Ia vrije uren. FEÜ ILLETON. H 1 N N B NL A ND. Mijnhssr Jan Rijkaard's Zwagsr. /en, waarop lord Salisbury beloofd had bet bevel om lord Somerset aan te houden te zullen uitstellen. In stede daarvan zoude lord Salisbury, de familie Somerset gewaar schuwd, en daardoor lord Arthur's vlucht mogelijk gemaakt hebben. Namens lord Salisbury sprak de advocaat- generaal Labouchère's voorstelling om trent het gesprek op 18 October tegen. Hij eischte dat Loubouchère zijnen zegsman zou noemen. Laatstgenoemde bood toen aan, zijnen zegsman in privé te noemen, hetgeen de advocaat-generaal weigerde. Daarop ver klaarde Labouchère lord Salisbury niet te gelooven. Hij werd door den voorzitter her haaldelijk uitgenoodigd deze woorden in te i trekken, maar weigerde dit hardnekkig eindelijk werd hij voor zeven dagen als afge vaardigde geschorst. Honderd leden stem den hiertegen. Zaterdag jl. werd het debat over deze kwestie in het Lagerhuis voortgezet. Een voorstel van Morley tot verdaging werd verworpen, nadat de minis ter Smith verklaard had, dat het Huis ten op zichte van de zware beschuldigingen tegen den Eersten Minister ingebracht, zijne mee- ning onverwijld behoorde uit te spreken. Namens de Regeering wees Smith de be noeming eener commissie van onderzoek, door Labouchère voorgesteld, af. Labou chère's motie werd hierop met 208 tegen 68 stemmen verworpen. Voor het gerechtshof van de Queens Bench te Londen dienden Vrijdag twee lasterge- j dingen door sir Morell Mackenzie tegen de Times en tegen den Duitscher Steinlcopf, vroeger eigenaar van de Saint James Ga- zatte, ingesteld. Beide lastergedingen vloei den voort uit het bekende proces, door den voormaligen hoofdredacteur der laatstgenoem de courant tegen Steinkopf ingesteld. Ter wijl dit proces aanhangig was, publiceerden de Times zoogenaamd toevallig, twee ver trouwelijke brieven van Steinkopf uit Berlijn aan den bedoelden hoofdredacteur, waarin Mackenzie als een «kwakzalver" werd voor gesteld, die ondanks beter weten keizer Frederik's kanker loochende met baatzuchtige en politieke bedoelingen. Ook schreef Stein kopf, dat Mackenzie na des Keizers overlijden Duitschland zou moeten ontvluchten. Stein kopf werd Vrijdag veroordeeld tot een schade vergoeding ten bedrage van 1500 aan sir Morell Mackenzie. De Times moet 150 betalen. FRANKRIJK. De minister Constans heeft zijn ontslag aangevraagd tengevolge van een persoonlijk geschil met den minister Tirard in den Za terdag gehouden ministerraad. De bekende staathuishoudkundige Teisse- renc De Bort ontving van de Regeering eene uitnoodiging om met eenige diplomaten Frank rijk te vertegenwoordigen op de arbeids- conferentie te Berlijn. De geleerde ver klaarde zich zeer vereerd met dit aanzoek, doch kon niet direct besluiten, die groote verantwoordelijkheid op zich te nemen, voor dat hij met de officieele stukken eene nauw lettende studie had gemaakt van de vraag stukken, die op het congres behandeld zullen worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de lijst goedgekeurd van de vrienden van het huis Orleans, die de hertog van Or leans verzocht heeft te mogen ontvangen. De hertogin van Chartres en prinses Margaretha, tante en verloofde van den Prins, zijn Zaterdag te Clairveaux aangekomen, waar de villa Maugran, tegenover de gevangenis gelegen, in allerijl voor de hooge gasten is gemeubeld. Behalve het Duitsche vorstenhuis betuigde het meerendeel der Europeesche regeerende vorsten den Prins hun sympathie. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt van 1 Maart ge seind Ten gevolge der aanvraag, door Bul garije aan de Porte als suzereine gericht, om maatregelen te nemen ter voorkoming van komplotten, gelijk die van Panitza, ge provoceerd door vijanden van Bulgarije, heeft de ministerraad gisteren besloten, een Turk- schen commissaris naar Sofia af te vaardigen. Vorst Nicolaas van Montenegro is van plan het hof te Belgrado te bezoeken en eerie samenwerking der beide Staten voor te stel len in Russischen geest. De Arnauten hebben opnieuw invallen in Servië gedaan drie dorpen in Oud-Servië werden door hen geplunderd. Een bataljon, dat op hen afge zonden is, heeft de orde nog niet kunnen herstellen. Schiedam, 3 Maart 1890. Z. M. de Koning heeft aan de Amsterdam- sche Vereeniging voor V'olksbaden vergunning verleend om aan het eerstdaags aan te be steden Volksbadhuis in den zgn. Jordaan (op het voormalige Karthuizers-kerkhof) den naam te geven van Koning Willems Badhuis »als zijnde het eerste volksbadhuis te Amsterdam en in Nederland en eene stichting van zeer groot belang voor den werkenden stand." stemden op het laatste oogenblik nog vele conservatieven voor den Duitsch-vrijzinnigen Vircbow, en redden daardoor zijn mandaat. In het algemeen kwamen bij de herstem mingen velerlei verrassingen voor, ook in de provinciën. Zoo werd te Breslau de schijn- baar verzekerde verkiezing van den conser vatieven opperpresident Seydewitz overhoop geworpen, doordien de socialist Futzauer zegevierde, terwijl in het tweede district van Breslau geheel onverwacht een Duitsch- vrijzinuige redacteur Vollrath, den socialist sloeg. Stettin en Rostock kozen vrijzinnigen, Koningsberg socialisten. Tot hiertoe wonnen de vrijzinnigen nog 16 a 18 plaatsen bij de herstemmingen. De Köln. Vulkszeilung bevat nog een na der bericht omtrent de werkstaking in de kolenmijn Johann. Zij zegt namelijk, dat nu in eene vergadering der daartoe behoorende mijnwerkers besloten is, de werkstaking voort te zetten, totdat de volgende eischen zijn ingewilligd: een werkdag onder den grond van acht urenafschaffing van over werk; de loonen te bepalen op een minimum van 4 marks daags voor houwers, 3 mark voor sleepers, 2.80 mark voor voerlie den, 1.50 mark voor jeugdige werklieden boven den grond. De Köln. Zeitung meldt dat Donderdag II. bij de mijnwerken van den Staat onder Saarbrücken werklieden-comi- té'.s zijn ingesteld. Er loopt te Berlijn een gerucht, volgens hetwelk de, naar het heette, verdwenen dr. Peters met de Duitsche Emin-expeditie de ïgeheimzinnige Europeanen" zouden zijn, die in Uganda onlangs den christen-koning een groote overwinning op de Arabieren deden behalen, tengevolge waarvan een christenrijk gesticht en de macht van den Arabischen slavenhandel aan het Victoria-Nyanza meer gebroken zou zijn. ENGELAND. Heftige tooneelen zijn Vrijdag-avond in het Lagerhuis voorgevallen. Labouchère ves tigde de aandacht op zekere schandalen in Cleveland-straat voorgevallen, en herhaalde de beschuldiging dat de regeering wel laag geplaatste personen vervolgen en straffen laat, maar die hooger op de maatschappelijke ladder staan, met name lord Somerset, ont snappen liet. Hij noemde daarom lord Sa lisbury, den minister van binnenlandsche zaken en den advocaat-generaal schuldig aan rechtsverkrachting. Spreker zeide verder dat sir Dighton Probyn namens den prins van Wales den achttienden October jl. lord Salisbury is gaan spreken over die schanda- 30) IX. Op het oogenblik, dat de kellner de sme derij binnenstapt, waar Dolf Kaas zooveel als lodger inwoont, zit mijnheer Jan Rijk aard in de ruime huiskamer van den smid en geeft zich dien dag geheel en al ten beste aan den eenigen broeder van mevrouw Rijkaard, den bovengenoemden Dolf Kaas, die het voorrecht heeft de zwager van zulk een groot en rijk man te zijn. Mijnheer Rijkaard houdt in zijn hart veel vau zijne vrouw. Hij was nog geen jaar gehuwd, toen hij reeds tot de ondervinding was gekomen, dat hij niet enkel zijne vrouw, maar ook haren broeder getrouwd had. Practisch, gelijk Rijkaard, vooral in zijne winkeliersjaren, meende te zijn, had hij de zusterlijke liefde van zijne vrouw weten te vereenigen met zijn eigen belang en van zijnen zwager Dolf een bruikbaren knecht in zijne winkelzaak gemaakt. Toen echter mijnheel' Rijkaard rentenier was geworden, brak voor den zwager de dag aan waarop hij de stad verliet, om als gepensionneerde in Noord-Brabant een stil, verborgen leven te beginnen. Zóó was Dolf in het landelijk Gastel terecht gekomen, waar hij al die jaren tevreden en gelukkig leefde. Hij had nimmer hooge aspiration gekoesterd en het gemakkelijk, ofschoon eenvoudig, leven, dat hij nu leidde, maakte hem tot een gelukkig- man. Mijnheer Rijkaard had hem een vast weekgeld toegezegd en zijne zuster zorgde, dat hij buiten dit weekgeld om, immer over vloedig zakgeld had, waarmede Dij onbezorgd aan zijne kleine liefhebberijen naar hartelust voldoening geven kon. Hij was dan ook in zijn kring bij allen in aanzien, een oprechte en vroolijke man, die zich vele vrienden gemaakt had, door de hartelijkheid, waarmede hij met allen omging en door de hulpvaar digheid, die hij immer bereid was te oefenen jegens een ieder, die zijne hulp kwam inroepen. Ieder jaar vergezelde Rijkaard zijne vrouw naar Gastel, om haren broeder te bezoeken; en de dag dien hij daar doorbracht, werkte niet weinig mede om liet aanzien te vestigen welk Dolf Kaas als zwager van zulk een rijk man te midden dezer eenvoudige menschen ge noot. Binnen in de ruime kamer, die op de smederij uitziet, zit aan de groote tafel op de eereplaats mijnheer Jan Rijkaard. Tusschen hem en zijne vrouw is Dolf Kaas gezeten met opgetogen gelaat schertsend en lachend naar zijne zuster luisterend, die van hare zijde haar best doet, om haren broeder dien dag zoo gelukkig als maar mogelijk is te maken. Aan de linkerzijde van Rijkaard zien wij den jSmid met zijn rond en opgeruimd gezicht, zich uitputtend, om, wat men noemt, zijnen voornamen gast aan de praat te houden. De smidsvrouw, die aan de zijde van me vrouw Rijkaard zit, heeft in dit opzicht een veel gunstiger plaats. Op gezellige wijze onderhoudt zij zich met de voorname mevrouw, die in het geheel niet groots is, maar min zaam luistert naar alles, wat zij van Dolfs levenswijze vertelt, en die wederkeerig haar honderden vragen stelt over haren broeder. De smid is juist bezig om mijnheer Rijk aard een denkbeeld te geven van de onver moeide kracht, waarmede hij het gloeiend ijzer op het aanbeeld smeden kan, als hij den kellner zijne smederij ziet binnenstap pen. Hij staat op en bekijkt eerst oplet tend den man met zijn week, bloemzoet ge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2