adveTitentien. BINNENLAND. De National Zeitung pleit voor eene aan eensluiting van alle partijen van het maat schappelijk behoud tegen de sociaal-demo cratie, maar zij vindt voor dit voorstel uit louter tactische overwegingen nog weinig sympathie bij de bladen der Duitsche-vrij- zinnige partij. De Germania noemt het eene bittere ervaring, welke de jonge Keizer reeds bij het begin zijner regeering met deze verkiezingen opdoet, en zij raadt hem eene principieele christelijke politiek en eene ern stige sociale wetgeving aan, om het Duitsche volk steeds in grooter aantal om zich te ver eenigen. Prins Bismarck's binnenlandsche poli tiek heeft in haar oog veel schuld. De Frei- sinnige Zeitung merkt op, dat Bismarck voor eene meerderheid in den Rijksdag den steun zal noodig hebben of van eenige leden van het Centrum of van de Duitsehe-vrijzinnige partij. Ook prins Bismarck heeft aan de verkie zing deelgenomen. Nadat hij zijn biljet in de bus geworpen had, heeft hij nog eénigen tijd met de leden van het kiesbureau, waar toe ook eenige socialisten behoorden, gespro ken en o. a. gezegd, dat hij op zijnen 75-jarigen leeftijd nauwelijks gelooft, over 5 jaren nog zijn kiesrecht te zullen uitoefenen, en het voor hem wel de laatste keer zal zijn. In enkele plaatsen in de provinciën moeten er eergisteren bij de verkiezingen vechtpar tijen tusschen sociaal-democraten en de politie hebben plaats gehad. Zoo ook te Frankfort aan de Main en in het noord-oostelijk district van Berlijn: op beide laatstgenoemde plaat sen zijn een 20-tal der grootste schreeuwers voor één nacht in de doos gestopt, maar van efnstigen aard zijn deze vechtpartijen blijk baar nergens geweest. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft gisteren lord Cross een ontwerp ter tafel gebracht, tot regeling van het aantal en de bevoegdheden der ver schillende raden in Oost-lndië. Het ontwerp kent aan de wetgevender! raad het begroo- tingsrecht en het recht van interpellatie toe. In eerste lezing is het ontwerp aangenomen. In het Lagerhuis is door Arthur Auckland een amendement voorgesteld op het adres van antwoord, waarin leedwezen uitgespro ken wordt over het gemis in de troonrede van de aankondiging van een wetsontwerp ten gunste van het vrije onderwijs. De diplomatieke correspondentie over den toestand der bevolking in Aziatisch Turkije en over het proces tegen den Kurden-hoofd- man Moussa Bey, is aan de parlementsleden rondgedeeld. Eene dépêche van lord Salis bury van 24 Januari zegt, dat de Regeering vertrouwen heeft in de pogingen van den ambassadeur White, om te verkrijgen dat in de zaak van Moussa Bey het recht zijnen loop hebbe. White moest den Sultan en de Poite onder het oog brengen aan welke gevaren zij zich blootstellen als zij den toe stand in de Armenische districten laten voort duren. Kardinaal Manning heeft zich in de Deut sche Revue hoogst waardeerend uitgelaten over keizer Wilhelm's optreden met be trekking tot de arbeiderskwestie. Hij ver klaart deze keizerlijke daad te beschouwen als »de wijste en waardigste, die in onze dagen van eenigen souverein is uitgegaan." Op het huiselijk leven van het volk (zoo schrijft hij) rust het geheele politieke ge bouw der menschelijke samenleving. Indien nu echter die grondslag ondermijnd wordt en uiteenvalt door het voortduren van onhoud bare levenstoestanden, wat moet er dan worden van het geen er op gebouwd staat? Keizer Wilhelm heeft zich dus een waar achtig en vérziend staatsman getoond." De Londensche editie van den New- York Herald maakt nieuwstijdingen uit Trinidad over Venezuela openbaar, volgens welke de toestand aldaar critiek is, omdat de strijd om het presidentschap ieder oogenblik eene omwenteling kan veroorzaken. Het blijkt dat de tegenwoordige president der repu bliek, Paul, en generaal Crespo met elkaar overhoop liggen, ofschoon de eerstgenoemde Crespo teruggeroepen heeft ten einde een bondgenootschap met hem aan te gaan, waardoor voor Paul de presidentszetel en voor Crespo het commando over het leger verzekerd zoude worden. Het heet dat Crespo zelf president der republiek wil wor den hij zou van Guzman Blanco daartoe strekkende voorstellen hebben ontvangen. Het heet echter tevens, dat thans de kandi datuur van dr. Tebers de meeste kans van slagen heeft. Naar uit Rome aan de Standard gemeld wordt, zijn de pogingen, om den Paus te laten optreden als scheidsrechter over het Engelsch-Portugeesch geschil, mislukt. Hetzelfde blad verneemt uit Shangai, dat de vertegenwoordigers der mogendheden te Pe king aandringen op eene audiëntie bij den Keizei' als voor deze het eerste regeerings- jaar zal zijn voltooid. De Keizer zou per soonlijk niet ongeneigd zijn, aan dezen aan drang gehoor te geven. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt van gisteren geseind Rusland's eisch tot betaling der nog uitstaan de bezettingskosten is in een officieele nota gesteld. Over dezen stap wei'd zeer verschillend geoordeeld. Naar het zich laat aanzien, zal de Regeering aan hare verplichtingen vol doen. De Servische Skuptschina heeft de wet tot aankoop van het zoutmonopolie aangenomen. Gisteren eerst heeft de commissie van de financiën de wet omtrent de nieuwe leening van 26 millioen goedgekeurd. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Pesth wordt van gisteren geseind De begrafenis van Andrassy heeft met groote praal plaats gehad. Daarbij waren o. a. tegen woordig de Keizer, de ministers, vereenigingen en deputaties uit alle deelen des rijks, vele parlementsleden, deambassadeurs van Duitsch- land en Italië, enz. Uit Praag wordt van gisteren geseindIn eene gisteren gehouden vergadering hebben de jong-Czechische afgevaardigden een ma nifest vastgesteld, waarbij zij verklaren dat het Duitsch-Czechische vergelijk het resul taat is van voorstellen, in samenkomsten zon der nationaal karakter ontworpen, en zij de kiezers uitnoodigen de Czechische afgevaar digden tot het nederleggen hunner mandaten te sommeeren, opdat nieuwe verkiezingen van de nationale wenschen getuigenis kunnen geven. De ISarodnij Listi, het orgaan der jong- Czechen, is in beslag genomen wegens het openbaarmaken van het manifest dier partij. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken gisteren in de Kamer antwoordende op de interpellatie betreffende de Marokkaansche kwestie en die omtrent Gibraltar, verklaarde dat de Spaansche regeering aan Engeland slechts die rechten toekent welke bepaald zijn in het tractaat van Utrecht. De Minister gelooft niet dat het bericht, volgens hetwelk Engeland, voornemens is een dok aan te leggen, juist is. Dat plan komt hem voor als niet te verwezenlijken. Ingeval het uitgevoerd mocht worden, zal het niet verrijzen op Spaansch grondgebied, om niet onder het vuur der Spaansche kanonnen te komen. Engeland heeft daarentegen het volste recht oorlogswerken aan te leggen op het gebied, dat het bij het tractaat van Utrecht toegewezen is. Wat de Marokkaansche kwestie aangaat, verklaarde de Minister, dat de toestand ter verdediging der Spaansche steden aan de Afrikaansche kust bij voortduring verbetert. Wat de staatkunde jegens Marokko betreft, Spanje handhaaft de politiek, die het zijn invloed aldaar verzekert. ZWITSERLAND. De Zwitsersche regeering laat aan de Duitsche den voorrang met de conferentie over de arbeidersbescherming, welke waar schijnlijk reeds in Maart te Berlijn bijeen komen zal. Zwitserland heeft de verzending zijner uitnoodigingen verdaagd. Schiedam, 22 Februari 1890. Z. M. de Koning heeft den heer L. Van Riet, consul te Buenos-Aires, bevorderd tot consul-generaal voor de Argentijnsehe Repu bliek, Uruguay en Paraguay, en is de heer J. De Boer te gemelder plaatse benoemd tot consul aldaar buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De Minister van .Tustite heeft in den laat- sten tijd herhaaldelijk bezwaar moeten ma ken aan gemeente-veldwachters een aanstel ling tot onbezoldigd rijksveldwachter te verleenen, wegens hun onbedrevenheid in het opmaken van een proces-verbaal. Naar aanleiding hiervan zijn de commis sarissen des Konings uitgenoodigd, alvorens tot eenige benoeming van veldwachters over te gaan, zich voortaan te overtuigen, dat zij, die door hen tot dit ambt mochten geroepen worden, in staat zijn tot het naar behooren opmaken van een proces-verbaal. De heer W. van Hasselt is benoemd tot directeur der Ned.-Ind. Pakketvaart, met ingang van 1 Maart. De heer L. D. P. Op- ten noort, administrateur der Maatschappij, vertrekt naar Indië, om daar den dienst te regelen. Wij vernemen, dat de firma J. M. van der Schalk Co. alhier haar geheele personeel tegen ongevallen heeft verzekerd. Voorzeker is dit een goed voorbeeld, dat in ruimen kring navolging verdient. Donderdag-ochtend viel te Vlaardingen door het breken van een touw een dei' ge wichten van de stadstorenklok omlaag. Het sloeg in zijn val door een houten zoldering heen en kwam terecht in het kerkportaal waar het een der zerken letterlijk verbrijzelde» Juist stonden eenige jongens gereed, het gebouw binnen te treden. Hadden zij de deur reeds achter zich gehad, dan zouden de ge volgen van het vallen van het gewicht niet te overzien zijn geweest. (Zie verder het Bijvoegsel.) Hartelijk dank voor de vele bewijzen van belangstelling, welke wij dezer dagen ont vangen hebben. F. L. SCHAPPERT. E. SCHAPPERT—Houlijn. Schiedam, 22 Februari 1890.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2