algemeen ov EK zicht. FEUILLMON, In vrijs uren. gezamentlijke takken van landbouw in Neder land belangrijk verminderd is, en zulks wegens niet tijdige toepassing van landbouwbescher- mingvervolgens dat de arbeidsvermeerde- ring, welke van voldoende graanrechten het gevolg zal zijn, ook den veefokker en den zuivelbereider, niet minder dan den graanbou- wer, zal ten goede komendat ook in bijna alle Nederlandsche bedrijven arbeidsvermeer- dering zal ontstaan, wijl de koopkracht van den landbouwstand zal stijgen dat niet enkel het zg. nadeel, aan de stijging van den graanprijs verbonden, maar ook dat van de algemeene stijging der prijzen, aanzienlijk zal overtroffen worden door het voordeel van de algemeene vermeerdering van den arbeid dat, eindelijk, in elk bedrijf de vermeerdering der inkomsten voor de gezamentlijke voort brengers grooter zal zijn dan de vermeer dering der uitgaven, en dat in elk bedrijf ieder der vier factoren bij de voortbrenging de ondernemer, het kapitaal, het grondbe zit en de loonarbeid, zijn rechtmatig aandeel zal genieten in dit voordeel. Aldus zal ten slotte de werkman niet alleen, maar een ieder onzer zich kunnen verheugen overliet Stijgen van den prijs der granen wegens hef fing van rechten. Daarover in een volgend nommer. DU1TSCHLAND. Hoewel Zaterdag jl. de uitslag der verkie zingen voor den Rijksdag nog niet in zijn vollen omvang bekend was, stonden toch reeds drie zaken onomstootelijk vast: lo de Regee- ringsmeerderheid is vernietigd en Bismarck's binnerdandsche politiek veroordeeld, 2o de sociaal-democratische partij is ontzaglijk ver sterkt en 3o het Centrum staat, gelijk steeds, onwrikbaar pal alsde «onoverwinnelijke toren." Van de 397 districten was Zaterdag de uit slag in 318 bekend. Daarvan zijn voor goed gekozen42 conservatieven, 12 van de Rijks- partij, '14 nationaal-liberalen, 76 van het Cen trum, 18 Duitsch-vrijzinnigen, '17 sociaal democraten, 10 Polen, 1 wilde, '12 Elzassers, 3 democraten en 1 Deen. In herstemming komen 20 conservatieven, 19 van de Rijks partij, 61 nationaal-liberalen, 16 van het Centrum, 52 Duitsch-vrijzinnigen, 47 sociaal democraten, 2 Welfen, 4 Polen, 9 democra ten en 2 anti-semiten. Met koortsachtigen ijver worden alle voor bereidende stappen gedaan voor de herstem mingen, welke ditmaal zoo talrijk zijn, dat bijna het derde gedeelte der verkiezingen er mede gemoeid is. Dat het daarbij warm zal toegaan, is zonder twijfel. Jl. Donderdag kwam het reeds te Berlijn tot ernstige onge regeldheden. Toen de uitslag der verkiezing in het vierde stadsdistrict bekend was, ver zamelden zich duizenden personen op het Andreasplein. Herhaaldelijk moest de politie charges maken om de menigte uiteen te drij ven. Tegen '10 uur zou een werkman door een bereden politie-agent overreden zijn. Toen twee politie-agenten den man, die licht gewond was, naar een politiewacht wilden brengen om hem daar onder behan deling van een geneesheer der politie te stellen, viel de menigte de politie-agenten aan en scheurde hen de kleeren van het lijf, trok hen de helmen van het hoofd en mishan delde hen op ergerlijke wijze. De ter assistentie geroepen politie-agenten werden van hunne paarden getrokken, terwijl de paarden met messen werden gewond. Een politie-agent brak daarbij zijn been. Ten slotte deed het gepeupel een formeelen aan val op de politiewacht en wierp de vensters in, terwijl het den beambte, die in het lokaal de wacht had, zoodanig mishandelde, dat hij bewusteloos neerviel. Door een charge, die door een groot aantal bereden politie-agenten met de blanke sabels werd uitgevoerd, mocht men er eindelijk in slagen de straat te ont ruimen. De politiewacht moest nog den ganschen nacht tegen de steeds terugkee- rende menigte bewaakt worden. Of' de werkman, die de eigenlijke oorzaakvan deze ongeregeldheden is, werkelijk door een paard overreden is, is nog niet uitgemaakt kunnen worden. Naar men verneemt, zullen de drie Neder landsche sociaal-democraten, Zaterdag door de Berlijnsche politie in hechtenis genomen, spoe dig over de grenzen worden gezet. Ofschoon er nog geen nadere bijzonderheden bekend zijn, zoo laat zich het gebeurde hieruit ver klaren, dat te Berlijn ingevolge de nog be- 25) VIII. Pieter's trou vv. Op klokslag van negenen opende Pieter het achterdeurtje van den tuin en liet den inspecteur van Bal binnen. Beiden zwegen èn zoo stil, als het maar eenigszins mogelijk was, gingen zij door den tuin de achterkeu ken binnen, waar Marie Rijkaard hen reeds wachtend was. Zij liet een oogenblik de dienstboden over aan hare brandende nieuws gierigheid en verzocht den inspecteur haar in de huiskamer, die op den tuin uitzag, te volgen. «Zorg, sprak de inspecteur tot Pieter; dat geen dezer meisjes de keuken verlaat, alvo rens ik haar gesproken heb." De goede Pieter had nu eenige lastige oogenblikken te doorleven. Het keukenper- soneel bestond uit drie hupsche meisjes, van wie de oudste de vijf-en-twintig-jarige keu kenmeid was. Zij zagen elkander vol ver bazing aan en bestormden eenparig Pieter met allerlei vragen, toen juffrouw Marie met dien vreemden heer de woonkamer was bin nengegaan. «Hebt geduld, antwoordt Pieter, de vreemde heer heeft immers gezegd, dat hij zoo aan stonds zelf hier zal komen om u de reden van zijne komst medetedeelen. Maar de meisjes zijn in het geheel niet met dit antwoord tevreden. De eene vraagt met traantjes in hare blauwe oogjes, of zij daarom altijd zoo goed voor hem zijn, om haar, nu mevrouw van huis is, zulk een schrik op het lijf te jagen. De keukenmeid roept met eene bevende stem verontwaardigd uit, dat zij het vlakweg schande noemt, om zoo'n vreemden man in den avond ter sluiks bin- nentelatenZij gevoelt zich dan ook ver plicht, om het nog dezen avond aan mevrouw te schrijven. Het linnenmeisje is wijzer; zij houdt zielsveel van de juffrouw en durft nog al van zich aftespreken. «Mensch, zegt zij tot de keukenmeid, wacht je beurt afzie je niet, dat Pieter niets verklappen mag Aan het krakeel wordt na een kwartier eensklaps een einde gebracht door Marie, die Pieter met de drie meisjes op hare kamer bijeenroept. «Laat ik beginnen, zoo spreekt de inspecteur, met u te zeggen dat ik inspecteur van politie ben. Nu moet gij dezen avond niet schrikken en vooral geen van allen zenuwachtig worden. Het zou kunnen zijn, dat gij hier in dezen nacht overlast kreegt van den een of anderen deugniet, die het u lastig wilde maken. Daarom heb ik gedacht, dat het goed zou zijn, wanneer Pieter en ik dezen nacht de wacht hielden. Nu kunt gij met elkander vooreerst nog opblijven, als gij wilt; wellicht zult ge toch niet slapen maar onder deze voorwaardegij houdt u allen rustigblijft hier op deze kamer allen stil bijeen en laat aan ons verder de bewaking van het huis over. Hebt ge nu nog iets te vr agen vraagt de inspecteur met een glimlachje op zijn effen gelaat. Het keukenmeisje wilde nog wel iets vragen, maar toen zij beginnen zou, werd zij zenuwachtig en viel in snikken uit. Toen staande socialisten-wet, de zoogenaamde kleine staat van beleg heerscht, krachtens welke de politie, zonder nadere gronden aan te geven eiken kenbaren socialist, die haar verdacht voorkomt, over de grenzen kan zetten. Wan neer ten aanzien van buitenlandsche socialis ten gelijktijdig inhechtenisnemen plaats heeft, dan is dit om hunne verwijdering uit het land des te zekerder te doen geschieden. Dat de in hechtenis genomen Nederlandsche socia listen in het bijzonder het misnoegen der politie hadden opgewekt, zal men misschien hieraan moeten toeschrijven, dat zij verzame lingen hadden gehouden voor-het verkiezings fonds der Duitsche socialisten. ENGELAND. Nadat de brieven van terugroeping van d'Antas waren ingeleverd, ontving Zaterdag de Koningin te Windsor den Portugeeschen gezant Freitas in particulier gehoor ter overhan diging zijner geloofsbrieven. Hij bood der Ko ningin ook een vriendschappelijk particulier schrijven des Konings aan. De Daily News meldt uit Belgrado, dat bij het uiteengaan van den ministerraad een persoon een steen geworpen heeft, welke den minister van binnenlandsche zaken aan hethoofd verwondde. De dader is niet gevat. FRANKRIJK. Het wordt nader bevestigd, dat de presi dent het bevel onderteekend heeft den her tog van Orleans in vrijheid te stellenhet tijdstip van uitvoering is echter nog niet bekend. Uit Algerië wordt bericht, dat de opstand tegen den sultan van Marocco een ernstig aanzien krijgt. De agitatie woedt op de grens zoodat vrees bestaat, dat de stammen, onder Fransch bewind, mede aan het muiten slaan. De kavalerie van den sultan is teruggesla gen de ^opstandelingen ondernemen groote rooftochten. Een keizerlijke prins moet de zijde der muiters gekozen hebben. In de Kamer heeft Zaterdag jl. de minis ter Bouvier de ontwerp-begrooting voor 1891 ingediend, alsmede het ontwerp voor eene leening. Hij stelde voor de verzending aan eene commissie. ITALIË. In de Kamer interpelleerde Zaterdag jl. de heer Irnbriani de Regeering over de nam het linnenmeisje het woord op en zeide «Als wij met de juffrouw bij elkander mogen blijven, dan ben ik niet bang, mijnheer de inspecteurwij zullen ons maar aan u en aan Pieter toevertrouwen, dan zal alles wel goed alloopen." «Gij zijt een flinke meid, antwoordt de inspecteur, en haar eens goed in de oogen ziende, voegt hij er bij «terwijl nu deze beiden, op de keukenmeid en de werkmeid wijzend, in de keuken het laatste werk gaan verrichten, zult gij nog even bij de juffrouw blijven, niet waar Als deze twee vertrokken zijn, zegt de inspecteur tot het linnenmeisje: «Wat er nu ook dezen nacht gebeurt, beste meid, gij blijft bij de juffrouw. Uw naam is Truitje, niet waarAls ik u nu roep, dan komt ge aan de deur, om te liooren wat ik u te belasten heb." Na dit gezegd te hebben, buigt de in specteur beleefd voor Marie Rijkaard en wenkt Pieter, om hem in de gang te volgen. In het midden van de gang stond een bank, waarop beide zich nederzetten. «Vertel eens, Pieter, vraagt de inspecteur, ligt hier achter in de sloot van den tuin, altijd een platboomd vaartuig «Neen, inspecteur, nimmerde familie heeft geen vaartuig. Daarenboven om zes uur ben ik nog aan de sloot geweest, toen was er niets van een schuit te zien." «Ik dacht het wel," fluistert de inspecteur, en vergenoegd zijne handen wrijvend, ging hij voort en zeide«De dieven zijn reeds in de nabijheid, maar zij loopen zoo zeker in mijne handen, als ik de inspecteur van Bal ben."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2