BINNENLAND. betreffende de instelling van werklieden comités in de Staatsmijnen onder Saarbriicken, wier leden voor den tijd van drie jaren bij geheime stemming door de mijnwerkers worden gekozen. Aan deze comités wordt tot taak gesteld, voorstellen, wenschen of bezwaren het werkpersoneel ofvan den mijn- directeur voor te dragen, en daarbij voor komende kwestiën omtrent arbeidstoestanden alsook omtrent wijzigingen in de regeling van het werk, zoowel aan de mijnwerkers als aan den daarbij betrokken directeur voor te leggen, kennis te nemen van de onderlinge geschillen der mijnwerkers en die zooveel mogelijk te vereffenen, en voorts er toe mede te werken, dat de regeling van den arbeid, alsook de voorschriften met betrek king tot gezondheid en veiligheid der mijn werkers door de kameraden nauwkeurig worden in acht genomen. Er moeten vergaderingen der gedelegeerden met den directeur worden gehouden, vier maal 's jaars, of zoo dikwijls de directeur het noodig acht, of wanneer minstens vijf gede legeerden, behoorende onder de daarbij betrokken inspectie, daartoe aanvraag doen met vermelding der te behandelen onder werpen. ENGELAND. Depêches uit Montreal te Londen ontvan gen maken melding van het vormen eener liga om Canada's onafhankelijkheid te ver krijgen. Eene geheime junta bestuurt deze liga en zal aan de regeeringen der Nieuwe Wereld een manifest zenden om haar uit te noodigen, gemeenschappelijk samen te wer ken tot het verkrijgen van Canada's onaf hankelijkheid. De Engelsche organen steken echter den spot met deze beweging. De limes verneemt uit Kaïro, dat een lid van het spoorwegbestuur plannen heeft uit gewerkt voor eene spoorweglijn tusschen Girgeh en Assoean, alsook voor den aanleg van 22 Nijl-afdammingen tusschen Assoean en Khartoem, ten einde de scheepvaart op den Nijl mogelijk te maken ondanks de wa tervallen. De totale kosten worden geraamd op 3,400.000. FRANKRIJK. Bij de eergisten plaats gehad hebbende herstemming in het vijfde arrondissement van Parijs, is de boulangist Naquet, de be ruchte Joodsche apostel der echtscheiding, tot afgevaardigde gekozen, met 4496 stemmen. Op zijn mededinger de Bourneville waren er 3694 uitgebracht. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de heer Dreyfus de Regeering geïnterpelleerd over de aftreding van den minister Constans. Hij verklaarde te twijfelen dat zijne aftreding het gevolg is van eene woordenwisseling in den ministerraad, naar aanleiding der benoeming van een ambtenaar (den voorzitter van het hof van cassatie). Hij geloofde veeleer dat Constans' heengaan het gevolg is van sinds eenigen tijd bestaande oneenigheden in het Kabinet. Het is voor de republikeinen tijd om de te volgen politiek uiteen te zetten. De minister-president Tirard betwistte de juistheid van hetgeen door de bladen omtrent de reden van Constans' aftreden is medege deeld. Hij, spreker, heeft niets terug te nemen van, of toe te voegen aan het pro gramma, dat de Regeering reeds herhaaldelijk heeft bekend gemaakt. De Regeering wil, gelijk altijd, de eensgezindheid onder de republikeinen bevorderen, door het ter zijde stellen van kwestiën welke strijd onder hen kunnen uitlokken, en zich te kunnen bezig houden met de door het land gewilde aan gelegenheden en hervormingen. De door de Regeering ingediende begrooting is een werk van de hervorming. Verder noemde de Minister zeker aantal ontwerpen op, die de Regeering voornemens is bij de Kamer in te dienen. Dreyfus verklaarde vervolgens, dat alle Fransche harten getrild hebben bij het ver nemen, dat Frankrijk ging deelnemen aan de conferentie te Berlijn. Daarop antwoordde de minister Tirard, dat de ministers zoo vaderlandslievend mogelijk waren. Het Kabi net zal de economische en sociale Kwestie onderzoeken. Hij zeide vervolgens (het ging onstuimig toe in de Kamer), dat het Kabinet nooit voor eene verantwoordelijkheid is terug gedeinsd. Hij zal de Kamer een votum van vertrouwen vragen, want het geldt hier het belang van Frankrijk. (Eenige toejuichingen deden zich hooren). De heer Bourgeois, de nieuwe minister, zeide dat de Regeering met en door de Ka mer sterk moet zijn. Evenals zijn voorgan ger, wiens voorbeeld hij volgen zal, zal de Minister krachtig zijn en wenscht hij her vormingen in het belang der zwakke leden van de maatschappij voor te stellen. De Regeering is voornemens met alle republi keinen naar vooruitgang te streven. {Toe juichingender linkerzijde). De Minister keurt de onbestendigheid der ministerion af. De Kamer heeft aan de zeer duidelijke staat kunde van het Kabinet steeds hare goed keuring gehecht. Langdurige toejuiching in het linker centrum.) Na sluiting der beraadslagingen werd de eenvoudige orde van den dag, welke de Re geering bestreed, afgestemd met 319 tegen 210 stemmen. De minister-president Tirard verklaarde zich te vereenigen met eene door Bardoux voorgestelde motie, behelzende dat de Kamer, vertrouwen stellende in de Re geering, zich verzekerd houdt dat deze vol harden zal in eene beslist republikeinsche staatkunde, overeenkomende met 's lands wenschen. Deze motie werd met 249 tegen 200 stemmen aangenomen. Een telegram uit Cotonon van 3 dezer meldt, dat de Fransche kommandant Terrillon de Dahomeysche troepen opnieuw ten noor den van Cotonon heeft geslagen, 800 hun ner zijn teruggedreven met verlies van 100 dooden en gewonden. De Franschen hadden een verlies van 3 gekwetsten. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat de Regeering aan de mogendheden alle bijzonderheden omtrent het komplot verstrekt heeft, ook den naam van den dictator, door de Russische regeering voor de Bulgaren gereed gehouden, namelijk den vroeger hoog- geplaatsten generaal Dumnatovitch. Dépêches uit Weenen melden, dat de Bulgaarsche regeering andermaal stappen doet te Constantinopel, om de erkenning van Bulgarije door de groote mogendheden te verkrijgen. Zij onderhandelt voorts over de uitgifte van een nieuwe leening van 80 mil- lioen frank voor den aanleg van spoorwegen tusschen Varna, Bourgas en Sofia, alsook tusschen Tirnova en Schoemla. Een Anglo- Fransch syndicaat deed eene aanbieding, maar de Landerbank krijgt vermoedelijk het contract. De Daily News verneemt uit Athene, dat duizend Cretensers in eene vergadering be sloten hebben naar het eiland terug te keeren, en wel tot het hervatten van de guerilla. Ofschoon de Porte den terugkeerenden pas poorten aanbiedt, zendt zij tevens nieuwe troepen naar het eiland. ROM F. De H. Vader heeft eene breve uitgevaar digd, waarbij Z. II., aan het meermalen uit gesproken verlangen van zeer vele Spanjaar den voldoende, het feest van den H. Jozef voor Spanje als verplichten feestdag herstelt. Jl. Zondag-middag ontving Z. H. de Paus de kardinalen en prelaten, die hem kwamen gelukwenschen met zijn 80en geboortedag samenvallend met den twaalfden gedenkdag van zijn pontificaat. De receptie ving ten twaalt ure aan met de lezing van het adres van kardinaal Monaco Lavaletta, deken van het H. College. De Paus was zeer wel en beantwoordde de heilwenschen met eene rede, waarin hij zeide, dat het wederkeeren van dien dag hem eene waarschuwing was, dat zijne dagen geteld waren. Vele jaren waren over zijn hoofd gegaan met al hunne nooden en de toekomst schijnt ernstig, doch hij was getroostzijne kluch ten, zijn leven heeft hij gewijd aan de glorie van God en aan het welzijn der Kerk. Hij sprak den wensch uit, dat het God moge behagen aan de Kerk en haar Hoofd de vrij heid en onafhankelijkheid te hergeven. Het verheven doel van zijne regeering is het onderwijzen van de waarheden van het Evangelie aan allen. Daarvoor heeft hij en cyclieken geschreven om de volkeren te onderrichten. Heeft hij tot dusver de grond slagenvan het familie- en staatkundig leven uiteengezet, voortaan zal hij hoofdzakelijk over de sociale kwestie spreken. Zij, die daartoe in staat zijn, moeten mede werken tot oplossing van dit vraagstuk, vooral met behulp van de school en van de pers. Hij zal hen voorgaan, werkend zoolang het dag is en zich door niets laten weerhouden. Hierna onderhield de Paus zich met ver schillende prelaten. Later op den dag kwamen de gezanten. In de Sixtijnsche kapel werd ter gelegen heid van den verjaardag van 's Pausen kro ning eene pontificale Hoogmis opgedragen door kardinaal Melchers, waarbij de Paus op zijn troon tegenwoordig was, omringd door de kardinalen, diplomaten en het hof. SPANJE. De Koningin-Regentes zal een amnestie- besluit doen uitvaardigen ter gelegenheid van het herstel haar zoons, koning Alphonso XIII, waarbij een groot aantal gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld. Ook ver grijpen bij verkiezingen en in de staatkunde begaan zullen hierin begrepen worden, be halve ingeval de veroordeelden zich in vrij willige ballingschap hebben begeven. De Raadkamer van het hof van cassatie heeft termen gevonden, om tegen graaf Benomar, beschuldigd van als gezant te Berlijn hem toevertrouwde geheimen verklapt te hebben en voort te zijn gegaan met het uitoefenen zijner functie, nadat de regeering hem aangeschreven had de zaken van het gezantschap aan een ander over te dragen, de vervolging voort te zetten. Schiedam, 4 Maart 1890. Z. M. de Koning heeft bij beschikking van 22 Februari het beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging ter bevordering der paar denfokkerij en verbetering van het paarden ras in Gelderland. Bij kon. besluit van 25 Februari is voor de verschillende gemeenten des rijks vast gesteld het eerste gedeelte van het bedrag, hetwelk aan haar ter tegemoetkoming in de kosten der 7e algemeene volkstelling zal toegekend worden. De minister van binnenlandsche zaken heeft te kennen gegeven, dat de betaalbaarstelling zal geschieden met 1 April a. s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2