13e Jnart»-. Woensdag: 19 Maart 1890. No. 3638. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Het avondblad van de Köln. Zeitung meldde gisteren, dat het te Berlijn in goed inge lichte kringen waarschijnlijk wordt geacht, dat Bismarck's aftreden uit alle openbare be trekkingen eerstdaags verwacht mag worden. Men vermoedt, dat de gisteren-middag te drie uren onder voorzitterschap van den Rijks kanselier gehouden ministerraad zich met diens aftreding bezig heeft gehouden. In de vergadering der arbeid-conferentie zijn gisteren drie commissiën gekozen een voor den arbeid in de mijnen, eene voor den Zondagsarbeid, en eene voor den arbeid van kinderen en jonge menschen. Benoemd wer den, van de eerste commissie tot voorzit ter de Pruisische Bergrath Hauchecorne van de tweede commissie tot voorzitter de vorst bisschop Kopp en tot onder-voorzitter de Deensche staatsraad Tietgen van de derde commissietot voorzitter Jules Simon en tot onder-voorzitter de Hongaarsche mijn- bouwraad Schnierer. De Keizer zal, naar men verneemt, heden-middag te vijf uren de afgevaardigden ter conferentie gehoor ver- leenen en daarna wordt een groot gala diner ten paleize gegeven. In de eergisteren gehouden vergadering van mijnwerkers der mijn Kaiserstuhl waren van de 400 man slechts 120 opgekomen. Schroder heeft de benoeming aangenomen tot gedelegeerde naar het internationaal con gres, hetwelk in Mei te Brussel zal worden gehouden. Hij verklaarde, dat wanneer de aangelegenheden der mijnwerkers niet langs vredelievenden weg konden worden geregeld er getracht moet worden eene algemeene verbroedering en internationale werkstaking tot stand te brengen, teneinde te doen on dervinden, hoe arm de wereld zonder steen kolen zou zijn. De vergadering werd door de politie ontbonden. Blijkens een telegrafisch bericht uit Berlijn is door eene gasontploffing gisteren-avond een stuk van de nieuwe Keizer Wilhelmsbrug ingestort, waardoor verscheidene menschen gekwetst moeten zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken tot heden nog. ENGELAND. In het Huis der Gemeenten deelde gisteren de minister Fergusson mede, dat er in Soudan hongersnood heerscht en dat er een comité van onderstand is samengesteld. Tal van groote werkstakingen, waarbij gezamenlijk circa 250.000 arbeiders betrokken zijn, zijn Maandag 11. in verschillende streken van Engeland uitgebroken. In Yorkshire, in Lancashire enz. staat alle mijnwerk stil. Te Liverpool worden zelfs ongeregeldheden gevreesd. Ook in het prinsdom Wales zou Maandag de staking beginnen. Jl. Zondag werd hier en daar nog druk onderhandeld om door consessiën tot een vergelijk te komen. Te Nottingham en in eenige andere kleine mijnen is dan ook werkelijk de staking nog gekeerd en zijn de arbeiders Maandag ochtend weder in de mijn afgedaald. Op eene bijeenkomst van kolenmijnbezit- ters is beslist dat het niet mogelijk is eene loonsverhooging met 5 pet thans en weder 5 pet. in Juli a. s. toe te staan, maar dat een overleg met afgevaardigden van de mijn werkers gewenscht wordt. FRANKRIJK. De rozijnen-crisis, zooals ze in Frankrijk met echt Fransche luchthartigheid genoemd wordt, onadat ze haar oorsprong dankt aan de verwerping van het handelsverdrag met Turkije, dat «1e Fransche wijnbouwers wegens den invoer van Turksche wijnen voor hunne industrienadeeligachtten de rozijnen-crisis is thans opgelost. Spoediger dan men ver wachtte is De Frevcinet er in geslaagd een nieuw ministerie samen te stellen, waarin hij-zelf als minister-president optreedt, terwijl de heeren Rouvier en Bourgeois respectieve lijk de portefeuilles van Financiën en Onder wijs behouden, en Constans weder de porte feuille van binnenlandsche zaken aanvaardt. De nieuwe titularissen zijn de volgende Fallières, Justitie en EeredienstRibot, Buitenlandsche zaken; Barbe,Marine ;Develle, Landbouw; Roche, Handel; en Guyot, open bare werken. De ministerieele verklaring, door het nieuwe Kabinet in de Kamers at te leggen, zal in houden, dat de Regeering haar zwaartepunt zal zoeken bij de republikeinsche meerderheid. Zij zal trachten rekening te houden met de algemeene belangen des lands zoowel uit een moreel als uit een commercieel, economisch en industrieel oogpunt. De onderwijswetten zullen in vooruitstrevenden geest toegepast worden, zonder de godsdienstige gevoelens der bevolking te kwetsen. De door den heer Rouvier ingediende begrooting wordtin hoofdtrekken gehandhaafd door het Kabinet, inzonderheid wat de voorgestelde leening en de belasting op den alcohol aangaat. Ten opzichte van het handelstractaat met Turkije zal het Kabinet verklaren, dat het bij het verstrijken der tractaten in 1892 vrijheid van i handelen zal behouden. Bij de toepassing der legerwet zullen voor hen, die zich aan den geestelijken stand wijden, maatregelen worden getroffen om eene schorsing der studiën te voorkomen. HET OOSTEN. De Standard verneemt uit Sofia, dat de Porte niet alleen weigert prins Ferdinand te erkennen, maar ook schijnt zij hare goed keuring te willen onthouden aan Bulgarije's gedeeltelijken aankoop der Oostersporen, welke reeds toegezegd was. Geheel de houding van Turkije tegenover Bulgarije is veranderd, hetgeen aan de Russische stokerijen geweten wordt, terwijl het de Bulgaarsche regeering pijnlijk ontmoedigt. ITALIË. De Italiaansche Katholieken organiseeren sedert lang een pelgrimstocht naar het Vati- caan. Deze zal van 19 tot 26 April in de Eeuwige Stad vertoeven. Menotti Garibaldi, de zoon van den benach ten generaal, heeft zijn ontslag als Kamerlid genomen, »omdat hij walgt van het politieke leven, waarin oprechte werkzaamheid niet behoedt tegen lasteringen van den nijd". OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het officieele blad te Pesth bevat het be richt, dat het ontslag van het ministerie is aangenomen. In een eigenhandigen brief dankt de Keizer Koloman Tisza voor de klaar heid van verstand en de groote vaderlands liefde, waar hij tijdens zijn ministerschap blijk gegeven heeft, en spreekt de hoop uit, dat hij zich aan de openbare zaak zal blijven wijden. Graaf Szapary werd belast met de vorming van een nieuw Kabinet. Dit is als volgt samengesteld: Orczy, minister aan het keizerlijk hof; Fegervary, minister van oorlog; Baross, minister van koophandel; Wekerle, minister van financiën Czaki, mi nister van eeredienst en onderwijs; Szilagyi, minister van justitie; Josipovics, minister, van Slavonië en Croatie, en Bethlen, minister van landbouw. De voorzitter van den minis terraad zal zich met de portefeuille van bin nenlandsche zaken belasten. Het nieuwe ministerie is gisteren in d« Kamer verschenen. Graaf Szapary ontwikkelde het Kabinets-programma. Hij zeide dat de Re- geering zich plaatst op den grondslag van het verdrag van 1867 dat het de buiten landsche staatkunde handhaven zal, welke sedert 1878 gevolgd is, alsmede het drie voudige verbond, dat overeenstemt met de belangen van Oostenrijk-Hongarije en van de verbonden regeeringen. Het ministerie zal streven naar het herstel van het even wicht in de geldmiddelen het zal in het beheer de gewenschte veranderingen voor stellen, maar geen voorstel doen tot wijzi- O NIEUWE SCH Het auteursrecht ran den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 no. 2./.) ö- ssi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1