze groepen zweeft te midden van legioe nen engelen liet genie der kunst. Het ge heel is eene allegorische voorstelling der Renaissance. Ook in het Palais de 1'Industrie zal Jean Paul Laurens zijn «zeven Minnezangers" zenden waarop Mounet-Sully, de groote dra matische kunstenaar van de Comédie Fran- caise een dier zangers moet voorstellen. Bounat vreet nog niet waar hij gaan zal. Beide vereenigingen zouden hem gaarne onder hunne leden tellen Maignan beloofde aan het Palais de VIndustrie zijn zeer interes sante studie Au fond de la mer met zee planten en dieren, waarvan het water buiten gewoon kunstig is geschilderd en dat veel besproken zal worden. Wat op het Champs de Mars het meest de aandacht zal trekken, zal ik voor eene volgende maal trachten te weten te komen. Parijs, 8/14 Februari 1890. Fidélius. GEMENGDE BERICHTEN, Een hartstochtelijk liefhebber van rooken is te Amsterdam bijna het slachtoffer van zijne gehechtheid aan zijn pijp geworden. Met de brandende pijp in den mond begaf hij zich te bed en viel ongemerkt in een zoeten slaap, waaruit hij kort daarna met schrik gewekt, toen hij bemerkte dat zijne pijp hem uit den mond gevallen was en zijn bed in brand stond. Gelukkig behield de man zijne tegenwoordigheid van geest en bluschte den brand. Te Dubbeldam (Z.-H.) is Woensdag-morgen G. de Bruin, pachter en bewoner vari eene boe renhofstede aan de Zuidendijk, terwijl hij met een brandende lantaarn naar beneden kwam, gevallen, waardoor een begin van brand ont stond. De man, door schrik bevangen, snel de naar boven om zijne vrouw en kinderen, die nog in rust lagen, te wekken en in vei ligheid te brengen. Inmiddels hadden de vlammen snel om zich een gegrepen en het perceel in lich terlaaie gezet, tengevolge waarvan in weinige oogenhlikken de geheele boerderij een prooi der vlammen is geworden, waarbij tevens eenige stuks vee zijn omgekomen. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren. Naar men verneemt, was alles bij verschillende maatschappijen ver zekerd. Te Anna Paulowna geraakte gisteren een tjalkschip, geladen met stroo en be varen door schipper J. de Haan van Wierin- gen, door het omvallen van dc kachelpijp in brand. Ofschoon de brandweer weldra met twee spuiten aanrukte, gelukte het niet den brand te blusschen, en moest men het schip, door er gaten in te hakken, laten zinken. Het schip en de inboedel aan boord waren niet verzekerd, zoodat de schipper in weinig uren tijds van zijn bestaan beroofd is. In de Texelsche duinen zwerft tegenwoor dig een groote zwarte hond, vermoedelijk afkomstig van een of ander schip, dat in de stormen van Januari nabij de kust schipbreuk leed. Men heeft bij herhaling gepoogd het arme dier te vangen. Meermalen besnuffelt de hond het wrak der stoomboot Benbrack en schijnt het scheepsdek dan te willen bereiken, waartoe natuurlijk geen kans bestaat, omdat dit dek vele voeten hoven het strand steekt. Terwijl een vrouw te Groningen haar wo ning verliet tot het doen van eenige bood schappen, kwam ze haar, dochter tegen, aan wie ze het verlangen om even uit te rusten te kennen gaf. Ternauwernood op een stoep gezeten, was de moeder reeds een lijk. Iemand te Harderwijk had een bankbiljet van zestig gulden in een doosje geborgen. Toen men er dezer dagen een kijkje naar nam, vond men eenige snippertjes papier, die geheel onherkenbaar waren, zoodat er van de ontdekking van het nummer geen sprake was. De muizen hadden zich toegang tot het doosje weten te verschaffen en het kleinood waar deloos gevreten. LAATSTE BERICHTEN. De Tweede Kamer der Staten-Generaalis bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Februari aanst., te 2 uren. LONDEN, 15 Februari. Volgens de Daily News worden uit Odessa tweeduizend baga gewagens en andere oorlogsvoertuigen van de nieuwste vinding naar Midden-Azië ver scheept en zijn er vijftig pontons van gerin gen diepgang besteld. De bestemming van oen en' ander is niet nader bekend. MADRID, 14 Februari. De minister van oorlog, in den Senaat geïnterpelleerd over Engeland's aanmatigingen nabij Gibraltar, antwoordde, dat de Regeering zich met deze aangelegenheid bezig hield. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 15 Febr. 1890. Verhandeld tot f9. Stemming onveranderd. Jenever f 15.25 Ct. per Heet, Amst. proef f'16.50. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Rogge, April'Mei. Juni Juli. Spiritus Februari. April Mei. t Rogge dadelijk. I Maart, Meell2Merk.l.md. I «12 Maart Rogge, loop. md. j Maart. I Spiritus, loop. m. Maart. 170.25 169.50 32.70 32.90 19.— 16.80! 52.251 52.601 16.25! 16.25 35.501 36.—i 170.50 173.50 32.90 33.10 19 16.95 52.25 52.60 16.25 16.50 35.50 36.— 14 Febr. Rogge op levering prijshou dend; Maart f143, 144, 145,144; Mei'f 144, 145, 146, 145; Oct. f137, 138, 139, 138. Febr. Rogge op levering per Maart vaster, overige termijnen onveranderd; Maart f144, 145; Mei f145; Oct. f139, 138. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 14 Febr. 2.28 M. 15 Febr. 2.25 M. Beursprijzen der Effecten. Londen kort. f 12.12 Disconto 6 pCt. Parijs - 47.97s 3 Antwerp. - 47.925 4 GEBOREN 13 Februari. Leendert, zoon van J. Krab bendam en C. van Diggelen, Baan. 14. Cornelis, zoon van N. van den Broek en C. van der Hoeven, Nieuwebuurt. Gerrit, zoon van A. Zonneveld en C. Vervoort, Broersveld. Johan Frederik, zoon van J. C. Meijer en R. J. Ritmeester, Nieuwsticht. OVERLEDEN: '13 Februari. Geertje Schoei, oud 7 jaar en 5 maanden, Baan. 14. Jan Willem Auf- derheide, oud 31 jaar en 10 maanden, Broers veld. 11 Febr 15 Febr. Amsterdam. te Amsterdam. Per 2% pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Ooster. Lg. Ile. Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Shares Denver Rio Grande Canadian Pacific Missouri kansas Oblig. Chic. Atlantic 6p<Jt. Pr'or Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij Prolougatie Brazil. 1889 1888 Paruhibi 14 Feb. 83'/4 69% 687/u 94% 100% 65% 121% 62% 75% 75% 18 17% 55 20 51 32>%, 16% 76% 10 22% Telegraal 15 Feb. 83%, 69% «3% 94% 102 I» 66 121% 62% 75% 75% 18 1.7'/8 55 20 51 32% 16% 76% 10 79% 108 22% 52% 2% Wisselkoersen te Rotterdam. Per Telegraaf. Stoom-Boekdrukkerij Gebr. V»» Noortwijk, Sshiedwt,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6