GEMENGDE BERICHTEN. Kerknieuws. Uit Harlingen schrijft men ons: Terwijl eene tentoonstelling van reddingsmiddelen °P handen is, en men gewaagt van vliegers :i's middel om de communicatie tusschen in een nood Verkeerend schip en den wal te onderhouden kan het zijn nut hebben te ver melden dat verscheidene schepen, voor Har- 'inger reederijen varende, vliegers, voor zulk oen doel vervaardigd, aan boord hebben en dat proeven er mee genomen volkomen zijn ge- Maagd, zoodat het middel algemeen verdiende '"gevoerd te worden. [N. R. Ct.J hofhouding ten paleize het Loo is slechts eenvoudig ingericht van daar dat al het silver en porselein, benoodigd voor een gala-diner, zooals a. s. Donderdag daar Za' plaats hebben, niet aanwezig is. Dit ■wprdt thans uit het paleis in Den Haag aan gevoerd. Ue remonte-commissie heeft te Tiel 9 paar- den voor het leger aangekocht. De prijzen Va,'eerden van f500 tot f630. Wel een be wijs. dat de paardenfokkerij in die streek v°oruit,gaat, wijl er verleden jaar slechts 3 Paarden zijn verkocht. Konden er hooger P'-ijzen besteed worden, dan was de commissie hooper geworden van een nog grooter aan- ta' paarden. rijdag-avond omstreeks 7 uur is de be huizing, schuur en stalling van den warmoe- 2,ei' H. de Graaf, aan den Waaldijk (gemeente Uent geheel afgebrand, waarbij de geheele 'nboedel,'landbouwvoortbrengselen,hooi, stroo, landbouwgereedschappen, enz. verloren gin- 8erb terwijl een paard, een geit, een drietal stuks rundvee en 7 varkens in de vlammen 0,nk\vamen. De brandweer vermocht niets Uit te werken. Oorzaak onbekend. Alles *as verzekerd, uitgezonderd het vee. Men schrijft ons uit Sommelsdijk bi verband met de in aanbouw zijnde Spoorwegverbinding met Rotterdam, hebben 'h'ie gemeenteraadsleden van Sommelsdijk eeri onderzoek ingesteld naar de bruikbaar heid van den weg HellevoetsluisRozenburg Maassluis. Te Maassluis door den burge meester ontvangen, onderzochten zij daar de Plannen, die voor het spoorweg- en haven- vcrkeer waren ontworpen. Omvangrijke havenwerken zijn in uitvoe- r"igde haven zelf is prachtig, de spoorbaan reikt met los- en ladingplaats tot aan haar '"oud, terwijl daarnevens een veerhaven voor 'H verzeker je, dezen nacht zal een sluwe ''jol beproeven, om de brandkast van uw heer U|t het huis te slepen. Ik heb je nu ge waarschuwd als juf Marie morgen straat- Hl'm is, dan zal het jou schuld zijnversta Je lne »Maar in 's hemelsnaam geef me dan toch eenige nadere verklaring. Waarom denkt 8e? hoe weet ge, dat iemand van plan is, dezen nacht bij mijnheer Rijkaard in te breken "Hoe ik dat weet, behoef ik je niet te *eggen. Twee zullen er komen de een is dief, de andere zijn handlanger. Begrepen jyiak dat het niet gebeurt, en als gij den 'et vangen kunt, laat het dan niet, want jet is er ee„5 die reeds sinds jaren achter 0 grendels moest zitten." Verbaasd blijft Pieter een oogenblik over e woorden van zijne bezoekster nadenken. "Kunt gij mij, vraagt hij, geen enkel bewijs Seven dat tiet waar is, wat ge mij zegt "Gij behoeft mij niet te gelooven, Pieter Kroeskop, maar het zal toch niet te vee bevorderd zijn van je, als ge voor juf Marie eens een nachtje de wacht bij de brandkast houdt?" j I *0, wat dat betreft, wil ik gaarne er j '°uderd nachten de wacht bij houden. Maar het Rozenburgsche veer wordt ontworpen. Blijkbaar spant de stad Maassluis alle krach ten in, om zich de nieuwe spoorwegverbin ding ten nutte te maken, en te oordeelen naar de welvaart en bedrijvigheid, die er heerschen, meent de commissie, dat zijeer lang een aanzienlijke en bedrijvige voorhaven van Rotterdam zal worden. Verder wordt een spoorwegverbinding over Brielle of Nieuwer- sluis op Maassluis bepleit, waardoor men in 45 minuten van Hellevoetsluis naar laatstge noemde gemeente zou kunnen reizen en aansluiting zou kunnen vinden op de in uit zicht zijnde stoomtram van Maassluis naar Den Haag. De commissie komt tot de slotsom, dat een spoorwegverbinding over Rozenburg met Maassluis van hoog gewicht en onontbeerlijk is voor de Zuidhollandsche eilanden. (R. N.) Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoorte Borne den weleerw. heer J. H. Hendriks, en te Vrie- zenveen den weleerw. heer M. Van Brienen. Voor de volgende weleerw. heeren was het Vrijdag de 12'/=-jarige herinneringsdag van hunne priesterwijdingC. C. Van Ber- chel, kapelaan der St. Willebrordsparochie, te Den HaagTh. J. A. Bosman, kapelaan der St. Laurentius-parochie, te Rotterdam A H. Hammer, kapelaan te PurmerendW. J. M. Herscheit, kapelaan te Poeldijk A. J. Holiërhoek, leeraar aan 't Seminarie Hage- veldA. P. Snelleman, kapelaan der St. Ni- colaas-parochie (buiten de veste), te Amster dam G. H. F. Stoffels, kapelaan der St. Willibrords-parochie, te Den Haag; W. G. M. Wittert van Hoogland, kapelaan der St. Willibrords-parochie (binnen de veste), te Amsterdam; P. Zwart, rector in het gesticht H. Joannes de Deo, te Den Haag. 'i I Als een teeken des tijds in de onderwij- zerswereld moge dienen, dat te Sloten een jongmensch in het bezit der onderwijzersakte, na twee jaren vergeefs gesolliciteerd te heb ben, zich verhuurd heeft als boerenknecht Men schrijft uit België van een zijde, die vrij goed op de hoogte kan zijn, dat de kolenprijzen, eer een paar maanden verstre ken zijn, wel gedaald zullen wezen. Natuur- ge begrijpt, dat ik moeielijk zoo maar, zonder iets te zeggen, dezen nacht kan beginnen te waken. Juffrouw Marie zal mij terstond vra gen, waarom ik het huis bewaken wil. Ik dien haar toch uitlegging te geven. Wat zal ik haar moeten zeggen »Dat moet ge nu zelf maar verzinnen, zegt kreupele Bethiervan echter moet ik zeker zijn, dat gij zorgen zult voor de brand kast van je heer. Als gij mij niet gelooft, zeg het danik zal dan een ander opzoe ken, die wat meer voor juf Marie over heeft." Dit laatste steekt Pieter meer dan hij wel blijken laat. »Ik zou mijn post als waker niet spoedig aan een ander overlaten, maar van den anderen kant, wil ik niet gaarne zonder reden het hart van juflrouw Marie verontrusten. Mijnheer en mevrouw zijn voor eenige weken op reis, zoodat de julfrouw alleen thuis is met de meiden I" Bij het hooren dezer woorden ontstelt kreupele Bet zichtbaar; in haar angst grijpt zij Pieter's hand en op smeekenden toon vraagt zij hem dringend, toch alle voorzorgen te nemen, opdat de diefstal verhinderd worde. "Jongen, roept zij uit, wat ik je gezegd hebt, is de waarachtige waarheid. Reken er op, dat de dief een volleerde in breker is, die voor niets terugschrikt. In t lijk zou dit invloed oefenen ook op de kolen- prijzen in Duitschland. Twee militairen hebben zich eergisteren in Den Haag zeer baldadig gedragen. Een kor poraal van de grenadiers sloeg aan de Hoef kade drie spiegelruiten van winkelwoningen stuk een huzaar bracht met zijn sabel zekeren M. een slag op het voorhoofd toe, waardoor een gapende wonde werd veroorzaakt. Zondag-ochtend werd aan de Leeweg, on der de gemeente Naaldwijk, het lijk gevon den van den idioot Dirk van der Ven, te Hon- selersdijk. De ongelukkige, die ernstig aan inlluenza had geleden, was Zaterdag uitge gaan om zijne gewone tochten inden omtrek te doen. Den nacht bracht hij bij een boer door, waar hij afgemat aankwam 's morgens zeer vroeg schijnt hij zijn rustplaats verlaten te hebben en te water geraakt te zijn. Hij werd althans doornat, met bebloed hoofden bemorst met slijk en wier op den weg ge vonden. Dirk was een zachtaardige ongeluk kige, die niemand leed deed en bijzonder veel van kleine kinderen hield. De firma Perry Cie te Amsterdam zal aan een 2000-tal scholieren over een 00-tal scholen van de onderscheidene godsdienstige gezindten verdeeld, op 's Konings verjaardag mutsen als hoofddeksel doen uitreiken. De heer T. te Almelo verzond jl. Donder dag per trein van 3.30 namiddag van daar eene kat naar Rheine, zijnde een afstand van 13 uur. Het nieuwe logies scheen de kat niet te bevallen althans dienzelfden avond te ruim twaalf ure meldde zij zich aan de deur des afzenders te Almelo weder aan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. is een noodhulp-remmer van een goederen trein verongelukt. Men vermoedt dat bij uit de remkast is gevallen. Bijna geheel vermor- seld, heeft men de akelige overblijfselen van het lijk in een zak naar Winterswijk gezon den, waar de man woonachtig was. Tusschen het station Vorden en de halte Warken heeft het treurige ongeluk plaats gehad. Tusschen de stations Seppe en Hoeven is gisteren ochtend eene vrouw, die hoogst waarschijnlijk de treksluitboomen heeft ge opend van een overweg om de sporen over te gaan, door een trein overreden en on middellijk gedood. zijn borstzak draagt hij immer een scherpen dolk bij zich. Gij moet dus op alles voor bereid zijn. Meer kan ik er niets van zeggen." Zij neemt haar kruk onder den arm en springt het kamertje uit. In den gang blijft zij een oogenblik staan en wendt zich tot Pieter, die haar op den voet gevolgd is. »Zeg, mijn jongen, als ge morgen onder vonden hebt, dat het waar is wat ikjezeide, vertel dan eens aandien rijken mijnheer, dat ik eene arme vrouw ben, die met hard tob ben door de wereld moet zien te komen. Wellicht is hij geneigd, wanneer gij den diefstal belet, om mijne waarschuwing niet zonder belooning te laten." Aanstonds echter gevoelt zij in haar hart spijt, dit gezegd te hebben. »Ge moet echter niet denken, dat ik hier gekomen ben, om wat te verdienen. Geeft hij niets, ik zal er niet minder blijde om zijn, dat juf Marie haar geld heeft be houden." ZlJ stapt de woonkamer van vrouw Dijk binnen, groet haar haastig en laat verder Pieter aan zich-zelven over, om na te denken en te beslissen, wat hij doen moet, om van zijnen heer, het onheil af te weren, dat hem in dien nacht bedreigt. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3