Kerknieuws. Vissotiorij-BorTeHter). GEMENGDB BERICHTEN. Het is dat van het bestuur der afdee- '"o Rotterdam, Schiedam en omstreken van Ilottandsche Maatschappij van Land bouw. Adressante, in liet midden latende de aa9, of door het wetsvoorstel tot heffing 1 on graanrechten de graanbouwer inderdaad gebaat worden«voelt zich gedron gen te wijzen op den grooten slag (1), die ooi rijzing der graanprijzen den veehouder °f Hij zich op vetmesting of op zuivelbe- 1 eiding toelegt, zal worden toegebracht." Het bestuur (adressante) vraagt «gelijk recht voor ailen". «En moet er werke- 'ijk hulp verleend worden hetwelk het ont kent) dan hebben de gebruikers van 1,300,000 bunder grasland evenveel aanspraak daar op als die van de 860,000 bunder bouw land". Helijk recht voor allenMen meent te 'Hoornen, wanneer men de vertegenwoordi gers van de veeteelt, een tak van bedrijf, die 1,1 niet geringe mate zoowel regeeringshulp a'3 bescherming geniet, met een beroep op eze leus zich ziet verzetten tegen maatre gelen, welke de wederopbeuring van een zus terbedrijf, den graanbouw, kunnen tengevolge hebben. Helijk recht voor allenDit wil clan toch 2('ggen, dat indien de gebruikers derl,300,000 hectaren grasland evenveel aanspraak hebben °P ondersteuning als de gebruikers der 860,000 hectaren bouwland, deze laatsten ook omge keerd evenveel aanspraak op staatshulp en bescherming kunnen doen geiden als de «ersten. Nu is het een onloochenbaar feit, dat, terwijl de graanbouw tot heden aan zijn lot ^erd overgelaten, de veeteelt, zooals ik daar- even zeide, bij voortduring hulp en protectie geniet. be haren behoeve wordt Engeland voort durend naar de oogen gezien, bewaakt een Utilitair kordon de Duitsche grens, worden, 'u één woord, kosten noch moeite gespaard, 0rn den vrijen invoer van levend vee in En- geland te behouden. Dit noem ik staatshulp, ben tweetal producten van den zuivelberei- der en veefokker zijn aan belangrijke invoer rechten onderhevig. Dit noem ik protectie. He vreemde kaas wordt hier te lande be- last met een invoerrecht van f5 per 100 kilo, of 14pCt der oflicieele waardeAmeri- i huansch, Australisch of ander rundvleesch, j versch of gezouten, met een invoerrecht van 1 6 per 100 kilo; gerookt of gedroogd met een invoerrecht van f8 per 100 kilo toebe- «Ik heb eene vreemde zaak aan de hand, 'Uspecteur, waarin ik uw raad en hulp kom in ^epen.Gij weet, ik dien als huisknecht bij mijn heer Jan Rijkaard, een man, die zijn naam eer Aandoet; hij is een schatrijk man, gelijk de heele stad weet. Nu is daar zoo even eene vrouw, die zich-zelve kreupele Bet Uoemt, mij komen opzoeken en heeft mij in hertrouwen medegedeeld, dat zij een gesprek afgeluisterd heeft van twee mannen, die U'ets meer of minder van plan zijn, dan om dezen nacht in het huis van mijnheer Rijk- Aard binnen te dringen en zijn geheele brandkast op te lichten. Mijnheer Rijkaard ls nog al openhartig, wat zijn geld betreft, )'°oral voor zijne huisgenooten. Vandaar dat |k weet, welk een groot kapitaal aan effecten 1" de brandkast is geborgen. Wat dunkt u, 'dspecteur, moet ik geloof hechten aan die !rU'dedeelirig, of is het eene zaak die wij maar "i den wind moeten slaan?" ..Het was duidelijk, dat de inspecteur in '•'ju hart zich reeds verblijdde, zulk een mooi 8«val aan de hand te krijgen. Terwijl hij Jeder woord, dat Pieter sprak, als van buiten 'eerde en in zijn sterk geheugen vastzette, Antwoordde hij «Gij moet mij meer nog fan die vrouw zeggen. Kent gij haai' wie 'f. z'j' waar en hoe heeft zij dit gesprek van 'Ue boeven kunnen afluisteren?" t reid of ingelegd, in bussen, met een invoer recht van f25 per 100 kilo. DaarentegenSchapenvleesch, varkens- vleesch en spek, gezouten met een invoer recht van f 1 per 100 kilogerookt of ge- droogd met een invoerrecht van f 1.25 per 100 kiloversch vrij. En wat is het gevolg dezer bepalingen Dat men in Nederland bijna geen andere dan inlandsche kaas verbruiktdat, terwijl zelfs in de N. Rott. Ct. klachten worden aange heven over de steeds vermeerderenden invoer van Amerikaansch varkensvleesch en spek (welke producten niet of weinig belast zijn), men weinig hoort van invoer van Amerikaansch of Australisch rundvleesch, dat met 6, 8 tot 25 gulden per 100 kilo belast is. Ziedaar dus een bescherming, die werke lijk beschermend werkt; een bescherming ook, die ten volle medebrengt hetgeen men de schaduwzijde van elke.beschermingpleegt te noemen, de onmogelijkheid voor den ver bruiker, om zich het benoodigde totde laagst denkbare prijzen aan te schaffen. Keur ik daarom deze bescherming af Zin- tegendeel, ik juig haar toe. Elke verstandige maatregel, die hetbinnenlandsche ruilverkeer bevordert, verdient aanbeveling, omdat hij niet alleen in het beschermde bedrijf, maar ook in oneindig wijdei' kring welvaart ver spreidt. En daarom ga ik zelf een stap verder, en de mogelijkheid aannemende, dat evenals het Amerikaansche graan zijn weg naar Europa gevonden heeft, de Noord- en Zuid-Ameri- kaansche of Australische runderen weldra in onze havens zullen verschijnen, en voorziende, dat hun invoer (bij vrije mededinging) in dezelf de mate de Nederlandscbe veeteelttotkwijning zou kunnen brengen als de vrije invoer van het overzeesche graan den Nederlandsehen graanbouw heeft geknakt, verklaar ik nu reeds, te zijn of te zullen zijn een voorstan der van behoorlijke invoerrechten niet alleen op vleesch (dat reeds belast is), maar ook op levend vee. fSlot volgt.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Monster den weleerw. heer -1. J. Eldering, tot pastoor der parochie van den H. Joannes den Dooper te Haarlem mermeer den weleerw. heer J. Van 't West einde tot pastoor te Llmuiden den weleerw. heer H. J. Borghols, die kapelaan was te Amsterdam (H. Catharina) en tot kapelaan te 's Gravenhage ('H. Antonius) den weleerw. pater J. G. Brico. »Van die vrouw kan ik u verder niets anders mededeelen, dan dat zij kreupel en foei leelijk is en dat zij even ruw in haar manier van doen is, als zij groot en grof is van uiterlijk. Zij schijnt hier" in de stad te wonen; maar evenmin als haren eigenlijken naam, heeft zij mij hare woonplaats willen opgeven. Met hare affaire is zij zeer ge heimzinnig. Toch heb ik kunnen opmaken uit hare woorden, dat hare affaire haar in aanraking brengt met allerlei slecht volk." »Welk belang denkt gij, dat dit wijf heeft, om u deze mededeeling te doen «Kent gij, inspecteur, de dochter van mijn heer Rijkaard «O, ja, juf Mariezooals zij in de achter- terbuurten overal genoemdwordt, Haar naam wordt dikwijls op ons bureau genoemd, en staat met eer in de verslagen vermeld over de armenverzorging." «Wat ik er nu van geloof is dit Kreupele Bet zou nooit gekomen zijn, om het schelm stuk, dat die dieven willen uitvoeren, aan het licht te brengen, als juffrouw Marie zelve niet door die boeven bedreigd werd. Zij hoopt wel op eene belooning, maar dit is het hoofddoel niet geweest, waarom zij mij de beraamde schelmerij is komen aanbren gen. Ik geloof, dat zij op een ofandere wijze on dervonden heeft, welk een engel juf Marie is." Mgr. A. Godschalk, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot deken van het dekenaat Nij megen den zeereerw. heer H. Evers, pastoor van St. Augustinus te Nijmegen, en tot pas toor van St. Franciscus te Nijmegen den weleerw. pater C. Van Zuijlen O. M. Uit Pernis wordt het volgende geschreven. Voor de bemanningen der sloepen dreigt een groot gevaar. De beste reizen worden ge woonlijk gemaakt van nu tot Paschen, de zoogenaamde vasten. Thans is vanwege den Paus bekend gemaakt, dat het vasten tot nadere aankondiging kan achterwege blijven, j wegens het heerschen der Influenza. Het I gevolg hiervan zal wezen, dat de visch, die 1 anders om dezen tijd des jaars peper duur is, thans bijna waardeloos wordt. De gedwongen ïust derTexelsche visschers is gelukkig maar van zeer korten duur ge weest. Reeds Vrijdag kon de vloot weer zee kiezen. De garnalen visschers keerden met goeden vangst terug, iets was reeds in weken niet was voorgekomen. Het meeste ijs nabij de kust is met den stroom door de zeega ten weggevoerd. (Msb.) Als curiositeit deelt men uit Maastricht het volgende mede Den lotelirig S viel bij de loting voor de nationale militie het lot no. '11 ten deel. Hij bewoont het huis no. 11 in de Wolfstraat, en de loting had plaats op den 11 n dezer. - Zulk een elfling kan, natuurlijk, in een eventueelen oorlog slechts door 11 kogels sneven. In den nacht van 14 op 15 dezer heett men zich door het breken van een glasruit toegang verschaft tot het R. K. kerkgebouw te Broek-Sittard. De offerbussen zijn openge- bi'oken en van haar inhoud beroofd. Reeds Zaterdag mocht het den wachtmeester der maréchaussee te Sittard gelukken, den dader op te sporen en tot volledige bekentenis te brengen. Het is de 15-jarigen Henri Tum- mers, van Broek-Sittard, die, niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd, zich reeds aan meer diefstallen schuldig maakte. Het uit de offer blokken ontvreemde had hij achter een boom op het kerkhof verborgen, Da knaap is naar Maastricht overgebracht en daar ter beschik king van den officier van justitie gesteld. Omtrent de geschiedenis van den koop van het loterijbriefje, waarop de f 100.000 «Het is best mogelijk, Pieter maar gij hebt mij nog niet gezegd, wat mijnheer Rijkaard zelf wel van uwe mededeeling denkt «Juist is hij dezen middag met mevrouw voor eenige dagen op reis gegaan hij was reeds vertrokken, toen ik met de vrouw het onderhoud heb gehadaan juffrouw Marie heb ik nog niets durven zeggenhoe korter de tijd is, dien zij in angst moet doorbrengen, hoe liever ik het heb." »Nu moet gij mij, sprak de inspecteur, eens een oogenblik laten nadenken dan zal ik u mijn antwoord geven." Hij stond op en liep zwijgend het vertrek een poos op en neer. Toen wendde hij zich eensklaps tot Pieter en sprak «Wij moeten dit zaakje flink aanpakken, mijn jongen; ik geloof dat kreupele wijf'; bedrieg ik mij niet, dan zullen wij dezen nacht de hand leggen op een paar gevaar lijke sujetten." Terwijl de inspecteur dit zegt, verschijnt er op zijn gelaat een glans, die de vreugde zijner ziel verraadt bij de hoop, die hij koestert, dien nacht eene goede vangst te zullen doen. Hij reikt Pieter tevreden zijne hand toe en besluit»lk ben blij, dat gij mij dit zaakje hebt toevertrouwd. Kom nu over een uur weder en zeg intus- schen aan niemand nog, wat er ophanden is. Gegroet!" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3