No. 3629. VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13e Jaarg. Zaterdag 8 Maart 1890. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Adverteutiëu ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEOA Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het «uteursrecht van den inhoud (lezer courant is ver- Mkerd rolgens de Wet Tan 28 Jnni 1881 (Stsbl. no. 124b) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaa*. DUITSCHLAND. De volledige uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag is thans bekend. Het Centrum heeft 3 zetels verloren en 12 ge wonnen, zoodat het aantal zijner leden van 98 tot 107 gestegen is. Nimmer was een par tij zoo sterk in den Rijksdag. De hospitanten van het Centrum of V\ elfen, die in het vorige Parlement slechts 3 man sterk waren, heb ben thans het cijfer van 11 bereiktook de zoogenaamde »wilde" von Homstein stemt doorgaans met de Centrumpartij Verder zijn gekozen 71Duitsch-vrijzinnigen waarbij 3 »wilde" liberalen zijn geteld 70 conservatie ven, 42 nationaal-liberalen, 37 sociaal-demo craten, 19 vrij-conservatieven, 16 Polen, 11 El- zassers, 10 democraten, 4 anti-semieten en 1 Deen. Thans moet nog in 9 districten wor den gekozen, waar leden zijn afgevaardigd, die ook in een ander district de zege hebben be haald. De nationaal-liberalen in het groother togdom Baden hebben al hun zetels verloren aan het Centrum en de democraten. De ofïicieele tekst der keizerlijke toespraak aan den maaltijd van den provincialen Land dag gewaagt eerst van den grooten Keurvorst die ingezien heeft dat Brandenburg zich de wereldmarkt (wereldmacht veroverenmoest. Nadat zijne eerste werkzaamheid op beveiliging der rust gericht was geweest, heeft de Keizer gelijk zijn grootvader, zijn zorg gewijd aan het welzijn der lagere klassen. De besluiten van den Raad van State zouden, in wettelijken vorm, spoedig nuttig werken. In het volken in het land ziet de Keizer slechts een door God hem toevertrouwd pand, welks bloei te bevorderen zijne taak is. »Allen die mij daarin helpen willen, zijn mij welkom; wie zich tegen dien arbeid verzet, zal ik ver pletteren." ENGELAND. I11 het Lagerhuis heett gisteren de heer Worms verklaard, dat de Regeering geen be richt ontvangen heeft omtrent de ongeregeld heden te Joharmisburg en daaruit afleidt, dat zjj geenerlei staatkundige beteekenis hebben, tenzij er misschien eene uiting van ontevre denheid over de vertraging der voltooiing van den spoorweg in gezien zou moeten worden. In zijn middag-editie maakten echter de Times eene dépêche uit Durban openbaar, welke de vijandige betoogingen tegen Kruger te Johaimisburg bevestigt, ten gevolge van het misnoegen der bevolking over de geschon den beloften van den Staatspresident, waarbij hervormingen en de gelijktijdige aanleg van den spoorweg van Transvaal naar de Dela- goa-baai en naar Bloemfontijn waren toege zegd. FRANKRIJK. Bij de ontwikkeling zijner interpellatie over de tot Frankrijk gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de internationale conferentie te Berlijn, heeft de heer Laur zijne verbazing over deze uitnoodiging uit gesproken, op grond dat Duitschland sedert 1870, zich steeds verzet heeft tegen het nemen van internationale maatregelen. Dit blijk van politieken vooruitgang, zeide Laur te midden van rumoer, drong het econo mische vraagstuk geheel op den achtergrond. Verder heeft de heer Laur het in de re geering afgekeurd, door middel van de pers te hebben doen bekend maken, dat zij de uitnoodiging tot deelneming aan de confe rentie heeft aangenomen, en als hij de poli tiek der twee laatst voorafgaande Kabinetten samenvatte in de woorden »Duitschland en Tonkin", dan was die van het tegenwoordige Kabinet geteekend met de woorden Duitsch land en Dahomey." Inmiddels verzaakt men de vriendschap met Rusland. Maar het ge zond verstand van liet Fransche volk prote steert tegen de tegenwoordigheid van de Fransche gevolmachtigden ter conferentie van Berlijnzelfs al ware de deelneming onschuldig, dan nog zou zij eene daad van slaafschheid zijn. (luide protesten ter linker zijde] door naar Berlijn te gaan, neemt men den schijn aan in het onherroepelijk verlies van Elzas-Lotharingen te gelooven. (nieuwe luide protesten De minister Spulier zeide in zijn ant woord, dat hij de plichten, welke zijn ambt hem oplegt, niet miskent, maar hij heeft eene andere opvatting der vaderlandsliefde dan Laur toejuichingFrankrijk mag niet weigeren deel te nemen aan eene conferen tie, welke zich ter taak stelt de arbeiders vragen te bestudeeren. Verder gaf de minis ter eene paraphrase van de nota, door hem aan den gezant te Berlijn gezonden. I11 deze nota geeft Ide minister uiting aan zijne ge voelens van welwillendheid jegens de arbei dersklasse. Hij brengt daarbij in herinne ring de uitnoodiging welke Frankrijk reeds eerder van Zwitserland had ontvangen, en legt den nadruk op den vorm, voor de uitnoodiging tot de conferentie te Bern gekozen. Die conferentie zou slechts een zuiver technisch en theoretisch karakter heb ben gehad zij zou enkel een internationaal onderzoek hebben gevormd, zonder ten aan zien van eenig vraagstuk eene bindende beslissing te nemen. Die conferentie liet alle kwestiën ter zijde over den arbeid van jeugdige personen en beperking van den j arbeidsduur, welke onmogelijk kunnen worden opgelost door eene internationale conferentie. Teneinde ieder misverstand te voorkomen, heeft Frankrijk zijne reserves geformuleerd, terwijl het overigens bereid is aan de con ferentie te Berlijn deel te nemen. De zin sneden in de nota betreffende de belangen der arbeiders werden met toejuiching begroet. Als besluit der interpellatie van Laur werd de eenvoudige orde van den dag, welke door den heer Spulier gevraagd was, aan genomen met 480 tegen 4 stemmen. Vóór de aanneming van deze dagorde waren er twee moties van afkeuring ingediend en beide verworpen. Voor de stemming verklaarde Paul de Cassagnac in naam der rechterzijde, dat telkens als Frankrijk voor kwesties van buitenlandsche staatkunde geplaatst wordt, er geene meerderheid of minderheid, maar slechts Franschen zijn. ITALIË. Bij de voortzetting der beraadslaging over de koloniale politiek heeft de heer Franchetti in de Kamer van afgevaardigden gesproken ten gunste van de kolonisatie in Afrika. Ook de heer Toscanelli verklaarde zich voor de staatkunde van den minister Crispi in Afrika. De minister van oorlog ontkende ten stel ligste dat er tusschen hem en Crispi on- eenigheidzou bestaan. Integendeel, deinAfri-' ka gevolgde politiek had zijne geheele instem ming. Met 193 tegen 55 stemmen nam de Kamer ten slotte eene motie aan, strekkende tot goedkeuring van de gedragslijn der Re geering ten opzichte van Afrika. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft ook de oppositie zich met het wetsvoorstel betreffende de legerreserve vereenigd, zoodat de wet met groote meer derheid is aangenomen. Blijkens particuliere berichten uit Pesth heeft Iioloman Tisza, ingevolge de houding- van het Parlement in zake de nationaliteits kwestie, met betrekking tot Kossuth, giste ren-middag zijn ontslag ingediend. Sedert 3 uur was te Pesth de ministerraad onder- voorzitterschap des Keizers vergaderd. Tegen den avond liep daar het gerucht, dat Tisza's ontslag was aangenomen. Te Weenen ver keerden eergisteren-avond dé steeds goed ingelichte kringen nog in onzekerheid omtrent het besluit des Keizersmen was echter aldaar meer geneigd aan te nemen, dat de Keizer Tisza's aanvrage met eene weigering beantwoorden zou.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1