GEMENGDE BERICHTEN. Ul tweede Kamer moet beslissen. «Slechts hiervan kan hij zeker zijn Zoo hij kandidaat gesteld wordt, komt hij er met écrasante Meerderheid. Zoo althans is de overtuiging 'n het district. Daarop meent de Tijd het volgende te Moeten aanmerkenWat de meerderheid betreft, door den antirevolutionairen kandi daat eventueel te behalen, deze kan «ecra- sant zijn, namelijk indien men zeker is van de hulp der katholieke kiezers. In Maart 1888 gingen in het district Goes van -4175 kiezers 3559 ter stembns, met het gevolg, dat de heer De Savornin Lobman '2194, de liberale kandidaat jhr. Sis 1321 stemmen verkreeg. Maar toen o)k hadden de Room- sche kiezers, evenals de antirevolutionaire, Vöor den heer Lohman hun best gedaan. Influenza. Tengevolge der influenza is te Hoornster- zwaag een gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon, geheel uitgestorven, terwijl diezefde ziekte vier kinderen uit een ander gezin in die gemeente ten grave sleepte. De influenza, die op Terschelling ander- Maal is verschenen, gaat op het westen van dit eiland nogal met doodelijken afloop gepaard. Uit Soest wordt aan de N. R. Cl. gemeld, dat de arbeider B. zijne vrouw mishandeld heeft zoo dat de dood er op volgde. Op last van den officier van justitie is het lijk gis- 'eren-ochtend naar Utrecht gebracht om ge rechtelijk geschouwd te worden. Dinsdag had te Utrecht de tweede bijeen komst plaats van de commissie van afgevaar digden uit de verschillende Kamers van Koop handel, om nader van gedachten te wisselen Nopens het aanhangige wetsontwerp in zake de overneming van den Rhijnspoorweg en de daarmede in verband staande regeling der exploitatie van de spoorwegen hier te lande. In die bijeenkomst waren tevens tegenwoor dig de door de Regeering aangewezen hoofd ambtenaren, om der commissie inlichtingen, Mdien die mochten worden gewenscht, te kun nen geven. Hiervan werd dan ook gaarne gebruik gemaakt. De Regeerings-gecommitteerden waren de heeren mr. J. Ph. van Bosse, administrateur, der generale thesaurie, en mr. J. C. de Marez zuinig, wie weet hoezeer gij ze morgen reeds hoodig zult hebben," zóó zal hij gemoedelijk spreken. Overdie laatste grootmoedige gedachte voor al is de kellner, die goeje kerel, verrukt. Hij staat verbaasd over zijne eigene goedhartigheid, en verblijdt zich, dat hij niet is, als zoovele anderen, die zeker van het ongeluk, dat de zen mijnheer Rijkaard getroffen heeft, partij zouden trekken, om eens aan deze gevallene grootheid te doen gevoelen, dat hij nu huns gelijke is geworden. De kellner, aldus bij zich-zelven de gevoe lens opwekkend, waarmede hij zijne zending vervullen wil, is reeds het dorp genaderd, alvorens hij het goed bemerkt heeft. De l'arouchet staat vóór de uitspanning «hef gouden anker"; de kleine boeren-jongens en Meisjes van het landelijk dorpje hebben dien 'lag al hunne spelletjes vergeten en staan Met open mondjes het prachtig rijtuig aan gapen. De barouchet zou er wel niet onder geleden hebben, als de kleine kleuters Met hunne bloote voetjes eens op den bok Waren geklommen maar de kastelein van net gouden anker had den veldwachter een extra »potteke versch Leuvens" beloofd, als Dij een goed oog in het zeil hield. Voor den grijzen veldwachter nu waren de kleine «leuters van Gastel bang. Zij bleven op een Eerbiedigen afstand van het rijtuig staan. Een enkele kleine meid kon de verzoeking niet weerstaan. Als de veldwachter even Oyens, administrateur, chef der afdeeling handel en nijverheid bij het ministerie van waterstaat. Men schrijft ons uit Weststellingwerf Het voorbeeld van St. Anna Parochie, waar de heer Domela Nieuwenhuis in de kerk optrad, schijnt navolging te zullen vin den. In het tot deze gemeente behoorende Olde- en Nijcholtspade worden pogingen aangewend om het kerkgebouw beschikbaar te stellen voor eene meeting, waarin een lid van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht als spreker zal optreden. Er circuleert namelijk een adres tot dat doel, waarop reeds door een honderdtal personen, waaronder echter velen die geen lidmaten der gemeente zijn, geteekend is. /TV. R. Ct.) Te Valkenburg (L.) wordt een sanatorium opgericht. De grond daarvoor is reeds aan gekocht. Te Breda is eene vereeniging geconstitu eerd, welke zich de veredeling van het car naval ten doel stelt. Eenejcommissie van elf per sonen, uit de gegoede burgers bestaande, werd benoemd, ten einde de statuten dezer vereeniging vast te stellen. Reeds hebben zich meer dan 80 heeren als lid doen in schrijven. Te Dordrecht is gisteren een hevige brand uitgebroken in het huis achter Hakkers, be lendende het pand van den heer S. M. Hugo van Gijn. Het huis is geheel uitgebrand. OUWERSCHIE. Door den Burgemeester worden inlichtingen verzocht omtrent de her komst van een in deze gemeente gevonden lijk van een man, armoedig gekleed, naar gissing 60 jaar, tamelijklangmetlichtblond grij zend haar. Op het lijk zijn o. a. gevonden een kaartje waarop aan de eene zijde Grondel Z. O. Binnensingel no. 109, Den Haag en op de andere zijde zeer onduidelijk Van Leerden, zoomede een koperen tabaksdoos, waarin een briefje, waarop geschreven is: Spaarndam- merstraat no. 52, 2e étage. PERNIS. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad is een besluit geno men, dat zeker bij alle ingezetenen met zijn rug gekeerd had, liep zij met een klop pend hartje op de barouchet toe en drukte met den top van haar warm vingertje even op het glimmend verlakdan vloog zij ter stond in den kring harer vriendinnetjes terug en allen staarden zij dan zoolang op de moet, door het vingertje op het verlak achtergela ten, totdat zij het indruksel van het vingertje niet meer zien konden. Het was duidelijk aantezien, er was dien dag iets bijzonders aan de hand in het stille dorpje. Er werd weinig gewerkt en op de meeste gezichten blonk dien dag een blijde vreugde oud en jong waren opgetogen, dat de schatrijke mijnheer met zijne deftige vrouw ook weder dit jaar niet hadden over geslagen, om hun jaarlijksch bezoek aan Dolf Kaas te komen brengen. De kellner stapt de uitspanning binnen en met het ernstigste gezicht, dat hij maar vertoo- nen kan, vraagt hij den kastelein, of mijnheer Rijkaard binnen is. Verbaasd ziet de kastelein den kellner aan en op een toon, alsof hij zeggen wil«als je me beet wil hebben, moet je wat vroeger opstaan," antwoordt hij «Weineen, ze zijn natuurlijk bij Dolf vandaag." «Wie is die Dolfik ben hier vreemd waar woont hij vraagt de kellner. «Dolf Kaas is de zwager van den grooten mijnheerhij heeft zijne kamers, hier vier deuren verder bij den smid; je kan niet dwalen." «O, zoo, zegt de kellnergeef mij dan eerst een glas Leuvensch." vreugde zal vernomen worden. De belasting is nl. over het volgende dienstjaar met tien procent verlaagd. (D.) Een braaf zeeman, de 41-jarige schipper Matthijs Mos, heeft Donderdag-avond op de Noordzee, ten noorden van Scheveningen, zijn graf in de golven gevonden. Bij het z. g. «die pen" had hij het ongeluk overboord te slaan. Hij laat een vrouw met acht kinderen na. Een jeugdig schepeling, deserteur van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, werd dezer dagen door de politie aldaar aangehouden, terwijl hij zich onledig hield met het venten van Recht voor allen. Hij werd door de politie aan boord van gemeld wachtschip teruggebracht. In den Franschen Bazaar te Amsterdam werd gister-namiddag, bij het ontvreemden van twee parapluies en een stuk zeep, op heeterdaad betrapt een oude bekende van de politie en justitie, Christina Goedvolk, voormalige echtgenoote van den bekenden Jut. Ofschoon Christina zich reeds geruimen tijd te Amsterdam moet opgehouden hebben was tot gisteren haar juist adres onbekend. Het is nu gebleken dat zij het laatst woonde in de le Leliedwarsstraat. Bij de arrestee ring was zij in gezelschap van een oude vrouw. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door het gebruikmaken van een valschen sleutel, door twee personen inbraak gepleegd ten huize van den heer J. Bruin, Noorder straat 67 te Amsterdam. Reeds hadden de dieven den inhoud van eenige kasten in pak ken bijeengebonden, toen het hondje alarm begon te maken. De hoogbejaarde Bruin, verliet door het aanhoudend geblaf van zijn trouw hondje gewekt zijn bed en schrikte niet weinig toen hij in de gang van zijn wo ning de beide kerels, de pakken kleeren enz. aanschouwde. Ofschoon heel dunnetjes gekleed, rukte hij de straatdeur open en begon uit alle macht «Brand! Dieven!" te roepen. In een oogwenk was de gang vol buren, evenzoo in hun nachtgewaad, tableau! maar toen Terwijl hij zijn glas bier drinkt, heeft de kellner, de goeje kerel, nog een harden strijd met zich-zelven te voeren. Eén woord slechts en in een oogwenk zal geheel het dorp op stel en sprong onthutst zijn. Wat zouden die eenvoudige lieden ontstellen, als hij ook maar iets zeide van het ongeluk, dat die mijnheer Rijkaard dezen nacht heeft getroffen Hij overwint echter zich-zelven. Uit zijnen mond moet het treurig bericht het eerst doordringen in de ooren van dien ongelukkigen mijnheer Rijkaard, die nu nog hier door deze eenvoudige menschen wordt aangezien, als een schatrijk man, terwijl hij armer is dan de meesten van hen. Dat genot wil de kellner, die goeje kerel, aan zijn hart niet onthoudenvoor het gevoel van zijn goedig hart is dit genot grooter, dan de prikkeling, die hij gevoelt, om het vermeend ongeluk van dezen gevallen man alom rond te ba zuinen. De goeje man dan maakt zich gereed, om mijnheer Rijkaard zijn bezoek te brengen. Hij laat zich het stof, dat op zijn laarzen en broek is gestoven op den grindweg door den kastelein afschuierenbeziet zijn toilet in den spiegel en gaat zwijgend de gelagkamer- uit, om in zijn gevoelloos onverstand een veel grootere ramp over de familie Rijkaard te brengen, dan haar in den verloopen nacht getroffen heeft. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3