worpene opmerking over den verplichten per- soonlijken'dienst, waarop de Standaard schijnt te zinspelen, ruiterlijk te Haarlem amende honorable gedaankan dit voorbeeld geen navolging vinden bij den minister van oor log Mogen wij Katholieken niet verlangen, die in hem, tot dusverre aan het staatsleven vreemd gebleven zijnde, de Katholiek de bo venhand verkrijgen boven den militair, die geen afstand wil doen van een eenmaal op gevat liellingsdenkbeeld Laat de Standaard niet uit het oog ver liezen, dat er sedert een jaar geleden veel veranderd is. Kon destijds de agitatie van Katholieke Kiesvereenigingen ontijdig ge noemd worden met het oog op de nog niet ingediende wetsontwerpen tot herziening der schoolwet, thans is punt I van het gemeen schappelijk program voorloopig alliums van de baan. Herziening van de wetten op het Middelbaar en Hooger Onderwijs maken ook een deel uit van het Katholieke program van actie en eindelijk verleden jaar heeft men wel is waar een aanloop genomen, om de Eerste Kamer in anti-liberalen geest omtezetten, maar men is halverweegs blijven steken. Wanneer nu de verschuiving, welke in het Ministerie heeft plaatsgegrepen, wan neer het optreden van Mr. A. F. de Savornin Lohman want Mackay had zich ten dien opzichte de handen gebonden beleekent, dat erop eene of andere wijze storm zal ge- loopen worden tegen de liberale meerderheid van de Eerste Kamer en ruiterlijk zal gestre den worden voor de rechten der Vrije Uni versiteit, dan bestaat er kans, dat Katholie ken en Anti-revolutionairen de gemeenschap pelijke campagne nog geruimen tijd blijven voortzetten en er nog veel goeds in het be lang van het land tot stand zal worden ge bracht. Maar dan dient het struikelblok van den verplichten persoonlijken dienst door toegeven van Anti-revolutionaire zijde uit den weg geruimd te worden. Alles, wat men leest, maakt echter den indruk dat door Dr. Kuyper en de zijnen de afschaffing van de plaatsvervanging meer op prijs gesteld wordt, dan de gelijkstelling van de Vrije Universiteit op gereformeerden grondslag met de Staats-Universiteiten. Of is hij tot bereiking van laatstgenoemd doel niet zeker van de droite van de Anti-revo lutionaire Kamerclub ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. Uit Johannesburg wordt van 5 Maart ge seind Gister is de staatspresident Kruger alhier aangekomen. Eene ontzaglijke, opge wonden volksmenigte verhinderde hem eene lange redevoering te houden, gelijk hij voornemens was. Kruger roerde kortelijk het spoorweg-vraagstuk aan, ten aanzien waarvan hij beloofde bijzonderheden te zullen mededeelen aan verschillende deputation. Eene groote menigte verzamelde zich des avonds weder op het marktplein. Er werden redevoeringen gehouden, waarin het beleid der Transvaalsche regeering in hevige termen veroordeeld werd, en teleurstelling werd uitgesproken over de magere beloften, door Kruger gedaan. De bevolking haalde daarna de Transvaalsche vlag van het regeerings- gebouw omlaag, en verscheurde en vertrapte haar te midden van de grootste opgewon denheid. De volksmenigte heeft zich daarna naar het huis van den Landdrost begeven, waar Kruger eene deputatie ontving. Ondanks de aanmaningen van den Landdrost, die zeer populair is, om zich te verspreiden, vernielde tie menigte, onder het zingen van Rule Britannia, do afsluitingen van het huis, ter wijl zij trachtte eene andere Transvaalsche vlag omlaag te halen. Dit werd echter ver hinderd door een groot korps gewapende politie, dat inmiddels kwam aanrukken. De geheele zaak wordt beschouwd als een schan delijk straatrumoer, ontdaan van alle politieke beteekeriis. DUITSCHLAND. De uitslag der tot dusver bekende 392 van de 397 herstemmingen voor den Rijks dag is, dat gekozen zijn: 71 conservatieven, 21 leden der Rijkspartij 41 nationaal-libe- ralen; 104 leden van het Centrum67 leden der vrijzinnige partij 36 socialisten'11 Welfen; 16 Polen; '1 zoogen. »wilde" libe raal; 10 Elzassers 1 Deen; 9 democraten en 4 anti-semieten. In de 5 districten voor welke de uitslag nog niet bekend is, zijn naar de voorloopige uitkomsten gekozen '1 conservatief, 2 leden van het Centrum en 1 democraat. Aangaande den uitslag dei- herstemming te Freiburg tusschen een natio- naal-liberaal en een lid van het Centrum is nog niets bekend. De Keizer heeft gisteren aan een feest maaltijd aangezeten van den Landdag der provincie Brandenburg. Ilij nam deze ge legenheid te baat om in eene toespraak den nadruk te leggen op het nauwe verbond tusschen de Brandenburgers en de Hohen- zollerns. De Brandenburgers hebben zijn Huis trouw gediend in tijden van voorspoed en van nood. In dagen van nood leert men pas zijne vrienden kennen. Men heeft hem verweten, dat hij te veel gereisd heeft zijnerzijds beveelt hij allen aan, reizen te ondernemen, dan eerst zal men de menschen en de gebeurtenissen kalmer ieeren beoor- deelen. Ik heb des nachts in volle zee den sterrenhemel aanschouwd en ben daarbij tot geheel andere gedachten gekomenik heb in den vreemde onze vaderlandsche politiek leeren beoordeelen en wordt daardoor voor overhaaste stappen behoed. Ik zal de tradi- tiën van mijnen grootvader volgen, die mij den weg heeft aangewezen, dien ik denk te bewandelen. Wie zich bij mij aansluit, dien ben ik danbaar; tegen hem die van mij zich afkeert, zal ik mij weten te verdedigen. Mocht men ons aanvallen, dan staat ons een groot en dapper leger ter zijde. De Keizer ein digde met een dronk op de provincie Bran denburg. Ruim drie uren en een kwartier bleef hij aan den maaltijd, en onderhield zich, toen koffie en sigaren rondgedeeld werden, op de meest beminnelijke en vroolijke wijze met velen der gasten. Er schijnt eene voor de koloniale politiek van Duitschland in Oost-Afrika gewichtige overeenkomst tusschen Engeland en Duitsch land getroffen te zijn. Engeland weigerde de bezitrechten van de Engelsche Oost-Afrika- Maatschappij op de eilanden Manda enPatta te erkennen, welke eilanden gelegen zijn voor het onder Duitsche protectoraat staande sultanaat-Witu. De sultan van Zanzibar had die eilanden welke zijn eigendom heetten te zijn; aan de Engelschen afgestaan, waartegen de Duitsche Witu-Maatschappij in verzet kwam op grond dat de eilanden behooren onder het sultanaat-Witu. De Eeutsche Oost-Afrika Gesellschaft en de Witu-Com- pagnie hebben thans het voornemen met elkander samen te smelten. ENGELAND. Bij de verkiezing in het Londensche dis trict St. Pancras, vacant geworden door de verheffing van den conservatief Cochrane tot het Pairschap, heeft de Gladstoniaan Bolton met 2657 stemmen de overwinning behaald op den conservatief Graham, die 2549 stem men verkreeg. In het Lagerhuis bepleitte Anington het amendement van Gladstone, terwijl hij ver scheidene telegrammen voorlas, gewisseld tusschen Soatnes en den agent van de Times te New-York, betrekking hebbende op het betalen van getuigen. Tijdens het debat veroorloofden de Parnellisten zich op luid ruchtige wijze hunne vreugde te uiten over den uitslag der verkiezing in St. Pancras, zoodat de voorzitter hen tot de orde roepen moest. ITALIË. In de Kamer heeft gisteren de heer Ple- bano zijne interpellatie over de zaken in Afrika gehouden. Hij verklaarde, bevreesd te zijn dat de bezetting van Keren niet de goede uitkomsten zal hebben, die er van verwacht worden. Het tusschen koning Me- nelek en Italië gesloten tractaat schijnt niet geschikt om de ïtaliaansche grens te verze keren. Plebano veroordeelde tevens het bezetten van Massowah. Imbriani ontkende dat de maatregelen van den minister van buitenlandsche zaken tot dusver eenig afdoend resultaat voor Italië hebben gehad. Naar zijne meening is de eenige die er voordeel van getrokken heeft, koning Menelek. Bij den tegenwoordigen staat van zaken is het niet eerlijk, het land in dergelijke avonturen te storten engelden uit te geven, die niet op de begrooting zijn gebracht. Het volk heeft van deze persoon lijke politiek meer dan genoeg. Ferrari sprak als zijne meaning uit, «lat de bepalingen van het tractaat van Italië met Ethiopië aan de goedkeuring van het Par ement onderworpen moeten worden. Bac- carelli verklaarde dat men, lettende op het votum, uitgebracht in Juni 1888, van de regeering geenerlei rechtvaardiging van hare maatregelen eischen kan, aangezien de Ka mer haar toen onbeperkte volmacht heeft verstrekt. BINNENLAND. Schiedam, 6 Maart 1890. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 5 Maart. Bij de voortgezette behandeling van de Pensioenwetten verklaarde de Minis ter van Financiën zich bereid eene spe ciale wetsbepaling voor te dragen, strekkende om ten behoeve der aspirant-stenografen de tijdelijke dienstjaren mede te rekenen in het pensioenbedrag. De heer v. d. Kaay stelde voor de enkele gevallen, waarin teruggaaf van de eenmaal gestorte pensioenbijdrage kon geschieden, uit te breiden tot de ambtenaren uit den dienst ontslagen. Dan behoorde ook aan nabestaanden van overleden ambtenaren de bijdrage teruggege ven te worden, zeide de Min. van Fin., die het amendement onaannemelijk achtte, het welk dan ook met 51 tegen 20 stemmen werd verworpen. Over een amendement van den heer Roell, om de rechten op pensioen meer te verze keren, onstond eene uitvoerige gedachtenwis- seling. In afwachting van het tot stand komen eener administratieve rechtspraak, wilde de heer Hartogh den civieleri rechter voorloo pig in deze doen beslissen. De meerderheid der commissie van rap porteurs was voor het amendement, dat des ondanks met 44 tegen 36 stemmen werd ver worp en. De beraadslaging is gevorderd tot art. 22 (schorsing van het pensioen tijdens het on dergaan van gevangenisstraf) en zal heden worden voortgezet. De heeren Gleichman, Huber, Van Kerk wijk, Heemskerk en Walter hebben bij amendementen voorgesteld aan een Pen sioenraad uit de burgerlijke ambtenaren, samengesteld uit vijf leden en een secretaris

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2