GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag-avond omstreeks zeven ure werd 'irand ontdekt in den schoorsteen van de gi'oote zaal der sociëteit «Harmonie" (Vriend schap) alhier. Onmiddellijk werden door het Personeel van den kastelein pogingen tot blnsschen aangewend, doch een slang aan de Waterleiding geschroefd, bleek te kort te zijn, 0rn de plaats van den brand te bereiken, zoodat men zich genoopt zag den slangeri- Wagen der politie aan te vragen. Vóór dat 'leze ter plaatse verscheen, was echter de '"'and reeds nagenoeg met eenige emmers water gebluscht. Daarbij hebben zich vooral ijverig geweerd de garcon Zou en zijn broeder, die onvermoeid waren om emmers Water aan te dragen en tot de plaats waar de brand woedde, op te Voeren. De schade door den brand veroorzaakt, is gering. De door het overlijden van den heer Van Adphen opengevallen betrekking van refendaris ter grilie van de Tweede Kamer der Staten- Henerual, zal waarschijnlijk, althans voorloo- pig. niet worden vervuld. De schrijver van het Kameroverzicht in de h. R. Ct. bericht, dat er een amendement te verwachten, geteekend door leden van alle richtingen in de Kamer, ten doel hebbend om aan de «oude weduwen" alsnog een zeker pensioen te verleenen. Door baron Von Saurrna Jeltsch, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Du'tsche Rijk bij het Nedei'landsch Hof, is aan den minister van buitenlandsche Zaken eene nota overhandigd, waarbij de Nederlandsche regeering wordt uitgenoodigd, deel te nemen aan de internationale confe- retie over den arbeid, welke op 15 Maart te Berlijn zal bijeenkomen. Dergelijke uitnoodigingen zijn verzonden aan de regeeringen van Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Zwitser and, Italië en Zweden. De Berlijnsche Nat. Zeil. meldt nu, dat de heeren Van Beveren enDomelaNieuwenhuis, die Zaterdag wegens gemis van een pas, uit Berlijn zijn verwijderd, daar thans zijn te ruggekeerd. Door tusschenkomst van de Belgische en de Nederlandsche gezanten, tot wie zij zich hadden gewend, zijn hun passen verschaft. Zij zijn voornemens nog eenigen tijd in Berlijn te blijven. Omtrent de bewering, als zou geen enkel telegram of brief, door den heer D. N. uit laat door het ruitje, dat op de smederij uit ziet en zich dan naar zijn lodger wendend vraagt hij «Dat is een vreemde in de bijt: zeg, Dolf, ken-de gij em Op het ont kennend antwoord van Dolf, gaat de smid naar voren, nieuwsgierig om te weten, wat die vreemde verlangen zal. «Is mijnheer Rijkaard hier? vraagt de kellner, als de smid tevoorschijn is gekomen ik moet hem spreken «l.l is wel ier, antwoordt de smid, maor of t eerskop oew te spraok wil staan, dat saol te bekiekeu sien." "Het zal toch moeten, vriend; ik heb een gewichtige boodschap voor mijnheer Rijk aard." »Kn wie mot 'k dan zekke, dat er is?" «Zeg maar, dat het iemand van het hótel 's, waar mynheer logeert." De smid gaat weder de woonkamer binnen »'t ls om oewes te doen, mijnheer Rijkaard, eèn oet 't ootel van Rosendaal." «Vraag maar eens, wat de man wil, zegt Rijkaard, op een ontevreden toon. Ik ben bier voor niemand te spreken." De smid keert naar de smederij terug. «Krek, as 'k oew zei; 't eerskop staat ier •bemand te spraok. Zeg-de-ge 't mij maar eens. wat oewes boodskop isik salt wel overbrieven vor oew." Berlijn aan zijn blad gericht, de bestemming hebben bereikt, zegt de Voss. Zeit., dat nu, na zijn terugkeer, de postadministratie be hoort te onderzoeken, waarom en doorwien zulk een bericht jin de wereld kon komen. Naar De Standaard verneemt, heeft mr. L. W. C. Keuchenius zich bereid verklaard, eene kandidatuur voor het district Goes te aanvaarden. De Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij vervoerde in Februari 35S.800 reizigers, opbrengende f 26.915.007s, tegen 346.721 reizigers, opbrengende f 26,145.8772 in de zelfde maand van het vorige jaar. In 't geheel is dit jaar ontvangen f 83.547.2072 tegen f83.183.447s in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Ter vervanging van zaliger den eerw. pater Zegers is thans door het bestuur der St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging te Rotter dam gekozen de eerw. pater Henr. Verhoe ven, Ord. Praed., prior in het klooster van het H. Hart, aldaar. De zilveren medaille met f50 gratificatie wegens 24-jarigen trouwen dienst is uitge reikt aan den werkman 2e kl. .1. A. Swee- broek, van de werkplaatsen voor draagbare wapenen te Delft. Inde voorloopige commissie tot oprichting van eene Nederlandsche vereeniging tot voorko ming van ongelukken in fabrieken en werkplaat sen, die Zaterdag te 's-Gravenhage zich defini tief heeft geconstitueerd, hebben o. a. zitting de heeren WesterouenvanMeeteren als v o orzit- ter; H. Cuno van Gelder te Gouda van Mal- sen, Den Haag; J.DenBraanker, te DelftG. Knuttel id; Dr. II. IJsel de Schepper, Gouda; E. Koechlin, Rijswijk D. v. d. Vorst, Leiden A. A. Knuijver, Den Haag P. L. C. De Cha- ro, Den HaagCarl Driessen, Leiden B. P. Huurmans, Den Haag; en mr H. J. 11. Mulder, Secretaris. In de afgeloopen week, bij den lagen waterstand en het stormachtig weer, ge beurde het te Scheveningen bijna eiken dag, dat de zee geldswaarden, en zelfs eene por- temonnaie met eenige specie blootlegde. Het meeste wordt aangetroffen op de strandvlakte van het Hötel Garni af tot voorbij het Hotel d' Orange. «Zeg aan mijnheer Rijkaard, dat mijn boodschap van dien aard is, dat ik hem noodzakelijk zelf spreken moet." «Zij de ge nouw nog niet wiezer geworden, man, 'k zek oew immers, dat ie oew niet te spraok staan wil I" «Ik moet mijnheer Rijkaard zelf spreken, zeg hem dat het een allergewichtigste tijding is, die ik hem mede te deelen heb." De smid brengt de boodschap over. «Laat de kerel dan maar hier komen," beveelt Rijkaard. De kellner treedt de woonkamer binnen en zonder aftewachten, dat men hem eene plaats aanwijst, zet hij zich vrijpostig op den stoel van den smid neder en grijpt vertrouwelijk naar de hand van mijnheer Rijkaard. Deze verontwaardigd over de gemeenzaam heid, die hij allerminst in dezen kellner dulden kan, zet zijn stoel eenige stappen achteruit en moet zich geweld aandoen, om bedaard te blijven. «Wat is je boodschap, kerel?" vraagt hij barsch. De kellner schudt met een droevig gelaat zijn gepommadeerd hoofd en roept dan op huilenden toon uit, terwijl hij tegelijk het geheele gezelschap eens opneemt«Nog zoo Na een langdurig lijden is Zaterdag-nacht te Amsterdam op 57jarigen leeftijd overleden de heer P. J. F. Everard, aan wien het katholieke Amsterdam zooveel te danken heeft. De «maatschappij ter exploitatie van onroe rende goederen" te Amsterdam, heeft aan haar huizen brandramen doen maken, waar door men bij een eventueelen brand van den eenen zolder naar den anderen van elk huis kan komeneen maatregel, welke zeer op prijs wordt gesteld en die, waar mogelijk, navolging verdient. Te beginnen met 9 Maart zullen van Harlingen (Fr.) op Leith, eiken Zaterdag met het eerste getij, stoomschepen eerste klasse varen, met aanzienlijke laadruimte, doch ook alle ingericht voor het vervoer van passagiers iedere boot zal een damessalon hebben, onder toezicht van eene hofmeesteres, en de kleinste boot zal gelegenheid geven tot vervoer van 50 passagiers. De agenten schijnen betoog te hebben op de tentoonstelling te Edinburgh in den aanstaanden zomer en op het nutuur- schoon der Schotsche Hooglanden, waar zij het vervoer van reizigers van hier uit trachten aan te moedigen. PERNIS. De Maatschappij voor Zeevis- scherij Poseidon alhier, keert over het af geloopen jaar 22 pCt. dividend uit. Onder de benaming Excelsior is hier eene politieke vereeniging van antirevolutio nairen opgericht. DEN HAAG. In de Russische kapel van den Ouden Seheveningsche weg werd Za terdag eene plechtige dienst gecelebreerd ter gelegenheid van de verjaardag van het af sterven van koningin Anna Paulowna. Z«kere J. A. te Grootebeek is in verzekerde bewaring genomen als de vermoedelijke dader van den diefstal met inbraak bij K. Boon Jz., landbouwer te Bovenkarspel. Bij eene huis zoeking werd eene som van ruim f400 in bankpapier in zijn bezit gevonden. Zaterdag-ochtend werd tusschen Antwerpen en Roosendaal in een der wagens van den trein Parijs-Amsterdam het lijk eener onbe kende dame van middelbaren leeftijd gevonden. Uit het plaatskaartje bleek, dat zij te Brussel vroolijk en blij op dit oogenblik en toch zoo bitter ongelukkig!" «De vent is dronken of gek roep Rijkaard uit, smid, zet hem de deur uit «Je heurt et, sinjeurtje, zegt de smidwe sien ier te Gastel, mennekens, die 't ons laostig maoken, stoppen we in de toren. Denk er om, 'k zit in de raod en eb ier in ons durp veul te zeggen." «Ach, goe je vriend, herneemt de kellner, het is zulk een pijnlijk bericht, dat ik voor mijnheer Rijkaard medebreng!" Dit zeggend haalt hij zijn zakdoek te voorschijn en veegt de tranen af, die langs zijne weeke, bolle wangen afvloeien. «Duivelsche kerel, wat moet je dan toch, roept Rijkaard ongeduldig uit; spreek, wat hebt ge te zeggen De kellner ziet mevrouw Rijkaard met een weemoedigen blik aan, drukt zijn hand op zijn hart en zegt met een diepe zucht«Mijn boodschap is van zulk een teederen aard, mijnheer Rijkaard, dat het mij onmogelijk is, om te spreken, terwijl deze allen er bij zijn." «Kom wiet', kom Dolf, zegt de smid, we sullen maor eiïekens naar voren gaan dan kan ie z'n benauwd hertje luchten." Terwyl de smid het voorbeeld geeft en de smederij instapt, volgt hem zijne vrouw met Dolf en laten mijnheer en mevrouw Rijkaard met den huilenden kellner alleen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3