Donderdag 13 Maart 1890. 13e Jaarg. No. 3633. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers 0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.G0 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. AFRIKA. De president der Transvaalsche republiek heeft doen afkondigen, dat hij zijne goed keuring hecht aan den onverwijlden aanleg van een spoorweg tusschen Bloemfontein en Johannisburg. Het bestuur der Kaapkolonie is thans bezig een spoorwegte doen bouwen, waardoor Bloemfontein met het spoorwegnet der kolonie verbonden zal worden. De ver lenging tot Johannisburg zal deze plaats met de zee in gemeenschap brengen. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de onderhandelingen van den vertegen woordiger der Delagoa-baai-spoorweg met den Portugeeschen minister van buitenland- sche zaken tot geen resultaat hebben geleid. Portugal weigert de Engelsche maatschappij te erkennen of er in toe te stemmen, dat de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten het recht hebben te intervenieeren. Intusschen annonceert de Delagoa-baai-Spwm., dat zij de vervallen coupons der obligatiën niet kan betalen wegens de inbeslagneming. DUITSCHLAND. De Centrumspartij in den Beierschen Land dag houdt haar woord: den liberalen minis ter-president von Lutz, die weigerde den Katholieken recht te doen wedervaren, ten val te brengen. Volgens haar grondwettig recht heeft zij reeds 100.Ü00 mark geschrapt op de post van 120.000 mark ter bevordering van de kunst te Munchen, door dien minister voorgedragen. Daarover nu wreken zich de liberalen doorstraatschandaal. Aan ver schillende leden der centrumspartij wordt des avonds ketelmuziek gebracht en tevergeefs heeft zij daarom den volgenden dag in de begrootingscommissie de bescherming der politie ingeroepen, vragende of een schrik bewind van kwajongens moest worden inge voerd. Het voornaamste liberale blad, dat de begrootingscommissie op hoogst oneerbiedige wijze vergeleken had met een bekend Ame- rikaansch spelletje»al de varkens in een stal" werd in beslag genomen en strafrech terlijk vervolgd. Inmiddels maakt de Mun- chener kunstenaars-vereeniging een adres aan den Prins-Regent en den Landdag gereed. Door dit alles is de katholieke meerderheid zoodanig verbitterd, dat de begrootingscom missie nog verschillende andere posten voor het onderhoud van kunst- of wetenschappe lijke gebouwen, o. a. voor het verwarmen der wereldberoemde Pinakotheek heeft doen ver vallen. Met het oog op de groote liefde voor de kunst, welke bij de bevolking der Beiersche hoofdstad bestaat en alleen nog overtroffen wordt door hare liefhebberij voor lekker bier, is er alle kans dat er nog meer opgewonden betoogingen zullen plaats hebben. ENGELAND. In het Lagerhuis was Maahdag-avond de beraadslaging over het rapport der commissie van enquête zoover gevorderd, dat het op de resolutie Smith voorgesteld amendement van Gladstone in stemming kon komen. Dit amendement, strekkende om de Regeering te treffen door de lasteringen van de Times te brandmerken, is, gelijk verwacht werd, door het Huis verworpen en wel met 339 tegen 268, dus met eene meerderheid van 71 stemmen. Bij de beraadslagingen herhaalde de Iersche nationalist Sexton de beschuldiging, dat agen ten van de Regeering de gevangenissen in Ierland rondgingen, aan de politieke gevan genen kwijtschelding van straf toezeggende, als zij zich bereid verklaarden voor de Times te getuigen. Dezelfde spreker beweerde dat lord Salisbury aan Pigott particuliere brieven schreet. Sexton bood aan, dit alles te bewijzen voor eene te benoemen enquête commissie. De minister Balfour loochende uit naam der Regeering de eerste beschuldiging, terwijl hij Sexton tartte, een brief van Salisbury aan Pigott voor te lezen of openbaar te maken. Gedurende zijne heftige redevoering beging Balfour een dwazen flater, door van ïlord Pigott" te spreken, terwijl hij lord Salisbury bedoelde, hetgeen tot langdurige vroolijkheid aanleiding gat. Balfour verweet den Parnellieten dat zij getracht hadden in het Iersche volk een verderfelijken geest te brengen, waarop Harcourt den minister voor de voeten wierp, dat hij de lasteringen van de Times tot de zijne maakte. Toen het tot stemmen over Gladstone's amendement kwam, stemden Chamberlain en andere afvallige liberalen niet mede. Gisteren vroeg de heer Montagu in het Lagerhuis, of er bij de conversie van Turk- sche of Egyptische leeningen ook stappen zullen gedaan worden tot conversie of af lossing van de leening, door Turkije met Frankrijk en Engeland gezamenlijk gesloten. Hierop antwoordde Goschen, dat hij eene mededeeling dienaangaande liever achter wege hield, ten einde speculatie niet te be vorderen. Voor het overige zou deze operatie slechts gezamenlijk met Frankrijk kunnen plaats hebben. Blijkens te Londen uit New-York ontvan gen berichten heeft de sub-commissie uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten voor de wereldtentoonstelling te Chicago aanbevolen de tentoonstelling den ln Mei 1893 te openen en uit de schatkist een krediet te openen voor £1.500.000 voor de inzendingen vanwege den Staat. OOSTENRIJK— HONGARIJE. Uit Budapesth wordt van gisteren geseind Zichy heeft verklaard dat, met het oog op de ministerieele crisis, de begrooting niet kan worden behandeld. Tisza zeide, dat er aan de Kamer nog geene mededeeling be treffende de crisis kan worden gedaan bin nen weinige dagen echter zou dit kunnen geschieden. De voorzitter verklaarde, dat daarna niets aan het behandelen der be grooting in den weg zou staan. De Pesther Lloyd bericht dat het nieuwe ministerie, onder presidium van graaf Szapüry in het laatst dezer week zich aan de Kamer- zal voorstellen, en dat het in de buitenlandsche staatkunde geen verandering brengen zal. De oud-minister Tisza zal eene nieuwe partij samenstellen en onder zekere voorwaarden de nieuwe bewindslieden steunen. SPANJE. In den Senaat heeft gisteren de minister van financiën, in antwoord op eene inter pellatie betreffende valsche schuldbrieven, verklaard dat er geen enkele valsche coupon betaald is geworden, terwijl de beursmannen weigeren de schuldbrieven der binnenlandsche schuld te verhandelen. Hij voegde er bij, dat er in het vervolg strenge voorzorgen zullen genomen worden tot het verijdelen van be drog. De Gaceta bevat een besluit, waarbij am nestie verleend wordt voor alle verkiezings- vergrijpen. BINNENLAND. Schiedam, 12 Maart 1890. Bij koninklijk besluit van 8 dezer is de heer N. van den Brandhof, gouverneur van Curacao, onder dankbetuiging voor de dien sten door hem aan den lande bewezen, met ingang van den dag waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal overgeven, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagtee- kening is tot gouverneur van Curasao be noemd de heer mr. C. A. H. Barge, lid van den raad van bestuur en voorzitter van liet hof van justitie in gemelde kolonie. (St.-Ct.) Het auteursrecht van den iuhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet, van 28 Juni 1881 Stsblno. -?■/-) -•.I-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1