13e Ja Donderdag 20 Februari 1890. No. 3615. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ar£. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Iilad: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juui 1881 S/sblno. 124..') Van 46 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.4 0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. oor de verkiezingen voor den Rijksdag, "Welke morgen (Donderdag) door geheel Duitschland zullen gehouden worden, hebben Zondag tal van voorbereidende vergade ringen plaats gehad. Over 't geheel is de beweging echter veel kalmer dan anders, be Berlijn bijvoorbeeld is er nauwelijks iets van te bemerken. Er wordt veel meer over de verschillende decreten, des Keizers gespro ken dan over de stembus, ofschoon bijna iedere partij de mogelijkheid voorziet van onberekenbare verrassingenalleen het cen trum is volkomen gerust. De nationaal-liberalen geven hunne blijd schap er over te kennen, dat de heer Mi- 'l'ièl, burgemeester van Frankfort, heeft bedankt voor de betrekking van Opper- president der Rijnprovincie, die hem door den Keizer was aangeboden, maar die hij niet heeft willen aanvaarden, omdat hij daardoor zou worden belemmerd in de par lementaire leiding der nationaal-liberale partij. ENGELAND. In strijd met de inlichtingen in het Engel- sche parlement omtrent den toestand op Creta gegeven, verzekeren de Grieksche dagbladen, dat de toestand er allerbedroevendst en de opstand onvermijdelijk is. Volgens de Liverpool Courier is er ern stig sprake van, dat koningin Victoria bij haar bezoek aan Aix-les-Bains ook te Parijs zal komen en president Carnot zal ontmoeten. Salisbury en Waddington zouden deswege 'U overleg zijn. Naar de Times uit Durban verneemt, Wordt er in de geheele Transvaal een ver zoekschrift onderteekend ten gunste der uit sluiting van alle buitenlanders, bepaaldelijk van Hollanders, uit den staatsdienst. In de laatstelijk ontvangen berichten uit Honolulu wordt bevestigd, dat de regeering van Hawai bij de verkiezingen de nederlaag geleden heeft en de inboorlingen in de nieuwe Wetgevende Kamer de meerderheid zullen hebben. FRANKRIJK. De republikeinen te Parijs zijn zeer ont moedigd door het herkiezen van alle Bou- ringisten wier verkiezing gecasseerd was. In (le hoofdstad heeft dus de ontevredenheid tegen de Republiek nog steed* de overhand, dommige republikeinsche bladen geven zelf ben moed op, en meenen dat de Republiek voortaan maar liever moet trachten zich in be provincie te versterken anderen echter schuiven alle schuld op Regeering en Parle- I ment, die, zeggen zij, steeds volharden inde oude dwalingen en hoegenaamd niets doen om de ontevredenheid weg te nemen. De verkiezing van verleden Zondag was een nieuwe les, maar ook deze zal wellicht niet baten. Boulanger liet zich over den hertog van Orleans uit in dien zin, dat zijn streek »aardig" maar »gek" was de Regeering deed nog dwazer; »ze had hem bij een re giment in Algiers moeten inlijven; dat ware de zwaarste straf geweest. Nu heeft men een soort van held van hem gemaakt. De generaal voegde er nog bij, dat men in een jongmensch een coup de Iele kan veront schuldigen, niet in den leider van een nati onale partij. Boulanger gaat te Jersey trouw ter kerke, wat hij vroeger nooit deed. Overigens is zijn levenswijze weinig met de godsdienstige beginselen in overeenstemming. Den hertog van Orleans was het Zondag jl. slechts vergund, de H. Mis bij te wonen in een afgesloten gedeelte van de kapel dei- gevangen vrouwen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Na een smartelijk lijden en vele ver- geefsche operation is gisteren te Budapest overleden graaf Andrassy, gewezen kanselier en minister van buitenlandsche zaken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De graaf leed aan kanker inde blaas, gepaard met een darmkwaalhij bereikte den ouderdom van 67 jaren. Vooral te Berlijn is het bericht van het overlijden van graaf Andrassy met buiten gewone deelneming ontvangen. De bladen van alle partijen wijden hem op hartelijken toon hunne hulde als den trouwsten en ver trouwbaarsten vriend van Duitschland. Daarbij wordt in herinnering gebracht, dat hij reeds in 1868 Napoleon III had gewaarschuwd met te zeggen: »Een verdrag tegen Pruisen zullen wij nooit erkennen," en daarbij had te ken nen gegeven, dat wanneer Napoleon III zelf zulk een verdrag gereed had, het toch niets waard zou zijn, waarna hij verklaarde, »er borg voor te staan, dat Hongarije nooit zou dulden, dat Oostenrijk oorlog zou voeren tegen Duitschland." Ook herinnert men zich, hoe hij in 1870 het plan van graaf von Beust voor een alliantie tusschen Frankrijk en Oostenrijk wist te dwarsboomen en kort daarna de leiding der buitenlandsche politiek van Oostenrijk in handen nam, die hij in handen hield tot 1878, toen hij wegens redenen van gezondheid zijn ontslag nam, nadat inmiddels nog onder zijne krachtige medewerking het verbond tusschen Duitsch land en Oostenrijk was tot stand gekomen. Als insteller en vertegenwoordiger dezer jegens Duitschland vriendschappelijke politiek verkondigen alle Berlijnsche bladen zijnen lof, waarbij zij inzonderheid ook doen uitko men, welk een buitengewoon vriendschappe lijk vertrouwen er tusschen prins Bismarck en hem bestond. Merkwaardig is het ook, dat dezelfde Keizer, die hem vroeger had verbannen, thans aan zijn sterfbed stond en hem den trouwsten steun van het Huis Habs- burg noemde. Schiedam, 19 Februari 1890. Heden herdenken wij, gelukkig onder veel gunstiger omstandigheden dan het vorige jaar, weder den verjaardag van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning. De Koning beleeft zijn 73en verjaardag in eene betrekkelijk goede gezondheid, die de hoop doet wettigen, dat het dierbaar leven van onzen geliefden Vorst nog menig jaar zal gespaard blijven, tot heil van het Nederlandsche volk, dat onder Zijne ruim veertigjarige regeering zegen en voorspoed in ruime mate genoot j Nederland en Oranje zijn één in voor- en tegenspoed onafscheidelijk verbonden ;en daar om is zij uit het hart geweld, de bede, die heden opwaarts gaat tot den troon van den Koning der koningen dat het Hem behagen moge, het leven van onzen geliefden Vorst nog vele, zeer vele jaren te sparen De nationale driekleur, veelal met den Oranjewimpel, van de torens, de molens, de schepen in onze havens, de openbare ge bouwen en uit de huizen der ingezetenen wapperend, verkondigt ons heden den blijden nationalen feestdag. Ten één ure werd op de Groote Markt door den majoor-komman- dant eene inspectie over de dd. Schuttery gehouden, die door fraai weder begunstigd, tal van belangstellenden trok. Na afloop der inspectie ontvingen Burgem. en Weth. en de leden van den Gemeenteraad, den kommandant en het korps officieren ten stadhuize, waar menige dronk aan onzen grijzen Vorst werd gewijd. Tot besluit van den feestelijken dag zal heden-avond in de zaal der Officieren-Vereeniging door het korps stafmuziekanten der dd. Schutterij, onder leiding van den heer Julius Egener, een feest- concert worden gegeven. De Staatscourant meldt Het heeft den Koning behaagd, bij Hoogst- deszelfs besluit van 17 Februari 1890 n°. 28, met ingang van 24 daaraanvolgende, aan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1