BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. °ntl>inding van het Comité voor Triest-Trente. De minister-president Crispi antwoordde, u de Regeering, om in liet buitenland ge respecteerd te worden, zich moet doen res- Pecteeren binnen de eigen grenzen. Hij racht in herinnering het doel van de ont bonden vereeniging. De Regeering is ver- plicht, misdaden te voorkomen, en te verhin deren dat de goede betrekkingen met den V| e°rnde in gevaar worden gebracht. Hij 2aJ deze politiek verdedigen, zelfs al moest 'J zijn persoon er voor ten offer brengen hubriani beantwoordde den Minister op evendige wijze, te midden van het rumoer dor Kamer. SPANJE. De nieuwe minister van marine heeft be sloten de vloot op de Philippijnsche eilanden reorganiseeren. Er zal een eskader voor O eeanie worden gevormd, bestaande uit ze- ven oorlogsschepen en vier torpedo's. Schiedam, 24 Februari 1890. De Minister van Binnenlandsche Zaken '"'engt ter kennis van de besturen der bij zondere lagere scholen, die voornemens zijn Aanspraak te maken op de Rijksbijdrage, be doeld bij artikel 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs, dat o. a. zijn vast gesteld de vereischte modellen voor de op gaven en voor de aanvrage, en dat van af d Maart 1890 een exemplaar van die model- 'en met daarbij beboorende nota is te herkrijgen bij den arrondissements-scbool- °pziener, in wiens ambtsgebied de school ge vestigd is. De Minister van Binnenlandsche zaken, de beer Mackay, verzoekt bet Vaderland te belden 1". Dat de heer Keuchenius niet aan het departement van koloniën werkzaam zal blij- Vem sik weet schrijft Z. E. wat aan- eiding gaf tot uw bericht, maar ik kan u verzekeren, dat de heer K. niet aan het Dept. werkzaam blijft of daar blijft werken." 2°. Dat hij (de heer Mackay) ook als mi nister van koloniën, voorzitter van den mi nisterraad is en blijft. Eenmaal slechts deze Vveek werd de Raad, bij afwezigheid van den «Hebt ge nog wapens bij u vraagt Pie- 'er, terwijl hij zijn pistool te voorschijn haalt. »Ik heb ook zoon ding bij mij, antwoordt 'dj, maar dat is het allerlaatste, kerel ik boop ten minste niet, dat wij zoover zullen boeten komen. Gij zult, hoop ik, u wel Weemaal bedenken, alvorens gij van de uwe gebruik maakt." ))Het is toch altijd veiliger, 2egt Pieter, en hij steekt zijn pistool, reeds geladen, in zijn borstzak. »Het beste zal nu wezen, Pieter, wanneer *ij nu eerst eens het kantoor in oogenschouw gaan nemen." Zij stonden op, zochten in de keuken naar een lantaarn en na deze aangestoken te heb ben, gingen zij het kantoor binnen. ïHier staat zij, (luistert de inspecteur, terwijl hij zijne hand op de ijzeren brand kast slaat, en het moeten knappe kerels n, die haar hier van nacht wegsleepen '•uilen 1" Er waren in het kantoor twee groote ra- reen. Het een zag uit op de straathet auder op de breede garig, die naast het huis gelegen, door eene poort toegang gaf naar ('en tuin van mijnheer Jan Rijkaard. Die Poort was des nachts immer zorgvuldig ge floten door twee hooge deuren, die van de fh'uat uit ieder uitzicht op de gang en den tuin beletten. Nauwkeurig onderzocht de inspecteur be beide ramen. Zij waren van zwaren eiken- bouten blinden voorzien en met dubbele Iperen knippen gesloten. >Hk ben nieuwsgierig, zegt de inspecteur, )vat zij van plan zijn? Als zij hier willen 'ubreken, hooren wij het zeker." rv *Dlijven wij hier de wacht houden?" vraagt 'eter. »Dit zal niet noodig zijn, Pieter; ik heer Mackay, gepresideerd door den heer Hartsen, als oudste in jaren. Het voornemen is om, daags na de sa menkomst der Tweede Kamer, behalve de reeds vermelde wetsontwerpen (invoerrecht naar de waarde, afschaffing van rechten op het Noordzeekanaal en spoorwegovereenkom sten), ook te doen onderzoeken de wijziging van het handels- en scheepvaartverdrag met Groot-Brittannië en Ierland en de dading over vergoeding van aan het domein getrok ken goederen. Ook in het buitenland zooals berichten uit België, Frankrijk, Duitschland en Enge land melden is onder de daar gevestigde Nederlanders 's Koning 73 verjaardag niet onopgemerkt voorbijgegaan. Uit goede bron kan de Midd. Ct. het be richt omtrent de ernstige ongesteldheid van den heer H. J. Bool, te Leiden, tegenspre ken. Hij neemt integendeel in beterschap toe. De Amsterdamsche-Omnibus-Maatschappij vervoert op gewone werkdagen ongeveer 30,000 menschen per dag. Donderdag was dit getal door het drukke vervoer van en naar de puinhoopen van den schouwburg op het Leidsche Plein bijna 40,000. De gasfitter, die bij den brand van den Stadsschouwburg te Amsterdam zijn spaar pot verloor heeft al zoekende 48 gouden tientjes van de 100 teruggevonden. Enkele rijksdaalders kwamen tot een vormloozen klomp samengesmolten mede te voorschijn. De blikken trommel, waarin hij zijn schat geborgen had, met de verkoolde overblijfse len van de geldswaardige papieren, is mede te voorschijn gekomen. De nummers der effecten waren opgeschreven, zoodat hij de hoop koestert een groot deel van den ver loren schat terug te zullen bekomen. Volgens het 7. ti. Gen. heeft in Amster dam de influenza betrekkelijk, in vergelij king met Berlijn, Parijs en Weenen, de meeste slachtoffers geëischt. Na Amsterdam was Parijs het meest geteisterd. In Weenen, waar de sterfte ook aanzienlijk is gestegen, geloof dat ons beste plaats op de bank in de gang zal zijn. Wij hebben rekening te hou den, ook met de Juffrouw en de meisjes, die hoe later het zal worden, ongeruster en ang stiger zullen worden. De gang is vrij lang en de huiskamer, waar zij bij elkander zijn, is te ver van het kantoor verwijderd. Het zou daarenboven kunnen zijn,; dat de inbrekers langs de keuken willen binnenkomen." Pieter schudt zijn hoofd en zegt: sliet, zou toch de eenvoudigste manier zijn, dunkt mij, wanneer wij hier het licht aanstaken en alle teekenen gaven, dat wij de dieven af wachtten dan zouden zij zich wel bedenken, om dezen nacht hier binnen te komen." s Wij moeten hen vangen dezen nacht, beste kerel, zoo niet, dan komen zij, wie weet wanneer terug. Gij kunt toch moeielijk nacht in, nacht uit, hier de wacht houden. De schurken, die hier van nacht komen willen, hebben het plan, om voor goed hun slag te slaanzij zullen, indien het noodig is, geduld hebben totdat zij hun kans schoon zien." Dit zeggend verlieten zij het kantoor, sloten de deur op het slot en plaatsten zich naast elkander op de bank in de gang neder. Toen het half elf geworden was, draaide de inspec teur het licht uit, na eerst nog eens juffrouw Marie de grootste stilte te hebben aanbevolen. Nu ontstak hij zijne eigene lantaarn, wier licht hij volkomen verbergen kon, wanneer hij het wilde. Het was een half uur doodstil geweest in het huis van mijnheer Jan Rijkaard en de klok had reeds elf uur geslagen, toen de man, die zich op het kantoor in de kast had verborgen, zijne schuilplaats behoedzaam verliet en zijn dievenlantaarn aanstak. Bij heeft zij nooit het dubbele van den normale sterfte bereikt. De epidemie heeft haar hoogste punt be reikt achtereenvolgens te Weenen, Berlijn, Parijs en eindelijk in Amsterdam. Vooral heeft de ziekte gewoed onder personen ouder dan 20 jaar. In de klasse 4059 jaar en bij ouderen was de sterfte vooral groot. De Amstélbode van Zondag 23 Februari bevat naar aanleiding van 's Konings verjaar dag een entbousiasistische artikel, waarin hij de heilbede herhaalt, »die hij trouwens ook aan het hoofd van elk zijner nummers uitspreekt, wat zoovele honderdduizenden in den lande evenals wij denken en ook wel licht tot God bidden even als wij »dat de Heer Hem beware en leven en kracht verleene, Hem zalig make op aarde en niet overlevere in de handen zijner vijanden." Met deze heilbede voor 's Konings behoud en voortdurend welzijn stemt voorzeker de gelieele katholieke pers, zooals de Amstel- bode terecht meent, van ganscher harte in, ook al herhaalt zij die niet telkens aan het hoofd barer kolommen. De directeur-generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht heeft een streng onderzoek ge last naar aanleiding van de van socialistische zijde in de Tweede Kamer gedane mededee- lingen, als zouden sommige stations- en treinbeambten zich bezwaard gevoelen door de onheusche handelwijze hunner superieuren en ook door een te groot aantal diensturen. De influenza, die uit Beekbergen scheen geweken te zijn, is thans in erge mate we dergekeerd. Het is zeer te hopen, dat de ingevallen koude de lucht zal zuiveren, op dat zij spoedig voor goed verdwijnt. In het aanstaande seizoen zullen een veer tigtal Engelsche kano-roeiers gezamenlijk aan ons Land een bezoek brengen. Een Rotterdamseh commissionair die te veel aan Bacchus had geofferd en met den trein uit Delft naar zijn woonplaats wilde iedere schrede, die hij doet, blijft hij een oogenblik scherp toeluisterent Hij treedt toe op het raam, dat op de tuingang uitziet, en begint de ijzeren knippen, waarmede de blinden gesloten zijn met olie te bestrijken; evenzoo doet hij met de scharnieren der blinden, eerst die om laag zijn, en dan op een stoel klimmend, die van boven zijn. Na dit gedaan te hebben, wacht hij een oogen blik en dan, immer nog op den stoel staande, steekt hij zijne nagels op de plaats, waar de dubbele blinden in elkander sluiten en begint bijna onmerkbaar ze van elkander te scheiden. H'j zelf heeft niets gehoord, terwijl de blinden geopend zijn geworden. Nu gaat hij terug naai de kast, waarin hij verborgen is geweest en neemt een flescli, met naphta gevuld, in zijne hand. Met dit spoedig ontbrandbare vocht besproeit hij de kleederen, die in de kast hangen en de wollen overgordijnen, die langs beide ramen afhangen. Na dit gedaan te hebben, maakt hij van houtkrullen, die hij heeft medegebracht, drie hoopjeshet een hoopje plaatst hij onder de kleederen in de kastde beide anderen onder de overgor dijnen. Weder wacht hij een oogenblik en luistert, gelijk alleen een doortrapte inbreker luisteren kan. Nu sluipt hij naar het raam, dat uitziet op de tuingang, en bestrijkt met olie de ijzeren sluiting en de scharnieren, waarop het raam opendraait. Een vrij hevige wind, die huiten loeit, begunstigt zijn boos opzet; hij opent het raam, en de inspecteur noch Pieter vermoeden het, dat de booswicht reeds zoover in be bereiking van zijn doel is gekomen. De man lacht met eene blijde tevredenheid en prevelt in zich-zelvenseen knappe kerel is hij, die deze brandkast van nacht wegsleept." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3