km SÉénsè Coorao Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL behoorende bij de Tan 23 en 24 FEBRUARI 1890. Vervolg.) Naar wij uit goede bron vernemen, is reeds nu bepaald, dat een der liberale Ka merleden den nieuwbenoemden minister van binnenlandsche zaken wenscht te interpel- leeren over de wijze, waarop deze minister de schoolwet zal toepassen in verband met het schrijven, door den heer Lohman namens de anti-revolutionaire Kamerclub gericht tot de besturen der Christelijke scholen. Is onze berichtgever wel ingelicht, dan zou de interpellatie van den heer Gleiclnnan uitgaan, die voor de wet gestemd hebbend, verklaren zal, dit vooral gedaan te hebben in de gedachte dat de uitvoering aan baron Maekay zou blijven toevertrouwd en dat in ieder geval niet de interpretatie van den heer Lohman aan de wet zou worden gege ven. Deze interpellatie zal Woensdag worden aangekondigd, om den minister gelegenheid te geven, desverlangend Dinsdag zich uit eigen beweging te verklaren. Z.-II Naar aan het Vaderland verzekerd wordt, zal de heer Keuchenius voorloopig aan het departement van Koloniën werkzaam blijven. »In zake" Keuchenius heeft de Standaard nu in het geheel 158 adhaesie-betuigingen medegedeeld. Op indrukkende wijze had gisteren te 's-Hage de begrafenis plaats van den oud minister Van der Heim op Eik en Duinen. De vroegere collega's van den overledene, Van der Goes, Weitzel, Taalman Kip en Van Goltstein waren daarbij aanwezig, zoo mede zeer vele autoriteiten. De verdiensten van den overledene werden gehuldigd door den heer De la Bassecour Caan. Op 55jarigen leefijd is eergisteravond te 's Gravenhage plotseling, te midden van zijn werkkring, overleden de heer Frans Snel, hoofd eener gemeenteschool, een algemeen geacjit man en uitstekend onderwijzer. Hij was vroeger hulponderwijzer te Rotterdam, hoofd eener school te Schiedam en ruim 20 jaar bij het onderwijs in Den Haag werk zaam. Gisteren werd Nicolai's 25-jarig jubilé als directeur der koninklijke muziekschool in Den Haag feestelijk gevierd. Zijn oud-leerlingen uit het geheele land geven een feestconcert. Hij ontving zoowel in de school als in zijn woning van leerlingen, leeraren en deputa tion van groote muziekmaatschappijen keu rige geschenken en talrijke bewijzen van sympathie. Men schrijft aan de N. R. Ct uit Amster dam Bij den brand in den Stadsschouw burg zijn o. a. ook nog verbrand een ameublement van de firma Pander in de Kalverstraat, en eenige Atjehsche wapenen, uit het Museum voor land- en volkenkunde van Artis, alsmede vele onderscheidingen van ridderorden van de firma van Marsseveen, al welke zaken op verzoek ter leen waren afge staan voor de laatste en voorlaatste opvoe ringen. Tot vóór 5 of 6 jaar was de Stadsschouw burg voor 1500.000 verzekerd. Wanneer wij ons niet bedriegen, dan werd op voorstel van het toenmalige raadslid M. P. Pels, onder steund o. a. door wijlen den heer F. A. T. Delprat, door den Raad besloten de assurantie op te geven wegens de hooge premiën. In de door de gemeente Amsterdam op den inhoud van den Stadsschouwburg verze kerde som van f120.000 zijn verschillende maatschappijen betrokken. De bezittingen van de vereeniging Ned. Tooneel in den Schouwburg waren verzekerd voor f 25.000, en wel f 10.000 bij de Liverpool Globe lm. Cy f'10.000 bij l'Union te Parijs; f5000 Ned. Ind. Zee Br. Ass. Mij. Men meldtons uit Amsterdam, dat de gas fitter, die bij den schouwburgbrand zijn ge heele vermogen, ten bedrage van f5000 naar men meende, verloren had, gisteren aclit gouden tientjes en enkele gedeelten van effecten gevonden heeft, waarop de nummers nog aanwezig zijn. Ook zijn de muziekin strumenten grootendeels ongeschonden ge (IV. R. Ct.) Nadat op 17 dezer eerst in den voormid dag een begin van brand was ontstaan op het Gymnasium te Zetten, 't welk gelukkig spoedig werd gebluscht, zijn aldaar 3 woon huizen, toebehoorende aan J. en II. N. en Z. Van K, tot den grond toe afgebrand. Van de inboedels werd weinig gered. Huizenen inboedels waren verzekerd. Woensdag-avond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerenhuizinge op het West-Einde te De Rijp bewoond door de wed. P. Boots. Ruim 10 uur werd de brand zichtbaar en te 11 uur lag bijna alles in asch. De bewoners ontkwamen, doch een koe werd het slachtoffer der vlammen. De eerste jaarmarkt voor paarden, hoornvee schapen en varkens zal te Venlo gehouden worden in Maart e. k. Van het aangevoerde vee zal geen standgeld geheven worden. Het bestuur van het tuin en landbouwcasino heeft tien premiën in geld gegeven, welke onder de aanvoerders van het vee zullen uitgeloot worden. De buitengewone dispensatie, dit jaar in de kerkelijke vastewet verleend, gaf aan het R. K. armbestuur te Dordrecht aanleiding om zich bij circulaire te wenden tot de meer gegoede katholieke ingezetenen, teneinde hunne bij dragen te verzoeken tot eene zoo mogelijk dagelijksche uitdeeling van krachtig voedsel aan de on vermogenden. De maatregel, hier genomen, berust op de overweging, dat de ^overvloedige aalmoezen" tot welke de ge- loovigen, die van de dispensatie gebruik maken, door het Hoofd der Kerk worden aangemaand, in de eerste plaats dienen ten goede te komen aan het beveiligen van hun arme medebroeders tegen het gevaar der ziekte, waartegen de meer bemiddelde zich door overvloediger voedsel wil waarborgen. Men meldt ons uit Ouddorp Door Z. M. den Keizer van Duitschland is aan K. Nieman, R. Kastelein, D. van den Klooster, W. van den Klooster, W. Bakelaar, H. de Vos, A. Schraver en P. van Wijk, varensgezellen, eene som van f130 geschon ken, als belooning voor het redden, met de alhier gestationneerde reddingsboot, van de equipage van het Duitsche schip Maria, kapi tein Ulrichs, in December 1888 op de kusten dezer gemeente gestrand, welke gelden door den burgemeester dezer gemeente aan hen uitgereikt zijn. NR. Ct.) Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken en pastoor van Zouter- woude den weleerw. heer F. C. X. Mosmans, en tot pastoor te Den Burg op Tessel den weleerw. heer C. Maat, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. V. Onb. Onty.) Z. D. H. Mgr. Fr. A. II. Boermans, bis schop van Roermond, heeft benoemd tot kapelaan te Beesel den eerw. heer A. R. Van der Bergh, tot dusverre kapelaan te Geulle. Patei* Th. II. Zegers i. g. De weleerw. pater Th. H. Zegers, van wiens overlijden wij gisteren in 't kort melding maakten, werd den 9n November 1845 te Horst (Limburg) geboren. Na de colleges van Weert en Roermond bezocht te hebben, verkreeg hij, nadat reeds twee zijner broeders waren voorgegaan, den 26 September 1863 te Kuisen het kleed van den IT. Dominicus. Nadat hij een jaar later tot de religieuze professie was toegelaten, ontving hij den 25n Maart 1870 uit de handen mgr. van Ewijk z. g. ile H. Priesterwijding. Den 14 Augus tus '1872 begon hij zijne hoogst vruchtbare werkzaamheid te Rotterdam, eerst als kape laan der uitgestrekte parochie van den H. Dominicus, later als prior van het klooster in de Oldenbarneveldstraat en vervolgens weder als kapelaan der St. Dominicus-paro- chie, wijdde hij zich met hart en ziel aan het geestelijk welzijn van Rotterdam's Katho lieken. Maar vooral het welzijn van den katho lieken werkman ging hem ter hartehet was daarom, dat hij tot vice-president werd gekozen, toen pater Koors z. g. zijne St. Jozefs-gezellen-vereeniging oprichtte. Bij den dood van dien ij vervollen priester in Janu ari 1883 volgde pater Zegers hem in het presidentschap op. Als president der St. Jozefs-gezellen-ver eeniging behartigde pater Zegers met ruste- loozen ijver hare geestelijke en tijdelijke belangen. Hij droeg zijn gezellen een waar vaderhart toe en geen arbeid was hem te veel om in zijnen werkkring zielen voor Christus te winnen. Om de harten, ook der jongeren, voor het bederf te bewaren, richtte hij eene afdeeling van leerlingen op voor jongens van 14 tot 17 jaar, later werd daar eene afdeeling voor gehuwden aan toegevoegd, die grootendeels bestaat uit gezellen, die tot den huwelijken staat zijn gekomen. Ook stichtte hij leercursussen, waar de gezellen onder leiding van bekwame meesters zich in hun vak konden bekwamen. Zijne ijvervolle werkzaamheid werd met de heerlijkste vruch ten beloond. Onder zijn bestuur klom het ledental der Vereeniging van 180 tot 500 het laat zich begrijpen, dat aldus het gebouw aan de Oldenbarneveldstraat, in 1878 opge trokken, te klein werd. Maar geen noodPater Zegers wist, met den steun van een ijvervol bestuur, ook hierin te voorzien. Tegenover het station Delftsche Poort verrees een prachtig gebouw met St. Jo zef in het front en voor het doel der Vereeniging zeer geschikt. Den 19n Maart a. s. hoopte daarin de waardige President met zijne gezellen zijn intrede te doen. Doch God had het anders beschikt: een ingewandskwaal, waaraan hij sedert een jaar leed, zou hem bleven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5