ie Binnenlandsche Berichten. Parijsche Kroniek. BIJVOEGSEL fp'ibehoorende bij de van 2 en 3 MAART 1890. {Vervolg.) Morgen, Zondag 2 Maart, is het de 80e verjaardag van onzen Heiligen Vader, Paus Leo XIII, en aanst. Maandag 3 Maart her denkt Z. H. den dag, waarop Hij vóór 12 jaren als Paus-Koning werd gekroond. De herinnering aan deze gedenkwaardige dagen ontlokt gewis eene vurige heilbede aan het hart van ieder geloovig Katholiek Verlenge de Algoede nog met vele heilvolle jaren het kostbaar leven van den trouwen Hoeder Zijner Kerk en schenke Hij den Algemeenen Vader der Christenheid die vrij heid en onafhankelijkheid, welke Hem in Zijne hooge waardigheid onontbeerlijk zijn Door Burgemeester en Wethouders van Schiedam zijn de navolgende vergunningen verleend lo aan den heer G. M. Ham en zijne recht verkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de Frankelandsche laan alhier, wijk A no. 9225 en 9226, kadaster sectie F no. 1271 1272 en 1273, door plaatsing daarin van een stoomketel van 28 M3 verwarmingsoppervlak. 2o aan den heer J. H. Houtman en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven alhier, wijk G no. 185, kadaster sectie F no 1850 en 1851, o. a. door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 2 paardekracht met ketel van 5 M2 verwarmingsoppervlak en 3o aan den heer J. lingering SJn en zijne rechtverkrijgenden tot oprichting eener mine- i'aal-waterfabriek in het pand aan de West molenstraat alhier, wijk A no. 3162, kadaster sectie C no. 1048. Wij vernemen, dat door de hier wonende leden der Vereeniging van Handelsbedienden »Mercurius" gevestigd te Rotterdam, eene afdeeling Schiedam dier Vereeniging is opge richt. Met genoegen nemen wij van het feit dier oprichting kennisimmers, waar vak- genooten op verschillend gebied zich aan eensluiten, om door eendrachtige samenwer king hunne belangen te bevorderen, is het niet dan te prijzen, dat ook de Handelsbe dienden het nut dier samenwerking inzien en pogingen aanwenden om ze voor hunnen stand tot werkelijkheid te maken. Dat zij zich aansluiten bij de Vereeniging van Handelsbedienden sMercurius" zal gewis tot het gewenschte doel leiden, mits die Vereeniging eene volstrekte onzijdigheid op politiek- zoowel als op handelsgebied in acht neme. Mogen wij ons daarvan verzekerd houden, dan kunnen wij hare uitbreiding tot Schiedam niet anders dan van harte toe juichen. Het nieuwgekozen lid der Eerste Kamer, de schout-bij-nacht Van Alphen, behoort niet tot de hoogst aangeslagenen, maar tot de categorie van hen die hooge betrekkingen bekleeden. Uit Hamburg wordt ons gemeld, dat te Altona bij de exportslachterijen en groot handelaars in vetwaren een adres aan den Duitschen Bondsraad circuleert, waarin ver zocht wordt om verbod op den invoer van Nederlandsch spek. In het adres wordt namelijk beweerd, dat het spek, hetwelk onder die benaming in Duitschland wordt ingevoerd, bestaat uit Amerikaansch var- kensvleesch, dat in Nederland is gerookt. (IV. R. Ct Door den heer A. C. Wertheim zouden krachtige pogingen aangewend worden tot vorming van het noodige kapitaal tot herbouw van den Stadsschouwburg te Amsterdam, op dezelfde plaats. Men schrijft aan de Amst. Ct. Het door de Staatsspoorwegmaatschappij ingesteld onderzoek, in zake door den heer Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer medegedeelde grieven van sommige stations- en treinbeambten, over te veel diensturen en onheusche behandelingen hunner supérieu- ren, heeft doen zien, dat die bezwaren van allen grond ontbloot zijn. Te Sloten (N.-H.) weid gisteren eene zeer dru. bezochte vergadering van veehouders uit die gemeente en uit Haarlemmermeer gehouden met het doel om door vereenigd optreden voor de melk te Amsterdam een hoogeren prijs te bedingen. Dertig veehou ders verbonden zich om geen melk te ver- koopen beneden den prijs van f2 por vat van 33 liter. Thans geld deze f 1.65 af 1.75. Aangaande et springen van den strooke- tel in de papierfabriek te Kampen, meldt men nader, dat de slag zoo hevig was, dat verscheidene bewoners daar in den omtrek, tot zelfs in de buurtschap Brunnepe, uit hun slaap werden opgeschrikt. Groote stuk ken ijzer werden dooi' de daken van naburige huizen geslingerd. Het lijk van den stoker Berend Koops was bijna niet te herkennen en is naar het Stadsziekenhuis vervoerd. De toe stand van een paar gekwetste arbeiders is zeer redelijk. De fabriek, die van binnen en buiten veel geleden heeft, staat nu stil. Doordien de heeren Ter Kuile Morsman te Enschedé een paar arbeiders, die zich eergisteren op den dag der loting voor de nationale militie minder netjes gedragen had den, gister-morgen niet meer wilden toela ten, hebben een honderdtal wevers den arbeid gestaakt. Men twijfelt echter niet aan eene spoedige schikking. Vermoedelijk door het heetloopen eener machine, ontstond gisteren omstreeks 3'/2 uur brand in de zoogenaamde duivelskamer der stoomkatoenspinnerij der firma Ter Kuile Morsman te Enschedé, die echter door eigen personeel nog al spoedig werd bedwon gen. De schade wordt op een paar duizend gulden geraamd. Na de verkiezing voor den gemeenteraad te Dinteloord is door een niet herkozen raadslid bij den Minister van Justitie een klacht ingediend, dat zijn niet-herkiezing zou te wijten zijn geweest aan omkooping van kiezers en andere strafbare praktijken. De justitie te Breda heeft daarop een on derzoek ingesteld, de beschuldigden en een aantal getuigen gehoord en het gevolg daar van is geweest, dat bij de rechtbank rechts ingang gevraagd is. De uitslag der verkiezingen in Duitschland heeft hier zeer de aandacht getrokken en de Franschen zien niet zonder schadefreude, dat de overwinnaars van 1870 71 zich nu wat meer met de inwendige zaken van het keizerrijk dan met de Europeesche zullen moeten gaan bemoeien en vooreerst wel van geen nieuwe veroveringen zullen droomen. Voor den Europeeschen vrede is de uitslag misschien een waarborg, doch van een andere zijde beschouwd, zijn die socialen een niet mirider groot gevaar en dat niet alleen in Duitschand doch in alle andere staten. Zoo lang zij nog eene minderheid uitmaken, zijn zij zoo dadelijk niet te vreezen doch hun getal neemt dagelijks toe en de groote menigte gelooft zoo gemakkelijk aan die schoon voorgespiegelde beloften zij die niets te verliezen hebben, zijn niet moeielijk over te halen dat niets te wagen, en de dag is niet meer ver dat de sociale kwestie overal de domineerende zal worden. Frankrijk zal dan het minst gevaar loopen, daar er de democratische beginselen al reeds sedert jaren zijn binnengedrongen en de af- stan 'enbelangrijk verminderd hebben. Hetgeen nu eenige dagen geleden in den Parijschen gemeenteraad voorviel, bewijst dit al zeer duidelijk en een radikale president van den gemeenteraad kan hier evenmin te groote pretention wagen als een adellijk of hoogge plaatst persoon zonder zich belachelijk aan te stellen en het veld te moeten ruimen. Op vasten-avond, namentlijk, had een officier du 'paix verboden, dat het rijtuig vanmr.Rous- selle, president van den Gemeenteraad, zoude stationneeren op een boulevard, waar voor dien avond geen rijtuigen mochten rijden of stilhouden. De President, hierdoor in den eerbeid die hij zich verbeeldt dat men hem ve schuldigd was, gekrenkt, eischte bij den -■•efet de police het ontslag van dien amb tenaar. De prefect verklaarde, dat zijn officier en agenten hun plicht hadden gedaan ener dus geen termen waren hen te straffen. De heer Rousselle werd nu door zijn vrien den zelf in den steek gelaten en nam zijn ontslag. De pretentie van dien Pacha van 't Stadhuis heeft hier veel doen lachen en als men de lachers tegen zich heeft, is men verloren. Hoewel het naar den Schouwburg gaan, eene behoefte voor de meeste Parijzenaars is en het tooneel hier zelfs een zeer groote rol speelt, gevoel ik mij toch maar zelden geneigd er over te spreken, daar de meeste stukken de proef der goede moraal niet kun nen doorstaan, ja zelfs in vele gevallen een school voor zedeloosheid mogen heeten. Zon der nu al de nieuwe stukken te veroordee- len, moet men toch bekennen, dat die der andere school veel betere strekking hadden en het bewijs kwam mij daarvan bij mijn laatste bezoek aan het Theatre de l'Odéon duidelijk uit, De directeur van dezen schouw burg, de heer Parel, die in Holland zeer goed bekend is, durft van tijd tot tijd de stukken der beroemste vreemde dramaturgen, in het Fransch vertaald, te doen representeeren. Reeds de bekendste werken van Shakespeare werden met succes ten tooneele gevoerd en nu heeft de heer Parel zelfs den moed gehad, de Egmond van Goethe te geven, door de begeleidende muziek van derf grooten Beet hoven opgeluisterd. De Egmond waar Goethe zelf erg mede dweepte en het gunstig be kende orkest van Lamoureux, uit zestig toon kunstenaars bestaande, verleidden mij eerstens en ten tweede herinnerde ik mij niet, ooit dit drama onder deze conditiën te hebben aangekondigd gezien, zoodat het aldus een ware rariteit werd. Mijn tocht er heen heeft mij niet berouwd. Het begon met de overheerlijke ouverture die een ieder, die aan muziek doet, kent, en nog onder den indruk dier dan liefelijke en dan weder krachtige toonen, gaat het scherm op en verplaatst den toeschouwer in een straat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5