13e Jaar^. Woensdag 19 Februari 1890. No. 3614. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Kind Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 1" ranco per post door geheel Nederland 2,00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (Stsbl. no. 124 Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meerd 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Naar het oordeel der Beriijnsche Post zal dood van den Sultan van Zanzibar in den ■3taat van zaken niets veranderen, daar bij 'ien tegenwoordigen voortreffelijken stand ('e,~ betrekkingen tusschen Engeland en buitschland, de Sultan geen grootere zelf standigheid heeft dan Duitschland's en Enge- 'and's staatkunde gedoogen. Te Rome is uit Abessyniö bericht ontvan- dat Ras Aloula overleden is aan de jonden, die hij bekwam bij de nederlaag, die hein op 28 Januari door Degiac Seprum, koning Menelik's generaal, werd toegebracht. BELGIE. bi de zaak de ontploffing van de kar doezen te Antwerpen, heeft het Hof van aPpèI alhier de gevangenisstraf uitgesproken legen den voornaamsten beschuldigde Cor- vdain, verhoogd van twee tot vijf jaren en Zfts maanden, en ook alle eischen tot scha deloosstelling, welke den slachtoffers waren toegestaan, verhoogd. D'ÜITSCHLAND. bi verscheidene voorname bladen wordt gesproken over de mogelijkheid, dat prins bisiriarck den wensch koestert ook zijn ambt u!s Pruisisch minister-resident neer te leggen. meerlingen loopen echter uiteen, ol dit Sesciiieden zou tengevolge van werkelijke behoefte aan rust, dan wel, dewijl Bismarck ®Qet Je verdere uitbreiding der wetgeving j °P den arbeid, die spoedig in Pruisen aan d'J orde zal komen, zoo weinig mogelijk te '"akeu wil hebben. Deze geruchten worden totnogtoe door niets bevestigd en door som migen ook alleen als verkiezingsmanoeuvres d'schou wd. Met- liet oog op de verkiezingen is ook 'ii hoofdartikel in de Nordd. Algemeine fitting van gisteren geschreven, waarin an- d'-rinual verzekerd wordt, dat er inl887van d>' zijde van Frankrijk gevaar voor oorlog do'-'i gi ie, welk gevaar al leen afge wend is gewor- dRn door de toenmalige verkiezingen voor den Rijksdag, waaruit de Franschen zien konden hoe w'achtig liet bewustzijn der nationale eenheid 1,1 Buitscliland was. Bij de ophanden zijnde Vei'kiezingen, heet het, moet liet Duitsche v°b< daaraan indachtig zijn. boor 35 pastoors en kapelaans uit West- 'Meu en Rijnland, die voorzitters zijn van ia-tholieke mijuwerkersvereenigingen Knap- Pettoereine) in liet Roergebied, is eencollec- beve vermaning gericht tot de leden om zich Uj< 1' in acht te nemen voor de sociacd-demo- '"'Uie, »wier beginselen hoogst verderfelijk zijn voor den godsdienst, de Kerk, den Staat, de Maatschappij, het eigendomsrecht, het huwelijk, het huisgezin en voor de verbe tering der toestanden." ENGELAND. In eene vergadering van afgevaardigden der Mijnwerkersvereeniging in Groot Bri- tannië, werd gisteren besloten eene loons- verhooging ten bedrage van 10 percent te verlangen, in te gaan op 15 Maart. Aan de Times wordt uit Weenen bericht, dat de gewezen koning Milan van Servië voor twee maanden op reis gaat naar Spanje Portugal en Marrokko. De Servische Skupt- china iieeft het ontwerp tot het sluiten eener ieening van 26.600.000 fr. tot terugkoop van de Servische spoorwegen aangenomen. FRANKRIJK. De hertog van Orleans heeft Zondag bijna voortdurend bezoek gehad in de Concicr.rerie. Ook de prins en prinses van Saksen-Coburg- Gotha werden ontvangen. De prefect van politie Lozé meldde zich Zondag-ochtend aan bij den hertog De Luynes, om hem mede te deelen, dat de Regeering hem wederom verlof ver- ledene den hertog van Orleans te bezoeken. Volgens den Parijschen correspondent van het Daily News zal de hertog van Orleans op 22 dezer naar St. Pelagie worden over gebracht, waar hem het Pavilion des Princes (waarin tijdens het keizerrijk staatsmisda- j digers waren opgesloten) als verblijf zal j worden aangewezen. De Prins is daar aan strenge regelen onderworpen. Voedsel en kleeding op kosten van den Staatzijn er zeer goed, en indien de gevangenen zich goed gedragen, wordt hun dikwijls toege staan vrienden te zien. De vertrekken zijn ruim, luchtig, zuiver en goed. verlicht en van enkelen heeft men een fraai uitzicht. In een reeks arrondissementen van Frank rijk hebben eergisteren verkiezingen voor de Kamer plaats gehad ter voorziening in de vacatures door nietigverklaring van verschil lende verkiezingen ontstaan. Meerendeels zijn dezelfde kandidaten verkozen, ook waar het Boulangisten gold. SPANJE. De Regeering heeft besloten den generaal Rodriguez Arias tot gouverneur-generaal van Cuba te benoemen in plaats van wijlen ge neraal Salamanca. In de Kamer van afgevaardigden is giste ren de Regeering geïnterpelleerd over het aan Engeland toegeschreven plan om van Gibraltar uit een kanaal te graven (waartoe j Spanje, op grond van hot tractaat van Utrecht, aan Engeland het recht ontzegt) en over de manoeuvres van het Engelsche eskader bij de Canarische eilanden. De minister van buitenlandsche zaken heeft geantwoord, dat de Regeering hare aandacht aan die beide zaken schenkt. Volgens een telegram in een der Parijsche bladen heeft de minister geantwoord, dat de regeering officieel opheldering van Enge land gevraagd heeft. Z WEDEN-EN-NOOR WEGEN. Uit Stockholm wordt van gisteren geseind Op de uitnoodiging van den Duitschen gezant aan de Zweedsche regeering tot deelneming aan de conferentie voor de arbeidersbelangen, heeft de Regeering geantwoord, dat zij den levendigen wensch koestert om door doel treffende maatregelen voort te gaan een beteren toestand voor de werklieden in het leven te roepen en gaarne aan eene confe rentie ter bevordering daarvan zal deelnemen. De Noorweegsche Volksvertegenwoordi ging heeft van hare regeering een wets ontwerp betreffende fabriekarbeid ontvan gen. De Regeering verklaart, niet te kun nen instemmen met liet voorstel der com missie van onderzoek der arbeiderskwestie om in de wet een normalen werkdag voor volwassen personen vast te stellen. Daaren tegen geelt 111 overweging, een normalen werkdag van tien uren in te voeren voor per sonen van 15 tot 18 jaar oud. Met de Com missie stelt zij tevens voor, aan kinderen beneden de 12 jaar allen fabriekarbeid te verbieden, en kinderen tusschen de 12 en Li jaar slechts dan in fabrieken toe te laten, - wanneer zij zijn voorzien van een voldoend geneeskundig getuigschrift omtrent hunne gezondheid. Ten opzichte van maatregelen in de fabrieken voor veiligheid en gezond heid der werklieden, den vorm der werkcon tracten, de uitbetaling van het loon, de fa- brieks-reglementen enz., heeft de Regeering zich met de voorstellen der Commissie ver- eenigd. Schiedam, '18 Februari 1890. Z. M. de Koning heeft den heer Hugo Van der Meer de Walcheren, gepensioneerd ge- neraal-majoor der artillerie, te 's-Gravenhage' met al zijn wettige zoo mannelijke als vrou welijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praédicaten van jonk heer en van jonkvrouw. De gewone audiëntie van den minister van

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1