allen Hoor Hen Koning te benoemen en on bezoldigd, op te dragen liet onderzoek van de aanvragen om pensioen en liet uitbren gen van advies daarvan. De Raad zal be voegd zijn om van de Departementen van algemeen bestuur de vereiscbte inlichtingen te vragen wederkeering geeft hij de ver eiscbte inlichtingen aan de Departementen. Dinsdag 4 Maart, voor 27 jaren, werd de heer J. J. Van Kerkwijk als lid der Tweede Kamer beëedigd. De bekwame afgevaar digde voor Zierikzee had sedert onafgebro ken zitting in de Kamer en is thans het oudste lid in «dienstjaren." Ook te Ruhrort is eene adresbeweging op touw gezet ter aanbeveling van Rotterdam als aanleghaven der nieuwe gesubsidieerde D i litsche stoom vaartlij nen In eene rede te Rotterdam voor de R. K. leesvereeniging gehouden, verklaarde dr. Schaepman, dat bij den persoonlijken dienst plicht geen specifiek katholiek belang betrok ken is, maar de nijvere burgerstand zou er liet zwaarst door getroffen worden. Tegen per soonlijke dienstplicht met loting achtte hij plaatsvervanging het noodzakelijk correctief. Ook moesten de vrijheden der Kerk onaan tastbaar zijn. Voor de leden der Vereeniging van Man- delsbedienden »Mercurius" te Rotterdam trad Dinsdag-avond als spreker op de heer YV.F. Tak, van Schiedam, met het doel de rede voering, voor eenigen tijd op dezelfde plaats door den heer Bahlmann gehouden ter verde diging van zijn wetsontwerp betreffende het heffen van graanrechten, te wederleggen. Vooreerst werden ook door den heer Tak de historische feiten opgesomd, om te bewijzen, dat onze voorouders Jan de Witt, Oldenbar- neveld, prins Willem IV, geen protectionis- ten waren, doch al waren zij het ook geweest, behoeven wij liet dan ook te zijn Met voorbeelden uit vroeger en later tijd (Duitschland heft 5 mark, Frankrijk 5 francs invoerrecht op tarwe) waarschuwde spr. tegen de protectie; de landbouw is er in genoemde landen meer door geschaad dan gebaat, de doorvoering der protectionistische beginselen is gebleken te kornen ten nadeele van den consument en slechts tijdelijk ten voór- deele van den producent, dus te zijn een voortdurend nadeel voor velen en een tijde lijk voordeel voor slechts enkelen. De stelling van den heer Bahlmann als zouden invoerrechten op de granen een equi valent zijn voor de personeele belasting en de kosten van gas- en waterleiding, werd eveneens door den heer Tak bestreden, omdat deze belastingen in zekeren zin zijn belas tingen op de welgesteldheid, terwijl invoer rechten op graan allen treffen, in't bijzonder den handwerkman. Dat de broodprijzen zouden stijgen is vol gens den heer Tak buiten kijf en ten be wijze gaf hij de winstcijfers benevens de getallen aangaande het meelverbruik van de Maagsciie Broodfabriek, benevens die van de Rotterdainsche over 1889, waaruit bleek, dat bij graanbelasting de winstcijfers zouden Omslaan in reusachtige verliescijfers, waarin alleen zou kunnen worden voorzien door ver hooging der broodprijzen. Dat het brood te Vlissingen niet duurder zou zijn ondanks den accijns, dan te Middelburg zonder dien, achtte spr. genoegzaam wederlegd. Het toenemend aantal landverhuizers uit Duitschland, benevens het toenemend aantal zelfmoorden in datzelfde land sinds de heffing van graanrechten, merkte spr. aan als een bewijs van financieelen achteruitgang der bevolking, en voorts wees hij ei op, dat voorstellen tot verlaging ofalgeheele afschaf fing van den zout- en zeepaccijns met 's hee ren Baldmann's voorstel aangaande graan rechten, niet, samengaan, terwijl hij" de vrees uit, dat de voordeelen uit de graanbelas ting de ministeries van oorlog en marine zullen toevloeien. Beslist nadeelig acht spr. graanrechten voor de veehouders (zuivelbereiding), voor de stiifselfabrieken, pellerijen, mouterijen, branderijen en bierbrouwerijen, terwijl alleen de landeigenaars er garen bij zouden'spinnen, wier vereenigingen ei- dan ook voortdurend op aandringen, evenals de kerkelijke besturen en liefdadige instellingen, waardoor ook de voorstanders der protectie moeten worden gezocht onder Katholieken en Anti-revolutio nairen. Spr. noemt de voorstellen aangaande de invoering van graanrechten koren op den molen der sociaal-democraten en wijst op Duitschland, terwijl hij ook vreest dat ons transito-verkeer er door zou lijden. Aan de profetiën van ïMassen-Production" waarmede Amerika ons zou bedreigen, hecht spr. geen waarde, die ook voor overproductie in Ame rika niet vreest, omdat de bevolking enorm wast. Spr. eindigde met een opwekking om bij de verkiezingen in Juni 1891 pal te staan voor den vrijhandel en vond aan 't slot zij ner rede toejuiching. De bijeenkomst was matig bezocht. (R. AV De Maasbode van de rede door den heer W. F. Tak voor de leden van sMercurius" gehouden, verslag gevende meent aan bet slot de volgende opmerking ten beste te moeten geven »De vereeniging Mercüvius boude ons de opmerking ten goede, dat, waar zij eene protectionistische rede, door eene vrijhan- delsgezinde doet volgen, zij wel het »hoor en wederhoor" toepast, maar dat het toch op merkelijk is, dat het steeds liberale sprekers zijn, die, buiten hun onderwerp om, aanvallen op de partijen hunner tegenstanders doen, hetgeen noch de katholieke, noch de anti revolutionaire sprekers, die Mercurius in haar midden heeft zien optreden, gedaan hebben. Tevens is het ons een raadsel, waarom, nu men onmiddellijk met economisch «tegengif" bij de hand was na de protectionistische rede van den heer Bahlmann, men het niet noo- dig geoordeeld heeft, na het radicale pleidooi des heeren Van Houten een ander politiek stelsel te laten verdedigen." Jl. Dinsdag werd bekend gemaakt, dat de baan van de Delftsche ijsclub was geopend en 's avonds electrisch zou worden verlicht. Gelukkig waren zij echter nietwas de vorige keer meer gras dan ijs, thans wei gerde de electrische verlichting haar werk. Treurig klonk de muziek van eenige draai orgels op de in het donker gehulde ijsbaan. Er bleven echter nog eenige liefhebbers zich amuseeren in 't licht van de zich nu en dan vertoonende maan, doch de meesten gingen teleurgesteld naar huis. Naar de II. Cf. verneemt, mag de vesti ging van een remonte-depót in de gebouwen en op de voormalige gronden der gestichten te Ommerschans, na een inspectie door den Minister van Oorlog, en sedert er door de genie naar water geboord is, als zeer waar schijnlijk worden beschouwd. Er zullen dan omstreeks 500 paarden geplaatst worden om daar voor den militairen dienst te worden geoefend. Een garnizoen van 200 man zal daarvoor voldoende zijn. De drie Leidsche kiesvereenigingen zullen een gemeenschappelijke aanbeveling opmaken voor de daar te kiezen kommissie van 27 le den, die naast den Raad advies zal moeten uitbrengen in zake bet voorstel der Regeering tot uitbreiding der gemeente. In die kommis sie zullen dus leden van alle partijen zitting hebben. Met de afbraak der muren van den atge- branden Stadsschouwburg te Amsterdam en het opruimen der puinhoopen is een aanvang gemaakt. De verwachting bestaat, dat de ruïne binnen eenige weken plaats zal heb ben gemaakt voor een flink plein, waar in Mei de bloemen kunnen bloeien. Uit Jutfaas wordt aan de N. Ft. Ct. ge meld Het gerucht omtrent diefstal van aardap pelen uit een onbewoond huis alhier, schijnt onwaar te zijn, daar de eigenaar zelf het tegenspreekt. Bij de aankomst van den sneltrein van 8.40 te Heerenveen stond Zondag ochtend de waggon van de brievenposterij in vollen vlam, zoodat aan spoedig blusschen niet te denken viel. Tus- schen de beide wanden derbovenbekleeding van den waggon steeg de vlam, zeer waarschijnlijk door de kachel veroorzaakt, omhoog. De brandende postwagen is achter gebleven. De brieven zijn naar de bagage wagen overgebracht. De schade aan den waggon is groot. De pakketten en brieven zijn echter gelukkig behouden gebleven. De werkstaking in de weverij van de heeren Ter Kuijle Morsman te Enschedé loopt ten einde. Reeds hebben vele arbeiders het werk hervat. Bij den gemeenteraad van Nijmegen is een voorstel van Burgemeester en Wethouders aanhangig gemaakt, om het groote Rivier badhuis met een afdeeling voor betalenden uit te breiden, waardoor men in staat ge steld zou worden, om het bestaande Badhuis met kleedkamers en de twee zwembassins geheel voor onvermogenden en het garni zoen te bestemmen. De kosten daarvoor zijn begroot op p.m. f 18.000. Het Instituut »St. Louis" te Oudenbosch herdacht Zaterdag jl. in een uitsluitend huiselijk feest den lang verbeiden lslen Maart, den dag van het gouden jubilé van zijn be staan. Het ongunstige jaargetijde was oorzaak, dat de plechtige viering voor de elèves uitgesteld werd tot de vroolijke Meimaand, terwijl de oud elèves hiertoe de onthulling van het monument op het graf van wijlen Vader Vineentius zullen afwachten. De feestviering was zeer opgewektin een korte maar schoone matinée, bijgewoond door de zeereerw. l ectoren en de leden der Hoofd commissie voor het monument, werd liet gouden feest in een kernachtige feestrede, afgewisseld door heerlijke gezangen, herdacht. Een woord van hulde aan de Commissie, als vertegenwoordigers der Sub-Commissiën en oud-Elèves, werd door hun President, den heer H. Gouverneur, niet minder kernachtig beantwoord. De heeren burgemeester en wethouders kwamen als tolken der gemeente hunne felicitaties aanbieden. Op de Merwede is de waterstand zeer laag, en sommige plaatsen de vaargeul beperkt, dientengevolge zitten er voor Gorinchem eenige schepen aan den grond. Dinsdag had tengevolge van de smalle vaargeul voor Gorinchem een geduchte aanvaring tusschen twee zeilschepen plaats. Een Haagsche tjalk, die daarbij groote averij bekwam, wierp snel een gedeelte der lading over boord, waar door het schip voor zinken gevrijwaard bleef. De lotelingen van Rok kan je trokken dit jaar naarBrielle, de plaats der loting, meteen zeer fraai oranjekleurig vaandel, door een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3