GEMENGDE BERICHTEN. zijn vroegst bij den aanvang of tijdens de zomerzitting ile indiening bij de Tweede Kamer te verwachten zijn. Of wel dezen zomer of anders in het najaar zal dus waar schijnlijk het onderzoek in de afdeelingen kun nen plaats hebben. (T.J Uit Suriname wordt gemeld, dat de post Poeloepantje, gelegen aan den weg van Pa ramaribo naar het district Koven-Para, in de laatste dagen is bezet door (5(1 maré chaussees, onder bevel van een brigadier. Het doel van dezen maatregel is de ne gers in dat district te beletten naar de stad te komen met gelijk doel kruisen politie patrouilles in het noordelijk gedeelte der stad. Men verwarre dezen post niet met de in de laatste dagen meermalen besproken en in liet midden van genoemd district gelegen post Republiek. Naai'wij vernemen, zal bij deophefling van het koloniaal werfdepot te Harderwijk, het instructie-bataillon van Kampen naar Harder wijk verplaatst worden. (St.) In verband met de nieuwe regeling betref fende de exploitatie van de Staatsspoorwegen is bepaald geworden, dat indien en zoodra de tegenwoordige Exploitatie-Maatschappij zou hebben opgehouden te bestaan, tenge volge van naasting door den Staat, alle overeenkomsten, welke thans door particu lieren wegens huur van terrein-, stations- bulïetten enz. met genoemde Maatschappij zijn of worden gesloten en na 31 December '1890 nog van kracht zullen zijn, alsdan van rechtswege vervallen kunnen worden verklaard, of wel dat de Staat de bevoegd heid zal hebben, zich als contractant in de plaats van de Exploitatie-Maatschappij testel len. Deze bepaling zal niet van toepassing zijn op overeenkomsten, welke gesloten zijn of worden op de lijn AlmeloSalzbergen. Het gemeentebestuur van Maassluis heeft verzocht, dat sporen zouden worden gelegd op de Oostelijke havenkade en langs het Scheur aldaar, en een verbindingsspoor van deze spoorbanen met die op het station Maas sluis, met aanbod om een deel in de kosten daarvan te dragen. Vermits de verlangde spoorwegverbinding zoowei in het belang van den visehhandel als geregelden loop vervolgen. Jean Bariels is genoegzaam hersteld, om het ziekenhuis te verlaten. Hij wordt naar de gevangenis overge bracht en spoedig in openbare gerechtszitting in verhoor genomen. Men heeft den dood van zijnen handlanger voor hem verborgen gehou den. Hij kan zijne schuld niet loochenenop heeterdaad is hij betrapt geworden. De sluwe booswicht echter doet zijn best, om de zwaarte der schuld op Herman Hesser te doen nederkomen. In zijn verboor zijn al zijne antwoorden er op berekend, om te doen uitkomen, dat hij verleid is geworden; hij maakt een sluw gebruik van de omstan digheid, dat Herman Hesser door zijne vrouw bekend geweest is met het huisgezin van mijnheer Jan Rijkaard. «Hesser, zoo getuigt hij, wist. waar de brandkast in het huis van Rijkaard stond; hij heeft mij gewezen op de schatten, die er in bewaard werdenhij heeft mij overgehaald, om hem bij zijne voorge nomen inbraak behulpzaam te zijn." Op dit getuigenis beveelt de rechter, dat men de getuigen zal binnenleiden. De eerste getuige, die Jean Bariels ziet binnenkomen, is kreu pele Bet. Verbaasd ziet hij haar aan maar zijne verbazing gaat over in eene bittere woede, als hij hoort, hoe de Kreupele dat alles aan den rechter uiteenzet, wat hij in den bekenden nacht, toen hij in het speel hol Herman Hesser overhaalde, om zijnen voor het verschepen van andere goederen dienstig zal zijn, heeft de Minister van Wa terstaat gemeend, dat in het algemeen be lang gewenscht Is, oin het maken dier sporen te bevorderen. Omtrent de uitvoering daarvan zal eene overeenkomst met de gemeente Maassluis worden gesloten, waarbij zij zich o. a. verbindt om de helftin de daaraan verbonden kosten te dragen. Een gedeelte van het verbindingsspoor zal moeten worden gelegd op terrein toebehoo- rende aan de Bouwmaatschappij «Zuid-Hol land," gevestigd te Maassluis. Deze maatschappij is bereid dat terrein over te dragen aan den Staat in ruiling tegen een terrein, van gelijke groote dat aan den Staat behoort en voor de spoorwegwerken niet noodig is. Boor de maatschappij wordt aan den staat afgestaan een terrein groot ongeveer elf aren, terwijl door den staat aan de maatschappij een terrein wordt overgedragen, mede groot onge veer elf aren. De waarde van ieder der te ruilen stukjes grond wordt geschat op f1300. Daar het aan de maatschappij af te stane terrein Rijksgrond alzoo eene hoogere waarde heeft dan fuOO behoeft de overeenkomst wettelijke goedkeuring. Die wettelijke be krachtiging is door de Regeering aan de Tweede Kamer gevraagd. Jt iV.) Omtrent de werkstaking te Enschedé deelt de Zw. Ct. mede, kan nog worden gemeld, dat de arbeiders van de firma Ter Kuile en Morsman eerst per brief en laterjpersoonlijk door middel eener commissie hebben verzocht met de heeren in onderhandeling te treden. Zij hebben tot antwoord gekregen, dat van eene onderhandeling geen sprake meer kan zijn, maar dat de heeren in de courant heb ben gevraagd goede wevers, en indien deze zich aanmelden, zij door hen aan het werk zouden worden gezet. De R. K. Kiesvereeniging te Apeldoorn (voorzitter de heer H. S. Van Pinxteren secretaris-penningmeester de heer E. J. Stoerhaan) heelt, zich bij adres tot Z. M. den Koning gewend, met eerbiedig verzoek, dat door de Regeering liet initiatief moge genomen worden tot invoering van proporti oneel kiesrecht bij gemeenteraadsverkiezingen, op de wijze als door de kiesvereeniging Recht en Orde, te Amsterdam, is aangegeven. handlanger te wezen, gesproken en gedreigd heeft. Hij kan zich-zelven niet meester blij ven met vlammenden blik ziet hij haar aan en knarsetandend heft hij zijne vuist op tegen haar. De verklaring van kreupele Bet komt met treffende juistheid overeen met de be kentenis, die Herman Hesser in de eerste dagen van zijne ziekte gedaan heeft. Blijde is Jean Bariels, wanneer de laatste gerechts zitting ten einde loopt; maar in zijn hart heeft de booswicht reeds weder het woord wraak gegrifd naast den naam van de Kreu pele uit het speelhol. Maar alvorens de rechter het vonnis over hem uitspreekt, richt hij zich nogmaals tot den beschuldigde met den eisch: «Beschuldigde, zeg mij nu uw waren naam Onbeschaamd antwoordt Hij«Jean Bariels" zooals ik u dien van het begin af heb opge geven." «Bedenk u eens goed, herneemt de rechter, noemde uw vader u niet Lodewijk Dudder Op deze onvoorziene vraag ont stelde de beschuldigde zichtbaarhij had eenige oogenblikken noodig om zich te her stellen, alvorens hij antwoorden kon. Toch sprak hij op verwaten toon«Mijn naam is Jean Bariels, ik draag geen ander." Nu beveelt de rechter, dat men een laatsten getuige zal binnenleiden. Degetuige, die binnen treedt, is een man van de Belgische politie. Jean Bariels voelt den grond aan zijne voeten Te Groningen overleed dezer dagen een bejaard heer. Zijn dienstbode, die de familie 64 jaren onafgebroken trouw en eerlijk ge diend heeft, schrok zoo geweldig op het be richt ervan, dat ze ongesteld werd en kort daarna overleed. De schuldigen aan de kerkdiefstallen te Grootebroek zijn thans allen bekend, dank zij de nasporingen der politie. Het zijn 5 knapen van 14 tot 16 jaar, die met behulp van een valschen sleutel de offerbus wisten te openen. Het gestolen geld werd aan snoe perij en biljartspel besteed. In het Algemeen Politieblad komt de volgende kennisgeving voor Verloren op den 26 Februari jl. door den koopman in diamanten E. J. Snijders, wo nende te Amsterdam in de Swammerdam- straat 19; 1 zwart verlakt lederen porte feuille met eene partij van 619 en eene van 205 karaats ruwe diamanten, benevens vier partijtjes geslepen diamanten, voor een ge zamenlijk bedrag van 149000. Snijders ver moedt de portefeuille bij het verlaten der Londensche boot te Vlissingen op dien datum verloren te hebben. De commissaris van politie in de 2e sectie (bureel J. D. Meijer- plein) te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. Na afloop der namiddags-godsdienstoefe ning van Zondag te Hoofddorp werd daar in de R. K. kerk zekere vrouw K. op hee terdaad betrapt op het bestelen van de offerbussen. Reeds geruimen tijd rustte op haar vermoeden.-Op last der bevoegde auto riteit is zij door de politie van de pastorie afgehaald. Zij bekende volledig, den diefstal te hebben gepleegder zijn overigens drie getuigen. Een zeer zenuwachtig geleerde bad bet ongeluk een huis te bewonen, gelegen tus- schen dat van een smid en dat van eeri ko perslager. Het leven, dat deze twee handswerklieden maakten, deed hem bijna gek worden, en hij zei tot een zijner vrienden, dat hij hun een goed middagmaal zou geven, indien zij ver huisden. Op zekeren dag kwamen zijn twee buren ontzinken, als hij dezen getuige herkent. De gerechtsdienaars moeten hern grijpen en zet ten hem op de bank der beschuldigden neder. «Kent gij dezen man vraagt de rechter aan den opgeroepen getuige. «Deze man is Lodewijk Dudder, antwoordt de Belgische politiemansinds vier jaren zoeken wij hem. Hij is beschuldigd van moord op zekeren Jan Biecht, die met een dolk op den Mechelschen rijksweg is ver moord geworden." Bij het hooren dezer woorden siddert de beschuldigde hij is niet meer in staat iets te antwoorden op de vragen, die de rechter hem nog stelt. Na een half uur van be raadslaging spreekt de rechter het vonnis uitLodewijk Dudder, zich noemend Jean Bariels, wordt veroordeeld tot vijl jaren ge vangenisstraf. Na dien volbrachten straftijd zal hij uitgeleverd worden aan het Belgisch gouvernement, om voor moord te recht te staan. Kreupele Bet behoeft niet meer beangst te zijn voor de wraak van dezen booswicht. Toen zijne vijf jaren gevangenisstraf vol eindigd waren, werd hij aan België uitge leverd, om daar gevonnisd te worden. Hij werd voor het hof te Brussel tot levenslange opsluiting veroordeeld. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3