Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. 0,n den heer Keuchenius bij zijn aftreden een 'jk van hulde en dankbaarheid aan te "'eden. In het geheel zijn er nu volgens de Stan dard 140 adhaesie-betuigingen aan de motie j" zake Keuchenius ingekomen. De lijst 's echter nog niet gesloten. '-61' aanvulling van het bericht der Zut- phensche Courant omtrent het opmaken van l'foces-verbaal tegen een plattelands-pastoor, ^egens het inzegenen van een huwelijk zonder a' hetn het bewijs was getoond van de vol trekking door den ambtenaar van den burger- 'l en stand, wordt uit Ruurloo nog het vol gende geschreven A oor eenige dagen werd door den burge meester als ambtenaar van den burg. stand alhier het huwelijk voltrokken tusschen een atholiek paar, dat het gezegeld afschrift van ''f> huwelijksakte weigerde. Enkele dagen daarna werd dit huwelijk 'l°or den pastoor kerkelijk ingezegend na verklaring der betrokkenen dat zij getrouwd ^aren en op vertoon van een zoogenaamd trouwboekje waaruit z. i. voldoende bleek, ^at het huwelijk burgerlijk voltrokken was. Door den gemeente-veldwachter, die in de ^er'k aanwezig was, werd hiervan op last van den burgemeester proces-verbaal opge maakt, wegens overtreding van art. 449 straf- vvetb. De aanleiding tot deze overtreding is te 2°eken in den wensch van den pastoor, dat h«t afschrift der huwelijksakte op ongezegeld Papier zal gesteld worden. Aan dien wensch meent de burgemeester niet te mogen voldoen ^an alleen voor onvermogenden. Aldus lezen wij in het Handelsblad. Hier- U|t volgt dus dat het burgerlijk huwelijk wel 'Iegelijk voltrokken was. Hier is dus alleen sPrake van de plagerijen van een dorpsburge meester. (C.) Woensdag-ochtend omstreeks 6 uren is te Alkmaar brand ontstaan in den oostenlijken vleugel van het stadhuis, waar de arrondis- ,(i,oents-rechtbank zetelt. Het rechtelijk archief en dat van den burgerlijken stand van Hoorn zijn geheel verbrand, gedeeltelijk °°k het rechterlijk archief van Alkmaar. De ''Aaien, door de gemeente Alkmaar gebruikt, hieven zonder schade. Ook het museum is 'mg ongeschondenvele schilderijen waren reeds terstond in veiligheid gebracht. Te 10 uren was men den brand meester. Omtrent het oproer aan boord van het stoomschip Tromp schrijft de Held. Ct nog Den twijfel vanwege het departement, of de Tromp reeds in de wateren van Surina me kan zijn aangekomen, kunnen wij niet begrijpen, tenzij de Tromp nog een andere bestemming heeft gehad alvorens Paramari bo aan te doen, want het is toch aan het departement even goed als aan ons bekend dat genoemd schip reeds den 14 Januari de Plata-rivier heeft verlaten. Tusschen dien datum en nu liggen 35 dagen. Men heeft ons bericht dat de muitende bemanning den heer Thorbeke overboord heeft geworpen, maar dat hij gered is. Dat reeds vroeger door een marinier een poging is gedaan om den heer Thorbecke neer te schieten, is van algemeene bekend heid. De soldaat tboet ervoor met 10 jaren gevangenisstraf. Ook op een der beide andere bodems van het eskader, waarvan de Tromp deel uit maakte, nl. op de Atjeh, moeten verregaande ongeregeldheden zijn voorgevallen. Te Nieuwbuinen en omstreken zijn de turf- prijzen in de laatste weken enorm gestegen zoodat voor fabrieksturf reeds meer dan f 35 per dagwerk wordt besteed. Enorme aankoo- pen worden o. a. gedaan door den fabrikant W. A. Scholten, die reeds voor het volgende jaar de turf in voorkoop opkoopt. De ver hooging der turfprijzen werkt op den toestand aldaar gunstig. Ieder heeft er iets van zoodat er een verbetering in den maatscbappelijken toestand is gekomen. Door den heer W. A. Scholten te Gronin gen, zal te Nieuw-Dordrecht een nieuwe tak van nijverheid worden ingevoerd, nl. het ver vaardigen van turfbriquetten. De fabriek, daarvoor bestemd, zal te gelijk verrijzen mat eenturfstrooiselfabriek, welke doorgenoemden heer aldaar ook zal worden opgericht. Z. D. Hoogw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Uithoorn, den weleerw. heer R. Slinger. 'l'-r antwoord te geven, dan dat hij zelf het niet ""eet maar dat de juffrouw het stellig mor- 8®n-ochtend wel zal gewaar worden. Als "ij de doos heeft terug ontvangen, gaat de '"an, het meisje minzaam groetend, weder 'i« 'deur uit en laat haar verder aan hare §eprikkelde nieuwsgierigheid over. Rij haar thuiskomst is juffrouw Marie er "ver verbaasd van een onbekenden die kunst bloemen ontvangen te hebben. Zij plaatst l'9 bouquet in eene vaas op den schoorsteen huiskamer en gaat daarna hare kamer "Pzoeken, die op de eerste verdieping van Eet groote huis is gelegen. Thans is voor Pieter het moeielijk oogen blik gekomen, waarop hij juffrouw Marie "toet voorbereiden op hetgeen er dezen "acht zal geschieden. Als zij de trap wil "Pgaan, fluistert Pieter haar aan het oor, dat J1!) noodzakelijk een onderhoud met haar ''ebben moet. De verlegenheid, waarin de '''ouwe dienstknecht zichtbaar is, treft Ma- ?'e»Wat is er, Pieter?" vraagt zij, alles 's toch goed, hoop ik *Ik zou u gaarne even boven spreken, Antwoordt Pieter; de zaak, die ik u moet ""ededeelen is ernstig en dringt mij de rust 'e verstoren, die u na zulk een dag van in- banning als heden, zoozeer noodig hebt." "'De ernst, waarmede gij spreekt, ant woordt Marie, maakt mij nieuwsgierig Pie- als gij wilt kunt gij mij aanstonds naar "Hjne kamer volgen Het was nu acht uur geworden, nog slechts één uur en de inspecteur zou aan het ach terdeurtje van den tuin staan, om binnen gelaten te worden. Als zij beiden boven zijn gekomen, begint Pieter met voorzichtig heid juffrouw Marie voor te bereiden, op hetgeen haar nu niet langer verborgen mag gehouden worden. Toen hij haar ten laatste de geheele waarheid had medegedeeld, be sloot hij zijne woorden met deze vraag »heb ik goed gehandeld, of wil u, dat er nog andere maatregelen zullen geno men worden?" »Ik geloof, Pieter, dat wij het best zullen doen, om in ieder geval de komst van den inspecteur af te wachten. Ik ben blij, dat gij u van de hulp verzekerd hebt van een man, die ons in dezen nacht van grooten dienst kan zijn. Waarschuw mij aanstonds, wanneer hij gekomen is." De mededeeling van Pieter ontstelde haar en verwekte een grooten angst in haar hart. Maar spoedig toch herstelde zij zich en meer tot zich-zelve nog, dan tot Pieter zeide zij »De goede God waakt over ons, Hij zal ons helpen in dezen nacht." De vaste over tuiging waarmede zij deze woorden sprak, bemoedigde het hart van den trouwen Pieter. De vrouw met de kruk heeft niet ge logen, Pieterik ken haaren hoe ruw zij overigens ook moge zijn, zij zou voor mij alles doen, omdat haar ongelukkig kind zoozeer gehecht was geworden aan mij." Ter gelegenheid van 's Koningsverjaardag heeft de firma Van Rijswijk en Zn., bloemis ten te 's Hage aan Z. M. een keurig rozen- bouquet doen toekomen, welke betuiging van eerbied en gehechtheid door Z. M. met wel gevallen is aanvaard. In het kantoor van den heer W. Frowein in de Vijfzinnenstraat te Arnhem is gisteren nacht ingebroken. Drie lessenaars werden geopend, maar geen geld daarin vindende, heeft men getracht de brandkast te forcee- ren. Dit is niet gelukt. Uit de lessenaars is wel het een en ander medegenomen, maar niet van beteekenis. De politie zal ongetwij feld het spoor van een pas ontslagen tucht huisboef volgen, om tot de ontdekking van den dader te geraken. Z. Em. kardinaal Manning heeft verleden week twaalf anglikaansche predikanten, die hun dwalingen afzwoeren, plechtig in de katholieke Kerk opgenomen. De beweging onder de ritualisten in de lichting éener bekeering tot het Catholicisme neemt wegens bet proces tegen den Anglikaanschen bisschop van Lincoln, die zelf een aantal katholieke gébruiken en ceremoniën in zijn kathedraal heeft ingevoerd, aanmerkelijk toe. Een vreemdeling, uit Saksen, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat hij, eergisteren avond te 7 uur van het Rijnspoor komende, zijnen handkoffer Int dragen door iemand, die door hem niet is terruggezien. In den koffer bevond zich o. a. eene som van pl. m. f 800. Een treffend sterfgeval had Maandagjl.de eersten carnavalsdag, te Breda plaats. Een ongeveer 20-jarig meisje zou 's avonds met familieleden die daartoe uit een andere gemeente waren overgekomen, carnaval vieren en was 's morgens nog bezig met het ver vaardigen der noodige kleedingstukken tegen den middag gevoelde het meisje zich ongesteld en had 's avonds reeds opge houden te leven. Men kan zich de verslagen heid der ouders en der logeerden familie leden voorstellen. Deze woorden namen den laatsten twijfel weg uit het hart van Pieter. Nu doorzag hij opeens de redenen, die de kreupele Bet voort gedreven hadden, om eene misdaad te ver hinderen, die onheil over de engel der armen brengen zou. Duid het Pieter niet ten kwade, dat hij op dit oogenblik afgunstig was op kreupele Bet. Het zelfde gevoel, dat het hart der kreupele vervulde, beheerschte sinds jaren ook het hart van dit kind der armen. De liefderijke toewijding, waarmede reeds zoo lang deze engel der armen zijne moeder in haar lijden (vertroost had, maakte Pieter tot een dankbare, bereid tot alles, waartoe hij in staat was, om ieder leed afteweren, dat haar bedreigde. »Wees zonder vrees, goede juf, geen leed zal u geschieden, roept Pieter uit, terwijl zijne oogen schitterenkan de kreupele eene dankbare zijn, in dezen nacht zal ik u too- nen, wat mijne dankbaarheid vermag 1" Wat gaat er om in de ziel van de engel der armen op dit oogenblik Hare sclioone oogen zijn vol tranen en op dat edel gelaat blinkt een glans, door geen woorden te omschrijven. De afgunst van dien man zoowel als de dankbaarheid van de kreupele, vloog als een schicht door hare ziel. ,Z« zag de hartén der armen zich ontsluiten voor haar. Die harten toonden haar, dat de adel der menschen te zoeken is in de edele gevoelens, die de zielen zoowel van de armen als van de rijken in vervoering kunnen brengen! Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3