Dr. P. van Aernsbergen. J. de la Court. BINNENLAND. Persoonlijke dienstplicht. HET OOSTEN. De Sultan van Turkije heeft na de over weging van de argumenten van de gezanten der groote mogendheden, besloten, prins Ferdinand van Coburg niet als vorst van Bulgarije te erkennen. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat opnieuw een aantal officieren op de lijsten des legers zijn geschrapt, daar zij verdacht worden van deelneming aan het komplot tegen de regeering. Prins Ferdinand heeft aan Stambouloiï de gouden medailje voor vader landlievend gedrag geschonken. De aanbieding ging vergezeld van een vleiend schrijven. Naar de Times verneemt, versterkt de Turksche regeerig de steden aan de Griek- sche grenzen. De Porte heeft bij de mogend heden geklaagd, dat Griekenland nalaat de vroegere maatregelen te nemen om het aan nemen van soldaten en het zenden van wapenen voor Creta te beletten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In Oostenrijk is door het Episcopaat be treffende de volksschool eene verklaring inge diend, welke verder reikt dan de indertijd door prins Lichtenstein ingediende motie en zich eigenlijk geheel aansluit bij Windhorst s desbetreffende voorstellen in de Pruisische Kamer van afgevaardigden. In de zitting der Hongaarsche Kamer, waarin de heer Tisza mededeelde, dat hij zijn ontslag genomen had, is het nog vrij heftig toegegaan. Toen de gevallen premier zijn besluit mededeelde, hief de oppositie den driewerf herhaalden kreet aan Leve de Ko ning! De leider der oppositie Iranyi, die na den demissionairen minister het woord voerde, was heftiger dan ooit. Hij legde Tisza ver raad, bederf en den economischen en zede lijken ondergang des lands ten laste. De oppositie juichte deze beschuldigingen op hartstochtelijke wijze toe, terwijl Tisza met de armen over elkander geslagen zat te luisteren. Toen de minister opstond om te antwoorden riep de meerderheid »Eljen", waarop de oppositie terstond uitgalmde Men moet thoch" roepen, wanneer men een Duit- scher toejuicht. De vergadering werd hierna onder groote opschudding opgeheven. Uit Budapesth wordt van gisteren geseind. Er heeft eene groote betooging plaats ter gelegenheid van den veijaardag der revolutie van 1848, 2000 personen trekken door de straten, schreeuwende »Leve Kossuth weg met Tissa!" Een detachement bereden poli tie beschermt de club der regeeringspartij. De menigte verspreidt zich. Men vreest nieu we betoogingen. PORTUGAL. De ontbinding van den gemeenteraad van Lissabon moet vooral zijn geschied, wijl hij volgens de officieuze bladen een broeinest van republikeinsche begrippen was. Het blad de Commercio gaat zelfs zoover van te beweren jat de voorzitter van den raad eene voorloo- pige republikeinsche regeering heeft willen uitroepen. De dubbeltjes-kwestie moet echter ook tot de vervanging van den gemeenteraad door commissarissen medegewerkt hebben. Op het vernemen van de tijding dat de Regee ring den raad ontbonden had, wilden de leden eerst nog tegenstand bieden. Spoedig kwamen zij echter op dit plan terug. SPANJE. De graaf van Parijs is Vrijdag jl. met de mailboot van Cuba te Cadix aangekomen. De gravin van Parijs met haar dochter en gevolg was haar gemaal aan de reede tege moet gestoomd. De graaf mocht wegens de quarantaine niet aan land gaan, maar de gravin ontving verlof de drie quarantaine- dagen aan boord door te brengen. De graaf zal slechts korten tijd in Andalusië vertoeven op een der kasteelen van den overleden hertog de Montpensierdaarna begeeft hij zich naar Italiëhij verklaarde zich zeer ingenomen met het gedrag van zijn zoon. De gravin zal einde Maart naar Clairveaux reizen. Zij heeft de overtuiging dat de jonge hertog spoedig zal worden vrijgelaten. In een Donderdag te 's-Hertogenbosch ge houden vergadering van de Voorzitters dei- Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Bra bant werd besloten de motie, die in al hunne Kiezersvereenigingen was goedgekeurd, ter adhaesie aan te bieden aan alle Katholieke, Antirevolutionaire en Conservatieve Kiezers vereenigingen in Nederland. Deze motie luidt thans als volgt: De ondergeteekenden, Presidenten der Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Brabant en wel in de Kiesdis- stricten Bergen-op-Zoom, Breda, Eind hoven, Grave, Helmond, 's-Hertogenbosch Oosterhout, Tilburg, Vechel, Waalwijk, Zevenbergen. Gehoord hunne Vereenigingen In aanmerking nemende dat de Rechterzijde der Volksvertegenwoor diging bestaat uit eene Vereeniging der Roomsch-Katholieke, Anti-Revolutionnaire en Conservatieve partijen dat hieruit noodzakelijk voortvloeit, wil ge noemd Bondgenootschap in stand blijven, alle partijen moeten trachten datgene te vermij den, wat tot verbreking dier samenwerking zou aanleiding geven dat het van algemeene bekendheid is dat een overgroot gedeelte van het Nederlandsche Volk van iedere politieke richting waaronder geheel de R. K. bevolking, de invoering van algemeenen of persoonlijken dienstplicht, als eene der grootste rampen beschouwt, die het zou kunnen treffen dat de R. K. bevolking voor niemand onder doet in liefde en gehechtheid voor Koning en Vaderland maar naar eigen oordeel daarin versterkt door het gezag van deskundigen, vermeent welke meening totnutoe door geen enkele steekhoudende redeneering is ontze nuwd, dat door de invoering van een dier stelsels een bijna ondraaglijken last der be volking zou worden opgelegd en het hoogste goed der burgeren, de vrijheid namelijk, on- noodig zou worden verkracht; dat bij het bekend verschil van gevoelen, omtrent deze aangelegenheid, bij de R. K. en de A. R. partijen, het behandelen van een wetsont werp, dat een dier stelsels zou bevatten, in plaats van tot verder samenwerken der par tijen, zou leiden tot verbittering en verbreking van het bondgenootschap dat bij dezen stand van zaken het Ministerie der Rechterzijde, als zijnde uit alle fractiën dier partij samengesteld, moet trachten, het bondgenootschap, waardoor de zege van Maart 1888 is bevochten, zoolang mogelijk te besten digen; uiten eerbiedig, maar dringend den wensch, dat het der hooge Re geer ing moge behagen, zulk een wetsontwerp niet in tedienen; verzoeken, alle Roomsch-Katholieke, Anti- revolutionnaire en Conservatieve Kiesver eenigingen in den lande, om van hunne in stemming met deze motie te doen blijken. 's-Hertogenbosch, 13 Maart 1890. Jac. W. van den Biesen. Jan Boex. Jan Bluijssen. H. M. Smits. F. L. van Spaendonck, V. P. F. W. M. Manders. M. L. Mommersteeg. A. G. J. Vkrbunt. De onderteekenaars verzoeken, om de ad- haesiën vóór 15 April aanstaande in te zen den aan Mr. Jac. W. van den Biesen, Advocaat te Breda. Schiedam, 17 Maart 1890. In de laatste dagen wordt zeer geklaagd over de verontreiniging van het water in de havens en grachten door petroleum, die ver moedelijk afkomstig is van de petroleum- bergplaatsen te Charlois althans op de Maas voor deze stad is de petroleum zeer goed waar te nemen. In 't belang van onze industrie is het gewis te wenschen, dat daarin spoedig ver andering kome. Naar men verneemt, heeft de heerFabius, benoemd inspecteur van het lager onderwijs, tegen 1 April ontslag uit den militairen dienst verzocht, terwijl hij eerstdaags zijn ontslag neemt als lid der Kamer. Daaruit volgt dus, dat zijn non-activiteit slechts van zeer korten duur is en klaarblijkelijk alleen de bedoeling heeft een verplichte aftreding als gemeenteraadslid te Delft te voorkomen. De toestand van het Kamerlid, den heer mr. Verniers van der Loeff, is, naar de Zw. Ct. meldt, zeer ernstig. De hoop op herstel moet uiterst gering zijn. Het lid van de Tweede Kamer, baron Michiels van Verduijnen, zal aanstaanden Woensdag 19 dezer, een diner aanbieden aan zijn medeleden van de katholieke partij. De kath. kiesver. van het district Waalwijk heeft reeds haar oordeel over den persoon lijken dienstplicht uitgesproken. In een te Nieuwkuik gehouden vergadering kwam het ontworpen adres ter tafel. Volgens een ver slag in De Tijd wordt daarin aan de Regee ring verzocht een wetsontwerp, dat persoon lijken of algemeenen dienstplicht voorstelt, niet bij de wetgevende macht in te dienen. Eene zeer levendige en langdurige bespre king ontspon zich naar aanleiding van de overwegingen van dit verzoek. Bleek hierbij eenerzijds dat men ook in dit district waar lijk grooten prijs blijft stellen op een voort durend samengaan met de andere fractiën der anti-liberale partij, van den anderen kant bleef men niet in gebreke duidelijk te doen uitkomen, dat men desnoods niets aarzelen zou, aan het behoud der plaatsvervanging (zij het ook in anderen vorm, vooral met opruiming der zoogenaamde «ronselaars") het bestaande politieke bondgenootschap ten offer te brengen, de gevolgen hiervan voor reke ning latende van de anti-revolutionairen, die in deze zaak zoo weinig blijk geven van in schikkelijkheid en politieken zin. De conclusie van het adres werd ten slotte bij acclamatie aangenomen. De katholieke kiesvereenigingen te Helmond en Tilburg hebben een besluit in denzelfden zin genomen. Volgens eene mededeeling van den voorzit ter der laatst gehouden algemeene vergade ring der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, werd de inzending Hollandsche kaas op de Pa- rijsche tentoonstelling met de z. m. bekroond. 'tWas echter een dure medaille geweest, want van de 120 gezonden kazen, waren er maar 15 teruggekomen en 105 zoek ge raakt. Met den bouw van het station te Maas sluis is een aanvang gemaakt. Ook is men begonnen aan den pijler voor de spoorbrug over de haven waarvan de hoofden reeds gereed zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2