13e Janrs:. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Woensdag 12 Maart o. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van (lit Blad: rf^iwHÉiiiiiii'o nnifirty Prijs der Ailvertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. O Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.no. 124?) Van 16 regels Elk gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden overeenkomsten aangegaan. ƒ0.00 »0.!0 billijke AFRIKA. De Transvaalsche regeering heeft van den gouverneur-generaal van Natal een telegram ontvangen, waarin hij zijne afkeuring te kennen geeft over de deelneming van En- gelschen aan de onlusten te Johannesburg, en verklaart, de vernieling der Transvaalsche flag te betreuren. De Transvaalsche re geering heeft echter het voorgevallene niet zwaar opgenomen en is ook niet overgegaan tot strenge maatregelen. De Standard verneemt uit Lissabon dat de Delagoabaai-spoorweg (Z.-Afrika) l3Amil- Üoen p. st. schadevergoeding eischt voor de confiscatie, terwijl de Amerikaansche regee- ring namens de weduwe van Murdo boven dien 3/a millioen p. st. schadevergoeding vordert. De spoordirectie zond den directeur Magniac, om met de Portugeesche regeering te onderhandelen. Hij bevond dat zij onge negen is eenigerlei eigendom der maatschappij terug te geven. De Amerikaansche en Engelsche regeeringen dringen aan op ruime schadevergoeding. ENGELAND. Uit Londen wordt van 10 dezer gemeld Men verzekert, dat de minister van buiten- landsche zaken bij het Kabinet te Berlijn een stap zal doen, om de bijeenkomst der conferentie uitgesteld te krijgen. Volgens berichten uit New-York te Londen ontvangen, gaven de afgevaar digden uit Chicago aan de commissie voor de wereldtentoonstelling de verzekering dat de tentoonstelling in 1892 kan klaarko men, waartoe de middelen ruimschoots vol doende zijn, doch dat, indien het Congres 'liet daarop staat, de tentoonstelling in'1893 zal worden gehouden. Volgens de gemaakte bouwplannen wordt Chicago's tentoonstelling zeer kolossaal. Rondom eenen 1100 voet hoogen stalen toren zal het hoofdgebouw zich tentsgewijze uitspreiden, terwijl de op pervlakte die van de Parijsche tweemaal overtreffen zal. De centrale toren wordt hooger dan de Eiffeltoren. In de kolenmijn Morfa nabij Cardiff heeft eene reeks ontploffingen plaats gehad, ten gevolge waarvan ongeveer 300 arbeiders be dolven zijn geraakt; waarvan men vreest dat or wel 160 omgekomen zullen zijn. FRANKRIJK. J1 Zondag hebben er zes verkiezingen voor de Kamer van afgevaardigden plaats gehad. Le Gien is Loreau, gematigd republikein (volgens anderen reactionair), gekozente Loulouse, eerste kiesdistrict, gekozen Labat, anti-republikein te Loches gekozen Muller, anti-republikeinte Fontenav, Guilmet, re publikein te Tours, Delahayc, Boulungiat. De commissie uit de Kamer voor het tarief van invoerrechten heeft aangenomen een recht van 3 francs op maïs en van 5 francs op maïsmeel. HET OOSTEN. Uit Constantinopel wordt aan de Daily Neivs gemeld, dat de Porte in een nota aan de mogendheden verzekert, dat op Creta de rust volkomen hersteld is. Alle uitgewe kenen, behalve achttien, mogen terugkeeren maar de Porte kan de voorgestelde opheffing van den staat van beleg niet inwilligen. Het geheele ministerie te Belgrado heeft zijn ontslag genomen. Gisteren-avond zouden de minister met de regenten bijeenkomen om een eindbesluit te nemen, dat aan de goedkeuring der Skuptchina onderworpen zal worden. Komen het regentschap en het Kabinet niet tot overeenstemming, dan zal er een voorloopig ministerie optreden, in afwachting der komst van Pascutch, die zich te St. Petersburg bevindt. Het geschil is ontstaan door de benoeming van Gladan Pojorgevitch tot lid van den Staatsraad. Eerstdaags zullen een aantal katholieke missionarissen door kardinaal Manning naar Klein A zië worden uitgezonden om een tegen wicht te vormen tegen de in Armenië ijverende Anglicaansche en Amerikaansche zendelingen. Door bemiddeling dezer missio- narisen hoopt men ook betrouwbare inlich tingen te verkrijgen over den toestand in Armenië. ITALIË. In Italië heeft men thans het zeldzame schouwspel eener parlementaire crisis te zien. De afgevaardigde Imbriani zei, dat Crispi niet eerlijk jegens hem gehandeld had, en toen nu de voorzitter Biancheri, geen intrekking van die woorden eischte, verliet Crispi toornig de zaal bij wijze van protest tegen den Voor zitter, die zich daarom genoodzaakt heeft gezien, het voorzitterschap neer te leggen. Ofschoon vele vrienden hem nog tot aanblij ven willen overhalen, blijft Biancheri bij zijn besluit. De Temps behelst een telegram uit Rome, waarin gemeld wordt, dat gisteren in de Kamer door den heer Dirudini, die het voor zitterschap waarnam, een brief is voorgelezen van den heer Biancheri, waarin deze zijn ontslag neemt als voorzitter der Kamer. De minister Crispi verzocht de Kamer het ont slag niet aan te nemen. De Kamer heeft daarop met eenparige stemmen besloten, ge lijk de heer Crispi verzocht heeft. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Pesth wordt van 9 dezer gemeld Tisza's houding' heeft in de hofkringen on tevredenheid gewekt en ook tot betoogingen aanleiding gegeven. Omstreeks 150 studen ten zijn gisteren-avond door de straten getrokken, roepende leve Kossuth en voor de Club der onafhankelijkheid kreten aan heffende. Daar hebben Eötvös en ook andere afgevaardigden hun toegesproken. In den namiddag was graaf Szapary door den Keizer ontvangen. Heden ochtend heeft de Keizer geruimen tijd met Koloman Tisza en 's namiddags met den minister Szapary en Szacky geconfereerd. ROME. Aan de Monde wordt uit Rome gemeld, dat de onderhandelingen tusschen Engeland en het Vaticaan de vorige week tot een definitief resultaat hebben geleid. Zoowel ten opzichte van Malta als van de bisdommen en apostolische vicariaten in Engelsch-Afrika is een overeenkomst getroffen. Men zegt dat in hetgeen omtrent Malta is vastgesteld» ook een bepaling voorkomt betreffende een eventueel samenkomen van het Conclaaf op dit eiland. Voorts wordt nog aan hetzelfde blad be richt, dat prins Bismarck namens den Keizer den Paus heeft uitgenoodigd aan de interna tionale arbeidsconferentie deel te nemen. Z. H. heeft de uitnoodiging evenwel afgeslagen en alleen de verwachting geuit, dat de Confe rentie bij het behandelen der arbeiders-vraag stukken zich van de beginselen der Kerk zal doordringen. SPANJE. In de provincie Murcia hebben overstroo mingen plaats gehad, die groote schade heb ben veroorzaakt. In het zuiden is het uitge strooide zaad geheel verloren. Een 1500-tal werklieden vervoegden eer gisteren zich bij het gemeentebestuur te Mala ga om werk en brood te vragen. Eene rustver storing of ongeregeldheid heeft er niet plaats gehad. Schiedam, II Maart '1890. De Koninklijke Academie van Wetenschap pen (afdeelingletterkunde) bekroonde gisteren Rudolf Van Oppenraay, leerling aan het gymnasium der Eerw. Paters-Jezuïten te Katwijk, met de gouden medailje, ter waarde van f 200, uit het legaatHoeufft, voor een Latijnsch prijsvers, waarin de zelfopofferende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1