13e Jaarg. Zaterdag 1 Maart 1890. No. 3623. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersd 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2d Juni 1881 (Stsbl. no. 124?) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk# overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Uit New-York wordt geseind, dat het in vele Amerikaansche kringen betwijfeld wordt °f Chicago de voorgenomen wereldtentoon stelling wel kan houden zonder financieele staatshulp, waartegen eventueel in het congres hevig verzet zou bestaan. Chicago zou des noods stadseigendommen voor de dekking der kosten eener wereldtentoonstelling willen verpanden, maar de constitutie van Illinois veroorlooft dit niet. Intusschen vergaderden te Washington de commissieleden der aldaar te houden Noord- Midden- en Zuid-Amerikaansche tentoonstel ling in 1892, waarmee een groot internatio naal Columbusfeest zoude gepaard gaan, Waartoe alle landen zouden genoodigd worden benevens de Koning van [talie, de Koningin tan Spanje en alle andere hoofden van Eu- vopeesche staten, die Noord-Amerika in 1892 mochten bezoeken. De plannen van het comité Werden in een bij het Congres ingediend Wetsontwerp uitgewerkt; zij omvatten ten eerste de uitbreiding van het bestaande volks museum tot eene blijvende tentoonstelling van alle historische en andere voorwerpen, die de geheele nieuwe wereld betreden of de ontdekkingen van Columbus illustreeren ten tweede het leggen van eene prachtige brug over den Potomac, als gedenkteeken van de grondvesting der Vereenigde Staten; en ten derde de onthulling van een fraai Uolumbus-monument te Washington op 12 October 1892, door den Amerikaanschen staatspresident. Een uitgeweken Rus, Pietschkejeff, heeft °P zijn sterfbed te Pierre (Zuid-Carolina) eene volledige verklaring afgelegd over de dynarniet-aanslagen, in 1888 tegen den Czaar beraamd. Hij noemde verschillende hoogge plaatste Kussen als medeplichtigen. Ver schillende documenten zijn gevonden, die *ijne onthullingen staven. DUffSCHLAND. Dat het socialisme in de katholieke streken een onvruchtbaar terrein vindt, blijkt weder lit een manifest dooreen aantal mijnwerkers te Recklinghausen in het district Munster uitgevaardigd. Zij waarschuwen daarin hun broeders tegen de sociaal-democraten, die Uiets dan onheil stichten. Op 8 Maart wordt te Boehum eene groote vergadering van mijnwerkers gehouden. Bovenbedoelde mijn- Werkers verzoeken hun vakgenooten naar die bijeenkomst goede vertegenwoordigers te benden, maar geen sociaal-democraten. Blijkens de officieele statistiek hebben er aan de verkiezingen op 20 dezer in het geheel 7,031,460 kiezers deel genomen. Daarvan stemden er 1,420,438 voor het centrum, 1,341,587 voor sociaal-democraten, 1,169,112 voor nationaal-liberalen, 1,147,863 voor Duitsch-vrijzinngen, 919,646 voor conserva tieven, 457,936 voor vrije conservatieven, 245,852 voor Polen, 131,438 voor Zuidduitsche democraten, 100,479 voor Elzassers, en 97,109 voor zoogenaamde Wilden. In het geheel stemden er dus 2V, vóór, en 4'/2 tegen het Kartell. In vergelijking met de verkiezingen van 1887 wonnen de Duitsch- vrijzinnigen ongeveer 202,000 en de sociaal democraten 567,405 stemmen. Alle overige partijen verloren ditmaal, en wel het meest de nationaal-liberalen, namelijk 489,000. Ver der verlcffen de conservatieven 275,000 en de vrije conservatieven 235,000 stemmen, terwijl ook de centrum-partij 206,000 stem men minder behaalde. Doch in het geheel werden er ditmaal 456,000 stemmen minder uitgebracht dan in 1887. Dat de conserva tieven en centrummannen naar verhouding zoovele zetels terstond veroveren, ligt hieraan, dat zij zekere afgesloten districten geheel zonder mededinging beheerschen. Officieus wordt thans bevestigd, dat Emin Pacha »voor de Duitsche belangen in Oost- Afrika" gewonnen zal worden, maar zonder groote veroveringstochten naar Wadelai of in het gebied oostelijk van het Tanganika-meer te ondernemen. Voor Emin Pacha zou er dichter bij de kust een voldoende arbeids veld te vinden zijn. Hij geniet thans eene bevredigende gezondheid en schijnt niet on genegen in Duitschen dienst te treden. ENGELAND. In antwoord op een vraag van den heer Bryce heeft de minister Fergusson gisteren in het Lagerhuis de meest geruststellende inlichtingen over den toestand op Creta gegeven. De Home-rulers in Schotland en Wales hebben Dinsdag een vergadering gehouden. Zij vonden, dat het tijdstip thans aangebroken is, om het bestuur hunner goederen zelf in handen te krijgen met eerbiediging van de macht van het Parlement. FRANKRIJK. De minister Spulier heeft gisteren graaf Munster aan zijn departement ontvangen en hem mondeling medegedeeld, dat Frankrijk in beginsel er in toestemt, aan de conferentie te Berlijn deel te nemen. In de Kamer heeft de heer Ferry den minister Tirard geïnterpelleerd over de entrepots, door de regeering erkend, welke warrants geven voor goederen, welke daarin niet neergelegd zijn. De minister zeide, dat het publiek in zijn eigen belang behoorde toe te zien, dat de goederen werkelijk aan wezig zijn; hij gaf den heer Ferry in over weging een wetsvoorstel betreffende de al- gemeene entrepots in te dienen, hetgeen de heer Ferry toezegde. Het incident was hier mede gesloten. In den Senaat zijn de beraadslagingen over de drukperswet zander belangrijk voor val voortgezet. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt gemeld, dat de minister president Starnboulolf heeft last gegeven morgen (Zaterdag) aan den Duitschen consul 11.500.000 frank uit te betalen tot kwijting van het laatste gedeelte van hetgeen Bulga rije aan Rusland verschuldigd is als vergoe ding voor de bezettingskosten. De verjaar dag van prins Ferdinand is eergisteren te Solia feestelijk gevierd. De minister van oorlog heeft den prins in zijn heilwensch verzekerd, dat hij op den steun van het leger rekenen kan en dat de beraamde aanslag slechts het werk was van eenige onzinnigen. De Prins gaat met zijne ministers een reis door Bulgarije ondernemen. Het gerucht loopt, dat hij in Augustus met eene Oosten- rijksche aartshertogin zal worden verloofd. Aan de Daily News wordt uit Semlin ge seind, dat Pasitsch, president der Skupsch- tina, die voor zekere teedere ouderhande lingen naar St. Petersburg ging, een lang durige conferentie met den Czaar gehad heeft, waarin deze zijne bijzondere tevredenheid uitdrukte over Servie's tegenwoordig beleid, hetwelk op Rusland's steun rekenen kan. Pasitsch'sszending wordt te Belgrado gewichtig geoordeeld zij staat in verband met de aanstaande reis van den vorst van Montenegro naar St. Petersburg. De'gevangenneming van een politie-prefect van Belgrado baart groot opzien. Hij was koning Milan's gunsteling; hij wordt beschuldigd van verduisteringen, machtmisbruik, geschriftsvervalsching en mishandeling van gevangenen. ITALIË. De Italiaansche kroonprins is op zijn reis naar het Oosten te Athene aangekomen. De Koning, de Kroonprins en prins George heb ben hem een bezoek gebracht. De prins van Napels heeft vervolgens ten paleize gedineerd, waar de Koning hem het grootkruis van den Allerh. Verlosser ter hand stelde. Een groenboek met bescheiden omtrent de bezetting van Keren en Asmara is gis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1