verpachting; BINNENLAND. Ai) VKRTENTIËnT MARIA MAGDALENA VAN PUTTEN, Verzoeken van rouwbeklag ver schoond te blijven. wegens vertrek gekozen zijn te Leipzig, (stad) Götz, nat.-lib. Munchen I, Birk, soc-dem.Stuttgart, Siegle, nat.-lib.Mannheim, Dreesbach, soc.-dem. en Frankfurt a/d M., Schmidt, soc.-dem. Het aantal herstemmingen is zeer groot. Niet minder dan 148 van de 397 Rijksdags zetels moeten nog bezet worden, en de partijverhoudingen kunnen dus nog merkelijk gewijzigd worden, maar voor de Regeering is de kans om hare oude meerderheid te herwinnen, geheel verkeken. Bismarck, die werkelijk voornemens moet geweest zijn, al zijne ambten neder te leg gen en zijne verdere levensdagen (hij is 75 jaar oud) rustig te gaan doorbrengen, moet wegens den ongunstigen uitslag der verkiezingen besloten hebben, aan dit voor nemen alsnog geen gevolg te geven. Hij zal nu moeten trachten eene regeeringsmeer- derheid te vormen uit de conservatieven en het Centrum, maar dit laatste zal zich daar toe niet zoo gemakkelijk en zeker niet zon der belangrijke concessiën in zake Kerk en School laten vinden. Volgens officieele opgaven heeft bet, Centrum thans bij de verkiezingen 200.000 stemmen minder uit gebracht dan in 1887. Dit feit bewijst evenwel allerminst, dat de Katholieken in krachten zouden zijn achteruit gegaan. De oorzaak daarvan is te zoeken in de omstan digheid, dat de centrum-kandidaten thans in veel minder districten ernstig bestreden werden dan in 1887, en dus in die distric ten door de Katholieken minder ijverig was gestemd, daar de overwinning zeker was. De gedeeltelijke werkstaking in de steen kolenmijnen Johann en Deimelsberg in Rijn land heeft onverwachts een ernstig karakter aangenomen. De mijn-directiën weigeren namelijk de werklieden uit de genoemde mijnen, die werk komen zoeken, aan te nemen. Dientengevolge hebben de laatstge noemden besloten per telegraaf bij de Kónig- liclie Bergverwaltung te Dusseldorp en bij den minister te Berlijn zich over de handel wijze der mijn-directiën te beklagen, omdat zij overeenkomstig de bestaande regelen het staken van den arbeid aangezegd hebben en dus niet bij de andere mijn-ondernemingen stelselmatig uitgesloten mogen worden. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de heer Fei'gusson medegedeeld, dat de Regeering het gedetailleerde programma voor de conferen tie te Berlijn ontvangen heeft. Zoodra zij dat zelve zal hebben onderzocht, zal de geheele verzameling der tusschen de Duitsche en Engelsche regeering te dezen aanzien ge wisselde stukken in handen van het Lager huis worden gesteld. De heer Labouchére heeft gisteren in het Lagerhuis naar aanleiding van het door de Re- geering aangevraagde krediet van £3,725,103, eene verlaging van die som voorgesteld. Hij ging daarbij uit van de stelling dat verschei den personen, wier traktementen in dat kre diet begrepen zijn, aan de justitie zouden ontsnappen. Hij bracht de schandalen in het West End, in herinnering, en beschuldigde lord Salisbury van aan een van diens vrien den kennis te hebben gegeven, dat deze in hechtenis zou worden genomen. Tevens be schuldigde Labouchére de betrokken autori teiten van zekere schuldigen te hebben laten ontsnappen. De advocaat-generaal Webster antwoordde, zoolang hij in het Parlement is, eene der gelijke beschuldiging nog nooit gehoord te hebben. Gij beschuldigt, zeide hij tot den heer Labouchére, den eersten minister van medeschuldig te zijn aan volgens de wet strafbare conspiratiën. Labouchére gaf daarop te verstaan, niet aan het woord van lord Salisbury te gelooven. De Speaker verzocht den heer Labouchére deze woorden in te trekken. Toen Labouchére dit weigerde, werd hij in zijne hoedanigheid van parle mentslid geschorst met 177 tegen 96 stem men. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat het voorbarig uitlekken in Bul garije van het komplot aan Panslavistische onhandigheid wordt geweten. De Czaar moet het Pansla,ristisch comité deswege scherp terechtgewezen hebben. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In het Ilongaarsche Huis van afgevaardig den heeft gisteren de minister van financiën bij de beraadslaging over de Staatsbegroo- ting te midden van toejuichingen de redenen uiteengezet, welke aan de Regeering het recht geven te verlangen, dat men op het gebied der politiek vertrouwen in haar stelle. De Minister verwierp zonder voorbehoud het verwijt, dat de Regeering het hoofddoel heb ben zou, het bewind in handen te houden. De Minister verklaarde ten slotte, dat de schatkist over genoeg geld beschikt om het tekort te dekken. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Standard ge meld, dat de koningin van Maputa, bezui den de Delagoabaai eene buitengewone missie naar Lissabon zendt, die reeds onderweg is. Die Koningin, die over dertigduizend krijgers beschikt, ducht de Engelsche inbezitneming; daarom roept zij een Portugeesch protec- toriaat in. Majoor Serpa Pinto is te Durban (Afrika) aangekomen op zijn weg van de Delagoabaai naar Capetown. Van Capetown zal Serpa Pinto zich met de Engelsche mail naar Lissa bon begeven. SPANJE. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft in de Kamer verklaard, dat Spanje pogin gen in het werk stelt om zijne rechten van beschermheerschap over Marokko te doen erkennen. De Minister zeide verder, dat hij niet geloofde, dat het plan tot het houden van een congres der Amerikaansche Staten te Washington zal gelukken. De Spaansche regeering doet haar best om de banden met Amerika nauwer toe te halen. Schiedam, 1 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 28 Februari. De Tweede Kamer benoemde tot haren commies-griffier (tractement f1800) de heer mr R. J. H. Patijn met 44 tegen 40 st. op den katholieken kandidaat, den heer Vos de Wael. (Dit geschiedde bij vierde stemming nadat bij de derde stemming de heer Lohman, met 21 stemmen was uitgevallen, waardoor de liberale kandidaat, de heer Patijn, in horstem ming kwam met den heer Vos de Wael.) Den heer A. van Dedem (antirev.) is verlof verleend tot eene interpellatie over de jongste ministerieele crisis. De heer Tak had het voornemen hetzelfde te vragen, maar kon daarvan nu afzien. De behandeling der pensioenwetten heeft daarna een aanvang genomen, doch zal Dins dag worden voortgezet. De miliciens der lichting van 1889 behoo- rende tot het regiment grenadiers en jagers, wier eerste oefeningstijd tot 10 maanden is teruggebracht, werden reeds Donderdag met verlof naar hunne haardsteden teruggezonden, doch zullen den 16n April bij het korps we- derkeeren om geoefend te worden in de be handeling van het getransformeerde geweer. (Zie verder het Bijvoegsel.) Heden overleed, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Tante, Mejuffrouw in den ouderdom van bijna 82 jaar. Uit aller naam, N. WOUTERLOOD P.J.zn. Schiedam, 1 Maart 1890. Voor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van ons geliefd Dochtertje, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. F. HEILKER. K. M. HEILKER, SCHLÜTER. Schiedam, 1 Maart 1890. De Heer en Mevrouw P. J. JANSEN Gompertz betuigen, ook namens hunne Kin deren, hun welgemeenden dank voor de blij ken van deelneming bij het overlijden van hun Schoonzoon J. G. M. DE MOL onder vonden. Schiedam, 1 Maart 1.890. De notaris P. F. J. VAN DER HEIJDEN te Schiedam, zal in't openbaar verkoopeh: Een sedert kort bijna geheel vernieuwd en gunstig gelegen HUIS en Erve, waarin thans een VLEESCHHOUWEBIJ wordt uit geoefend, aan de Broersvest te S c h i e d a m, wijk D 43a, kadastraal bekend in sectie B no. 2797, groot 41 vierkante ellen. Zijnde in eigen gebruik. Te aanvaarden den 17 dezer maand en te bezichtigen op Dinsdag en Woensdag vóór de veiling van tien tot vier ureop vertoon van een toegangbiljet afgegeven door voornoemden notaris, bij wien tevens inlichtingen te bekomen zijn. Veiling op Vrijdag 14 Maart 1890, 's morgens elf ure en afslag daags daarna, 's avonds acht ure, in het „Verkooplokaal" aan de Korte Haven te Schiedam. De eigenaars der WIELENBRUG over de Schiedamsche Scliie, onder de ge meente K e t h e 1, wenschen voor den tijd van 2 jaren, ingaande 1 Mei aanstaande, te VERPACHTEN De voorwaarden liggen van af 3 Maart ter lezing, ten huize van B. VAN DER EIJK Dz,, wonende in de gemeente Ke thel, alwaar de inschrijvingsbiljetten moeten wor den ingeleverd uiterlijk op Vrijdag 14 Maart aanstaande, des namiddags ten 12 ure.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2