I In den avond van den 13 Maart, te om streeks 8 uren, zijn in de roef van het Rijnschip Drie Gebroeders, liggende in de Rijnhaven aan de Princessekade (Fevenoord), Rotterdam, waarin zich alleen bevond de 11-jarige schippersvrouw, gekomen twee mannen, blootshoofds, met geheel zwartge maakte gezichten, die, nadat zij tot de vrouw gezegd hadden»waar is je geld als je niet stil bent, snijden we je den hals af", en nadat die vrouw hun, door vrees gedre ven, een kastje had aangewezen, de geld- trommel van haar zoon Willem daaruit gehaald hebben, en uit die trommel hebben ontvreemd een bankbiljet van honderd gulden, een bankbiljet van zestig gulden en eene som van dertig gulden, meerendeels bestaande uit rijksdaaldershebbende die personen de uit drukking gebezigd »We hebben al lang op Willem geloerd". De politie doet onderzoek. De eigenaardige teelt in het Westland brengt mee, dat de varkensmesterij daar een aanzienlijke uitgebreidheid heeft verkregen. Onder de inlandsche dieren zijn de West- landsche varkens ook wel gewild en de mesterij kan op goede uitkomsten wijzen, zoowel wat de zwaarte der dieren als de kwaliteit van 't spek aangaat. Toch staan de Westlanders op dit gebied verre ten achter bij de Groninger en Drentsche veehouders, die de varkensteelt op groote schaal uitoefenen, wat hoofdzakelijk in de laatste jaren tot stand is gekomen en wel door de sterke vraag van de Duitsche naburen naar biggen. Sommige boeren behalen met die teelt f 1000 winst per jaar, zonder dat zij nog hoofdzaak van 't bedrijf is. Te 's-Hage is in den ouderdom van 43 jaar overleden de heer J. C. A. M. Van der Kun, lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland voor Delft. Evenals zijn vader, in wien de Katholieken van Rotterdam zooveel verloren hebben, was hij een steun voor Kerk en armen en wordt hij behalve door de diep bedroefde familie, betreurd door zoovelen, die bij hem hulp vonden in velerlei nood. Moge hij het loon daarvoor reeds bij God ontvangen hebben(Msb.J Monseigneur Baroncini, laatstelijk auditeur van het Pauselijk gezantschap, vertrekt den 26 Maart voor zijn nieuwe bestemming naar Rome. Uit Wiesbaden wordt van 15 Maart aan het Handelsblad gemeld »D* rechtbank veroordeelde de directie van het Sanatorium tot het betalen van f50,000 aan dr. Mezger, benevens de rente, voor het huis te Amsterdam, hetwelk de directie van hem heeft overgenomen. De overige f45,000 moeten als eerste hypotheek op het huis geves tigd blijven. Het vonnis is terstond uitvoer baar verklaard. »De heer Mezger heeft zich bereid verklaard afstand te doen van zijn aanspraken op elke geldelijke vergoeding, mits hem zijn huis wordt teruggegeven. De heer Mezger zou door deze schikking een aanmerkelijk verlies lijden, maar daarvoor moet de Maatschappij er dan ook in berusten, dat alle betrekkin gen tusschen hem en de Maatschappij worden afgebroken. «Heden moet de directie over dit aanbod eene beslissing nemen." In de Groningsche venen dreigen de turf- arbeiders weder onrustig te worden met het oog op de vaststelling van het werkloon, dat er in de aanstaande turf-campagne zal ver- diend worden. Naar enkele plaatsen zijn maréchaussees vertrokken, om te zorgen dat de orde niet verstoord wordt. Aan 's Rijks Munt te Utrecht zijn thans de werkzaamheden hervat van de aanmun ting van een halve ton cents stukken, terwijl ook nog zilveren pasmunt zal worden gemaakt van 25- en 10 cents-stukken. Met het oog op en uit vrees voor den persoonlijken of algemeenen dienstplicht heb ben te Tilburg, naar de Bred. Ct. meldt, verschillende personen plaatsvervangers ge steld voor hun zonen, die toch vrij van dienst zouden zijn, en dit in de hoop, dat hun jongere zonen daardoor vrijstelling zullen bekomen, als de persoonlijke dienstplicht wordt ingevoerd. GEMENGDE BERICHTEN. In de mijn Nordstern, bij Kerkrade, had Zaterdag-nacht eene ontploffing plaats. De mijnarbeider Slangen van Spekholzerheide, werd gedood de werklieden Koulen en Jans sen zijn gekwetst. Een geacht ingezetene van Amsterdam had de rekening van den kleermaker ont vangen, maar die verloren, hoe wist hij niet. De rekening was echter in handen gekomen van een grappenmaker, die er onder schreet sik betaal ze in der eeuwigheid niet," waarna hij haar weer naar den kleermaker terugzond. Deze ging aanstonds naar den deurwaarder, die de rekening aan den eigenaar vertoonde. De man stond een weinig verbluft, dat hij het verlorene op zoo'n manier terug moest ontvangen, doch hij koos de wijste partij hij betaalde en daarmee was de zaak uit. Grooter verschil van temperatuur, dan de eerste helft van Maart opleverde, kwam zelden voor: Begin Maart wees de thermo meter 16 graden F. en den elfden reeds 50, een verschil van 34 graden dus binnen enkele dagen. De eerste dagen van Maart bijna evenveel graden beneden vriespunt als enkele dagen later er boven. Nog verdient opmerking, dat de thermometerstand 7 Januari en 11 Maart even hoog 50o F. was. Of het dus in Januari op sommige dagen ook onnatuurlijk zacht weêr is geweest! Ter gelegenheid van den 25n verjaardag der troonsbeklimming van Z. M. Leopold II, zal eene nijverheids- en kunsttentoonstelling plaats hebben te Luik van 30 Juni tot 30 September 1890. Den personen, welke verlangen er deel aan te nemen, wordt verzocht zich om programma's en verdere inlichtingen te wen den tot het algemeen secretariaat St. Leonard- straat 214 Luik. Dezer dagen heeft het Hof van Morbihan zekeren Le Riblaire ter dood veroordeeld, die den 5n Dec. jl. zijn vader met een bijl had doodgeslagen. De moordenaar is pas 19 jaar oud. Het Fransche tijdschrift Ciel et Terre meldt een zonderling natuurverschijnsel, waargenomen tijdens een storm, die einde Januari te Neufchatel woedde en wel van een regenbui levende rupsen. Sommige plek ken waren als bezaaid met deze dieren, waarvan men twee soorten vond. De eene soort was geelachtig en ongeveer drie cen timeter lang, de andere soort zwart en van vijf millimeter lengte. De laatste soort was het talrijkst vertegenwoordigd. Bij de rupsen vond men nog een groot aantal andere insecten, die, evenals de rupsen, springlevend waren. Koningin Victoria neemt nauwgezet hare plichten als kolonel der Pruisische dragonders waar. De Koningin heeft nu weder aan het regiment, waarover haar kleinzoon haar een jaar geleden het eere-commandement op droeg, een prachtige zilveren punch-bowl geschonken. Verder begeeft de schilder Angeli zich binnenkort van Weenen naar Windsor, om liet portret der Koningin te vervaardigen, dat eveneens voor haar regiment bestemd is. Op het zuidelijk eiland van Nieuw-Zeeland is een waterval ontdekt, welke tot de merk waardigste op aarde kan gerekend worden. De toegang derwaarts is evenwel met groo te plaatselijke zwarigheden verbonden, daar hij gelegen is te midden van met sneeuw bedekte bergen, talrijke gletschers en groot- sche bergmeren. De hoogste der thans be kende watervallen is in Californië, waar het water van een hoogte van 2550 voet naar beneden stort. Dan volgt de Orco-val, op den Monte-Rosa in Zwiterland, met 2400 voet valhoogte in twee sprongen. De nieuw ont dekte val op Nieuw-Zeeland neemt met 1904 voet valhoogte de derde plaatsin deze voert in drie opeenvolgende vallen meer water dal- waarts dan de beide eerstgenoemden te zamen. In de vierde plaats komt dan een waterval van 1400 voet hoogte in de Pyre neeën. De Niagara-va! voert van alle water vallen op aarde de grootste hoeveelheid water af. In Missouri, Illinois en Kentucky (N.-Ame- rika) zijn groote uitgestrektheden land over stroomd. Honderden menschen zijn dienten gevolge uit hun woningen moeten vluchten. Te Sappington Hoop, nabij Arkansas, is de dijk van een meer doorgebroken, en men vreest dat het land in een omtrek van 24 uren geheel zal worden overstroomd. De Witte Rivier, die zich boven Arkansas in den Mississippi stort, is buitengewoon sterk gezwollen. Ook de Arkansas is 2'/s voet hooger dan ooit te voren. In het ge- heele land beneden Cairo lieerscht groote angst, daar de dijken vermoedelijk den vreeselijken druk van het water niet kunnen weerstaan. Zwakke plaatsen worden ver sterkt. Te Alsatia, in Louisiana, zou reeds een dijk zijn doorgebroken. LAATSTE BERICHTEN. Blijkens telegrafisch bericht van Reuter heeft er Zondag 11. in de nabijheid van El- berfeld een groot ongeluk plaats gehad, na melijk dat een goederentrein aldaar van het zeer hooge spoorwegviaduct in de Wupper is nedergestort, waarbij eenige personen zijn omgekomen. Volgens een later telegram liggen er 34 waggons in de diepte en wa ren de vermiste verongelukte personen nog niet gevonden. Volgens een ander bericht zijn er van het dienstpersoneel op den trein 2 personen bij het afspringen zwaar gewond en twee in de rivier verdwenen. PARIJS, 17 Maart. De samenstelling van het ministerie luidt officieel als volgt: Frey- cinet, voorzitter en oorlogFallières, justitie en eeredienstRibot, buitenlandsche zaken Constans, binnenlandsche zaken Rouvier, financiën Barbey, marine Bourgeois, onder wijs en fraaie kunsten Roche, handel en nijverheid Yves Guyot, openbare werken Deville, landbouw; Edenne, koloniën, I I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3